Skocz do zawartości

Problem z ustawieniem wzmacniacza pod subwoofera.


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

 

Tak jak w temacie mój problem polega na prawidłowym ustawieniu wzmacniacza pod subwoofera.

 

Wzmacniacz jaki posiadam to Ampire MBM 500.1.

Glosnik: uDimension ProX410

To napędza seryjne radio Sync1, w Ford Focus.

Sygnał do wzmacniacza jest pobierany z głośników, z tyłu samochodu.

 

Problem polega na tym, że nie potrafię ustawić wzmacniacza w taki sposób aby subwoofer był wyraźnie odczuwalny.

 

Osoba która wykonała zabudowę głośnika oraz montowała sam głośnik twierdzi że został on połączony w konfiguracji 1ohm.

 

W tej chwili napięcie na wyjściu ze wacniacza ustawiłem na 17V. Taką wartość wyskoczyłem na podstawie wzoru. Filtr dolnoprzepustowy ustawiony na ok. 50hz. W takiej konfiguracji subwoofer jest ledwo odczuwalny.

 

Czy to jest odpowiednie ustawienie, czy to jest wszystko na co stać ten zestaw? Czy mogę cos z tym zrobić?

Serwisant twierdzi że spokojnie mogę wysterowac napięcie na wyjsciu ze wzmacniacza na 30V. Z żadnych wyliczeń, czy aplikacji nie wychodzi chociaż zbliżony do tej wartości wynik. Stąd wydaje mi się że jest to zdecydowanie za duże napięcie. Czy się mylę? Jaką wartością mogę spokojnie napędzać ten glośnik.

 

Pozdrawiam,

Kuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wzmacniacz możesz spokojnie ustawić na 30v. Odda ponad 400w przy 2ohm. Wydaje mi się że ten głośnik masz spięty w 2obm bo ma 2 cewki po 4 ohm z tego co widzę na necie

 

Warto również odwrócić fazę suba. Często ten zabieg pomaga gdy nie słychać suba. Lpf możesz dać trochę wyżej jak przód seryjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

Jeżeli mogę podać spokojnie 30V to już będzie w zupełności wystarczało.

Bo na początku odkręciłem go na 24V i przy takim ustawieniu bas mi prawie wybijał zęby.

Natomiast myślałem że takim ustawieniem mogę któryś z podzespołów uszkodzić. Jeżeli nie to się cieszę. Chyba nie do końca rozumiem zasadę dzialania wzmacniacza, bo za nic nie mogłem dojść do takiej wartości. Muszę na ten temat dużo poczytać.

 

Fakt, na pudełku głośnika jest napisane że: IMPEDANCE 4 ohm DVD.

A przód mam seryjny, tzn to jest cały zestaw SONY Premium. Łącznie z Radiem.

 

Dzięki za wskazówki, będę testował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jeszcze co oznaczają symbole, o które pytasz.

Ale subwoofer jest zamontowany w zabudowie koła zapasowego. Zabudowa wypełnia ok. 80% przestrzeni, pozostałe 20% zostało wykorzystane na wkomponowanie tam wzmacniacza. Pojemność tej zabudowy powinna wahać się w okolicach 25l.

 

Nie wiem czy to istotne, ale przy ustawieniu 24V na wyjściu wzmacniacza i filtr dolnoprzepustowy ok. 50-60hz, glosnik grał (jak na moje ucho) bardzo czysto i gładko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z niego nie będzie.

W clozet "naśladuje" WF w drzwiach, który przenosi do ok. 60Hz.

W b-r owszem, można go zmusić do niskiego zejścia w połączeniu z LPF w okolicach 50/55Hz i min. nachyleniu -24dB, ale za to opóźnienia nie są akceptowalne.

 

Edit.

Ale jak tobie pasuje, to O.K.

:)

Wymuszasz na nim "zejście" podbiciem zakresu 40 ... 50 Hz na wzmacniaczu?

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy do takiej zabudowy można "dorobic" b-r? Czy taki pomysł jest z góry porażką?

 

Tak, w poprzednim ustawieniu grał na lekko podbitym zakresie 40 ... 50 Hz.

Według moich odczuć glosnik naprawdę sobie ładnie radził. Ale ciężko mi to porównać, bo nie wiem jak by grał według Twojej koncepcji. Być może wiele tracę.

 

Powiesz mi co tracę przy zabudowie, takiej jaka posiadam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie tracisz.

Ten model suba ma cechy, które są nie do przeskoczenia.

Jego obudowa b-r przekracza aktualną pojemność o 80 do 100%.

Czyli odpada.

Ponadto trzeba by było ją dość dokładnie zaprojektować pod katem parametru Delay, bo niestety im niżej stroisz, tym szybciej narasta opóźnienie odpowiedzi na impuls - Delay wzrasta niebezpiecznie wysoko. Co samo w sobie nie zagraża wzmacniaczowi, ani subowi. Natomiast dźwięk nie "zlewa" się z przodem.

Pozostaw go w tej skrzyni i ewentualnie poeksperymentuj z poziomem wytłumienia jej wnętrza.

Pobaw się też z ilością watów jaką ma dostać i jak to zgrywa się z poziomem przodu.

 

P.S.

Sorki za opóźnienie z odpowiedzią, ale mam sajgon w domu - remoncik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za informację.

Szkoda, tego już nie przeskocze.

 

Wnętrze samej zabudowy jak i podłogi jest już porządnie wygłuszone. Do tego kupiłem piankę 1cm, więc jeszcze dodatkowo wyłożę nią podłogę bagażnika, a na to pójdzie czarna tapicerka.

Potestuję jeszcze ilością watów na wzmacniaczu. Zobaczymy jaki to wszystko przyniesie efekt. I dowiem się czy laik wychwyci różnicę :)

 

Dzięki za pomoc.

 

Powodzenia z remontem, wiem jaka to czasochłonna sprawa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrzyni clozet o pojemności 25 litrów F3 wynosi 55Hz, co jest wartością dość wysoką.

F3 - parametr określający spadek głośności o -3dB w stosunku do typowej głośności określanej jako "normalna" głośność, którą określamy jako poziom 0dB.

 

Po zastosowaniu w Ampire bass EQ dla 40Hz i podbiciu na 6dB przesuniesz F3 na częstotliwość 39Hz.

Tu już będziesz mógł powiedzieć, że brzmi O.K.

Tylko teraz mała uwaga.

Każde podbicie zabiera nam niejako część użytecznej mocy wzmaka, bo amplituda wzmaka może niebezpiecznie zbliżyć się do poziomu granicznego, który jest bardzo blisko przesteru i wystąpienia zniekształceń.

To jest niewskazane i niebezpieczne.

Dlatego proponuję ustawić moc wzmaka na 300W przy obciążeniu 2 ohm.

Ustawienie tej mocy przy bass EQ ustawionym na zero (0), podobnie na zero podbicia w radio.

W ten sposób będziesz miał - teoretycznie, bo nie przeliczałem - zapas mocy w postaci 200W.

 

W ten sposób dając potem podbicie w Ampire na  +6dB przy 40Hz, bedziesz operował w bezpiecznym dla wzmaka zakresie mocowym.

Obserwuj suba, czy membrana nie ma zamiaru oddzielić się od kosza przy głośniejszym słuchaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurczę, dzięki wielkie.

 

Takiej dokładnej instrukcji, z opracowaniem nigdzie bym nie znalazł.

 

Zastosuje się do tego. Już czuje że efekt będzie dobry.

Teraz jestem w podróży, ale jak tylko dojadę na miejsce to nastawie wzmacniacz na takie parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

grzeczny_52

Ustawiłem zestaw według Twoich wskazówek.

I muszę powiedzieć że nie gra to tak jak sobie wyobrażałem. Brakuje mi niskich tonów.

Albo coś zrobiłem nie tak, chociaż sprawdzałem kilka razy. Albo oczekuję więcej basu niż innych dźwięków. Chociaż nigdy zwolennikiem nadmiernych niskich tonów nie byłem.

 

Chyba jednak nie potrafię ustawić tego jak należy.

Zauważyłem natomiast, że gdy podłączam miernik i odpalam 40hz to potrafi pokazać raz 24V, a przy kolejnym odtworzeniu 3-4V wiecej. Oczywiście nie zmieniając żadnych ustawień wzmacniacza.

Wychodzi na to, że problemem jest narzędzie którego używam.

 

Ciężko mi uwierzyć, że taki glosnik pod wzmacniaczem nie jest stanie mnie zadowolić. W innych samochodach wystarczający był dla mnie bas z głośników seryjnych, pod seryjnym radiem. Oczywiście ustawionych w górnej granicy niskich tonów, ale jednak z wooferów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w Sync1, ale w nowszym, chyba Sync3 ( Focus z 2015 r z dotykową navi ) tyl na 100% ma odcięte pasmo od dołu. W wersji, którą robiłem, z przodu były mocniejsze głośniki ( 50W / 2 ohm / polipropylenowa membrana ) niż z tyłu ( 25W / 4 ohm / papier ). Końcówka w radiu identyczna dla wszystkich kanałów ( sprawdzone fizycznie ). Wszystkie drzwi zrobione jak trzeba, a że do przodu szły DLS-y to znajomy poprosil, żeby przy okazji przerzucić te ori przednie głośniki na tył, bo faktycznie tył "na ucho" grał wyraźnie gorzej. Po przekładce dźwiek praktycznie się nie zmienił ( grało tak samo słabo ), i dopiero później ( w drugim rzucie ) przy montażu wzmaka po Hi-input potwierdziło się, że wyjścia na tył dają wyraźnie gorszy sygnał niż przody.

Może u Ciebie też jest podobnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. To jest jakiś trop. Postaram się to sprawdzić.

Ale zaglądałam do głośników z tylu, nie są papierowe. Membrany są wykonane z niebieskiego tworzywa.

Masz rację, da się usłyszeć że tył gra wyraźnie gorzej. Pomimo takich samych (przynajmniej na pierwszy rzut oka) głośników.

 

Rozumiem że w takim razie powinienem spróbować podłaczyc wzmacniacz pod przednie głośniki.

 

Zaczynam się zastanawiać w którym momencie fabryczne radio przestanie być użyteczne, do stworzenia dobrze grającego zestawu. O ile już nie jest zbyt słabym źródłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze podać niski zakres generatora na sam wzmacniacz.

Tylko dostosuj Gain do źródła sygnału gdybyś telefonem wychodził zbyt niskim poziomem.

Ale jak wzmak odda na suba 80/100W będzie dobrze :)

Bo np. jak dasz z telefonu - apka Frequency Generator - to może się okazać potrzebna regulacja.

 

Zjedź z wstępnie ustawionej F gen. 90Hz w stronę 20Hz wyłapując słuchem moment wyraźnego ściszenia dźwięku - odczytaj ile Hz pokazuje apka.

Jak będzie to w granicach 40Hz, to jest tak jak powinno być.

Jak wyżej, np 60/70Hz, to zaczyna działać filtr LPF w radiu, który wycina niskie tak jak pisał @kowal 2002.

 

Sprawdź też ustawienia filtra na samym wzmaku - regulacja z napisem LPF.

 

Zakres 30Hz do 250Hz.

Nie możesz mieć ustawienia na 30Hz - musisz mieć w granicach 80Hz.

Zjedź w stronę 30Hz i kręcąc w prawo ustaw tak na "godzinę 10".

Inaczej wzmak puści zakres 10 ...30Hz i nie przepuści 30 ... 50Hz. Filtr masz stale włączony i nie można go wyłączyć - nie ma opcji FLAT/FULL.

A zakres 30 ... 50 w twoim przypadku jest mile widziany.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, muszę powiedzieć że zaczyna mi się podobać ta zabawa :)

 

Dzięki, będę to sprawdzał w weekend. Wyposażyłem się też w lepszy multimetr. Dużo maty butylowej i pianki. Wyciszę trochę przednie drzwi.

 

I już zauważyłem błąd, który popełniłem. Filtr LPF, zrozumiałem z wcześniejszych instrukcji, że mam ustawic na 40Hz. I bassEQ na 6db. Przy takim ustawieniu było słabo.

Zmniejszyłem bassEQ, na korzyść LPF (do ok 60Hz, cały czas sprawdzając czy pozostaje na wyjściu ok 24,5V) i dźwięk zaczął być zdecydowanie pełniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...