Skocz do zawartości

Wymiana tweeterów w zestawie Dotech ovalion 6


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jak masz jak to zmierz cewkę na wuferze, będziesz wiedział jakie ma cięcie trochę ci to pomoże

 

jak nie masz czym zmierzyć to zapraszam pomogę w mierzeniu

 

 

Nie pomoże , bo i tak będziecie negować poprawność fabrycznej zwrotki , bo się zdaje .......... .

A jak chcesz pomóc to napisz dlaczego nie pomoże :wink2:.

Co ma zrobić jest dość jasno napisane ,  Przynajmniej aby nabrać pewności wyboru przetwornika .

Potem może sobie "dopieszczać " .

 

 

 

1st Order Solen Split

 

3200 Hertz

 

8 Ohm Tweeter / 4 Ohm Woofer

circuit1.gifParts List

Capacitors

C1 = 4.39 uF

Inductors

L1 = 0.28 mH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć na początek kondek 3,3uF - potem zobaczysz czy wystarczająco (dla Ciebie oczywicie) rozjechały się i zsumowały te pasma -> jak nie to trzeba rzeźbić dalej, kombinując z rezystancją szeregową etc.

Kondki 3,3uF np. STX to koszt około 10-15 zł parka - niewiele - ważne zeby był bipolarny.

 

Taki wstarczy:

https://allegro.pl/oferta/3-3uf-100v-mkt-kondensator-1szt-7544206684

Kondensator MKT 3,3uF 100V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dla nowego tweetera - 6 ohm - C1 = 5,86uF

 

Nie proszę Pana , proszę nie upraszczać bardziej niz to konieczne .

Sa tam dwa rezystory i po coś tam są .

Chyba , ze jest to filtracja pod bi-amping .

 

Podany scan kalkulatora zawierał faktyczne dane omawianej w danym czasie zwrotnicy z przetwornikiem 4 R i szeregową rezystancja 4 ( lub 4,5 R ) .  Stąd jest tam wartość 8R i wskazana pojemnośc 4,4 uF. To potwierdzało plus minus poprawność deklarowanego podziału dla 3200 Hz .

 

 

 

 

Bo jego wartość nie dotyczy samej impedancji przetwornika .

 

Ważna jest tez wartość "wtrąconej" rezystancji szeregowej , która wraz z impedancja przetwornika decyduje o wypadkowej charakterystyce filtracji., Gdy nie ma takiej rezystancji to wystarczy zmiana pojemności o 30 % w dół .

 

Chcąc zachować deklarowane przez producenta wartości tłumienia , powinno się zmienić wartości tych rezystancji proporcjonalnie do impedancji przetwornika , a potem określić wartość kondensatora dla nowo utworzonej zespolonej impedancji .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomoże , bo i tak będziecie negować poprawność fabrycznej zwrotki , bo się zdaje .......... .

A jak chcesz pomóc to napisz dlaczego nie pomoże :wink2:.

Co ma zrobić jest dość jasno napisane ,  Przynajmniej aby nabrać pewności wyboru przetwornika .

Potem może sobie "dopieszczać " .

 

 

 

1st Order Solen Split3200 Hertz

8 Ohm Tweeter / 4 Ohm Woofer

circuit1.gifParts ListCapacitorsC1 = 4.39 uFInductorsL1 = 0.28 mH

W takim razie, co robi cewka, podłączona równolegle do obwodu tweetera?

Jeżeli chodzi o rezystory w tej zwrotnicy, to 4ohm włączany jest w szereg, po ustawieniu głośności tweetera na -3dB. Po zmianie na 0dB, włącza w szereg dwa rezystory, połączone równolegle, 4 i 4,7ohm. Jeszcze ciekawiej jest, po wybraniu +3dB, wtedy omija oba rezystory, zostaje rezystancja samego przetwornika, tj 4ohm. Czyżby wtedy tweeter był cięty, przy ponad 7kHz?

 

Przerobiłem zwrotnice na szybko, wylutowałem cewkę dla tweetera, kondensator został ten sam. Włączyłem w szereg rezystor 4ohm. Tweeter grał za głośno, więc dorzuciłem jeszcze 1.8ohm. Zdecydowana poprawa na plus, w końcu jest porządek na scenie, nie wali tak górą i jest więcej środka. Tyle z odsłuchu na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W takim razie, co robi cewka, podłączona równolegle do obwodu tweetera?

Pytasz czy wiesz ?

 

Jeżeli chodzi o rezystory w tej zwrotnicy, to 4ohm włączany jest w szereg, po ustawieniu głośności tweetera na -3dB. Po zmianie na 0dB, włącza w szereg dwa rezystory, połączone równolegle, 4 i 4,7ohm. Jeszcze ciekawiej jest, po wybraniu +3dB, wtedy omija oba rezystory, zostaje rezystancja samego przetwornika, tj 4ohm. Czyżby wtedy tweeter był cięty, przy ponad 7kHz?

Oczywistym jest , ze te rezystory skoro zmieniają poziom , to muszą posiadać różne wartości , a przy stalej pojemności zmienia się tez odcięcie .

Dziwne gdyby było inaczej .

 

 

Punkt podzialu, to nie to samo co punkt odciecia.

Przeczytałeś czy pominąłeś ?

 

 

Przerobiłem zwrotnice na szybko, wylutowałem cewkę dla tweetera, kondensator został ten sam. Włączyłem w szereg rezystor 4ohm. Tweeter grał za głośno, więc dorzuciłem jeszcze 1.8ohm. Zdecydowana poprawa na plus, w końcu jest porządek na scenie, nie wali tak górą i jest więcej środka. Tyle z odsłuchu na szybko.

Jak traktować zmianę impedancji przetwornika w powiązaniu z zakładanym tłumieniem tez już tu napisałem .

Średnicy nie ma być więcej tylko tyle ile powinno , a to co komu jest lepiej to kwestia jego gustu .

 

Edit :)

Tak , tak , tak , lokalizacja , wpływ otoczenia , akustyka ....................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam, co robi cewka równolegle do tweetera?

 

Rozumiem, dlaczego rezystory w tej zwrotnicy nie tylko zmieniają poziom, ale i odcięcie. Nie rozumiem tylko, dlaczego robią ludzi w konia, z wykresami, jak na rysunku poniżej (trochę inna zwrotnica, ale dla mojej widziałem kiedyś identyczny wykres).

 

Z punktem podziału i odcięcia, wiem o co chodzi, tylko źle się określam.

 

Napiszesz jeszcze raz, co masz na myśli, ze zmianą impedancji przetwornika, poprzez zakładanie tłumika? To co wykonałem, jest poprawne?

 

Jak dam większą pojemność kondensatora, mniej rezystorów w szereg, to i tak będę musiał stosować l-pady, w celu wyciszenia przetwornika, czy nie na to samo wyjdzie?

 

Ps. Sory, za nieład w wypowiedzi (brak cytatów). Pisze z komórki, tak mi znacznie wygodniej.

 

Ps2. Jeśli zadaje głupie pytania, bądź strzelam jakąś inną gafę, proszę o wyrozumiałość. Jestem laikiem w tych sprawach, chce się nauczyć, zrozumieć jak to działa. W końcu od czego jest forum :)

post-18243-0-08434300-1562704397_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj , sorki za szczerość ale temat na tym etapie jest troszkę ponad Twoje siły , musisz uzupełnić swój zasób wiedzy o podstawowe zagadnienia z tego zakresu .

 

 


Pytam, co robi cewka równolegle do tweetera?

Pytanie z pozoru banalne , ale dokładny opis co robi ta cewka , obok podstawowych różnic pomiędzy filtracjami 1 a 2 rzędu , powinna tez zawierać wszelkie za i przeciw w konkretnym układzie w odniesieniu do konkretnie użytych przetworników . To z całą pewnością nie jest kilka zdań , ale nawet gdyby ktoś to opracował , to kilka stron opisu zrodzi tylko kolejne pytania :)

TY sobie wywaliłeś cewkę , bo wygodnie, prościej i lepiej :wink2: .

 


Rozumiem, dlaczego rezystory w tej zwrotnicy nie tylko zmieniają poziom, ale i odcięcie. Nie rozumiem tylko, dlaczego robią ludzi w konia, z wykresami, jak na rysunku poniżej (trochę inna zwrotnica, ale dla mojej widziałem kiedyś identyczny wykres).

Tu powinno być prościej .

Dla mnie jest to zupełnie prosty poglądowy rysunek obrazujący funkcje tego co robi .

Nie jest to rzeczywista charakterystyka zdjęta z zestawu i nigdy nie miała być .

 


Napiszesz jeszcze raz, co masz na myśli, ze zmianą impedancji przetwornika, poprzez zakładanie tłumika? To co wykonałem, jest poprawne?
 

Nie potrafię odpowiedzieć na takie pytanie , bo nigdy nic takiego na napisałem . To o co pytasz jest dowolną i błędna interpretacją mojego wpisu.

Natomiast samo dołożenie kolejnej rezystancji szeregowej było właściwe aby obniżyć ogólny poziom tweetera i przypadkiem :wink2: było zgodne z sentencją wpisu.

Chcąc zachować deklarowane przez producenta wartości tłumienia , powinno się zmienić wartości tych rezystancji proporcjonalnie do impedancji przetwornika , a potem określić wartość kondensatora dla nowo utworzonej zespolonej impedancji .

 

 

 


Jak dam większą pojemność kondensatora, mniej rezystorów w szereg, to i tak będę musiał stosować l-pady, w celu wyciszenia przetwornika, czy nie na to samo wyjdzie?

Tu chyba juz chyba przeszedłeś sam siebie , starałem się wielokrotnie , ale nie wiem o co biega .

 

Tak czy inaczej na tym etapie nie ogarniasz i nie rozumiesz postaw do tego co chcesz zrobić , a tez nie realizujesz tego co się do Ciebie pisze .

Poznaj podstawy , przyswój elementarne pojęcia , potem będzie prościej i jaśniej .

Na tym etapie to tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Twoich tweeterów - do zestawów Morela można znaleźć używki za 200-300 zł, będzie taniej i bez kłopotów.

 

TW/WF podczas odtwarzania dźwięku działa jako "układ" - połowiczne załatwienie tematu poprzez wrzucenie zwrotnicy tylko od TW nie rowziąże tutaj problemu zespolenia układu.

 

Jak wyżej wspominałem - wrzuć a początek kondki 3,3uF zamiast tych 4uF do org. zwrotnicy i daj znac jak wrażenia.

 

Stworzenie poprawnej elektrycznie ale i akustycznie zwrotnicy to nie jest klepnięcie paru postów na forum i wymga trochę ogarnięcia.

Czasem sie udaje prostymi metodami zrobć coś poprawniejszego aniżeli jest aktualnie, więc sugeruję zacząć metodą małych kroczków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja, czyli rozwiązaniem jest oddać to do kogoś kto zrobi zwrotnice z pomiarami, albo wrócić do poprzedniego tweetera... chyba ze autor ma czas na rzeźbę metoda prób i błędów...

 

Po krótce tak to wyglada w praktyce.

Jest jeszcze opcja 3 - uzupełnić wiedzę i próbować sił samemu stworzyc coś co ma ręce i nogi - efekt na pewno przyjdzie, proporcjonalnie do przeznaczonego zaangażowania i niestety nie natychmiastowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że przez niesprecyzowanie pytania, wprowadziłem niezłe zamieszanie w temacie. Wyjaśnijmy to, wtedy będzie można pójść dalej, albo zakończyć dyskusję.  

 

 

 

Podany scan kalkulatora zawierał faktyczne dane omawianej w danym czasie zwrotnicy z przetwornikiem 4 R i szeregową rezystancja 4 ( lub 4,5 R ) .  Stąd jest tam wartość 8R i wskazana pojemnośc 4,4 uF. To potwierdzało plus minus poprawność deklarowanego podziału dla 3200 Hz .

 

 

Albo nie zrozumiałem wypowiedzi, czego dotyczy, albo Ty nie zapoznałeś się dokładnie z posiadaną przeze mnie i omawianą tutaj zwrotnicą. Link do jej zdjęcia, jest kilka postów wstecz. 

Wg Ciebie jest to zwrotnica 1st Order Solen Split 3200 Hertz zgadza się? Stąd moje pytanie, jaką rolę w mojej zwrotnicy pełni cewka, której nie ma na podesłanym przez Ciebie scan-ie z kalkulatora. 

 

Dlaczego jest w zwrotnicy 2 lub 3 rzędu wiem, przynajmniej w teorii. Zastanawiało mnie, co robi w mojej zwrotnicy 1 rzędu?

 

Jeśli już dojdziemy do porozumienia i dalej będziesz chciał mi pomóc, to jedziemy dalej.

 

 

W sumie racja, czyli rozwiązaniem jest oddać to do kogoś kto zrobi zwrotnice z pomiarami, albo wrócić do poprzedniego tweetera... chyba ze autor ma czas na rzeźbę metoda prób i błędów...

 

Gdybym chciał pójść na łatwiznę, już dawno bym tak zrobił, a nie marnował zarówno Wasz, jak i swój cenny czas. Jednak samemu raczej tego nie osiągnę, potrzebna mi Wasza pomoc.

 

 

Wrzuć na początek kondek 3,3uF - potem zobaczysz czy wystarczająco (dla Ciebie oczywicie) rozjechały się i zsumowały te pasma -> jak nie to trzeba rzeźbić dalej, kombinując z rezystancją szeregową etc.

Kondki 3,3uF np. STX to koszt około 10-15 zł parka - niewiele - ważne zeby był bipolarny.

 

Taki wstarczy:

https://allegro.pl/oferta/3-3uf-100v-mkt-kondensator-1szt-7544206684

Kondensator MKT 3,3uF 100V.

 

 

Chcąc zachować deklarowane przez producenta wartości tłumienia , powinno się zmienić wartości tych rezystancji proporcjonalnie do impedancji przetwornika , a potem określić wartość kondensatora dla nowo utworzonej zespolonej impedancji .

 

 

Czyli od czego lepiej zacząć? Myślę, że najlepiej, najprościej dla mnie, będzie wrócić do wartości producenta, czyli przywrócić cewkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...