Skocz do zawartości

Wystrojenie zestawu Car Audio - Dwudrożne + subwoofer


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jak byś przeczytał instrukcję i trochę o filtrach to byś wiedział jak ich używać.

 

Napiszę Ci jednak mniej więcej co i jak.

 

Częstotliwość ustawiasz na tyle ile zestaw przedni pozwala, przykładowo 50 lub 63 Hz, slope to zbocze filtra, im większa jego wartość tym ciszej grają częstotliwości poniżej ustawionej częstotliwości. 

Co do poziomów głośności (level) to trzeba tak dostosować żeby subwoofer nie dominował w systemie. Jeśli ustawiasz zestaw przedni to zostaw na 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eb8f3cc33f80147c.jpg

Tu masz pokazane działanie filtra HPF o nachyleniu zbocza -18dB/oct.

Dla przykładu punktu cięcia przy 80Hz.

Punkt cięcia określa miejsce, w którym poziom (po aktywacji filtra) spada o -3dB iw tym przykładzie jest to częstotliwość 80Hz.

A skąd wiadomo, że filtr na tym przykładzie ma nachylenie/slope -18dB/oct?

 

Ano stąd, że oktawą jest przedział częstotliwości x2 zawierający się w "górę" lub w "dół" od częstotliwości zadanej - w tym przypadku zadaną jest 80Hz.

Czyli 80Hz w "dół" daje nam 40Hz. A przy 40Hz poziom sygnału wynosi -18dB.

Czyli zakres pomiędzy 80 a 40Hz jest oktawą.

 

W "górę" byłby zakres 80 do 160Hz.

 

Punkty cięcia HPF i LPF o określonej częstotliwości masz w Alpine. Również określone masz nachylenie/slope tłumienia filtra HPF i LPF.

Wzmak oferuje płynną regulację punktu cięcia filtra. Jednak przy stałym nachyleniu, co utrudnia optymalne dostrojenie suba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Chyba udało mi się dostroić wzmacniacz ale z equalizerem to będzie walka, nie moge tego wystroić ;c

Jedno pytanko czy subwoofer powinien grać dzwieki muzyki czy tylko bass

 

Na pewno mówisz o EQ czy o crossover (zwrotnicy)?

Jeżeli system jest sensownie złożony to zmiany samego EQ z reguły są naprawdę kosmetyczne, rzadko kiedy trzeba wykonywać jakieś ekstremalne podbicia - a już na pewno nie na poziomie takim jak oryginalne presety w radiu.

 

Jeżeli wybitnie brakuje Ci jakiegoś zakresu to sprawdź zwortkę, może masz jakieś szalone cięcia ustawione?

 

Natomiast odnośnie ustawień gaina - jeżeli wysterujesz wzmacniacz na płaskim eq i uda Ci się to zrobić dobrze, a PÓŹNIEJ przy kolegach podbijesz w EQ suba (dolne częstotliwości) to jest możliwe, że go skrzywdzisz  :rotfl: I to nawet nie samą mocą bo napięcia na wejściu RCA do wzmaka nie zwiększysz, ale szybciej przesterujesz sygnał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdziłem, że lepiej aby wszystko było sterowane wzmacniaczem, kręciłem filtrem LPF w dół, górę, próbowałem chyba wszystko ale subik dalej gra muzykę, nie wiem o co chodzi xD

 

Na pewno mówisz o EQ czy o crossover (zwrotnicy)?

Jeżeli system jest sensownie złożony to zmiany samego EQ z reguły są naprawdę kosmetyczne, rzadko kiedy trzeba wykonywać jakieś ekstremalne podbicia - a już na pewno nie na poziomie takim jak oryginalne presety w radiu.

 

Jeżeli wybitnie brakuje Ci jakiegoś zakresu to sprawdź zwortkę, może masz jakieś szalone cięcia ustawione?

 

Natomiast odnośnie ustawień gaina - jeżeli wysterujesz wzmacniacz na płaskim eq i uda Ci się to zrobić dobrze, a PÓŹNIEJ przy kolegach podbijesz w EQ suba (dolne częstotliwości) to jest możliwe, że go skrzywdzisz  :rotfl: I to nawet nie samą mocą bo napięcia na wejściu RCA do wzmaka nie zwiększysz, ale szybciej przesterujesz sygnał.

Mówiłem tam o EQ, cięć na radiu żadnych nie ustawiałem i faktycznie zmiany są kosmetyczne i sprzęt fajnie gra nie jest przesterowany. A jeśli chodzi o ten EQ suba to raczej chodziło mi o opcję, którą daje mi alpinka czyli subwoofer level.

 

A przypomnisz nam jak on się nazywa , może to jest jakiś "klucz" :wink2:

Signum ESX SXE 150.4
 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wszystko chcesz mieć na wzmaku, to sprawdź jak masz ustawiony crossover na CH3/4 - bo na nich w mostku pracuje sub?

Jak gra całym pasmem, to masz ustawiony albo HPF albo FULL.

Ustaw na BP i lewa regulacja na 10Hz, prawa wstępnie na 50/60Hz.

Wtedy posłuchaj co emituje sub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Zwrotnice aktywną stosuj tylko jedną, na wzmacniaczu lub radiu. Jak stosujesz dwie na raz to nic nie uszkodzisz ale podwoisz filtr.

Trzeba ocenić co będzie lepsze. W radiu jest raczej cyfrowa korekcja dźwięku przez DSP a we wzmacniaczu analogowa przez opamp. Ja chyba wybrałbym przez DSP, ze względów na brak przesunięć fazowych.

 

 

 


Q - jest parametrem określającym w jak szerokim zakresie następuje podbicie przy danej częstotliwości

Dokładniej rzecz ujmując jest to dobroć filtra i wygląda to tak

Q-Factor.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


DSP odwzorowuje/symuluje filtry ze wszystkimi ich właściwościami, także z przesunięciem fazy.

Masz racje. Wszystko zależy jaki rodzaj filtrów jest zastosowany w DSP.

 

Można sobie poczytać tutaj

 

https://www.diyaudio.com/forums/analog-line-level/55154-active-crossovers-opamps-vs-dsp.html

 

Dokładniej -> to jest tak:

Dobroć Q - Podstawy elektroniki

... od strony 45...

Ale całość jest też ciekawa.

Zabieram się do czytania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przepraszam za nie obecność i zapomnjany temat jednak przez dlugi okres leżałem chory w domu. Mniejsza wkoncu moglem skończyć to co zaczalem i sprawa wyglada: subwoofer nadal bardzo cicho gra muzykę i nic nie moge na to poradzić. Przeszedlem na sterowanie ścięć na radiu i tutaj trochę dezorientacja ale jesli zmieniam slope z 12 na np 18db/oct to dzwiek z suba delikatnie cichnie i nie znika nawet jak ustawie 24 db/oct a tam wogóle bassu niema prawie. Przy ustawianiu hz tez sie bawilem i od 63-25hz słychać muzykę z subwoofera przy 20 muzyka znika, co to oznacza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź i ewentualnie dokonaj korekcji w ustawieniu gain'a na subie.

Jak Alpine nie jest uszkodzone na kanale sub'a, to pozostaje sprawdzenie wzmaka.

 

Wzmak dostaje sygnał z RCA pary nr 3 - tej na samym dole?

Bo jak dałeś sygnał z środkowej pary RCA (tył R i L) i masz akurat aktywny filtr HPF ustawiony na 63 lub 80Hz i slope 6 lub 12dB, to w subie na pewno będziesz miał cicho i problem z regulowaniem czegokolwiek.

Radio od nowości masz czy kupione z drugiej ręki?

Posprawdzaj połączenia RCA i ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź i ewentualnie dokonaj korekcji w ustawieniu gain'a na subie.

Jak Alpine nie jest uszkodzone na kanale sub'a, to pozostaje sprawdzenie wzmaka.

 

Wzmak dostaje sygnał z RCA pary nr 3 - tej na samym dole?

Bo jak dałeś sygnał z środkowej pary RCA (tył R i L) i masz akurat aktywny filtr HPF ustawiony na 63 lub 80Hz i slope 6 lub 12dB, to w subie na pewno będziesz miał cicho i problem z regulowaniem czegokolwiek.

Radio od nowości masz czy kupione z drugiej ręki?

Posprawdzaj połączenia RCA i ustawienia.

Kurcze ja tam gaina mocno nie podbijałem jak sprawdzałem występowanie ścięcia wierzchołka amplitudy przy dźwięku 50 hz to tam naprawdę duzy zapas mocy mi zostal, a rca oczywiscie pod wyjście w radiu na subwoofer, bo tylnych niemam głośników, więc te złącza zostają puste. Radio jest nowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jak wszystko chcesz mieć na wzmaku, to sprawdź jak masz ustawiony crossover na CH3/4 - bo na nich w mostku pracuje sub?

Jak gra całym pasmem, to masz ustawiony albo HPF albo FULL.

Ustaw na BP i lewa regulacja na 10Hz, prawa wstępnie na 50/60Hz.

Wtedy posłuchaj co emituje sub.

Masz tak ustawione?

Nie odpowiedziałeś na to pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tak ustawione?

Nie odpowiedziałeś na to pytanie.

Mam ustawione BP i sub jest ch3/ch4 mialem ustawione filtry tak jak napisałeś ale i tak subik gral muzyke, dlatego spróbowałem z radiem bo myślałem, że cos ze wzmacniaczem ale dalej gra muzykę . Jeśli Pan chce to mogę jutro porobić zdjęcia wzmacniacza i ustawień radia, może jestem kretynem i czegoś nie rozumiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...