Skocz do zawartości

Automatyczne uruchamianie wzmacniacza po włączeniu Radia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Panowie mam takie pytanie ponieważ znudziło mi się już latać do bagażnika żeby włączać i wyłączać moją tubę chciałbym sobie zamontować przekaźnik w swojej instalacji CAR AUDIO tak aby po uruchomieniu radia cały system audio który sobie zamontowałem w samochodzie uruchamiał się automatycznie :)

Czy ktoś z was może robił coś podobnego w swojej instalacji i chciałby się podzielić jak ewentualnie można to rozwiązać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był chyba poruszany kilka razy na forum np.:

http://www.strefacaraudio.pl/topic/16824-problem-z-remote/

 

Możliwe lecz problem polega na tym że ja chcę rozwiązać to w inny sposób a moim radiu (skoda swing) nie ma wyjścia rem dlatego pomyślałem sobie o wykorzystaniu najprostszej elektroniki a co za tym idzie bezpieczniku nawet jakim jest przekaźnik nawet taki prosty od świateł :) a wszystkie wątki zobaczyłem i przeczytałem pytanie moje brzmi czy od tego czasu coś się zmieniło i ktoś moze wpadł na lepszy pomysł jak zautomatyzować automatyczne odpalanie tuby :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, niestety to mi się nie sprawdza ponieważ jakoś tuba nie chce mi na tym grać może opisze wam o co mi chodzi, zapewne wiecie jak działa przekaźnik więc po prostu wpadłem na to żeby polutować sobie kabelki i w kostce od radia odnaleść zasilanie plusowe gdy radio się załącza tak żeby zworka przekaźnika przeskoczyła na wyjście prądowe i stamtąd dawała prąd +12V na rem w wzmacniaczu  JBL CLUB 4505 1800W (5kanałowym) co będzie skutkowało uruchomieniem całego nagłośnienia bez potrzeby ciągniecia jakiś przełączników a że to są groszowe sprawy to w razie w po prostu przekaźnik odbierze całe spięcie i to on się spali w instalacji ponieważ to on będzie przed całym układem zasilania wzmacniacza dzięki temu mamy prostą mechaniczną automatyzację i nie musimy się o nic martwić mało tego wzmacniacz za każdym razem będzie się uruchamiał tylko wtedy kiedy radio jest uruchomione a więc nie ma potrzeby instalowania dodatkowej elektroniki żeby wzmacniacz miał szansę się uruchomić :) i cieszyć nas soczystym basem. Pytanie tylko czy ktoś już coś takiego robił i czy ma jakieś doświadczenie w tej sprawie :) kolejna sprawa jest taka że jeśli ja pierwszy na to wpadłem to bardzo cieszę się że mogłem się tym z wami podzielić bo być może ktoś wykorzysta mój patent :D :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje radio ( Skoda Swing ) nie ma w kostce kabelka, na którym pojawia się 12V po jego załączeniu. De facto jest tam 12V podłączone na stałe a radio jest sterowane cyfrowo po magistrali CAN.

 

Adapter Hi-low o jakim pisał szymin89 musi działać, chyba, że coś źle podłączyłeś.

 

A jeśli już musisz zrobić coś sam, to skorzystaj z faktu, że końcówki mocy w radiu pracują w mostku, więc po włączeniu radia ( i bez sygnału ) pojawia się na nich ok. 6-7V względem masy, co przy odpowiednim układzie ( rezystor, tranzystor, przekaźnik ) można wykorzystać jako Remote do wzmaka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grupie VW napięcie na oświetleniu ( kabiny, schowka, itp ) pojawia się w momencie otwarcia auta z kluczyka/pilota i znika po jego zamknięciu z kluczyka/pilota. Dodatkowo znika też jak samochód jest otwarty i nieruchomy po ok. 10 min ( pojawia się znów np. po otwarciu/zamknięciu drzwi ). Także to napięcie nie nadaje się do sterowania Remote, bo wzmak byłby włączony jeszcze zanim włączy się radio a także podczas odpalania - strzały w głośnikach murowane.

Dla ciekawskich - to napięcie idealnie nadaje się do zasilania rejestratorów samochodowych ( jeśli nie zależy nam na nagrywaniu w trybie "parkingowym" ), bo rejestrator startuje jeszcze zanim wejdziemy do auta i wyłącza się automatycznie po zamknięciu samochodu z pilota - opcja całkowicie bezobsługowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...