Skocz do zawartości

Głośnik 25cm dla 15 litrów (zamknięta) o precyzyjny brzmieniu


Camel-
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Efektywnośc jest podawana dla punktu na charakterystyce , a nas bardziej interesuje w paśmie .

Wydawało mi się, że efektywność podaje się średnią dla pasma przenoszenia głośnika, uznaną jako użyteczna. Jest jednak inaczej?

 

 

 

Czy chcesz to kompensować ?

O czym teraz mówisz? :D Używasz bardzo mocnych skrótów myślowych.

 

 

 

Po drodze padło tez skrzętnie pomijane pojęcie kompresja , co oznacza stopniowe ograniczanie możliwości systemu dla niższych składowych pasma suba . tak jak napisałem do 10/20 W przy 100 W wzmacniaczu i głośniku będzie OK , wyżej zaczną się schody .

A mocy wzmacniacza nie podaje się czasem przy określonej wartości THD(+N)? Czyli włąśnie tam, gdzie współczynnik kompresji wzmocnienia jest minimalny (współczynnik kompresji to nieliniowe zniekształcenie wzmacniacza - tak dla przypomnienia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O czym teraz mówisz? :D Używasz bardzo mocnych skrótów myślowych.

 

To nie jest skrót ( dla mnie ) tylko konsekwencja tego co napisano uprzednio. Skoro jest spadek na charakterystyce , to albo to akceptujemy albo kompensujemy .

 

A mocy wzmacniacza nie podaje się czasem przy określonej wartości THD(+N)? Czyli włąśnie tam, gdzie współczynnik kompresji wzmocnienia jest minimalny (współczynnik kompresji to nieliniowe zniekształcenie wzmacniacza - tak dla przypomnienia).

Piszę o tym , ze potrzebujesz takiego zapasu mocy aby kompensować spadki na charakterystyce przetwarzania .

Wzmacniacz jako taki nie jest tu przedmiotem analizy :wink2:

Ucho w paśmie suba nie jest zdolne do wychwycenia zniekształceń na poziomie 1 do 3 % , zatem walka o tysięczne części % jest tu raczej bezcelowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując Twoje wypociny chcesz mi powiedzieć, że lepiej mieć głośnik o niskiej skuteczności ale płaskiej charakterystyce przenoszenia (w zakresie pasma subbasowego) niż głośnik o wysokiej skuteczności, który ma duże spadki efektywności przenoszonego pasma (wciąż w zakresie pasma subbasowego), bo spadki np. 9dB trzeba by kompensować 8-krotnie wyższą mocą?

Dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli podsumowując Twoje wypociny chcesz mi powiedzieć, że lepiej mieć głośnik o niskiej skuteczności ale płaskiej charakterystyce przenoszenia (w zakresie pasma subbasowego) niż głośnik o wysokiej skuteczności, który ma duże spadki efektywności przenoszonego pasma (wciąż w zakresie pasma subbasowego), bo spadki np. 9dB trzeba by kompensować 8-krotnie wyższą mocą?

Dobrze rozumiem?

 

Jak do tej pory ja niczego nie muszę prostować i nie ja błądzę w dziedzinie o której się wypowiadam. U mnie myślenie nie wywołało potu z czoła :wink2:.  

Uśredniony oznacza jedynie zmniejszenie zakresu kompensacji z punktu max na średni , ale nie likwiduje problemu do poziomu przebiegu liniowego.  Z tego punktu widzenia głośnik o niższej efektywności i bardziej liniowym paśmie  ( dużym skoku ) jest lepszym wyjściem, pozwala tez finalnie uzyskać wyższy poziom w paśmie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory ja niczego nie muszę prostować i nie ja błądzę w dziedzinie o której się wypowiadam. U mnie myślenie nie wywołało potu z czoła :wink2:.  

Uśredniony oznacza jedynie zmniejszenie zakresu kompensacji z punktu max na średni , ale nie likwiduje problemu do poziomu przebiegu liniowego.  Z tego punktu widzenia głośnik o niższej efektywności i bardziej liniowym paśmie  ( dużym skoku ) jest lepszym wyjściem, pozwala tez finalnie uzyskać wyższy poziom w paśmie .

Absolutnie się z Tobą zgadzam. Chciałem jednak porównać ze sobą dwa głośniki o zbliżonej charakterystyce - jeden o średniej efektywności 88 dB (jak np. W.27.500.8.FCX) a drugi 84 dB (jak na przykład 10W0V3) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie się z Tobą zgadzam. Chciałem jednak porównać ze sobą dwa głośniki o zbliżonej charakterystyce - jeden o średniej efektywności 88 dB (jak np. W.27.500.8.FCX) a drugi 84 dB (jak na przykład 10W0V3) :)

Skoro już wiesz skąd wieje wiatr , to zerknij  na to tak . Sama moc nie będzie sprawcza skoro głośnik nie ma fizycznej możliwości jej emisji . W niskim odcinku pasma będzie to zakres liniowego skoku . Tez z kolei aby być dużym wymaga aby większy odcinek z całkowitej długości cewki był poza szczeliną ( zatem nie miał mocy sprawczej ) , stąd niższa efektywność .  Ale posiada zdolność wyższej amplitudy wychyleń który jest niezbędny dla najniższych rejonów pasma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystko zaczyna się od tego "jak zrobić mały głośnik do małej obudowy o własnościach dużego głośnika w dużej obudowie".

To zadam dodatkowe pytanie pomocnicze (już w temacie wątku). Czy zwiększony skok głośnika w celu poprawy odtwarzanego pasma (to znaczy zwiększenia) nie wpływa na szybkość basu? To znaczy, dźwięk przez to nie jest "zamulony"? Czy tutaj już w gre wchodzi sztywność zawieszenia i wymagany odpowiednio wysoki dumping factor wzmacniacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystko zaczyna się od tego "jak zrobić mały głośnik do małej obudowy o własnościach dużego głośnika w dużej obudowie".

To zadam dodatkowe pytanie pomocnicze (już w temacie wątku). Czy zwiększony skok głośnika w celu poprawy odtwarzanego pasma (to znaczy zwiększenia) nie wpływa na szybkość basu? To znaczy, dźwięk przez to nie jest "zamulony"? Czy tutaj już w gre wchodzi sztywność zawieszenia i wymagany odpowiednio wysoki dumping factor wzmacniacza?

Tak nie potrafię , bo ilość indywidualnych rozwiązań jest spora . Ale zdecydowanie większa masa takiego rozwiązania nie sprzyja szybkości , po części można to kompensować mocą . Damping raczej nie ma z tym wiele wspólnego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ale zdecydowanie większa masa takiego rozwiązania nie sprzyja szybkości , po części można to kompensować mocą . Damping raczej nie ma z tym wiele wspólnego .

Pytanie czy głośnik o większym skoku ma większą masę tak naprawdę? Pewnie masz z tym jakieś doświadczenia.

 

Znowu ta moc. Moc to tylko moc. Wydajność prądowa wzmacniacza. Nie wiem dlaczego miałoby to wpłynąć na szybkość brzmienia.

Damping factor to może być jeden z czynników wpływających na kontrolę brzmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnie bywa z tymi ch-kami DF. Wystarczy podpiąć 2 omowy głośnik zamiast 4 omego i ze 100 robi się 50.

Więc czym można po części to skompensować jeśli nie mocą? Chodziło Ci może po prostu o szybki wzmacniacz?

 

Możesz próbować użyć wzmacniacza "cyfrowego" cokolwiek to oznacza , zostaw w spokoju ten DF .

Potrafią mieć przyzwoity Slew Rate , ale tez nie demonizowałbym jego wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od soboty jeżdzę z JLem. Obcięty na 80-90 Hz, dopasowany ok. 30* w fazie do przodu, przód ucięty na około 80-90 Hz, poziomy wyrównane i... Jest naprawdę bardzo fajnie. Schodzi wystarczająco nisko, bas jest całkiem zróżnicowany, potrafi kopnąć jak trzeba. To nie jest spektakularny głośnik, ale jeśli reszta w tej klasie jest gorsza - to uważam, że 10W0V3 to jest absolutne minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

 

 


Od soboty jeżdzę z JLem. Obcięty na 80-90 Hz, dopasowany ok. 30* w fazie do przodu, przód ucięty na około 80-90 Hz, poziomy wyrównane i...

A jakies zbocza zastosowane czy na -0dB na oktawe? 

Juz kiedys pisalem, ze podawanie samych czestotliwosci odciecia g... mowi, wiec nie wiem po co o tym wogole wspominac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...