Skocz do zawartości

Audi A6 C5 by robson1


Various
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pomiar bramkowany ostatnio studiowalem. Do tego robiłem symulacje z nich. Bardzo fajnie ustawia się czasowki na ir. Gdzie jest problem z ustawieniem przy 3 way z wooferami w aucie.moge cis tam podpowiedziec jezeli będziesz chciał.

3 way zawsze lepszy. Pytanie czy ogarniesz strojenie.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Jakby co to chyba pomożemy?[emoji848]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 183
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pomiar bramkowany ostatnio studiowalem. Do tego robiłem symulacje z nich. Bardzo fajnie ustawia się czasowki na ir. Gdzie jest problem z ustawieniem przy 3 way z wooferami w aucie.moge cis tam podpowiedziec jezeli będziesz chciał.

Jakby co to chyba pomożemy?[emoji848]

Czasówki ustawiałem na IR, ale na szumie różowym ze Smaarta. Nie bramkowałem. Ale nie twierdzę, że mam je ustawione idealnie :) Jest to wersja roboczo/rozwojowa systemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiego programu używasz? Opisz jeszcze sprzet pomiarowy.

Ja używam arta box i wkładkę wm61a do pomiarów bramkowanych. Z tego wyciągnięty pomiar wrzucam do vituxcad i sprawdzam jak ukladaja się rewersy z grubsza wiem co i jak ustawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pomiar bramkowany służy do czego innego, a nie do wyrównania charakterystyki całego systemu. Eq robię na live bez pomiaru bramkowanego.

Tak ogólnie - jak mierzysz ch-ke głośnika, to wyciągasz go z auta? Czy pomiarem bramkowanym mogę spokojnie w aucie?

Zanim zacznę myśleć o podziałach, przemierzę sobie wszystkie przetworniki.

 

Do tego: czy mierzyć w osi membrany, czy może z mikrofonem w miejscu głowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu mierzyć głośnika po za autem. Nic ci to nie da jak w aucie dojdą odbicia.

Użyj pomiaru RTA z 100 próbek uśredniania oraz mikrofon dobrze jest sprawdzić w kilku miejscach tzn. wystający z zagłówka na wysokości uszu jak i "na szamana" czyli latanie mikrofonem od ucha do ucha oraz góra dół z uśrednianiem.

Polecam program REW. Sygnał tylko i wyłącznie PN pink noise. Nie pink noise on nie nadaje się do pomiarów. Musi być PN pink noise czyli cykliczny. W Rew jest dostępny w generatorze.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zmierzyć głośnik potrzebuję pomiaru bramkowanego, więc odbicia i "auto" w teorii wykluczam. Dlatego spytałem o umiejscowienie mikrofonu.

Nie potrzebujesz. Napisałem Ci jak to zrobić.

Pomiar bramkowany jest dobry ale jak mierzysz kolumny w domu, samo założenie już bramki jest potrzebne, żeby poprawnie zmierzyć przebieg fazy i wyeliminować odbicia. W domu idzie zmierzyć powiedzmy bramkowanym od 500hz w górę. Sprobój zmierzyć w aucie bramkowanym w aucie. I zastanów się jak zmierzysz podział np. woofer mid gdzie znajdują się poniżej 500hz przeważnie. I jak ci się uda zmierzyć realna fazę w aucie nie liczona z minimum phase to masz u mnie 4 piwa. Nawet program który używasz w estradzie nie do końca pokazuje realną, a przelicza online.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz się przyznaj czy jest tzn czy brzmi lepiej wszystko PO korekcie czy przed bo już była na strefie burza odnośnie korekty na oscyloskop. Niestety dostępu do sprzętu nie mam więc swój system korygowałem na miernik i ucho a wiadomo że ustawiłeś teraz wszystko głównie pod brak przesteru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


wiadomo że ustawiłeś teraz wszystko głównie pod brak przesteru

Jak ma dobre oko, a rozdzielczość ekranu oscyloskopu jest wysoka, to wzmaki są ustawione na max. moc przy wysterowaniu konkretnym poziomem z danego źródła, a ta moc jest trzymana w okowach minimalnych zniekształceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SebekDS

Równie dobrze może tak ustawić warunki pracy wzmaka o dostępnej mocy z tzw. zapasem - pod rygorem możliwości przetworników - że nie dość, że że będzie tą oczekiwaną i pożądaną dla danych przetworników, to jeszcze będzie dostarczana przy minimalnych zniekształceniach... które i tak nie każde ucho wychwyci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się stanie przy maksymalnym wysterowaniu, przy trochę gorszym napięciu lub gdy parametry wzmacniacza ze względu na wiek się pogorszą?

Zbyt duży gain moze się objawiać trzeszczeniem, zniekształcony dźwięk, sybilanty i tu główny aspekt dla nas. U mnie za duży gain powodował sybilanty. A praca układu ponad swoje możliwości chyba nie jest porządnym efektem.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jestem zwolennikiem multimetru i narzucenia wartości będącej w bezpiecznej odległości od max wysterowania. To tez zależy od piecy i głośników, ale na chwile obecną mam ten komfort, że nie muszę „wyciskać” do ostatniego wata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co się stanie przy maksymalnym wysterowaniu, przy trochę gorszym napięciu lub gdy parametry wzmacniacza ze względu na wiek się pogorszą?

Jeżeli będziesz miał słabe zasilanie"kiepską instalację" przester będzie występować przy dużo mniejszej wartości.

A do tego na oscyloskop ustawiamy maks możliwości wzmacniacza co ni jak w większości przypadków mija się z mocą ciągłą wzmacniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli tylko tyle, że jeżeli ustawimy sprzęt na prawie max, to łatwo ten max przekroczyć gdy chociażby trochę nam zasniedzieje masa i zmniejszy się napięcie, lub po prostu wzmacniacz nie utrzyma swoich parametrów, bo jest stary.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...