Skocz do zawartości

Głośniki Hertz, Dystane MDF, Alubutyl, Pianka i nieznośny dźwięk.


Mat.zon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Borykam się z problemem kiepskiej jakości dźwięku z nowymi głośnikami. Dzrzwi wygluszylem, nowe głośniki osadzilem na dystansach MDF a mimo to bas jest płytki i przy trochę większej głośności jest mocno zniekształcony, kręcąc dalej jest efekt jak z głośnika z zerwanym zawieszeniem. Podczas montażu napotkałem problem, ponieważ głośniki są dość głębokie i musiałem podnieść dystans o 18mm bo okazało się, ze za głośnikiem przeszkadza prowadnica szyb. Po zwiększeniu dystansu głośnik wszedł na zero z prowadnicą (dotyka jej magnesem) i z tapicerką (dotyka obręczy kosza)

 

Samochód to skoda fabia 1

Materiały jakie użyłem:

-Maty Stp GB wewnątrz drzwi oraz na blachę zamykającą

-Pianka Stp Aero 6mm na tapicerkę

-Dystanse MDF

-Woofery Hertz EV 165.5L (z zestawu ESK 165.5)

Chciałem dorzucić zwrotnice i odseparować fabryczne tweerety, ale przy przeprowadzce zapodziałem jedną sztukę zwrotnicy focal z zestawu polyglass z poprzedniego samochodu i tweetery zostały o kondensatorze.

Podsumowując, brzmi to fatalnie i nie wiem dlaczego. Nie mam większego doświadczenia z Car Audio. Radio jakie to napędza to Pioneer DEH 9600BT, a w audi grało przyzwoicie nawet w seryjnym nagłośnieniu.

Pytanie do ekspertów.

W czym może być problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem przy montażu od góry i od dołu i wyglada, ze nie dotyka bo maskownica jest wpuszczona a jakieś 3mm, a chyba tyle membrana się nie wychyla (?). Jeśli ściągnę boczek to zostaje szczelina przy szybie na dwa centymetry, i wtedy ciężko ocenić niskie tony bez szczelności drzwi. Czy problemem może być metal w bardzo bliskiej odległości z magnesem głośnika? A może potrzebny jest do tego głośnika wzmacniacz? Wszak głośniki mają po 70W RMS a Radio max 50W na kanał, gdzie w RMS bodajże 22W/kanał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grałem takimi głośnikami z seryjnego radia Ford, nie było problemu. Wstaw zdjęcia tej instalacji będzie łatwiej coś poradzić. Membrana może się wychylać 3mm, producent właśnie tyle podaje wychyłu w tym modelu. Ta szczelina nie jest przeszkodą by ocenić czy prawidłowo pracuje zawieszenie bez boczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko możesz jeszcze sprawdzić czy ten efekt występuje i po lewej i po prawej stronie, kręcąc balansem w radiu. Czysto teoretycznie nawet nowy głośnik może być po prostu uszkodzony, np. mógł upaść na podłogę gdzieś na produkcji przed zapakowaniem - owszem gra, ale np. cewka ociera o szczelinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem wszelkie ustawienie radia, w tym właśnie balans i oba głośniki zachowują się tak samo. Postaram się jutro zrzucić boczek z drzwi i zobaczę jak się to zachowa bo pierwsze testy robiłem dopiero bo skończonej pracy, co uważam za spory błąd z perspektywy czasu.

Zdjęć na gotowi nie robiłem, ale zrobię jak tylko zdejmę tapicerkę. Głośniki grają znacznie ciszej niż seryjne, ale podejrzewam ze chodzi o to ze są znacznie mocniejsze, przez co te 22W RMS z radia to dla nich za mało.

post-26250-0-15937100-1593466389_thumb.jpeg

post-26250-0-51028800-1593466449_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na charakterystykę pasma przenoszenia i impedancję tego woofera, to prawdę mówiąc powinien on pracować w duecie z subwooferem.

Przy Fo 70 Hz jest jego max. impedancja, a Q piku zaczyna się w okolicach 100Hz i kończy ok. 50Hz.

A to są oględnie mówiąc częstotliwości mile widziane przez autora wątku.

Przy ich charakterystyce powinny być przycięte od dołu przy 80/100 Hz przy 12dB.
Możesz sprawdzić jak zachowa się wzmacniacz radia jak podetniesz filtrem HPF woofery. Czy będziesz słyszał dotychczasowe zniekształcenia dźwięku. Oczywiście nie szukaj wtedy niskich, bo będą ograniczone przez filtr. Oceń tylko ogólne brzmienie przy pogłaśnianiu radia jak podetniesz głośniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...