Skocz do zawartości

Audi A6 C5 by robson1


Various
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadza się, ale aby przesunąć fazę "całego sygnału" operujemy delay'em (przesuwamy cały "wykres" fazy w lewo/prawo bo o to chodzi w zgrywaniu fazowym przetworników). Aczkolwiek nie sprawdzałem, czy ta regulacja fazy działa podobnie. Chyba, że chodzi typowo o zmianę kształtu fazy ale do tego mamy filtry allpass w EQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 183
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Zgadza się, ale aby przesunąć fazę "całego sygnału" operujemy delay'em (przesuwamy cały "wykres" fazy w lewo/prawo bo o to chodzi w zgrywaniu fazowym przetworników). Aczkolwiek nie sprawdzałem, czy ta regulacja fazy działa podobnie. Chyba, że chodzi typowo o zmianę kształtu fazy ale do tego mamy filtry allpass w EQ.

Nie wiem czy to dobry trop , ale w nowych softach , aby uzyskać dostęp do ustawiania fazy w danym kanale należy zdefiniować jego funkcje , pełnopasmowy nie aktywuje korekcji fazy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak samo działa to w Helixie. Ta korekcja fazy to filtr allpass 2 rzędu z f centralną obliczoną przez soft na podstawie punktu podziału.

Ciągle piszę o Helixie , przed zmianą omawianej firmy dam kierunkowskaz :).

 

PS znajomy dłużej maglował temat , jemu wychodziła na plus zmiana fazy dla średniaków w desce o 15 do 30 stopni , więcej szczegółów nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Temat cały czas się rozwija. Niestety sprzętowo stoi i TW ciągle na desce na taśmie... Ale w najbliższym czasie 3way powinno się pojawić. DLS UP 2,5 czekają już na szafie kilka dobrych miesięcy.

 

W międzyczasie masa edukacji w temacie i różnych prób. Chciałem podziękować kondrax'owi za kilka długich telefonów i rozkmin nad różnorakimi tematami w temacie strojenia, fazy, czasu i ogólnych filozofii ;)

 

 

Wrzucam trochę pomiarów z ostatniej iteracji (1/6):

 

TW pre EQ

post-765-0-62733200-1606947898_thumb.png

 

 

TW post EQ

post-765-0-89415100-1606947912_thumb.png

 

 

WF pre EQ

post-765-0-39692800-1606947921_thumb.png

 

 

WF post EQ

post-765-0-26549600-1606947927_thumb.png

 

 

 

para TW + para WF + cały FRONT

post-765-0-93579200-1606947934_thumb.png

 

 

...oraz sub pre i post EQ

post-765-0-46661100-1606947947_thumb.png

 

 

Ogólne wrażenia bardzo dobre. Cięcia, które wcześniej ustawiłem praktycznie na ucho nie były w ogóle ruszane. EQ na cały system zrobiło go trochę bardziej kulturalnym i wyrazistym. Jednak nie można równać do prostej kreski bo wymaga to dziesiątek filtrów EQ i robi się plastik, traci się życie. Trzeba zachować umiar.

 

Nie mogę doczekać się strojenia 3way. W planie mam także strojenie two-seat, żeby pasażer też miał jakiś fun :) Tutaj już zabawa filtrami allpass i oczywiście masa kompromisów... zobaczymy.

 

 

O ile front mi odpowiada, tak cały czas myślę nad wymianą dołu tj. DLS A6 i 12w6 na coś innego, tak po prostu. Jakieś propozycje? Musi to natomiast mieć tąpnięcie nie mniejsze niż obecny zestaw. 600W minimum. Nie wiem też generalnie jak wśród monobloków ma się A6? Raczej muł?

 

Pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat. Pytanie czy zakres od 2 do 5kHz nie jest trochę za cicho? Około 5dB ciszej od reszty pasma.

 

Co do używania EQ to też mnie ten temat ciekawi, bo np. Pssound z YT praktycznie całe swoje strojenie opiera na pracy z EQ. Oczywiście fazy, czasy itp też robi ale mnie zastanawia tak duża ingerencja w charkę przez EQ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałbym, że za cicho, natomiast wiem o czym mówisz i tutaj spekulacyjnie winę zrzuciłbym na woofery, które akustyczną zwrotnicę winny mieć taką:

post-765-0-46399600-1606948487_thumb.png

 

Te woofery z tweeterami germanium (zestaw) są niżej cięte, ale helixy już drą jape więc siłą rzeczy są cięte trochę wyżej, a żeby dorównać te WF musiałbym tam grube boosty na EQ zastosować.

 

Nie chcę też popadać w paranoję, bo moja pomiarówka nie była kalibrowana. W teorii większość do 5kHz trzyma się płasko... no ale..

 

Cała moja robota to taka średnia tego co obserwuję u Pssound, Apicella i własnego doświadczenia/ucha.

 

Panowie z w/w kanałów YT lecą trochę za grubo z tym EQ. Walą dziesiątki filtrów, do tego wszystko cięte LR24 bo tak "wychodzi idelanie". To prawda, ustawiasz zwrotnice np. dla WF/TW na 3000 LR24 i wypadkowa jest "płaska", faza idealna itd. Spróbowałem tego raz, cały system na 24. Brzmiało jakby każdy głośnik grał swoje, słychać było, jak to wszystko jest pocięte mieczem :D Do tego Apicella np. oferuje "strojenie zdalnie", gdzie ustawia Ci DSP wydając polecenia co masz robić z mikrofonem.

Nie twierdzę, że się nie znają, bo merytorycznie to co mówią zawsze ma sens. Ale jednak wolę po swojemu. Ucho to sędzia finalny.

 

 

PS. ale może faktycznie w weekend znajdę chwilę i przybliżę trochę WF/TW na cięciu i wyrównam ten dołek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie Tidal i inne, nawet PowerAmp (który jest dość "świadomym" odtwarzaczem), niezależnie czego tam nie puścimy, mogą zostać zresamplowane na to co tam sobie Android wymyśli po drodze. Przykładowo HEC USB spina się z Androidem po maksymalnej częstotliwości 192kHz i wszystko upsampluje, co jest trochę dziwne.. A prawdziwy audiofil musi mieć pewność, że jego muzyczka wylatuje ze źródła nie tknięta :rotfl::wsciekly:

 

Zainstalowałem sobie wczoraj tego playera i dodatek do dekodowania MQA i mogę potwierdzić, że HEC USB spina się z telefonem z takim próbkowaniem, jakie ma dane nagranie. Apka jest trochę przymulona i generalnie experience jest gorszy niż na Tidalu.. Niestety. Ale mamy to czego chcemy czyli bit perfect. Goście generalnie napisali swój driver omijając to co tam android ma.

 

Ten player potrafi się także spiąć z wewnętrznym DACiem telefonu bez resamplingu po drodze.

 

BTW zdjęcie modułu:

attachicon.gifhec.jpg

Wiecie może czy port USB tego modułu ma wykorzystane piny od zasilania? Muszę przerobić kabel bo dokładam gniazdko USB. Będę lutował kabel USB Mini B (męski) - USB A (żeński).

Dołożyłbym 5V na żeńskiej części tak żeby było ładowanie podczas słuchania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może czy port USB tego modułu ma wykorzystane piny od zasilania? Muszę przerobić kabel bo dokładam gniazdko USB. Będę lutował kabel USB Mini B (męski) - USB A (żeński).

Dołożyłbym 5V na żeńskiej części tak żeby było ładowanie podczas słuchania

Jak w ogóle rozwiązałeś temat długiego kabla USB do bagażnika? Ja mam jakiś tani szajs z repeater'em (niby aktywny) ale dziś rano milczał i się boję, że trzeba pruć auto.. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Various
Nie rozwiązałem bo nie mam takiej potrzeby. U mnie kabel USB będzie miał max. 70-80cm ale muszę go zmodyfikować w taki sposób:
ae17afffd35a8b45m.jpg
W części żeńskiej (tej po prawej podłącze +5V - zewnętrzny zasilacz 12V/5V) a w części która jest wpinana do karty DSP nie podłącze tego, między gniazdkiem a wtyczką będzie przesył danych (dwa środkowe piny, kabel biały i zielony).
Dlaczego? Dwa powody:
1. W aucie 1977r nie mam USB a chce mieć oraz nie widzi podłączanie playera/smartfona prosto do DSP za każdym razem.
2. Manewr z zasilaniem z jednej strony kabla ma na celu umożliwienie ładowania urządzenia podczas odtwarzania muzyki a jak wiemy HEC  USB nie ładuje po USB.

@Deo

Potwierdzam, dobry kabel robi robotę. Testowałem to 10 lat temu gdy zamiast pendrive zachciałem mieć HDD 2,5cala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ja mam 5 metrowy przewód USB - mini USB firmy Lindy.

Zwykły, nie "aktywny"?

 

 

 


Nie rozwiązałem bo nie mam takiej potrzeby. U mnie kabel USB będzie miał max. 70-80cm ale muszę go zmodyfikować

To masz DSP jakoś blisko?

Generalnie te przelotki z USB-C na HDMI+USB+USB-C z Power Delivery działają dobrze, ale niestety już nie na kablu 5m takim jak u mnie ("aktywny").

 

Olałem temat ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Various

Nie rozwiązałem bo nie mam takiej potrzeby. U mnie kabel USB będzie miał max. 70-80cm ale muszę go zmodyfikować w taki sposób:

ae17afffd35a8b45m.jpg

W części żeńskiej (tej po prawej podłącze +5V - zewnętrzny zasilacz 12V/5V) a w części która jest wpinana do karty DSP nie podłącze tego, między gniazdkiem a wtyczką będzie przesył danych (dwa środkowe piny, kabel biały i zielony).

Dlaczego? Dwa powody:

1. W aucie 1977r nie mam USB a chce mieć oraz nie widzi podłączanie playera/smartfona prosto do DSP za każdym razem.

2. Manewr z zasilaniem z jednej strony kabla ma na celu umożliwienie ładowania urządzenia podczas odtwarzania muzyki a jak wiemy HEC USB nie ładuje po USB.

@Deo

Potwierdzam, dobry kabel robi robotę. Testowałem to 10 lat temu gdy zamiast pendrive zachciałem mieć HDD 2,5cala.

I liczysz na to, że jak telefon przejdzie w tryb OTG, żeby połączyć się z Hec USB, to wystarczy podpiąć prąd do tel [emoji846]

 

Zmartwie ciebie. Nic z tego nie będzie.

Musiał byś mieć iPhone, ładowanie indukcyjne, telefon z roootem w którym zmienisz tryb OTG, lub stary tel, nie które umożliwiały to przez rezystor.

Poczytaj wątek Alternatywne źródła dźwięku.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tylko wtrącę 2 zdania o ładowaniu smartfona (mam samsung note8) jednocześnie z OTG i pozniej do ptzrtwornika usb->optical.

 

otoz zamowilem az z kanady LAVA silmucharge

https://lavaaccessory.com/usb-c-mobile-adapters/charge-plus-usb-c/

 

teraz rzeczywiscie smartfon sie ładuje i wchodzi w OTG.

został problem, ze w głosnikach słychę regularne trzaski... sprawdzałem i w aucie (helix dsp ultra) i w domu podłączony po optyku do amplitunera...

 

aha odtwarza, USB audio player pro - próbowałem wszelki tweakow i trzaski są zawsze

nawet na samym oryginalnym otg samsunga bez ładowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem przelotkę i przeciągłem oryginalny kabel. Czekam na kuriera z przelotką/przejściówką.

Chciałem być sprytniejszy. Kiedyś mi taki "myk" przeszedł gdy podłączałem 2,5 cala HDD do odtwarzacza Pioneera. To było z 10 lat temu. :)

Zrobiłem kabel (trójnik):

1. USB mini-B - do hdd (wszystkie cztery piny wykorzystane)

2. USB A - tylko z danymi do Pionka (dwa środkowe piny)

3. USB A - tylko z +/- 5V do zasilania hdd z mocniejszej ładowarki bo Pioneer nie dawał wystarczająco dużo powera w swoim gnieździe USB. (dwa zewn. piny). 

Nie mam pojęcia czemu mi teraz to "nie zagrało"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tylko wtrącę 2 zdania o ładowaniu smartfona (mam samsung note8) jednocześnie z OTG i pozniej do ptzrtwornika usb->optical.

 

otoz zamowilem az z kanady LAVA silmucharge

https://lavaaccessory.com/usb-c-mobile-adapters/charge-plus-usb-c/

 

teraz rzeczywiscie smartfon sie ładuje i wchodzi w OTG.

został problem, ze w głosnikach słychę regularne trzaski... sprawdzałem i w aucie (helix dsp ultra) i w domu podłączony po optyku do amplitunera...

 

aha odtwarza, USB audio player pro - próbowałem wszelki tweakow i trzaski są zawsze

nawet na samym oryginalnym otg samsunga bez ładowania

sprawdź ustawienia apki UAP i w nich pogmeraj

 

Zamówiłem przelotkę i przeciągłem oryginalny kabel. Czekam na kuriera z przelotką/przejściówką.

Chciałem być sprytniejszy. Kiedyś mi taki "myk" przeszedł gdy podłączałem 2,5 cala HDD do odtwarzacza Pioneera. To było z 10 lat temu. :)

Zrobiłem kabel (trójnik):

1. USB mini-B - do hdd (wszystkie cztery piny wykorzystane)

2. USB A - tylko z danymi do Pionka (dwa środkowe piny)

3. USB A - tylko z +/- 5V do zasilania hdd z mocniejszej ładowarki bo Pioneer nie dawał wystarczająco dużo powera w swoim gnieździe USB. (dwa zewn. piny). 

Nie mam pojęcia czemu mi teraz to "nie zagrało"...

teraz robiłeś od 0 czy po prostu podłączyłeś i nie zadziałało jak 10 lat temu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

W końcu ruszył się temat 3way. Słupki w drodze. Niestety będą we floku, bo są za miękkie na obszycie - w C5 polift są kurtyny i słupki są jak z papieru... :(

To moja pierwsza konstrukcja tego typu także co by nie wyszło będzie ok. Wiem już co bym zrobił inaczej następnym razem... :wink:

 

post-765-0-93975100-1624455992_thumb.jpgpost-765-0-27262400-1624456005_thumb.jpgpost-765-0-98414200-1624456014_thumb.jpgpost-765-0-44875600-1624456021_thumb.jpg

 

post-765-0-28631700-1624456030_thumb.jpegpost-765-0-51281500-1624456036_thumb.jpeg

 

 

 

Aaa no i mały update sprzed miesiąca:

JL, którego zakupiłem na giełdzie niestety okazał się być grzebany i to przez jakiegoś partacza. Szczelina rozcentrowana, magnes klejony jakimś termoglutem a dolny resor w ogóle nie wiadomo czym... Skutkiem była podtarta cewka. Głośnik pojechał do UTD na remont - wymianę górnego zawieszenia sprowadzonego z USA, wymianę dolnego i złożenie po ludzku. Cewka odpowiednio uratowana (rozdzielenie podtartych zwoi i zabezpieczenie) Sanatorium trwało miesiąc :rotfl:, ale wrócił w praktycznie jak nówka.

 

post-765-0-46436700-1624456528_thumb.jpgpost-765-0-48981300-1624456534_thumb.jpgpost-765-0-12968600-1624456538_thumb.jpgpost-765-0-84543900-1624456541_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że komory będą otwarte. Co planujesz zamontować? Słupki są symetryczne?

Widzę tez że nie wpuściłeś pierścieni w słupek, tez kiedyś tak zrobiłem tyle ze komory były zamknięte. Dzisiaj bym po prostu zrobił otwarte i bardziej wpuszczone w słupek.

Folk może dobrze wyglądać, jeśli szpachla nie popęka przy montażu to będzie miodzio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...