Skocz do zawartości

Ocena pierwszej skrzyni oraz pomoc z połączeniem i wystrojeniem


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć opiszę moją pierwszą przygodę z Car Audio, ponieważ po wykonaniu subwoofera mam parę wątpliwości.

Jakiś czas temu kupiłem Alfę Romeo Crosswagon, poprzedni właściciel wygłuszył matami drzwi z przodu oraz z tyłu. Zamontowany został inny radioodtwarzacz, nowe zestawy odseparowane na przód i tył oraz dodany wzmacniacz 4-kanałowy. Byłem zadowolony z tego jak gra ten zestaw ale chciałem trochę pomajsterkować i zbudować subwoofer. Nie miałem jakiś szczególnych wymagań. Plan był następujący, budowa suba, wypięcie zestawu odseparowanego zamontowanego z tyłu i podłączenie suba pod zmostkowane 2 kanały wzmacniacza.

 

Sprzęt:

 

Przód - JBL GX600C

  Moc znamionowa: 70 W

  Pasmo przenoszenia: 50 Hz – 21 kHz

  Impedancja znamionowa: 2,3 oma

  Skuteczność (2,83 V/m): 92 dB

 

Tył - Morel Maximus 602 (obecnie odłączony)

 Impedancja 4ohm

 Moc znamionowa: 60 W 

 Pasmo przenoszenia: 60 Hz – 22 kHz

 Skuteczność (2,83 V/m)

 

Wzmacniacz - JBL GTO504

Ilość kanałów: 4

Typ wzmacniacza: klasa AB

Moc RMS: 2 x 140 W 4 Ohm

Moc RMS: 4 x 70 W 2 Ohm

Moc RMS: 4 x 50 W 4 Ohm

Podbicie basu: tak

Zwrotnica: bez filtra/LP/HP

 

Subwoofer - Intertechnik MDS08

Skrzynia bass-reflex

Litraż 20.8L Brutto

Port   fi7cm/ 27cm (kołnierz na obu końcach)

Dane do projektu znalezione na elektrodzie w temacie odnośnie MDS08    

 

Radioodtwarzacz - Clarion NZ501e

 

1. Proszę o ocenę projektu skrzyni, gdzie popełniłem ew. błędy. Następnym razem użyję innego kleju do mocowania wykładziny ponieważ wyszło trochę niechlujnie. Czy dobrze jest umiejscowiony port bass reflex ? Czy nie wyszedł mi zbyt duży litraż, jeśli na forum było podane 19L Netto ? 

 

2. Radio posiada 3 pary wyjść RCA (przód,tył,sub). Wzmacniacz ma 3 pary wejść RCA (front/rear/aux) Podłączyłem wyjście RCA przód do wejść wzmacniacza FRONT, wyjście RCA sub podłączyłem do wejścia wzmacniacza REAR w radiu ustawiłem HP/LP na opcje Through. W takiej konfiguracji manipulacja przełącznikami LP/HP i potencjometrami nie dawała efektu. Sub dalej odtwarzał cały sygnał. Dopiero po przełączeniu HP/LP w pozycję flat na wzmaku i ustawieniu w radiu HP 55Hz(możliwe ustawienie 55Hz/85Hz/120Hz/through) oraz LP 62Hz (możliwe ustawienie 62Hz/95Hz/135Hz/through) faktycznie sub odtwarza tylko niskie tony. Działa także sterowanie subem z poziomu radia. Niestety wydaje mi się że brakuję trochę średnich tonów a bas jest tak jakby "spóźniony". Jako że na to "spóźnienie" z racji litrażu i budowy skrzyni (błędów w budowie)  nie mam już chyba wpływu to czy brak średnich tonów może być spowodowany błędnym strojeniem. Radio posiada funkcję AMP OFF czy to "odblokowałoby" regulację na wzmacniaczu ? Radio posiada funkcje Select EQ - Custom w którym wyszczególniony jest bas/mid/treble w którym można ustawić gain i częstotliwość. Lecz z tego co czytałem dobrze zestawione i wyregulowane audio powinno działać na Select EQ - OFF. Ogólnie pytania brzmią. Czy odpowiednio podłączyłem kable RCA oraz na którym urządzeniu regulować zakresy częstotliwości przy jakich ustawieniach radia i wzmacniacza ? 

 

3. Czy mogę zrobić zamkniętą platformę na której będzie stał subwoofer i jednocześnie ukryje w nim wzmacniacz, bez umieszczania  dodatkowego obiegu powietrza/wentylatora ? Domyślam się że nie ale warto zapytać. 

 

Mam nadzieję że opisałem moje wątpliwości w miarę zrozumiale, jeśli nie to postaram się wszystko sprostować. 

Proszę was o podpowiedź ponieważ chciałbym zrobić to choć w jakimś stopniu zgodnie ze sztuką.

 

Pozdrawiam, nowy forumowicz :)

 

 

 

 

 

 

 

 

post-26026-0-50666000-1588189433_thumb.png

post-26026-0-54209900-1588189944_thumb.jpg

post-26026-0-29306100-1588190032_thumb.jpg

post-26026-0-09001400-1588190112_thumb.jpg

post-26026-0-74332000-1588190182_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1).

Nie jest źle jeżeli chodzi o pojemność netto i parametry strojenia... chociaż symulacja dla 22 ltr. netto i strojeniu FS = 30Hz wynikowo da nieco niższe zejście, które nie będzie okupione wzrostem dalay.

Ty masz w tej chwili strojenie w granicach 43.4Hz i F3 = 41.2Hz.

 

Dla 22 ltr. i Fs = 30Hz F3 wyniesie 37.2 Hz.

 

Niby nieduża różnica, ale będzie odczuwalna przy utworach o niskim zejściu.

 

Delay na podobnym poziomie, chociaż w 22 ltr jest bardziej korzystna charakterystyka.

 

Możesz poszukać nowej rurki, aby weszła do wnętrza obecnej rury i ta nowa część miała wewnątrz 50mm średnicy.

Przy zachowaniu obecnej długości - czyli 27cm - miała by strojenie 31.7 Hz i pracowała częstotliwościowo/delay jak budka o pojemności 22 litrów.

Kwestia przekroju portu - czy nie będzie hałasował przy tak małej średnicy.

 

2).

Standardowo jest tak jak dałeś:

Front dla zestawu przedniego RCA  na szarym kablu - przód;

Filtr wzmaka (FRONT) na FLAT i ustawiasz HPF na radiu 85Hz;

 

RCA fioletowy kabel dla Sub'a z radia podpinasz do wzmaka (REAR) i ustawiasz w tej sekcji również FLAT

W radiu ustawiasz LPF na wartość 62 Hz.

HPF 85 Hz

LPF 62 Hz

Masz wtedy prawidłowe ustawienie.

 

Gdybyś jednak chciał precyzyjniej ustawiać ciecia, to wtedy na wzmaku używasz filtrów ustawiając odpowiednio HPF i LPF oraz wartości Hz potencjometrami.

Tylko niepokojące są słowa

 

W takiej konfiguracji manipulacja przełącznikami LP/HP i potencjometrami nie dawała efektu

 

Raczej robiłeś jakiś błąd w regulacjach. Pobaw się jeszcze raz tymi ustawieniami.

Ustaw Gain/INPUT LEVEL:

Przód dla mocy 55W/4 ohm i mostek dla suba 140W/4 ohm

 

3)

Jak wzmacniacz się nie ugotuje...

post-18412-0-50324900-1588347498_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki grzeczny_52 za zainteresowanie i pomoc. Spróbuję dopasować rurkę o której wspomniałeś i dopiero wtedy jeszcze raz będę bawił się ustawieniami wzmacniacza. Sam wzmacniacz zamontuję najprawdopodobniej na bocznej ściance subwoofera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od tego że z tyłu masz dużo lepsze głośniki i daj je na przód. Co do suba to proporcje dla mnie średnie ale jak na pierwszą skrzynie to ok. Miałem taki sub w 19l netto z br 7cm i długim na 30cm i grało super ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adam91 okej pomyślę też nad takim rozwiązaniem. Tylko jak porównać głośniki, które mi bardziej pasują. Pierwsze co przychodzi na myśl to zamontować jeden kanał i słuchać która strona sobie lepiej radzi, chyba że będą to tak małe różnice że nie usłyszę. Takie porównania głośników robi się ogólnie "na ucho" czy w symulacji w programie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...