Skocz do zawartości

Passat B4 problem z nagłośnieniem


dawid1300r
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Właśnie postanowiłem z upgrade-ować troche paska z seryjnych głośników, które grały w średnim paśmie nawet spoko ale basu tyle co by kijkiem o plastikowe wiaderko tłukł.

Na początku postanowiłem zrobić tylko przód bass dodam za miesiąc. Drzwi kompletnie wygłuszone z obydwu stron matami stp gold. Dystanse niestety trzeba ręcznie dorabiać, ale się udało i wyszło mega fajnie, a w miejsce to wleciał Morel Ultra tempo 602 który napędzam Monacorem 700W 4 kanałowym i radiem Alpine CDE 182r kable crunch. Dziś właśnie wszystko podłączyłem i nie wiem ale dupy nie urywa. Myślałem, że zagra to głośno i czysto, lecz po podłączeniu dając trochę głośniej charczą głośniki. Między serią a tymi morelami prawie różnicy nie ma. Przełączałem pomiędzy filtrami we wzmacniaczu i wielkiej różnicy nie ma. Nawet jak ująłem całkowicie bass to i tak chrypą te głośniki. Pamiętam kolega miał taki wzmachol w audi a3 to tam tak mu grało, że nie szło na uszy wyrobić, po prostu było tak głośno, że odsłuch sprawiał ból, z tym, że on miał jakieś ground zero z 110 rms w drzwiach. Nie wiem w czym leży problem. Myślałem, że głośniki źle podłączone ale wszystko jest ok bo drugi raz z ciekawości drzwi rozkręcałem i nie wiem w czym tkwi problem. Dodam też, że głośniki nówki, wzmacniacz kupiony używany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo nie te filtry na nie te głośniki, albo za dużo gain'u albo zwyczajnie przeginasz pałe i charczą bo głośniki zwłaszcza nowe się wygrzewa grając nimi na spokojnie a nie vol max i ogień. Na chwilę obecną z twojego opisu (fusów) więcej nie wywróże
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od właściwego ustawienia gain/level wzmaka.

 

Umiesz posługiwać się multimetrem, a konkretnie voltomierzem?

Poczytaj w dziale "Wszystko o Sprzęcie Car Audio" i nieomal na początku temat o ustawianiu wzmacniacza.

Jak to opanujesz, to resztę też :)

Wszelkie charczenia są objawem przesterowania wzmacniacza.

To nie wina Moreli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytam z tym wzmacniaczem jak go pomierzyć. Jutro pójdę zrobić pomiary. A co do gainu to tam mogę przekręcić około 300 stopni. Przy podłączaniu ustawiam radio na max a gain na minimum i już noralnie gra i jest nawet głośno, przekręcam gain jakieś 20 stopni i już zaczyna być słyszany przester. Poczytam zaraz jak to ustrojstwo pomierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyzej pisał. Ustaw gain poprawnie charczenie zniknie. Te morele to nie jest cud car audio. Brak parametrów szczegółowych głośnika pewnie maja małe QTS dlatego graja tak jak opisałeś. Po ustawieniu gain ustaw filtr Górno przepustowy na ok 50 hz i będzie ok. Jezeli chcesz żeby to lepiej gralo to będziesz musiał zmienic głośniki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz to carpower hpb-604. Przewody są z czystej miedzi 2,5mm a zasilający dałem 10mm2 myślę, że do dwóch głośników wystarczy taki kabel. Właśnie ściągnąłem te 53 Hz i idę pomiar zrobić. Postanowiłem dać 60W i wyszło mi z wyliczenia 15,45V. Skoro głośniki mają 120w rms myślę, że w granicach połowy mocy nie powinny charczeć. Kolego ZoHan wydałem 900zł na głośniki to myślałem, że zagrają zacnie a tu taka lipa. Dużo ludzi zachwala te morele i nie wiem :mur1: teraz miałbym znów coś zmieniać? :szok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

900 zlotych no to trochę za duzo za nie. Ja mam mp 5.1mk2 za 900 zlotych to kupisz takie używane. A one to juz grają wysmienicie.

Ogolnie jeżeli producent danego glosnika nie podaje parametrow ts, to daje to do myslenia.

Pokaz jeszcze jak to masz zamontowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

900 zlotych no to trochę za duzo za nie. Ja mam mp 5.1mk2 za 900 zlotych to kupisz takie używane. A one to juz grają wysmienicie.

Ogolnie jeżeli producent danego glosnika nie podaje parametrow ts, to daje to do myslenia.

Pokaz jeszcze jak to masz zamontowane.

Jak to nie podaje? Tempo Ultra maja Fs 65 Hz i Qts 0,61. Skuteczność 91 dB to również dużo. 

 

Na miejscu autora wyłączył bym najpierw wszystkie filtry i jeszcze raz sprawdził polaryzację, nawet ustawiając balance na lewo lub prawo. 

 

Głośniki z tyłu są odłączone? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


900 zlotych no to trochę za duzo za nie. Ja mam mp 5.1mk2 za 900 zlotych to kupisz takie używane. A one to juz grają wysmienicie.
Ogolnie jeżeli producent danego glosnika nie podaje parametrow ts, to daje to do myslenia.
Pokaz jeszcze jak to masz zamontowane.

 

Twoje rady na Forum są coraz bardziej zaskakujące...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Faktycznie jest.

Musisz w większości przypadków w Google posługiwać się językiem angielskim.

Wtedy stracisz co najwyżej 30 minut na poszukiwania... lub dochodzisz do wniosku, że producent danego wyrobu nie podaje lub usunął jego parametry.

Tak jest np. w przypadku Infinity Beta Four - nie znalazłem parametrów... albo jestem za cienki w poszukiwaniach :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz w większości przypadków w Google posługiwać się językiem angielskim.

Wtedy stracisz co najwyżej 30 minut na poszukiwania... lub dochodzisz do wniosku, że producent danego wyrobu nie podaje lub usunął jego parametry.

Tak jest np. w przypadku Infinity Beta Four - nie znalazłem parametrów... albo jestem za cienki w poszukiwaniach :(

Jak nie ma parametrów to trzeba je zmierzyć. Jak chcesz mogę ci pomóc w tym [emoji846]

Ja ostatnio mierzylem scan speak 10f

Co innego na papierze a co innego wyszło.a123d23230e9b431ea43a3c5ac960b64.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż tak! Głośniki mam zamocowane z przodu w drzwiach a tweetery jeszcze luzem leżą u góry w desce bo suszą się obudowy pod tweeter. Tył wg nie gra bo odłączyłem całkowicie. Wszystko mam podłączone tak jak instrukcja podaje i w tym tweetery na 0Db czyli na środku. Pomierzyłem właśnie wzmacniacz i ustawiłem go docelowo na 15,2V czyli mniej niż 60W według instrukcji forumowej. Co okazało się, że jak nawet tak jest ustawione to charczy. Więc dałęm mniej gainu  i dalej charczy, więc dałem na min i dalej charczy. Cofnąłem potencjometrem głośności w radio z max(35) na 28 i przestało. Nawet mogę dodać więcej gainu i nie charczy ale nie zbyt dużo mogę go podać, ale jest lepiej jak było, bo wtedy zawsze charczało gdy miałem radio na max. Czy to problem radia?


Jejku jaki wy sprzęt macie do pomiarów. Szacun za wiedzę i sumienne podejście do spraw audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz je na CH1 i CH2?

Przerzuć na CH3/CH4 i ponownie ustaw te kanały. Może tor 1/2 ma uwalony stopień przedwzmacniacza.

 

Oczywiście przerzuć RCA na CH3/CH4 i po ustawieniu wyjść o tej nazwie przerzuć okablowanie  L i P Moreli.

Alpinka ma wyjście pre-out 2V, wzmak może dostać max. 4V, więc zgranie nie powinno si ę nie udać. Warunek - sprawny wzmacniacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...