Skocz do zawartości

HX10SQ. Mało basu albo ze mną coś nie tak.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Posiadam głośnik jak w temacie. Pędzę go Kenwood'em PS300T i Alpine 178. Auto to a4 b5 avant czyli dość małe kombi. Cały czas brakuje mi trochę basu. Niezależnie od ustawień i cięć. Są utwory w których jest z tym lepiej ale w większości przypadków jest lipa. Ogólnie nie jestem jakiś basolubny i nie słucham zbytnio hh czy techno. Czy zapakowanie tego głośnika w jakąś skrzynkę BR ok 30l rozwiąże problem (obecnie CL ok 20l) czy szukać czegoś innego w większym rozmiarze? Oczywiście sub musi się wyrabiać, mulenie czy buczenie doprowadzi mnie do szału:) Może wymagam za dużo od głośnika 10"?

 

Z góry dzięki za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź najpierw, czy sub pracuje w fazie.

Kolejna rzecz, gdy zmiana fazy nie pomoże - nieco za mała budka.

Powinna być min. 22 litry netto dla zamkniętej.

Wstępnie możesz dodać wytłumienie do obecnej budki i ocenić czy nastąpiła poprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Jak sprawdzić czy sub pracuje w fazie? Na ucho? W tej chwili faza jest na 0 i chyba tak gra delikatnie lepiej niż przy odwróconej o 180 stopni, ciężko wychwycić różnice. No wydaje mi się, że skrzynka może być za mała. Według pomiarów wychodzi ok 19-20l netto. Będę musiał wypróbować opcje z dołożeniem wytłumienia. Korci mnie zamówienie na forum skrzynki br. Nawet podjąłem już pierwsze kroki w tym kierunku. Gorzej jak wyjdzie lipa i będę w plecy te 400zł. Myślałem też o przejściu na inny przetwornik, np Helix P12 w CL. Tylko nie wiem ile to wniesie do mojego systemu. Do tego wzmacniacz może go nie ogarnąć (nie wywalę worka kasy na DLS'a A6:)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

B-r uleczy twoje ucho jak najbardziej :)

Kenio powinien wystarczyć dla jednego i drugiego.

Dysponujesz mocą min. 400W w mostku. Ale zasilanie nie może spaść poniżej 13.5V.

Suby mogą - papierowo - przyjąć 350W...

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na odpalonym motorze napięcie oscyluje wokół 14v i nie spada (altek bodaj 120A). Słuchanie na wyłączonym silniku mija się raczej z celem. Korci mnie ten Helix P12 ale mogę odsłuchać takiego tylko w fabrycznej skrzyncę BR. Domyślam się, że będzie za grubo i za wolno. Słucham Rocka, classic/metal (głównie melodic), czasami pop i w ostateczności hh. No nic pozostaje mi podjechac i posłuchać. Zawsze będę miał jakieś porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parameter

Value Box External Dimensions
Width x Height x Depth 469.9 x 310 x 339.0 mm

Material Thickness 18 mm

Net Internal Volume 34 L

Tuning Frequency 35 Hz

Port Area 34.19 cm2

Pipe Inner Diameter 66 mm

Pipe Length 181.8 mm

 

Detail

Size Quantity

Top / Bottom 469.9 x 339.0 mm szt. 2

Front / Rear 469.9 x 274 mm szt. 2

Left / Right 303.0 x 274 mm szt. 2

 

Manual Kenwood:

http://www.usersmanualguide.com/kenwood/car_entertainment/kac-ps300t znajdź Download w KENWOOD - Car Entertainment

Port b-r, np. ten:

https://loudspeakershop.eu/rura-bass-reflex-mbr-70-regulowana-p-5869.html

Jak byś chciał przeliczyć port i.t.p.:

https://www.excursion-audio.pl/tsp/support.html

Manual Audio System 10':

 
Możesz zjechać z pojemnością - netto - z 34 litrów do 30 litrów. Podany port b-r jest regulowany i wtedy dajesz jego długość na 217 mm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zaangażowanie.

Nie lepiej kupić fabryczną paczkę BR pod ten głośnik? Jest jedna na olx za normalne pieniądze. Ok 30l BR. W sumie nie wyjdzie jakoś dużo drożej niż gdybym sam ją klecił.

 

https://www.olx.pl/oferta/obudowa-audio-system-25-cm-hx10sq-skrzynia-bass-reflex-25cm-CID5-IDBt8Wr.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dokładnie taka skrzynka. Sprzedający napisał mi tylko wymiary bo nic więcej nie wie:

"Obudowa ma szerokość 46 cm, wysokość 31.5 cm, głębokość na dole 33 cm i na górze 25 cm. Płyta ma grubość 1.8 cm. To litraż chyba wyjdzie coś ponad 30l ale nie jestem pewien."

Pisałem w sprawie parametrów tej skrzynki do dwóch czy trzech sklepów ale żaden nie odpisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wyniesie 30.5 litra.

Minus objętość portu, głośnika i ewentualnych usztywnień...

Czyli minus ok. 3.5/4 litry.

Netto w granicach 26 litrów - teraz kwestia strojenia portu - oby nie było to w okolicach 50Hz, pomimo zapewnienia o niskim zestrojeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuje zasięgnąć gdzieś języka odnośnie strojenia ale może być to trudny temat. Albo totalnie odpuszczę temat i zaryzykuje zamawiając porządną skrzynkę BR ok 30l netto z porządnym strojeniem i wtedy będę wiedział na co stać ten głośnik. Większość opinii potwierdza, że hx10 gra w CL zdecydowanie gorzej (twardy i dość skromny bas), w BR jest dużo lepiej i nie traci na szybkości. To chyba takie przeciwieństwo takiego helixa p10 który lepiej radzi sobie w CL. Dochodzę powoli do wniosku, że nie ma zbytnio sensu porównywanie hx'a w cl z p12 w br. Powinno być na odwrót, wtedy miałoby to sens:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bas jest trochę lepszy i mocniejszy przy fazie 0. Przód mam cięty na 80hz a suba na 63/12. Na wzmaku odpalony jest tylko subsonic. Wsio ustawione na flat i bez dopalaczy. Sub ustawiony jest na +12 w radiu. Wydaje mi się, że po prostu wymagam za dużo mięsa od 10" w CL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadam czeste pytanie przy instalacjach w Audi : skad wziales sygnal do wzmaka na subwoofer? Czesto w Audi sygnal wziety z glosnikow przednich/ tylnych jest inny,niz z sygnalu wychodzacego do subwoofera,ktory czesto byl w standardzie.

 

Mialem taka sytuacje w a6 c6,sygnal wziety z glosnikow tylnych, sub niby gra,ale nie gra w sumie jak powinien.

 

Potem na probe puscilem na niego cale pasmo ze wzmacniacza zamiast uzywac filtra lpf i zaczal grac jak nalezy...

 

Kanaly przod / tyl/ sub w Audi z wbudowanymi jednostkami oraz wzmacniaczem w bagazniku roznie obcinaja czestotliwosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj dotarła do mnie skrzynka BR od Mastah22. Pomijając fakt, że wszystko jest wykonane bdb i pancernie to dźwięk suba dość mocno się poprawił. Jest tak jak tego oczekiwałem czyli mocniej i bez utraty kontroli (szybkości). Według mnie ten przetwornik powinien grać bezdyskusyjnie w BR, a już na pewno nie w CL ok 20 (taka paczka była u mnie). Myślałem o zmianie pieca na coś fajniejszego ale mam wrażenie, że ten mój ps300t ogarnia ten głośnik jak należy. To chyba tyle w temacie. Dziękuję wszystkim za pomoc.

 

https://zapodaj.net/431ed8d91bc7a.jpg.html

https://zapodaj.net/18eef570fbde4.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dedykowanej BR?

Dedykowana jest niby opisana na stronie AS.  Chodziło mi o tą paczkę co zrobiłeś dla kolegi :)  Jakie wymiary i jakie strojenie ?  Ja mam w dedykowanej BR ale wydaje mi się, że nie gra jak powinien. I zastanawiam się czy nie zrobić nowej paczki na próbę z portem szczelinowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dedykowana jest niby opisana na stronie AS.  Chodziło mi o tą paczkę co zrobiłeś dla kolegi :)  Jakie wymiary i jakie strojenie ?  Ja mam w dedykowanej BR ale wydaje mi się, że nie gra jak powinien. I zastanawiam się czy nie zrobić nowej paczki na próbę z portem szczelinowym

Wiele ma wpływ na to że nie gra. Przeważnie to wina budy. Czyli zmien auto na jakas duza krowe, wtedy powinno grac glosniej, głębiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...