Skocz do zawartości

Wystrojenie zestawu Car Audio - Dwudrożne + subwoofer


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

SXE150_4-2.jpg

Jak masz taki wzmacniacz i napędzasz subwoofer z kanałów CH3/4 tak jak mówił kolega do góry - to ustaw przełącznik na BP/HP tak jak mówiłeś, a pokrętła od filtrów (X-over bandpass) - lewy daj na maksa w lewo, a prawe pokrętło daj na maksa w prawo.

Jeśli dalej cicho gra i słyszysz muzykę, a przód gra dobrze - to odłącz na chwilę jedno RCA sygnałowe przy wzmacniaczu - lewy lub prawy kanał - i powiedz czy zrobiło się głośniej czy ciszej :)

Chyba, że dźwięk bierzesz z hi-input?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jak na wzmacniaczu dałeś wszystko na full to na radiu włączyłeś filtry? Jeśli tak, to do suba na pewno dałeś LPF a nie HPF? Może być też tak, że tylko wydaje Ci się subwoofer gra muzykę, bo "kątem ucha" słyszysz zestaw przedni i wydaje Ci się, że dźwięk ten wydobywa się z subwoofera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłączyłem przod jednak nie wydawało mi się subik gra muzyke dalej, kombinowałem z filtrami ale to nic nie zmienia muzyka ucichnie dopiero kiedy na radiu LPF ustawie na 20 hz ale wiadomo basu wtedy 0. Kręciłem gainem ale to też nic nie zmienia dalej muzyka gra. Zbocze zmieniałem i przy 24db/oct muzyka cichnie ale dalej jest, jak level zmieniam na -12 cichnie jeszcze bardziej ale sub nadal ją gra no nie mam pojęcia co może być przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "dubeltowej" filtracji słychać, na filtrze radia słychać, na filtrze wzmaka słychać...

 

... na pewno Ty słyszysz, czy twój pies?

Albo Cud się na naszych oczach objawił, albo psa odgoń na czas sprawdzania systemu.

Mam to nagrać na dowód czy co, bo naprawdę leci muzyka mimo filtrów.

Subwoofer gra to co mu podajesz;) ustawiając lpf na 50 Hz -12 dB powinien grać już tylko dolne rejestry. Co w sumie tez jest muzyką;)

Czyli jednak tak powinno byc, ze słychać jak śpiewają w subie bo juz zgłupiałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak obrazowo wyjaśnię.

Wzmak dostaje poziom bez filtra taki, że przykładowo moc oddawana wynosi 25W/4ohm.

Dajesz mu cięcie filtra na 50Hz i nachyleniu 12dB/oct.

W punkcie cięcia wystąpi spadek mocy do poziomu 12.5W.

Bo punkt cięcia wynosi -3dB przy 50Hz.

Oktawa powyżej 50Hz daje nam 100Hz.

Przy 100Hz poziom napięcia na głośniku wynosi -12dB mniej niż poziom bez filtra.

Puszczając na suba 100Hz wzmak odda na niego już tylko 1.57W.

A jak puścisz 200Hz, to moc oddana subowi wyniesie 0.1W.

Jesteśmy dopiero przy 200Hz... a co byśmy usłyszeli przy 800Hz?

-48dB pozwoli na osiągnięcie 0.006W.

Tak na szybko... w robocie jestem :)


PS.

 

Przykłady są dla napięcia, nie mocy i związane z tym wartości dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłączyłem przod jednak nie wydawało mi się subik gra muzyke dalej, kombinowałem z filtrami ale to nic nie zmienia muzyka ucichnie dopiero kiedy na radiu LPF ustawie na 20 hz ale wiadomo basu wtedy 0. Kręciłem gainem ale to też nic nie zmienia dalej muzyka gra. Zbocze zmieniałem i przy 24db/oct muzyka cichnie ale dalej jest, jak level zmieniam na -12 cichnie jeszcze bardziej ale sub nadal ją gra no nie mam pojęcia co może być przyczyną.

Z innej beczki RCA prawidłowo zamontowane do radia? 2. Lpf na radiu 20hz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...