Skocz do zawartości

Spalony tweeter?


Majkelson
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko,

Głośniki to Morel Maximo 6, zestaw odseparowany, 90 W w RMS. To wszystko podłączone jedynie pod radio z myślą, żeby rozszerzyć zestaw o wzmacniacz w niedalekiej przyszłości. Podpięte pod radio LG 4x50w. Głośniki już pod samym radiem, które też z najwyższej półki nie jest grały już bardzo przyzwoicie, jednakże ewidentnie brakuje im mocy. Po około 2 tygodniach podczas jazdy, lewy tweeter zaczął nagle charczeć i po 5 minutach przestał grać już zupełnie. Kiedy zdjąłem tapicerkę, żeby sprawdzić o co kaman, to zauważyłem że kabelki od tweetera przy styku z głośnikiem i przy styku ze zwrotnicą są lekko stopione. Wygląda zatem na to, że głośnik się po prostu spalił. Mam rację? Czy może przyczyna jest zupełnie inna? Dziwi mnie to, tym bardziej, że zestaw grał pod samym radiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Głośniki już pod samym radiem, które też z najwyższej półki nie jest grały już bardzo przyzwoicie, jednakże ewidentnie brakuje im mocy.

 

Tzn jaki był tego objaw ?

 


Kiedy zdjąłem tapicerkę, żeby sprawdzić o co kaman, to zauważyłem że kabelki od tweetera przy styku z głośnikiem i przy styku ze zwrotnicą są lekko stopione. Wygląda zatem na to, że głośnik się po prostu spalił. Mam rację?

 

Nie się spalił , tylko spaliła go dostarczona moc .


 

 


przy styku ze zwrotnicą są lekko stopione.

 

To już jest sztuką samą w sobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn jaki był tego objaw ?

Mówię tutaj nie o samych tweetrach, tylko raczej o wooferach. Chodzi o dźwięk przy prawie maksymalnej głośności, a wiadomo jak to wtedy brzmi: dźwięk zniekształcony, głośniki charczą, no i nie grają na tyle głośno, na ile mają możliwości.

 

Nie się spalił , tylko spaliła go dostarczona moc .

Nie rozumiem. Mogła go spalić zbyt niska moc? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Mówię tutaj nie o samych tweetrach, tylko raczej o wooferach. Chodzi o dźwięk przy prawie maksymalnej głośności, a wiadomo jak to wtedy brzmi: dźwięk zniekształcony, głośniki charczą, no i nie grają na tyle głośno, na ile mają możliwości.

 

Dokładnie , pytam skąd pewność , ze to wina wooferów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie , pytam skąd pewność , ze to wina wooferów

Ja w ogóle nie mówię, że to wina wooferów. To wina radia, które do wooferów dostarcza zbyt mało mocy i podejrzewam, że stąd taki, a nie inny dźwięk. Ale oczywiście nie mam za sobą długich lat doświadczenia w tej materii, więc mogę się mylić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nie rozumiem. Mogła go spalić zbyt niska moc?

 

Raczej niewłaściwy zakres pasma lub bardzo wysoki poziom zniekształceń , moc/prąd przekroczyłeś tak czy inaczej bo coś jednak spaliło ten głośnik , a nie uczynił tego siłą woli


 

 


Ja w ogóle nie mówię, że to wina wooferów. To wina radia, które do wooferów dostarcza zbyt mało mocy i podejrzewam, że stąd taki, a nie inny dźwięk.

 

To juz lepiej , bo tu ni pies ni wydra

 

 


Głośniki już pod samym radiem, które też z najwyższej półki nie jest grały już bardzo przyzwoicie, jednakże ewidentnie brakuje im mocy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączenie tweetera bez filtra

Nie.

Pracował podłączony przez zwrotnicę.

Natomiast istnieje prawdopodobieństwo, że miał pecha i padł - konkretnie dostał zwarcia - kondensator w zwrotnicy.

Pałowanie wzmakiem LG i pełne pasmo zrobiło swoje...

Pewnie ta "dziwna" gra wooferów była grą tweeterów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Pracował podłączony przez zwrotnicę.

Natomiast istnieje prawdopodobieństwo, że miał pecha i padł - konkretnie dostał zwarcia - kondensator w zwrotnicy.

Pałowanie wzmakiem LG i pełne pasmo zrobiło swoje...

Pewnie ta "dziwna" gra wooferów była grą tweeterów.

Tu kluczowe moze być to 

 

 

Kiedy zdjąłem tapicerkę, żeby sprawdzić o co kaman, to zauważyłem że kabelki od tweetera przy styku z głośnikiem i przy styku ze zwrotnicą są lekko stopione

Stopione kable przy zwrotnicy , żeden sensowny wariant nie przychodzi mi do głowy .........

 

– spalenie tych drucików  spowodowało niemały zamęt. To fakt...

– ... Był to jednak zamęt grubymi nićmi szyty i wiemy, lep jakiej propagandy kryje się za tymi nićmi..

Miś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Nie.

Pracował podłączony przez zwrotnicę.

Natomiast istnieje prawdopodobieństwo, że miał pecha i padł - konkretnie dostał zwarcia - kondensator w zwrotnicy.

Pałowanie wzmakiem LG i pełne pasmo zrobiło swoje...

Pewnie ta "dziwna" gra wooferów była grą tweeterów.

 Temat wraca po miesiącach zmagań. W końcu odbiłem się od finansowego dna po pandemii i zamówiłem tweetery Maximo z AliExpress, tak jak proponowano mi to w jednym z tematów. Przyszły gdzieś po miesiącu i byłem zaskoczony jakością wykonania, bo to rzeczywiście po prostu te same tweety :P Ale podłączyłem i tu zdziwko, bo nie działało. Zależało mi na wymianie tego spalonego. Szybko przekląłem chińczyków i zwyzywałem od oszukańców i gnoi. Ale przypomniałem sobie słowa kolegi cytowanego powyżej i podłączyłem nowy tweeter pod drugie drzwi. I tu o dziwo grał! Zatem wina nie leżała w spalonym tweeterze, a w uszkodzonej zwrotnicy. Że też wcześniej nie wpadłem na to, żeby to sprawdzić w ten sposób! I teraz moje pytanie: jak się zabrać za naprawę takiej zwrotnicy? Co mogło się zepsuć? Kondensator, tak jak pisze kolega grzeczny? Poza zestawem nie da się kupić tych zwrotnic niestety, nawet u chinoli :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Temat wraca po miesiącach zmagań. W końcu odbiłem się od finansowego dna po pandemii i zamówiłem tweetery Maximo z AliExpress, tak jak proponowano mi to w jednym z tematów. Przyszły gdzieś po miesiącu i byłem zaskoczony jakością wykonania, bo to rzeczywiście po prostu te same tweety :P Ale podłączyłem i tu zdziwko, bo nie działało. Zależało mi na wymianie tego spalonego. Szybko przekląłem chińczyków i zwyzywałem od oszukańców i gnoi. Ale przypomniałem sobie słowa kolegi cytowanego powyżej i podłączyłem nowy tweeter pod drugie drzwi. I tu o dziwo grał! Zatem wina nie leżała w spalonym tweeterze, a w uszkodzonej zwrotnicy. Że też wcześniej nie wpadłem na to, żeby to sprawdzić w ten sposób! I teraz moje pytanie: jak się zabrać za naprawę takiej zwrotnicy? Co mogło się zepsuć? Kondensator, tak jak pisze kolega grzeczny? Poza zestawem nie da się kupić tych zwrotnic niestety, nawet u chinoli :P

Zwrotnica nie jest urządzeniem złożonym ( w jakimś pojęciu ) i powinien to ogarnąć średnio rozgarnięty instalator czy serwis elektroniki. Pokaz to komuś , poświęć 100PLNów i zajmij się czymś przyjemnym :):cool: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda na problematyczną w naprawie.

Dwie cewki i dwa kondensatory... chociaż jak widzę zdarzała się wersja z dwoma kondensatorami (żółte)

Sprawdź i ewentualnie popraw lutowania/konektory.

Zlokalizuj kondensator pracujący w torze wysoko tonowym - prawdopodobnie będzie nim ten w żółtym (3.3uF?) kolorze - jak poprawienie punktów lutowych nie pomogło, to wymień go i po kłopocie.

@nakamichi ogarnie bez problemu :)

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...