Skocz do zawartości

Focal es165k bi amp, prośba o pomoc


Davidho
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam zestaw Focal es165k, zrobiłem całą instalacje pod bi amp, na chwilę obecną gra to pod ori zwrotką podpięte do mosconi as 4.100. Chcę wykorzystać 4 kanały wzmacniacza do zasilenia przodu ale zwrotnice są bez bi amp. Jednostka to Alpine ilx702d, niestety brak pełnej zwrotnicy. Pytanie w którą stronę pójść, czy dokupić moduły g_hp i g_lp 3,5khz( tak ori zwrotka tnie), czy szukać kogoś kto mi przerobi zwrotnice na bi amp. Dodam że mam jeszcze zwrotki od Focali 165fx ale ta opcja raczej nie ma sensu? Mogę też wrócić do 165fx ale es165k grają bardziej dynamicznie. Ewentualnie proc ale wtedy po co mi w ogóle jednpstka sterująca.

Uprzedzając pytania chcę zyskać czasówki na każdym głośniku i trochę ściszyć tweetery względem wooferów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam przerób zwrotki po bi-amp, przetniesz scieżkę/wylutujesz elementy od tw, większość zwrotek jest dosyć prosta do przerobienia.

 

Myślałem nad tym, jednak nigdy nie robiłem takich rzeczy i schematów itd. nie potrafię czytać ,to jednak nie to co samo podłączenie sprzętu. Wrzucę zdjęcia, może ktoś pomorze jeśli nie jest to zbyt skomplikowane. 

5c30f2e5b2424.jpg

b439986d49f3b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rób tego na razie, poczekaj aż zweryfikuje to ktoś bardziej doświadczony ale z tego co udało mi wypatrzeć to tu gdzie strzałka podłączasz + a tam gdzie linia tniesz tak żeby nie było przejścia prądu.

 

post-19389-0-14441500-1573939858_thumb.jpeg

 

Analogicznie tu z minusem:

 

post-19389-0-17834800-1573939943_thumb.jpeg

 

Wyjścia normalnie w zwrotnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+ z wejścia idzie przez kondensator, a w skrajnej pozycji +3dB idzie prosto do terminala T-, jest jeszcze cewka pomiędzy T+ a wejściem do przełącznika.

Przy 0db sygnał przechodzi przez jeden opornik a przy -3dB przez dwa połączone szeregowo.

 

To jest oczywiste max tłumienie dwa opory w szeregu , 0 dB jeden , a +3 to dwa opory zwarte .

Ale chodzi zapewne o to , ze druga strona środkowego opornika jest optycznie połączona jedynie z sekcja przełącznika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to po przełączeniu na +3dB (o ile przełącznik zwiera wtedy te piny, które zaznaczyłem na zielono) będą połączone obszary podświetlone na czerwono i nie będzie przejścia sygnału do T- tak jak się to odbywa przez jeden lub dwa oporniki w momencie ustawienia przełącznika w pozycję 0dB lub -3dB.

post-11749-0-73907200-1574110014_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, czyli wychodzi na to, że ten przełącznik to taki "mądrzejszy" niż zwykły suwakowy i nie bez powodu ma dwa rzędy pinów bo musi łączyć piny w konfiguracjach 1-2, 2-3, 2-4. Tak jak pisał nakamichi, trzeba by zmierzyć wewnętrzny układ połączeń w przełączniku żeby się dowiedzieć jak jest zrobiony. Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj udało się wszystko podłączyć i jestem mega zadowolony. Szczerze mówiąc nie wiem dlaczego wcześniej tego nie zrobiłem. Gra jak totalnie inny system, wysokie już nie denerwują, przestrzenność na totalnie innym poziomie, scena bez porównania. Woofery również mają lepszego kopniaka. Reasumując same plusy, polecam taki zabieg każdemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...