Skocz do zawartości

Zmiana jednostki sterującej


Rekomendowane odpowiedzi

Muszę się przyznać, że faktycznie błąd popełniłem ponieważ używałem zwykłego pliku a nie 90 stopni. Dziś albo jutro porobię pomiary wieczorem.

Dzisiaj doczytałem, że zwykły plik kalibracyjny jest między innymi do testów jak mikrofon jest umiejscowiony przed głośnikiem.

Jeżeli chodzi o resztę ustawień z zakładki rta dziś po pracy sprawdzę bo nie pamiętam.

 Jeszcze nie zabrałem się za pomiary ale postanowiłem na nowo ustawić gain we wzmacniaczach. Ustawiałem przy pomocy DD1: 40hz dla subwoofera, 1khz dla głośników średnio nisko tonowych oraz dla wysoko tonowych 4khz przy pomocy miernika. Gain dla tw na godzinie 9 a wf pomiędzy 10 a 11 godziną.

Podłączyłem telefon do radia za pomocą oryginalnego kabla usb, zmieniłem cięcia na tw i wf na te polecane na początek czyli 2,5khz i 5khz. Poziomy na zwrotnicach w radiu ustawione na 0db bez podbić itd. Poprawa powiedziałbym, że jest mocno słyszalna...tw nie męczą już uszu przy większej głośności, pojawiła się jakby pełniejsza średnica, lepszy bass oraz detale są dużo przyjemniejsze dla uszu.

Pomiary i tak zrobię bo może uda się jeszcze co nie co wyskrobać więcej z tego zestawu, który posiadam z waszą pomocą;)

 

Co do ustawień zakładki /trybu RTA w REW nie zmieniałem tam ustawień:

https://ibb.co/CmC2KpH

 

Jutro będzie już normalny powrót z pracy do domu tak więc postaram się jutro porobić pomiary... wpierw dam wykresy wszystkich głośników w aucie bez czasówek oraz cięć (wyjątek tw) to może uda się lepiej ustawić cięcia a potem dam połączone z cięciami jakie aktualne mam ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację, zmieniłem ustawienia i zrobiłem trochę pomiarów, które są przedstawione poniżej (odnośniki do zrzutów).

Cięcia były ustawione ze zboczem 12db, bez ustawionych czasów oraz faz pomiędzy różnymi głośnikami ponieważ chciałbym najpierw dobrać odpowiednie cięcia.

 

subwoofer flat

https://ibb.co/9pQ30s2

lewa strona wszystkie (wf flat, wf 2,5khz, tw 5khz)

https://ibb.co/2j22Zsw

prawa strona wszystkie (wf flat, wf 2,5khz, tw 5khz)

https://ibb.co/XbvSGJ8

 

Jakby była potrzeba mogę dołączyć inne łączone lub same osobno każdego głośnika i strony.

Jak widać jest niezły misz masz i nie wiem czy da się to jakoś doprowadzić do porządku u mnie. Przypuszczam, że odpowiednie cięcia, zgranie fazowe głośników oraz poziom może dużo zdziałać. Jednak z poziomem będzie ciężko chyba, że regulacja balance bo nie mam w radiu osobnego poziomu dla poszczególnych głośników.

 

Jutro mogę zrobić pomiar wszystkiego jak aktualnie mam ustawione i w razie czego plik z pomiarami mogę wysłać /udostępnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki;)

Subwoofer ustawiłem na 50hz a wf od dołu na 100hz z 80hz, zbocza 12db. Dziś postaram się zrobić kolejne i ustawić czasy pomiędzy wf a tw oraz wf a sub (aktualnie faza suba jest ustawiona na odwróconą w radiu).

Opóźnianie lewej strony aby wyśrodkować scenę hmmm będzie ciężko bo ilekroć słyszę na środku deski dźwięk staje się jakby troszkę przyciemniony. Może przez wyciszoną średnicę w wf.

Może na samym końcu poucinałbym jakieś piki po zmierzeniu całości ale to na sam koniec zostawię.

 

Nie dopisałem, że wczoraj wf od dołu i sub były bez filtrów /flat.

Przypuszczam też, że nie jestem pewnie w stanie uzyskać liniowej charakterystyki z tym sprzętem co mam a zewnętrzny dsp zapewne dużo by nie poprawiłem co mogę teraz zrobić.

Pewnie jakby był jeszcze średniotonowy i np wf w innych miejscach… było by lepiej ale „jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma” a wierzę, że jeszcze bardziej można poprawić tylko to już będzie masa testów i zmian.

Mam jeszcze dwa kable sygnałowe stingera seria 8000 i 9000. Aktualnie wszystko podpięte stingerem s6000. Myślę, że nie zaszkodzi posprawdzać i pomierzyć;)

Niby kable nie grają ale jednak słyszę różnice, nie są one kolosalne ale są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, problem w tym że mam 63hz i po tym 80hz chyba że pominąć w radiu i ustawić we wzmacniaczu ale to będzie pomieszane trochę jak część w radiu a część na wzmacniaczach.
Jeżeli chodzi o kable to myliłem się, po przetestowaniu różnice max 1db a krzywa podobna jak do tańszego kabla w odsłuchu tak samo;)
Pytanie teraz jak w takim razie ustawić cięcia bo już sam nie wiem… sub - wf no i przesunięcie fazowe tak żeby sub i wf zgrały się. Czytałem wiele metod ale każda poprzedzona jest ustawieniem prawidłowej filtracji /cięć.

 

Nie pozostaje nic innego jak ustawiać, słuchać i ewentualnie mierzyć...faktycznie inaczej się nie da;)

Jak nie jutro to od soboty będę działał dalej bo jest i tak już progres, mały bo mały ale cieszy ucho a jak jeszcze się ustawić wszystko jak trzeba to będzie większa radość i przyjemność ze słuchania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...