Skocz do zawartości

Zwrotnica do głośników średnio tonowych.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wpadły mi w ręce głośniki marki Fenner FE-042 B. Głośniki z membraną wykonaną z włókna węglowego.

Link: https://www.amazon.es/FENNER-F...ZNfyQbO9wK5DO6JyjPfRZ3yoM33InA

Są to głośniki średnio tonowe o paśmie przenoszenia 66-22,000 Hz. Z tego co wyczytałem i z tego co mi się wydaję głośniki wymagają zastosowania zwrotnicy i tu moje pytanie do bardziej doświadczonych fachowców, jaką zwrotnicę zastosować i gdzie ją kupić?

Zamieszczam resztę parametrów.

Pack de altavoces para coche
Marca: Fenner
Modelo: FE-042 B
Sistema de reproducción: 2 vías separadas
Máxima potencia de música: 100 W
Sensibilidad: 91 dB/W (1 m)
Frecuencia de respuesta: 66-22,000 Hz
Impedancia: 4 Ohmios
Filtro de cruce (Crossover filter).

ESPECIFICACIONES DEL ALTAVOZ

WOOFER
Diámetro: 130 mm
Membrana de fibra de carbono de alta calidad.

TWEETER
Alta eficiencia
Imán de neodimio.

Peso bruto (altavoces incluyendo embalaje): 2,20 Kg.

 

Chciałbym się dowiedzieć czy Zwrotnica głośnikowa TM1001 będzie współpracowała z tymi głośnikami?

 

Jest ona określona parametrami.

Zwrotnica głośnikowa TM1001

Dane techniczne:

2-way - zwrotnica dwudrożna

Częstotliwość : 750/4500Hz

Moc : 100W

Impedancja : 4/8 ohm

 

Domyślam się ze jest to po prostu zwrotnica uniwersalna. Nie wymagam cudów, nie jestem audiofilem, po prostu chce aby mi coś grało na przodzie w aucie i tyle. Wsadziłem głośniki no i odkryłem ze coś jest nie tak, później dowiedziałem się ze potrzebna jest zwrotnica. Oczywiście Będziecie Państwo podnosić ze najlepiej wykonać zwrotnice samodzielnie, zrobić pomiary itp, ale mnie nie zależy aż na takiej jakości, po prostu bez zwrotnicy, nie da się słuchać w ogóle muzyki i szukam sposobu aby to jako tako naprawić. Mam nadzieje ze wypowiedziałem się merytorycznie i nikogo nie uraziłem.

 

post-25739-0-35944800-1581653513_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie uszkodzone głośniki. Bo one bez zwrotnicy też powinny zagrać. Zwrotka w tym zestawie ucina najwyższe pasmo które gra tweeter. Ale basu nie ucina. Jest dużo tanich zestawów gdzie woofer nie ma zwrotki. Seryjne głośniki też w większości tak mają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś odpowiedź na elektroda.pl i tu nic nowego nie wymyślimy. 

W twojej sytuacji ( same woffery ) zwrotnica nie jest potrzebna, głośniki mogą grać pełnym pasmem oczywiście odpowiednio zamontowane i podłączone w systemie uwzględniającym ich ograniczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie uszkodzone głośniki. Bo one bez zwrotnicy też powinny zagrać. Zwrotka w tym zestawie ucina najwyższe pasmo które gra tweeter. Ale basu nie ucina. Jest dużo tanich zestawów gdzie woofer nie ma zwrotki. Seryjne głośniki też w większości tak mają.

 

W jaki sposób można było by to określić, ze głośniki są uszkodzone? Na czym miało by polegać to uszkodzenie? Głośniki grają znośnie na 1/3 głośności, jeżeli chodzi o całe pasmo. Głośniki nie mają uszkodzeń mechanicznych, nie wiem jak to wytłumaczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj między wierszami. Teoretycznie, głośniki te nie potrzebują zwrotnicy. Jeśli nie przewidujesz wzmacniacza i głośników wysokotonowych to lepiej nie komplikować czegoś co działa. W zestawach odseparowanych zwrotnica rozdziela pasmo między wf i tw.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

diuned nie dostaniesz konkretnej odpowiedzi dopóki nie podasz wszystkich informacji. Jaki samochód, gdzie montowałeś te głośniki ( drzwi, podszybie ), jak i do czego podłączone ( radio, wzmak ), co jeszcze masz zamontowane w aucie ( na elektrodzie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3660086.html pisałeś, że masz jakieś " dwa wolnostojące subwofery i oryginalne głośniki z tyłu" ??? ). 

Może po prostu zbyt dużo oczekujesz od tych małych, bardzo budżetowych głośników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

diuned nie dostaniesz konkretnej odpowiedzi dopóki nie podasz wszystkich informacji. Jaki samochód, gdzie montowałeś te głośniki ( drzwi, podszybie ), jak i do czego podłączone ( radio, wzmak ), co jeszcze masz zamontowane w aucie ( na elektrodzie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3660086.html pisałeś, że masz jakieś " dwa wolnostojące subwofery i oryginalne głośniki z tyłu" ??? ). 

Może po prostu zbyt dużo oczekujesz od tych małych, bardzo budżetowych głośników...

 

Rozumiem, zaraz wszystko skrupulatnie wyjaśnię, tylko zacznę od tego ze głośniki mają przelot w magnesach. Są widoczne ogniska korozji z tyłu.

 

1. Odkleiłem delikatnie jedną kopułkę, która jest wykonana z tektury. W pierwszej kolejności chciałem się upewnić czy nie odkleiła się cewka, ale jest wszystko w porządku, nie widzę aby ktoś przy tym majstrował, czy coś kleił, wszystko wydaje się być fabryczne.

 

2. Na tym przelocie, jest takie siteczko, aby jakieś dziadostwo nie dostało się do cewki. Zauważyłem ze za sitkiem, jest nalot rdzy, wpuściłem tam trochę oleju maszynowego.

 

3. Robiłem testy między głośnikiem nieruszonym, a tym z odklejoną kopułką i olejem maszynowym. Wyszło ze głośnik z olejem i bez kopułki gra dużo lepiej niż ten nieruszony.

 

Zastanawiam się dlaczego głośnik nieruszony przy pewnych utworach, bardzo mocno się wychyla, tak jakby wpadał w jakiś dziwny własny rezonans, nie potrafię tego wytłumaczyć, ale efekt jest taki, jakby nim rzucało.

 

W samochodzie mam radio JVC KD-G111. Próby robiłem na CD, oryginalna płyta guns and roses.

 

Na Guns N'Roses - Sweet Child O' Mine oba głośniki chodzą dobrze, dźwięk jest w porządku.

 

Na Guns N' Roses  - Don't Cry głośnik nieruszony gra bardzo nerwowo, daje zniekształcony dźwięk, słychać ze przy większej mocy coś jest nie tak, nie pierdzi, ale rezonuje, jeżeli to dobre określenie.

 

Głośnik z olejem gra w miarę dobrze, trzeba się wsłuchać ze w niektórych momentach coś tam troszkę idzie nie tak, ale jest to akceptowalne i pewnie z czasem się o tym w ogóle zapomni. Dla mnie to ten głośnik gra tak na 80% dobrze. Może po prostu taki jego urok. oglądałem cewkę, dotykałem membranę podczas pracy, dociskałem, odchylałem, próbowałem po prostu coś wyczuć, złapać jakieś parametry, ale nic z tego...

 

Wszystko wygląda jak by było ok, nie znam się w takim stopniu aby określić ze jest uszkodzona cewka, ale chyba jakby była uszkodzona cewka, to na Guns N'Roses - Sweet Child O' Mine też by było coś słychać nie tak, a jest dobrze...

 

Miałem kiedyś altusy, tak nimi waliłem ze spaliłem w jednym cewkę, w drugim oderwała się cewka od membrany, ktoś mi to regenerował, krzywo skleił to było słychać jak cewka obciera... W tych głośnikach samochodowych wszystko wydaje się być w porządku, nie mam pojęcia co może być nie tak... Chyba ze jakieś przebicie na cewce? Może to być wina samej cewki? Co o tym sądzicie? 

 

PS. Co do tych subwooferów, to teoretycznie nic specjalnego, to dwa subwoofery wzięte ze starych głośników komputerowych. Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo tandetnie, ale w roku 2000 taki zestaw robił wrażenie. Subwoofer umieszczony pod nogami, dawał fajne odczucia w grach komputerowych, o muzyce nie wspominając.

 

Wsadziłem to do samochodu ford fiesta mk3 do bagarznika, łącząc to ze starymi oryginalnymi głośnikami tylnymi forda i na prawdę wyszedł ciekawy efekt, czuć było czasami takie delikatne granie muzyki w brzuchu jak na koncertach, większości znajomym się to podobało i mówili ze to fajnie gra. Jak na taki mały samochodzik, nie widziałem potrzeby aby wsadzać tam potężnej tuby basowej, a subwooferki w zupełności mi wystarczają.

post-25739-0-95705600-1581668309_thumb.jpg

post-25739-0-02303700-1581670179_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy będziesz poszukiwał niskich tonów z tych woofer'ków mając tylko JVC KD-G111, dając podbicie niskich w "jego" 17 czy 20W podczas słuchania Guns N' Roses  - Don't Cry, to nie dziw się, że jest problem.

Gitara basowa nie jest tym instrumentem, który polubi zarówno wzmacniacz radia jak i głośniki o tej średnicy w tym przedziale cenowym i jakościowym. I nie jest ważne, ze mogą przyjąć rms o wartości powiedzmy 30 czy 40W.

 

JVC KD-G111 przy braku jakichkolwiek ingerencji w odtwarzany sygnał - pomijam korektor barwy dźwięku i loudness - nie nadaje się do słuchania ulubionych kawałków w wysokiej jakości.

Nie wiem, czy opłaca się przygotowywać drzwi pod te głośniki, kupować wzmacniacz z filtrem HPF o mocy np. 2 x 40/50W i.t.d.

Bo będzie potrzebny sub, a to już wymaga nieco pracy i przynajmniej 4 x 50W i mostek dla suba w okolicach 150W dla takiego 4ch wzmaka.

Zrób sobie nowe monitorki do komputera, tak aby były w zapasie :)

Jak nie masz możliwości montażu zestawu 6.5", to ten zakres cenowy w jakim się mieszczą wymienione Fenner'y odpuść sobie.

Zestawy w tej cenie o takim rozmiarze rozmiarze nie zagra zgodnie z oczekiwaniami.

I nie tylko ja mam takie zdanie - wielu by tak napisało, a nie piszą, bo...

Poprawnie grający zestaw 13cm nie będzie kosztował 150/200 zł. Będzie to znacznie więcej.... i nie pod samym radiem w "gołych" drzwiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem został rozwiązany, udało mi się pozbyć basowego pogłosu/rezonansu. Głośniki są już zamontowane w samochodzie, a efekt jest co najmniej dobry. Chce podziękować użytkownikom forum za pomoc i poradę. Dzięki wam nie musiałem zakupować zwrotnicy i poszedłem o krok dalej w diagnostyce głośników.

 

Wykonałem szereg różnych czynności, takich jak wymiana przewodów w samochodzie, reset radia, wszystko zostało skręcone, zlutowane, usunąłem wszystkie luźne połączenia typu wtyczki złączki, wszystko jest połączone na stałe. 

 

Diametralną poprawę zauważyłem już u siebie w domu, robiąc testy na wieży. To dość dziwna naprawa, ale wlanie oleju maszynowego w cewki faktycznie pomogło i to niemalże od razu, efekt jest zauważalny. Później odkryłem po godzinie pracy głośników ze ulegają one coraz to lepszej poprawie, a w okolicy cewki znalazłem małe ziarenko metalu, które usunąłem. Może powodem takiego zachowania się głośników, były jakieś zanieczyszczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...