Skocz do zawartości

Bardzo "płaski dźwięk" - niewielka reakcja na HPF/LPF


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Forumowicze!

 

Borykam się z problemem zestrojenia (chociażby na przyzwoitym poziomie) tego, co mam zamontowane w swoim samochodzie.

 

Z uwagi na to, że pogoda nie sprzyja opuszczaniu szyby kierowcy i słuchania przelotu częściej niż zazwyczaj słucham muzyki lecącej z głośników.

 

Pacjent to Subaru Forester - czyli tak naprawdę fabrycznie słabo wygłuszone pudło rezonansowe.

 

1. Jednostka centralna to nie jakoś świetnie brzmiące, ale solidne GMS 7751 EVO+ . Wyposażone w filtry, EQ, różnej maści opcje pozwalające na korekcje czasów, podbicia tonów etc.

 

2. Głośniki przednie to też nie jakaś wysoka półka tj. zestaw odseparowany Kicx QS 6 (zakupiony dawno temu, wcześniej nie zasilany niczym innym jak poprzednim Kenwoodem).

 

3. Tweetery - nie mam pojęcia, oryginalne gwizdki z wersji JDM FSTI (prawdopodobnie Pioneer Carrozzeria) - podpięte pod zwrotnice z zestawu Kicx.

 

4. Tył to Morel Maximo 5 Coax - są i tyle. Nie podpinane pod wzmacniacz czy radio.

 

5. Subwoofer - Audio System HX 08 SQ - w skrzyni typu bass-reflexx zbudowana dla mnie przez przemiłego Pana ze Śląska, który odpowiednio wcześniej przesyłał wykresy z charakterystyki brzmienia (troszkę czarna magia). Budowana specjalnie, gdyż musiała mieścić się pod rozpórką kielichów tylnych.

 

6. Wzmacniacz to Phase Linear PB Six S (posiadam jeszcze Rodek R680i).

 

Do rzeczy - z racji tego, że Forki fabrycznie są kiepsko wygłuszone i przy okazji chęci wykonania oględzin "podłogi" pojazdu autko wybebeszyłem. Po zerwaniu oryginalnego filcu i zabezpieczeniu podłogi wleciały maty (od tylnej kanapy po ścianę grodziową). Następnie na to kolejne - już w formie piankowych. To samo czekało drzwi - przednie wygłuszone po "wewnętrznej" części zewnętrznej blachy i zewnętrzna / środkowa ich część. Tylne nieco po macoszemu, ale chociaż troszkę.

 

Przy okazji tego wszystkiego przepuściłem przewody zasilające, znalazłem masę. Z bagażnika do drzwi przednich i tylnych przeciągnięte przewody głośnikowe Hollywood. Przewody sygnałowe puszczone tunelem środkowym, również Hollywood.

 

Do wszystkiego przygotowywałem się czytając (z mniejszym lub większym zrozumieniem) porady ze StrefyCarAudio. W końcu zabrałem się do poprawnej regulacji Gain - multimetrem. Nie mogę osiągnąć wartości pozyskanych w wyliczeniach - dla Audio System powinno to być 28,28, dla zestawu przedniego 16,12. Niemożliwe jest to nawet przy maksymalnym poziomie głośności (30/30 w GMS). Rozumiem, że wzmacniacz ma mniej mocy, aniżeli RMS głosników. Przy odtwarzaniu tonu 50Hz przy max. głośności napięcie na aku - to ok. 14,47V, przy wejściu do wzmacniacza - ok. 14,34V. Nie ma jakiegoś dużego spadku.

 

Przy ustawieniu wszystkiego na flat, bez włączania jakichkolwiek ulepszaczy w radio - dźwięk jest niesamowicie "płaski". Subwoofer prawie w ogóle się nie odzywa, przód nie ma tzw. kicka. Dźwięk nie jest dla mnie zbyt "wesoły".

Oczywiście dla suba jest LPF ustawiony na ok. 60Hz. Dla przodu mam HPF. Jakakolwiek regulacja nie przynosi spodziewanego efektu (tzn. słychać różnicę, ale nie jakoś zauważalnie). Wokale są płaskie, przytłumione.

 

Sytuacja diametralnie się zmienia przy próbie korekcji czegokolwiek z poziomu radia. Korekcja "Bas" pozwala usłyszeć subwoofer, a i przód potrafi nieco niskich tonów z siebie wyrzucić. Jeszcze lepiej się ma całość gdy włączę opcję "Głośność" gdzie mogę regulować podbicie tonów wysokich i niskich. Nie bawię się przy tym EQ. Również wbudowane w radio filtry LPF i HPF pozwalają nieco "ulepszyć" wokal - jest czystszy.

 

Czy za głupi na to jestem, czy ewentualnie wzmacniacz mnie ogranicza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

 

Aktualnie mam. Dla CH1 i CH2 mam HPF, dla CH5 i CH6 (gdzie w mostku jest HX8SQ) mam LPF.

Ewentualnie rozważałem Full na przednie kanały i pozostawienie LPF na 5 i 6.

 

Oczywiście jako laik sprawdzałem jaki wpływ ma regulacja filtrów na V. Ma, ale nijak wartości wyliczonych nie osiągnę.

 

Ewentualnie pokuszę się o wsadzenie na chwilę Rodek R680i, którego miałem sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kicx ma 3 Ohm?

Dla takiej impedancji wzmak przy 65W będzie musiał osiągać 14V, dla 80W 15.5V.

Troszkę czekałem na Pana wypowiedź śledząc forum :)

Niestety nie zapisałem jakie wartości miałem na przednim zestawie - nie dam sobie głowy uciąć, ale było to chyba w ok. 12V. Kicx ma 3 ohm, RMS to 80W.

 

 

jeżeli ustawiasz hpf,lpf w radiu to na wzmaku full 

Właśnie regulowania HPF i LPF poprzez jednostkę wolałbym uniknąć. Chciałbym, żeby to było brzmienie Phase Lineara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też postaram się zrobić.

Rozumiem, że również LPF dla suba mam wyłączyć na czas regulacji (bo mowa o wyłączeniu filtrów i na wzmacniaczu i w radio)?

 

I pytanie z nieco innej beczki - czy wielkim faux pas będzie, jeśli ze względów ergonomicznych wzmacniacz przykręcę do tylnej części obudowy bassreflex? Znacznie ułatwiłoby mi to aranżację bagażnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz LPF suba ustawiony na 60Hz, a gain ustawiasz przy 40 lub 50Hz, to filtra nie musisz wyłączać.

 

Taka częstotliwość mieści się w liniowej charakterystyce filtra.

Gdybyś chciał ustawiać dając 70Hz czy 100Hz, to już jesteś na zboczu działania filtra - to byłby błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się ustawiać tak, jak Pan napisał. Gain regulowany dla 50Hz.

 

W dalszym ciągu nie osiągam zakładanych wartości. Ba! Daleki jestem od nich. Ustawiając je poniżej przez chwilę myślałe, że to jest to, jednak po chwili uświadamiam sobie, że w dalszym ciągu dźwięk mnie nie zadowala.

 

Zastanawiam się jak to będzie wyglądało w przypadku podpięcia Rodek R680i zamiast Phase Lineara. Z ciekawości spróbuję zrobić to jutro przed pracą.

 

Ktoś ma doświadczenie w odsłuchu dla jednego i drugiego wzmacniacza by bezpośrednio je porównać? Oczywiście każdy setup inny, ale...

Opinii na naszych forach odnośnie Phase - jak na lekarstwo, o Rodku nieco więcej.

 

Subiektywnie - który może być lepszym wyborem? Mocowo zapewne Rodek, ilość filtrów i możliwości regulacji - Phase. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie możesz ustawić odpowiedniego napięcia na wyjściach wzmaka, to nie podajesz na wzmak poziomu większego jak 0.2/0.3V.

A zakres regulacji rozpoczyna się od 0.4V.

Sprawdź na początku omomierzem opór kabli RCA. Czy przypadkiem nie jest któryś uwalony albo ma zbyt wiele Ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że Twój problem jest na wyjściu RCA radia.

 

Innymi słowy - sygnał dla Suba biega z 0.2V do grubo ponad 3V. Phase sobie z tym radzi źle a Rodek po prostu lepiej.

 

Ustawianie na miernik przy 50 HZ  przy latającym Pre Out Voltage wygląda tak, że pięknie ustawiasz Suba na granicy przesteru, a przy normalnym odsłuchu  prawie nie gra.

 

Mierzyłeś co się dzieje na końcówce RCA? 

 

EDIT.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak.

Ps. Nie masz teraz tez takiego wrażenia ze po ustawieniu na miernik mimo wszystko zestaw gra za cicho na maksymalnej głośności?

Nie, wydaje mi się, że gra ok. Wartość ustawiana przy poziomie głośności 24/30.

 

A mi się wydaje, że Twój problem jest na wyjściu RCA radia.

 

Innymi słowy - sygnał dla Suba biega z 0.2V do grubo ponad 3V. Phase sobie z tym radzi źle a Rodek po prostu lepiej.

 

Ustawianie na miernik przy 50 HZ  przy latającym Pre Out Voltage wygląda tak, że pięknie ustawiasz Suba na granicy przesteru, a przy normalnym odsłuchu  prawie nie gra.

 

Mierzyłeś co się dzieje na końcówce RCA? 

 

EDIT.

 

Niestety filmu nie odtworzę w pracy (polityka prywatności).

 

Nie mierzyłem co się dzieje na końcówce. Rozumiem, że mam wybebeszyć deskę, wyciągnąć radio i tam sprawdzić napięcie - bezpośrednio na wyjściu z radia?

 

Wartości dla zestawu przedniego też bezproblemowo wyregulowałem.

 

Czy "radzenie sobie" wzmacniacza Phase może mieć związek z tym magicznym napisem "SMD Technology"?

EDIT: obejrzałem w telefonie. Sądziłem, że stacje multimedialne GMS są jednak półkę lub dwie jakościowo wyżej, aniżeli Joy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzę po prostu przez swoje doświadczenia. Na moim radiu nie da się "z marszu" wyregulować Suba na próbce 50 Hz/40 Hz. Ustawię go w ten sposób mierząc prąd i napięcie na końcówce wzmacniacza i wceluję się w okolice 260W, ale w momencie odpalenia normalnej muzyki - suba prawie nie słychać. Po prostu końcówki w wielu stacjach Android często działają w trybie 0 jedynkowym.

 

U mnie rozwiązaniem jest zakładka Sub control i przed strojeniem ustawienie czułości Suba bardzo nisko ( 3-4 w 10 stopniowej skali ) Wtedy sygnał przestaje być taki kwadratowy. Wystrajam "na prąd" i potem w radiu daję poziom na 6-7.

 

Filmik sobie obejrzyj w domu i przy okazji kiedyś możesz pomierzyć to wyjście.

 

Nie wiem na czym może polegać radzenie sobie wzmacniacza. Zakresem czułości gaina? Pytanie do kogoś mądrego. Np. Grzecznego.

 

U Mnie HCP2 oraz Pionek nie radził sobie z tym problemem w ogóle i ustawianie wszystkiego było na milimetry. Zadowalającą kontrolę na Subem dał mi dopiero Jr 2, ale też widać na nim problem.  Jest sobie eleganckie 260W, ale mały obrót gałki i jesteś powyżej 400W i witasz się z przesterem.

 

Radia nie musisz targać. Odepnij kabel sygnałowy od wzmaka, puść coś "na sucho" i przyłóż sondy 

 

http://www.kokosoftware.pl/wrzuc/obrazek/img_28188312.jpg

 

Obstawiam, że na próbce 50 Hz masz fulla, czyli 4V (?) a na zwykłej muzyce lata w przedziale 0.2 - 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do domu po służbie i nie mam sił teraz tego ogarniać. Jutro zdam relację co i jak. Odsłucham suba po regulacji na flat i później po włączeniu kontroli nad nim z radia.

 

Sam jestem ciekaw efektuml. Tak, czy inaczej - Phase poszedł do sprawdzenia w lokalnym serwisie.

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i gitara. Nawet, jak nie znajdziesz nic dziwnego to myślę, że dobrze wiedzieć jak zachowuje się wyjście. Może okazać się tak jak u mnie, że na pewnych ustawieniach radia sygnał robi się zero-jedynkowy. Wtedy po prostu strojenie na próbkach traci nieco sens, bo stroisz go na kwadratowym sygnale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i odsłuchałem.

Mruczy bardzo przyjemnie, chociaż tak jak wspominałeś @PrimoGhost, jest nieco wyciszony. Diametralnie zmienia się sytuacja po włączeniu opcji "Bas" w radioodtwarzaczu.

Może po prostu w tym momencie wzmacniany jest sygnał?

Tak czy inaczej nie jestem fanem wyrywania klapy bagażnika, ale zdecydowanie przy obecnym ustawieniu można to zrobić. Co więcej - na chwilę obecną nie byłem w stanie zwiększyć głośności wyżej aniżeli 10. A regulowany był przy 24/30.

 

Coś mi się wydaje, że jednak Rodek na "papierku" ma BARDZO zaniżoną moc.

 

Menu "Głośność", czyli możliwość podbicia tonów wysokich i niskich nawet nie dotykam :wink:

a244c747334cf2ef4affa0887739b1a6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma zaniżonej mocy https://www.amp-performance.de/en/344-Rodek-R680i.html

 

To fajny piec. Myślałem nad nim do swojego CA. Odpalenie takiego sztucznego podbicia basu ( jeśli stroiło się na sucho, bez podbić ) zwykle robi z tego pasma siekę, bo wyciąga kilka oktaw naraz. Jeśli masz jakiś wbudowany EQ w tym radiu, to można delikatnie ruszyć ten zakres

 

http://www.kokosoftware.pl/wrzuc/obrazek/img_28391718.jpg

 

Z tego miejsca powinieneś już być w stanie to idealnie zestroić w kwestii tego "nieco wyciszenia"

 

Co robi opcja BAS możesz spróbować zmierzyć na końcówce wtyku. Pewnie przypomina wtedy trochę końcówkę HI Input ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Panowie! Dawno tu nie byłem z uwagi na brak czasu. Winowajca / winowajcy znalezieni - brak możliwości ustawienia poprawnie gain/napięcia powodowany był uszkodzonymi kablami RCA, które zostały przycięte przez kanapę tylną. Teraz pozostaje chyba tylko zestrojenie tego pod swój gust, czyli troszkę cieplejsze granie.

Prawdopodobnie trzeba będzie wymienić oryginalne tweetery, gdyż "góra" mocno daje po uszach.

Na razie wszystko to działa pod Phase Linearem. Jak aura pozwoli, to może spróbuję przełączyć się na Rodek.

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie opinie można właśnie znaleźć. Jednak część z nich "mówi" że potrafi być bardzo "neutralny.

Zawsze jest opcja zabawy HPF i LPF w jednostce.

 

Fajnie byłoby, gdyby ktoś miał porównanie jednego i drugiego.

Z drugiej strony - to tylko kwestia poprzepinania przewodów.

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...