Skocz do zawartości

Hertz ES250.5 skrzynia bassreflex low profile?


ZielonyHG
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, zakupiłem hertza es250.5 i potrzebuje do niego skrzyni raczej bassreflex ze względu na to iż będzie on grał w dużym sedanie. Problem w tym że nie wziąłem pod uwagę zawiasów tylnej klapy które wchodzą w bagażnik. (Skrzynia miała by być we wnęce jak na foto) Stąd pomysł na skrzynie z litrażem zalecanym przez producenta (28l strojenie 35Hz) jednak by była w miarę dość niska, ok 280mm (może być ciasno między głośnikiem a ścianą dolną i górną). Jest sens coś takiego tworzyć? Czy lepiej inaczej zagospodarować przestrzeń w bagażniku i zrobić normalnie wymiarową skrzynkę pod ten głośnik?

 

1. Głośnik: Hertz es250.5
2. Parametry głośnika:

- Średnica głośnika - 250 mm (10 cali)

- Średnica cewki - Ø 50 mm (2 cale)

- Moc szczytowa - 750 W MAX

- Moc ciągła - 250 W RMS

- Impedancja - Ω 4

- Pasmo przenoszenia - Hz 28 ÷ 300

- Czułość SPL - 90 dB

- Xmax - 9 mm

- Xmech -  15,5 mm (0,61 in.)

- Re Ω - 2,9

- Fs - 35 Hz

- Vas - 27,7

- Qts - 0,6

- Qes - 0,65

- Qms - 9,6

3. Rodzaj słuchanej muzyki: Różne gatunki ale głównie future house, trap

4. Grubość materiału z jakiego będzie wykonana skrzynia: MDF 18mm
5. Wymiary bagażnika: Foto
6. Bass reflex: Raczej okrągły obok głośnika
7. Model auta: Lexus GS mk2

 

 

post-20997-0-37322700-1568647557_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na myśli 17. Dlatego, że miałem i słuchałem 4 różne skrzynki i wszystkie były bardzo dobre... jednak jak byś miał miejsce w tym boczku to zrobiłbym tą większą, gdyż wg instrukcji głośnik wtedy pokazuje swój "performance". Ale tak jak mówię jeszcze takiego nie słuchałem. 

 

28 litrów jest też sugerowana do bassreflex - takiej też nie słuchałem.

A ile litrów wychodzi z wyliczeń że możesz upchać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dokładniejszych pomiarach i zdjęciu jednej osłony zawiasu klapy mogę dać skrzynkę o maksymalnej długości 430-435mm oraz wysokości 290mm. Szerokość dowolna. Udało mi się na stronie speakerboxlite (bo nowego winisd nie ogarniam) ogarnąć skrzynię z br o litrażu 28l jednak strojenie wychodzi ponad 41Hz a nie zalecane 35, te 6Hz coś drastycznie zmieni? No i liczyłem to dla prostopadłościanu, łatwiej mi go będzie wykonać aniżeli skrzynie o boku trapezu ze względu na brak narzędzi do obróbki drewna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym linku masz plik z parametrami T/S dedykowane do WinISD:

http://www.loudspeakerdatabase.com/Hertz/ES_250.5#4%CE%A9

Pierwsza pozycja - niebieska - pod Import this subwoofer in a box design software.

Ściągasz -> kopiujesz i wklejasz do folderu  Database sub (błąd) czy jakoś tak. Nie mam w tej chwili otwartego PC'ta :)

Po otworzeniu WinISD masz go na liście sub'ów.

 

Edit.

Folder Drivers.

Sorki za błędne podanie folderu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam ten sam głośnik więc tu się dopiszę.

 

Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jak płytka może być obudowa CL i ile miejsca musi zostać wolne za magnesem w którym w tym przypadku jest wentylacja cewki?

 

Myślę o płytkiej obudowie do podwieszenia pod tylną półką. Głośnik ma rekomendowaną skrzynkę CL ok. 23L.

 

Czy skrzynka np. 860x264x100 (wymiary wewnętrzne) będzie ok? Głośnik byłby na dystansie powiedzmy 60mm więc miałby za magnesem ok. 60mm gdyby skrzynkę zrobić z płyty 18mm.

 

Z góry dzięki za ewentualne komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzeczny_52, dziękuję za odpowiedź. Gwoli ścisłości moje pytanie dotyczy kwestii akustyki takiej płaskiej skrzynki, nie pojemności jako takiej bo tę policzyć potrafię. Nie wiem tylko czy nie będzie problemów typu „fala stojąca, odbicie, rezonans” itp. Wymiary które podałem dają chyba 22,7L. Czy głębokość może być jeszcze mniejsza? Np. 1000x400x57mm? Czy w takim przypadku dystans (pod głośnik) który byłby oczywiście wyższy, nie będzie miał wpływu na pracę głośnika i czy nie byłoby wskazane zrobić go w formie stożka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może sprzedaj omawianego suba i spraw sobie model typu "naleśnik"?

 

Będziesz miał niewielką głębokość zabudowy i więcej pola do manewrów z kształtem obudowy.

Bo nie do końca jestem przekonany co do stosowania płaskich skrzynek i w dodatku wpasowanie suba w wysoki dystans.

W linku wyżej (mój wpis nr 6) masz sugerowane inne suby i wśród nich jest płaski Pioneer 10''.

TS - SW2502S4.

 

Powinien być do kupienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaż i kupno innego rozważam jako opcję ostateczną i chciałbym najpierw wyczerpać opcje tego co mam zwłaszcza, że kupiłem go nowego. Wspomniany Pioneer potrzebuje 300W RMS a ja dysponuję tylko 240-ma. Audison robi ciekawe przetworniki tupu „naleśnik” ale nie dość że 10-tka potrzebuje 400W to dodatkowo cena trochę zaporowa. To co napawa jakimś optymizmem to fakt że Audison właśnie te swoje 10-tki oferuje też w małych skrzynkach których w zależności od modelu wysokość na zewnątrz to 120 lub 135mm. Sprawdziłem i ten mój pierścień mógłby mieć max 6-7cm więc tylko połowa głębokości mojego głośnika. Gdyby zastosować trzy cieńsze pierścienie ale takie aby tworzyły „stożek-schodki” to może nie byłoby źle. Wygląda na to że jak nie sprawdzę to się nie przekonam. Póki co głośnik siedzi w obudowie 20L brutto od Basser-a i w bagażniku A6-tki w sedanie trochę mu kiepsko idzie. Przyczyna może, chociaż nie musi, leżeć gdzie indziej, ale to się okaże po tym jak rozbuduje zestaw o DSP (jak znajdę czas to pod koniec tygodnia).

 

Dzięki raz jeszcze grzeczny_52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...