facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

Zdjęcie

BMW E38 730d by Boguś

E38

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bodzio8888

Bodzio8888
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 16:29

Czołem koledzy, chciałem się pochwalić swoją debiutancką instalacją 😁

Pacjent to E38 po lifcie z fabryczną instalacją "hi-fi" - 10 głośników produkcji Haes - 4 woofery 13cm w niewielkich komorach z abs'u , 2 midy i 4 tweetery + oryginalny, 10-kanałowy wzmacniacz w bagażniku. Jednym słowem porażka - jak na tak poważny samochód gra to kompletnie do bani.

W przednie drzwi wskoczył Morel Tempo Ultra 602 - drzwi rozebrane, odtłuszczone, cały środek wyklejony alu-butylem. Dalej dedykowany dystans mdf. W dolnej części drzwi jest duży otwór, którego niestety nie można zanitować na prosto blachą, ponieważ w jego światło wchodzą kieszenie tapicerki. Zrobiłem więc na bazie oryginalnego wygłuszenia piankowego panele z żywicy poliestrowej i włókna szklanego, które następnie okleiłem z obu stron matą i wkleiłem w otwór na sznur butylowy, by w razie potrzeby łatwo można było się dobrać do wnętrza drzwi. Ostatnim wyzwaniem jest oklejenie matą zewnętrznej blachy - tutaj w tylnej-górnej części drzwi mamy boczną poduszkę powietrzną, więc maty trzeba tam uformować tak, żeby poduszka pasowala i żeby nie porwać maty przy jej przykręcaniu. Również od strony boczka nie można zakleić fabrycznej klapki, która w razie odpalenia poduszki się otwiera. Głośniki zamontowane, kabelki przylutowane bo nie wierzę we wsówki. Tweetery w boczek w miejsce fabtycznego mida - po lekkim zmodyfikowaniu jego mocowania pasują idealnie. Maskownice wooferów też zostawiłem ori - zależy mi na fabrycznym wyglądzie, z tego też powodu nie robiłem słupków. Kolejnym argumentem, żeby ich nie ruszać jest kurtyna boczna, która się pod nimi znajduje.

Załączony plik  20191010_135755.jpg   151,94 KB   63 Ilość pobrań

Załączony plik  20191008_125431.jpg   146,45 KB   45 Ilość pobrań

Załączony plik  20191008_173413.jpg   104,6 KB   43 Ilość pobrań

Załączony plik  20191008_141542.jpg   112,47 KB   44 Ilość pobrań

W bagażniku, pod tylną półką zamontowałem wzmacniacz. Stara, porządna 5-kanałow konstrukcja z USA Planet Audio TT5600. Kabel 10mm^2, wystarczy- do akumulatora jest niecały metr. Masa pod śrubę w półce - 15 cm. Klema plusowa jest pirotechniczna - w razie wypadku ładunek wybuchowy odcina prąd - kabel plusowy podłączamy więc za tym miejscem, a nie np pod śrubę zaciskową przy samym bolcu - piszę, bo kiedyś coś takiego u kogoś widziałem 😉 

Fabryczny wzmacniacz znajdujący się z lewej strony bagażnika za zmieniarką cd wywaliłem, zyskując miejsce na zwrotnice i wpinając się tamże w fabryczne kable głośnikowe. Ponieważ do przednich drzwi idą trzy pary przewodów - jedną parą puściłem wysokotonowe, drugą skręconą parą + do woofera a trzecią skręconą minus. Zakładając więc że te fabryczne kable mają 1mm^2, do woofera mam sumarycznie 2mm^2. Powinno wystarczyć.

Załączony plik  20191005_193103.jpg   50,53 KB   34 Ilość pobrań

4-kanałowe rca firmy kicx poprowadziłem tunelem środkowym do ori radia w konsoli środkowej. W moim samochodzie jest to kaseciak/tuner radiowy firmy blaupunkt, model C23 MID. Przylutowalem zeńskie rca za kostką radia, pod oryginalne wyjście pod wzmacniacz. Sygnał ma tam poziom około 5v przy max głośności. Masy ekranów połączyłem i przylutowałem prosto do obudowy radia. Działa to dobrze i u mnie nie ma żadnych zakłóceń z alternatora itp. 

Mam więc ori radio, działającą multifunkcję i zmieniarkę na 6cd w bagażniku.

Załączony plik  20191029_151648.jpg   88,66 KB   39 Ilość pobrań

Załączony plik  20191029_174052.jpg   69,4 KB   32 Ilość pobrań

Co do samogo dźwięku - dla mnie jest bardzo przyjemnie. Jednak zauważyłem, że siedząc na tylnej kanapie niskie częstotliwości są dużo mocniej odczuwalne - wrażenie jest jakby był niewielki subwoofer, bass mocno kopie. Na przednich fotelach z dołem jest wyraźnie słabiej - może to kwestia wysokości montażu woofera?

Wszelkie sugestie od ludzi, którzy nagłaśniali ten model są tu mile widziane 😎 W planach zamkniętą skrzynkę z przetwornikiem 25cm grającym przez dziurę za podłokietnikiem tylnym - iść tą drogą? 

W miarę postępu prac i nowych spostrzeżeń będę pisał i wrzucał więcej fotek. 👍👌😁

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

#2 Abstynent

Abstynent
  • Użytkownik
  • 1507 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 19:00

Kabel 10mm^2, wystarczy- do akumulatora jest niecały metr. Masa pod śrubę w półce - 15 cm.

Czemu nie dałeś masy bezpośrednio z aku skoro jest obok ?
W teorii zasilanie powinno być puszczone plus i masa bezpośrednio z aku, ale często z przyczyn technicznych, ekonomicznych daje się masę do budy.

Zakładając więc że te fabryczne kable mają 1mm^2, do woofera mam sumarycznie 2mm^2. Powinno wystarczyć

Wystarczyłoby 1mm2, ori głośnikowe to w większości miedź :)

Zastanawia mnie montaż wf, mam na myśli fakt że gra pod skosem do środka auta.

[ BIG III ] Alpine CDA 9853R +BT > TW Proa Simplex 25 + AA 120.2XE > WF Focal KRX2 + Audison VR206 > SUB 2xRE Audio SX12D4 BR + Emphaser EA 13000SPL > było 142dB [Altek  180+A + 74Ah + 500F i jest stabilnie ) 

#3 Bodzio8888

Bodzio8888
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 19:44

Czemu nie dałeś masy bezpośrednio z aku skoro jest obok ?

W zasadzie to żaden problem i raptem 10 minut roboty. Zastanawiałem się nad tym i być może mylnie założylem, że spadek napięcia będzie większy na przewodzie długości 1m pod klemę, niż na przewodzie 15cm pod solidny, czysty punkt masowy na karoserii, która przecież złym przewodnikiem nie jest. Gdyby pojawiły się zakłucenia, pętla masy, puściłbym przewód prosto do aku. Na szczęście wszystko jest ok 😁 

Wzmacniacz ma bezpiecznik 60A. Wg instrukcji ma w mostku przy 4 Ohm 2x200w + 1x300w na piątym kanale. W tym momencie mam przód na mostku i gainy ustawione na około 120w na kanał przy max głośności. Póki co głośniki się wygrzewają, więc słucham góra na pół poziomu głośności. I To jest i tak bardzo głośno dla mnie 😁 Żadnych zakłóceń czy przesteru nie słychac 😄

Co do samych wooferów, starałem się ustawić dystanse możliwie w osi pionowej. Jestem oczywiście ograniczony kształtem tapicerki. Ale chętnie przyjmę sugestie, czy krytykę jeśli coś jest nie tak jak powinno być. Wiadomo, kolumny w domu stoją równolegle, tutaj głośniki są niemal naprzeciw siebie, być może to powoduje znoszenie się niskich  częstotliwości z przodu? W tym momencie wygląda to tak pod tapicerką

Załączony plik  20191102_191523.jpg   72,13 KB   58 Ilość pobrań

#4 krisman

krisman
  • Użytkownik
  • 1872 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 19:49

W teorii zasilanie powinno być puszczone plus i masa bezpośrednio z aku

Sa rozne teorie na ten temat :)

#5 Abstynent

Abstynent
  • Użytkownik
  • 1507 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 20:09

Sa rozne teorie na ten temat :)

Odnoszę się do "NAZARA" :D

[ BIG III ] Alpine CDA 9853R +BT > TW Proa Simplex 25 + AA 120.2XE > WF Focal KRX2 + Audison VR206 > SUB 2xRE Audio SX12D4 BR + Emphaser EA 13000SPL > było 142dB [Altek  180+A + 74Ah + 500F i jest stabilnie ) 

#6 MW91

MW91
  • Użytkownik
  • 294 postów

Napisano 02 listopad 2019 - 20:17

To za wiele światła te woofery mieć nie będą miały. U mnie klient przyjechał z wycietymi dziurwami to biorąc pod uwagę ilość czasu jaki miałem to jedyne co mi zostało to dopasować maskownice z zestawu, który montowałem.

Załączone pliki

Alpine DVA-9861Ri - Alpine PXA-H600 - Audio Art A-240 - Audio Art A-120 - Morel MT230 - DLS U2.5 - DLS R6A - Infinity RSDS 12

#7 Bodzio8888

Bodzio8888
  • Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 03 listopad 2019 - 11:44

To za wiele światła te woofery mieć nie będą miały

Też się tego obawiałem. Słuchałem przez dłuższy czas z boczkiem i bez niego na zmianę, i nie wychwyciłem znacznej różnicy. Do mojego zestawu Morel poskąpił maskownic, więc musiałbym sobie ewentualnie dokupić. Wygląda to nieźle.

Chętnie bym posłuchał innej zrobionej e38. Miałbym wtedy porównanie, którego mi nieco brak. Do końca nie wiem, czego powinienem oczekiwać po tym zestawie w tym aucie 

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: E38

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych