Skocz do zawartości

Dziwne napięcie prądu podczas mocnego grania


sobek4
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kilka dni temu z ciekawości podłączyłem do gniazda zapalniczki miernik napięcia w aucie aby sprawdzić jaki jest spadek podczas mocniejszego grania. Okazało się że po uruchomieniu silnika napięcie wynosi 14,4 V . Po załączeniu  klimy i świateł napięcie spadło do  14,3 Ok włączyłem radio  i podkręciłem volume , napięcie spadło  ledwo do 14,2 v Podkręciłem jeszcze bardziej i nagle napięcie spadło do  13.6 v i podskoczyło aż do 15,6 v  by po chwili  było 14,3 v , przy bardzo mocnym uderzeniu basu spada do około 13,6 v by przez ułamek sekundy podniosło się do  wartości powyżej 15 v. Przewody zasilające wzmacniacz  mam 20 mm2 , subwoofer to pride junior 12 pro , wzmacniacz kicx AD 1,400. Auto to focus mk 1 kombi 1,8 tdci. A cha napięcie na zaciskach wzmacniacza spada do około 12, 5 v gdzie na akumulatorze w tym samym momencie jest około 13,8 v. Kolejna ciekawostka to  że światła dość mocno  przygasają. Akumulator  praktycznie nowy i 2 razy podczas mocnego grania zapaliła mi się kontrolka ładowania. Przy w miarę normalnym graniu ,  napięcie jest  równe i wynosi między 14,2 a 14,3 v. Czy takie chwilowe wysokie napięcie może uszkodzić wzmacniacz?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośnik spięty jest w 1 Ohm . Przewody zakupione w spec kablu i jestem pewien że jest to miedz. Masę mam z karoserii ( wkręcona śruba w otwór w miejscu na apteczkę ) i ma nie więcej jak 1,5 metra długości  , jest z tego samego przewodu co plusowy z akumulatora. Dziś jeszcze raz pomierzę wartości  na zaciskach we wzmacniaczu i na klemach w akumulatorze. Bardziej bym stawiał na regulator napięcia w alternatorze. Wczoraj montowaliśmy taki sam zestaw u kolegi  w focusie , używaliśmy te same przewody i u niego nie ma takich skoków napięcie które dochodzą jak u mnie prawie do 16 v. Przewody plus i minus  zasilające instalacje w aucie są dosyć cienkie , może to jest przyczyną . W poprzednim aucie nie miałem takich cyrków ze skaczącym napięciem. Dziś przed pracą pomierzę tak jak radzi grzeczny_52 i zobaczę co w trawie piszczy. Najbardziej mnie nurtuje że napięcie w piku dochodzi do prawie 16 v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc przed chwilką wróciłem z garażu .

Auto wyłączone 

akumulator  - 12,24 v

zaciski  wzmacniacza - 12,24 v

Auto uruchomione 

akumulator - 14 .60 v 

zaciski wzmacniacza 14, 60 v ( oczywiście wahania na podobnym poziomie co na akumulatorze ) 

Podczas mocnego grania napięcie na akumulatorze zmienne od 14, 30 v do czasami 15 v ( raz spadło  do 13,78 v)

To samo na zaciskach wzmacniacza , mniej więcej się pokrywa. Czyli przewody odpadają. Jutro podskoczę do  intercarsu i kupie  regulator bo  z tego co wyczytałem na forum forda to potrafi własnie takie figle płatać. Gdy dziś zawoziłem syna do szkoły napięcie podczas grania , nawet mocnego  wynosiło sztywno 14,6 v. Ot takie spostrzeżenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie są to napięcia o stałej wartości pewnie, tylko chwilowe peaki. A elementy zasilania wzmacniacza też mają pewnie odpowiednio szersze zakresy wytrzymałości niż podany zakres napięć zasilania. Trzebaby znać budowę części zasilającej z czego jest wykonana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdził bym to prawdziwym miernikiem a nie chińska zapalniczką. Spadki jak spadki, ale jeśli napięcie tak mocno wzrasta po każdym spadku można podejrzewać uszkodzenie regulatora napięcia.

Co do multimetra to mam fluke 177. Zapalniczka była poglądowa i dla tego właśnie  zrobiłem pomiary i takie anomalie wyszły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...