Skocz do zawartości

Renault Megane III -2015 - audio na bazie standard radia


orzel_man
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

jestem świeży na forum więc prośba o wybaczenie jeśli coś będzie nie tak.

Kumpel poprosił mnie o pomoc w założeniu czegoś do renault megane 3 z 2015r.

po przeprowadzeniu poszukiwań zaproponowałem mu zestaw FOCAL jak niżej.

https://allegro.pl/oferta/focal-165-as-glosniki-renault-megane-iii-8353268398

 

z tego co wyczytałem najlepiej sprawdza się dystans w okolicach 18mm. i tutaj pytanko czy zamówić w komplecie "dedykowany" i go zeszlifować jeśli będzie zbyt duży... niestety sprzedawca nie podaje rozmiaru.

 

czy wg was w tej megance są kable na soprany wyciągnięte. Kumpel mieszka 100km ode mnie więc poprosiłem go o fotki.

 

I teraz pytanie jeśli, są przewody/ kostki do sopranów to potrzebne będą zwrotnice dodatkowe? czy auto ma już jakieś zainstaslowane ?

 

taki wstęp, pewnie kolejne pytania się pojawią.

chciałbym mieć wszystko jak już się spotkamy w celu instalacji.

 

 

oczywiście dodatkowo wygłuszenie drzwi, bez tego nie ma co podchodzić.

 

Kilka fotek poniżej jak to wygląda.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

 

eae06b22089a3427med.jpg

b4acd342fd346241med.jpg

4cae5d99c4e0554fmed.jpg

650cb1f6dc9e89damed.jpg

ee114768f7ecab7amed.jpg

b6fab8fbacd66beamed.jpg

4e177f825b14e7c3med.jpg

ad49e24a98f07d2dmed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, ten focal niby dedykowany, membrana ma rozmiar 130mm a cały głośnik ok. 160mm.

część osób pisze o tym że wycina w boczku miejsce na większy głośnik, część pisze o tym że wchodzi bez problemu. 

tak naprawdę dobre ustawienie powinno umieścić głośnik w świetle istniejącego otworu... oczywiście teoretycznie.

 

Ok czyli najwygodniej chyba byłoby wrzucić zwrotnice gdzieś w deskę i przeciągnąć kable do drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello.

Wszystko zależy od budżetu i założeń  jaki system budujecie .

Kable możesz wykorzystać fabryczne , zwrotnice wpinać w dowolnym miejscu po drodze -  jest wiele możliwości .

Chyba że robicie ( opcja najlepsza ) nowe okablowanie głośnikowe o prawidłowych przekrojach w stosunku do planowanej podawanej mocy .

W Renault woofer dostaje pełne pasmo a tw ma elementy bierne ( kondensator ) przymocowane do tegoż twetera więc tam też pełne pasmo idzie fabrycznymi kablami.

Zestaw dedykowany tego typu czasem nie pasuje idealnie .Nie zawsze jest to PLUG n PLAY  .

Dystanse mogą wymagać ingerencji ,sama wysokość twetera może być problemem .

Więc bez tzw. rzeźby się nie obędzie .

Tym bardziej że 165 AS  to 16,5 cm a nie 13 cm . Podane wymiary to wymiary zewn. montażowe .

Nie zawsze upchnięcie 16,5 cm w miejsce 13 cm jest sielanką .

 

Link do strony gdzie w dokumentacji znajdziesz wymiary głośników .

 

https://www.focal.com/en/car-audio/car-audio-kits-solutions/performance/access/component-kits/165-as#documentation

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

wielkie dzięki za rzeczowe info.

sprawa wygląda na tym etapie następująco.

robimy focale do fabrycznego radia bez wzmacniacza chcąc sprawdzić jaki uzyskamy efekt. Jak będzie akceptowalnie to zostanie na fabrycznej instalacji.

 

dziękuję za kluczowe info, odnośnie pełnego zakresu częstotliwości na wooferze. 

planuję na tym etapie puścić na przwodach już istniejących. chociaż jeśli wiązka i tak będzie wyciągana, to może pokuszę się o wymianę przewodów za zwrotnicą.

 

tak żebym nie zamieszał.

 

Czy z radia idą osobne przewody na woofer w drzwiach i na tweet ?

więc robiąc instalację podpinam się zwrotnicą pod przewody idące do woofera i następnie wyprowadzam przewody na tweet i woofer ze zwrotnicy?

a fabryczne przewody do tweeta albo zostawiam zabezpieczone, albo usuwam.

 

 

Opcja 2

 

tnę przewody tweeta, i wpinam wyjście ze zwrotnicy - zwyczajnie zostawiając starą instalkę,

input wprowadzam do zwrotnicy przewodami woofera jak w opcji 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle przewody na wofer i tweter z radia wychodzą wspólnym kablem po drodze są rozdzielone.

 

Jeżeli chcesz wykorzystać oryginalne przewody to musisz odnaleźć które przewody pod plastikiem progu tuż przed wejściem na drzwi idzą do wofera.

Tam się wpiąć ze zwrotnicą in.

 

Wyjść ze zwrotnicy na wofer i oddzielnym już kablem doprowadzić sygnał do twetera.

W tym rejonie spokojnie wygospodarujesz miejsce na umieszczenie zwrotki.

 

Zawsze jednak zachęcam do położenia nowych kabli. Od wtyczki radia, (wyjscia wzmacniacza) do zwrotki przekrój 2x2,5 mm. Później od zwrotki do wofera ten sam przekrój. Dla twetera 2x1,5 mm.

Wszystkim twierdzącym że moc z końcówki radia mała, odległość niewielka i nie warto zwiększać przekroju.

Odpowiem że owszem nie będzie to błędem jednak jak robisz audio i oczekujesz efektów to się przyłóż i zrób to solidnie.

Stąd dodatkowo zalecam kable lepszej jakości.

A znając życie jak przyjdzie ochota na wzmak to mamy już ten etap zrobiony.

 

Powodzenia i oczekujemy relacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W fabryczne miejsca dla tweeterów wchodzą np. Proa Simplex 25, do tego dajesz woofery MP 5.16, kupujesz jakieś fajne radio z aktywką

i masz granie o lata świetlne lepsze od fabryki. :P

 

A potem kumpel kupi wzmacniacz, potem procesor, potem subumber, potem wzmacniacz do subumbera...

Wiadomo jak się to skończy....  :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heheh fakt to jest choroba...

pamiętam jak audio w domu robiłem na Paradigmach...

stojaki teraz mają ok 60 kg sztuka i metr wysokości... w końcu powiedziałem sobie dość ;)

tak wyszło

40eade7942910f2emed.jpg

 

ale wracając do tematu....

nie wiem do końca jakie tam funkcje na wyświetlaczu podszybia są...

co się utraci po wywaleniu ori radia.

Czy są jakieś sensowne ramki żeby wstawić aftermarket 1 din, który zagra z focalami ?

ziomek nie chce się zruinować jeśli chodzi o pieniążki więc 

budżet jest ok 1000 - 1300

same maty prawie 400 zł wyniosły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki...

eeehh i znowu się zaczyna ... końca nie będzie hahaha... dobra opcja byłaby kupić od razu lepsze radio i na tym etapie olać wzmacniacz.

 

Ale na tym etapie zrobimy instalkę na ori radiu. jak będzie mało to radio łatwiej wymienić niż całą resztę i ciągnąć zasilanie itd.

dzięki za namiary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Ponownie,

w weekend udało się złożyć wszystko... w sumie zeszło ok 16h ze wszystkim.

Bez rzeźby się nie obeszło niestety i spasowanie maskownic wymagało ćwiczenia. 

na tym etapie nie jest to szczyt estetyki, ale tragedii nie ma.

z czasem coś trzeba będzie z maskownicami zadziałać.

 

jakieś fotki podrzucę później

 

Przewody do kostki w słupku nie idą w progu, tylko wiązka wchodzi od góry (deski rozdzielczej. i tam po drodze się wpiąłem.

Zwrotnica pod jedna trafiła pod kierownicę, kolejna pod osłonę słupka. Spore są ale weszły.

 

Sopran wszedł w otwór na tweet. zainstalowane będą ori maskownice... niestety jedna pękła ale to drobiazg i nie będzie nawet widać ingerencji.

 

Tak jak koledzy napisali, ori radio cudów nie zdziała, i jest już plan na kolejny etap, wymiana radia na jakieś porządne 1 din. 

 

Gra o niebo lepiej niż wcześniej co było jednoznacznie widać  po uśmiechu ziomala jak odpalił "Sweet child o' mine" G'N'R i focal ruszył z podszybia solówką na gitarze  :hyhy:

 

Ogólnie prace montaterskie, wygłuszanie etc. ok.

założenie i spasowanie boczków... mega ciężki temat.

 

Bardzo Wam dziękuję za rady porady i materiały. przydał się zakup dodatkowych spinek. bo oczywiście kilka poszło przy demontażu i montażu.

 

Niestety fotek nie mam za wiele bo brakowało czasu żeby cykać.

 

ale później coś wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gra o niebo lepiej niż wcześniej co było jednoznacznie widać po uśmiechu ziomala jak odpalił "Sweet child o' mine" G'N'R i focal ruszył z podszybia solówką na gitarze :hyhy:

 

Mam pytanie, jak to ustawiłeś że od strzała sub gra ci z deski?

 

 

 

Wysłane z mojego Nokia 6.1 Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca rozumiem o co chodzi ? sory ale nie jestem jakimś super specem

zrobiłem to tak:

 

1. zlokalizowałem pod kierownicą wiązkę, która wchodzi do kostki w drzwiach.

2. niestety przewody w drzwiach różnią się kolorami od tych we wiązce kabiny - trzeba szukać. 

3. instalacja tweetów była już w aucie i zauważyłem, że "rozejście" oryginalnie było zrobione w kostce. słupka/kabiny

4. zainstalowałem tweet w miejsce w desce i puściłem nowe przewody w dół.- do zwrotnicy.

5. przeciąłem przewody przed kostką (te idące do woofera) i tam wpiąłem zwrotnicę

 

po odpaleniu zagrało.

 

Mam świadomość, że jest to na ori instalacji. ale na tym etapie nie było czasu wiercić w kostce i przepuszczać nowe przewody.

tymczasowo tak zostaje.

jeśli będą chęci i fundusze na dalsze kroki - będziemy działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Cześć :) Może jakaś mała podpowiedź od doświadczonych kolegów...

Megane 3, ori radyjko. Chcę wrzucić Morele Maximo 602 Ultra. Wiecie jaki gruby dystans potrzebny by te 165mm weszły ? Zdania są podzielone a chciałbym dokonać zakupu przed montażem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...