Skocz do zawartości

Zejście poniżej zalecanej impedancji wzmacniacza


Pawsoon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Z jakim zagrożeniem należy się mierzyć w przypadku takiego podłączenia?Przeszukałem trochę forum i oprócz ogólnych informacji o grzaniu się nie wyczytałem nic szczególnego(może słabo szukałem).Pacjent to B2 audio Rage 2500.1 stabilny do 1ohm,podłączony do niego jest B2 Rage15XL D1 także są dwie możliwości 2 lub 0,5 ohm'a.Moc wzmacniacza z racji podłączenia głośnika w 2 ohm nie jest wykorzystywana w pełni ale stabilnie na prądzie jest przynajmniej.Czy jak zepnę cewki równoregle wzmak pójdzie z dymem?Na przód mam Rockforda T600-4 i w mostku miałem przez dwa lata podłączonego RE Audio SR10 w 2ohm i problemu nie było a w specyfikacji info było brak na temat takiego podłączenia(stabilny do 2ohm na kanał)W niedalekich planach rozbudowa systemu także moc inaczej będzie rozłożona ale ciekaw jestem takiej opcji.Pozdrawiam

Aha....dział JESTEM TU NOWY chyba się witałem,nie pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wzmacniacz ma dobre zabezpieczenia, to się po prostu wyłączy, jeśli nie, to pójdzie z dymem. Podstawą przy tak niskiej impedancji jest bardzo stabilne zasilanie i brak większych spadków. RF to sprzęt robiony z zapasem i mostek w 2 Ohm nie jest jakimś problemem (zresztą przy pracującym głośniku 2 Ohm, czy 4, czy 1 to nie jest jak wiadomo stała wartość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na spaleniu bezpiecznika przy aku by się nie skończyło to ryzyka bezsensownego podejmować nie będe.Motywem przewodnim jest moc,zawsze była ale nie wszystko na już,wiadomo.Trzeba się uzbroić w cierpliwość w takim razie.Dzięki za info ale inne komentarze mile widziane,szczególnie jak ktoś ma z piecami B2 doświadczenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo osób podchodzi sceptycznie w temacie zejścia poniżej 1ohm dla mono stabilnego do 1ohm. Ludzie najczęściej nie polecają schodzić w 0.5 czy też niżej w przypadku wzmacniaczy 'brazylijskich' bo ponoć tego nie lubią, lecz w przypadku tzw. koreańców z doświadczenia mogę stwierdzić, że nie jest to żadną przeszkodzą :) B2 Rage 2500.1 konstrukcyjnie wygląda lepiej i bliżej wzmacniaczom 'korea' jak spawarkom brazylijskim więc przy odpowiednim zasilaniu nie sądzę, że coś się wydarzy prócz tego, że będzie się zdecydowanie bardziej grzał no i pobór będzie dużo większy niż 1 czy tam 2ohm. U siebie miałem pod Hifonics BXi 6000D a później XX-Goliath suba spiętego w 0.6ohm (według multimetra na cewkach głośnika jak i przy wzmacniaczu początkowo 0.6) i nigdy nie miałem żadnego problemu. Obecnie lecę pod Goliathem w 0.4ohma bo Pride ma cewki 2x0.8 i dalej nie ma żadnego problemu :) Tyle, że u mnie spadki napięcia nie są gwałtowne bo podtrzymane kondensatorami i są to spadki rzędu 0.3V z 14.8V do 14.5V. Także jedynie pozostaje Ci próbować albo całe życie sugerować się opiniami ludzi bo może u mnie działa jak trzeba a u kogoś innego po 5min poszedł wzmacniacz z dymem :) Nie przekonasz się dopóki sam nie zaczniesz więcej testować jak korzystać z opinii ludzi. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opieram swoich działań w stu procentach na opiniach ludzi ale doświadczenia innych mile widziane.Tylko jak testować to z głową,nie mam stabilnego prądu,wymieniony altek,przewody,zakup magazyniera/ów prądu został wstrzymany(może lity?) bo mam dylemat...więc jest nadal centra.Dlatego zakładając temat liczyłem na cenne spostrzeżenia forumowiczów;) Zanim się coś uszkodzi przez własną głupotę warto zapytać,to nic nie kosztuje;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślisz grać z wyższego napięcia ~15V to przede wszystkim dobry altek 250/300A z regulatorem na potencjometrze do tego oczywiscie dobrze zrobiona instalacja pod maską i dalej no i coś co będzie stabilizowało skoki :) do tej mocy która dysponujesz jeden pakiet 500F wystarczy zakładając kupno altka o którym pisze i dobrze dodatkowo poprowadzić prosto z altka z 50mm2 do tyłu. Lity są lepsze od superkondow lecz za cenę jednego pakietu 30/40Ah kupisz 2 pakiety po 500F. Lity są dobre bo to bateria i oddaje więcej dłużej i również przy wysokim napięciu ładowania jak superkondy tyle, że one szybko się ładują i szybko rozładowują. Agmy to przeżytek jak chcesz cisnąć z 15V czy tam więcej. No chyba, że lubisz słuchać przy takiej mocy na zgaszonym aucie i patrzeć jak agm w końcu zacznie oddawać przy 13/12V :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku sytuacja jest mocno rozwojowa,w obecnym wozidle o altku większym nie myślę w tej chwili bo to wół roboczy i tak pozostanie.Pod ten zestaw ze dwie optimy i wystarczy albo postawić na lity.W superkondy nie mam zamiaru się bawić i wydawać dwa razy niepotrzebnie,nieprzemyślane zakupy mam już za sobą;)Do lata ma być drugi taki sam piec,więc już brakiem mocy nie będe się martwił.Koniec końców i tak wszystko wyląduje w drugim aucie,tam chce mieć dobry system.Chociaż chodzą myśli po głowie,żeby w obecnym zrobić ścianę( z dwóch,może czterech B2),plany są ambitne,tylko,czy mnie będzie jeszcze stać,koszta rosną;)Wracając do tematu...na centrze sobie daruję w takim razie spięcie w 0,5 ohm'a,do lata niedaleko.Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obecnym zestawieniu prądu nie ma opcji na 0,5ohm bo to będą spadki drastyczne i coś trafi szlak :) A co do niepotrzebnych zakupów itp to przemyśl sprawę tych 2 optim względem lto czy kondów bo to dopiero nie trafiona opcja ładować się w drogie agmy :) Ja mam jedną i żałuje, że kupiłem wtedy nową za tysiaka gdzie mogłem wstawić byle jaki agm a wspierać się (wtedy jeszcze superkondami) teraz już postawiłbym na lto choć kondy 500F w górę to bardzo dobre rozwiązanie. 2 takie wzmacniacze jeśli dokupisz to tyle co mój jeden a u mnie taki setup prądowy jak napisałem wyżej wystarcza dla tego wzmacniacza w 0.4ohm więc pomyśl co tak na prawdę ma sens bo na pewno nie optimy i zaplecze prądowe jak pod 10kW+ :) Oczywiście to nic złego mieć mega zaplecze tylko pytanie czy jest sens w przypadku gdy się nie myśli o mocach powyżej ~5kW więc to tylko nie potrzebny wydatek. Dołóż to, że podczas pracy suba/subów nawet przy super zrobionej paczce na niskiej częstotliwości <30Hz impedancja suba rośnie i to bardzo a wtedy nawet mając 5kW w 0.5ohm ciężko uzyskać więcej jak ~4kW na czysto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zamknąć,temat o rozbudowie będzie kontynuowany w innym dziale jak dojdą klocki nowe.Jak napisałem chodzi mi po głowie mocny system i na tym nie skończę tylko trzeba wszystko przemyśleć i rozsądnie rozplanować.Dzięki za info.Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...