Skocz do zawartości

Wymiana tweeterów w zestawie Dotech ovalion 6


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam zestaw Morela, napędzany alpine 3544. Problem polega na tym, że dałem radę oryginalnym tweeterom mt12, udało mi się dopaść w ich miejsce mt23. Podłączyłem pod ori zwrotnice, jednak grały za głośno. Zastosowałem L-pada, o niebo lepiej, jednak mam wrażenie, że na mt12 coś to lepiej grało. Teraz jakby scena była trochę rozjechana. Pytanie brzmi, czy jest opcja, że charakterystyka zwrotki się zmieniła, po wymianie wysokotonówek na inne? Przesunęła się częstotliwość podziału?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowo podział przy 3200Hz/6dB.

Masz zwrotkę dla 4 Ohm, natomiast dla tweetera 6 Ohm musisz dać mniejszą pojemność kondensatora dla tw.

Np. dla porównania:

- jak jest 12.4/12.5uF, to dajesz 8.3uF.

Nachylenie 6dB jest dla zwrotek I rzędu, więc nie będzie zbyt dużego problemu. Wartości podałem przykładowo dla Butterworth'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem w czym problem, ale nie do końca umiem sobie poradzić. Powrót do mt12 odpada. Pozostaje przerobienie oryginalnej mx20. Kondensator w niej ma 4uF.

 

Bo jego wartość nie dotyczy samej impedancji przetwornika .

Ważna jest tez wartość "wtrąconej" rezystancji szeregowej , która wraz z impedancja przetwornika decyduje o wypadkowej charakterystyce  filtracji., Gdy nie ma takiej rezystancji to wystarczy zmiana pojemności o 30 % w dół .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory, wygłupiłem się. W takim razie, gdy przełączam zworki w zwrotnicy (włączam rezystor w szereg), nie tylko wyciszam tweetera, ale także zmieniam charakterystykę?

Kondensatory lepiej połączyć cztery szt, czy zastosować jeden, 2.7 lub 3.3uF?

 

Spokojnie , kto pyta nie błądzi .

Nie ma potrzeby aby na takim etapie komplikować sobie proste sprawy , w typoszeregu masz 2,7 i od niego zacznij zabawę ( 1 szt ).

W wolnej chwili napisz jakiego rodzaju układ masz na myśli z użyciem 4szt kondensatorów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dalej, dlaczego u mnie w zwrotnicy jest kondensator o pojemności 4uF... Dziś ją specjalnie rozebrałem, aby się jej przyjrzeć. Po ustawieniu zworki na -3dB, włączam w szereg tweetera rezystor 4ohm. Wypadkowa z przewodnikiem mt12, 8ohm. Wg kalkulatora, dla cięcia przy 3200Hz powinienem zastosować pojemność 6.2uF. Czyli się nie zgadza. Zwrotnica ta, z tego co pamiętam, powinna mieć podział w tym samym miejscu, niezależnie od wyciszenia tweetera.

Idźmy dalej, zworka na 0dB daje dwa równolegle rezystory, 4.7ohm i 4ohm. Co daje 2.16ohm, z przewodnikiem 6.16ohm. Po ustaleniu +3dB, jedna droga, nie ma rezystora, zaś druga 4ohm, co chyba daje z przewodnikiem 4ohm, zgadza się? Jak bym nie liczył, się nie zgadza. Coś robię źle? Może zwrotnica nie ma podziału przy 3200? A może w obliczeniach powinienem uwzględnić też woofer? Jest ktoś w stanie mi to wytłumaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do podglądu "zwrotnicy" dla cięcia 1st./6dB:

https://www.diyaudioandvideo.com/Tables/ButterworthCrossover/1stOrder/

Po lewo - na czerwono - masz linki do kolejnych opisów, porad i kalkulatorów.

Np. ten kalkulator dla Ciebie:

https://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SpeakerCrossover/

Prócz rezystorów tłumika masz jedną cewkę i jeden kondensator w tej zwrotnicy?

Dla 6dB nie powinno być niczego więcej, ewentualnie jakiś korektor impedancji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że w tej wersji tweeter pracuje dla 12dB - cewka i kondensator - układ wartości elementów (kondek 4uF) sugeruje 2st./12dB Bessel.

Woofer jest na 1st./6dB standardowo z jedną cewką.

Daje to wynik 5700Hz dla samego tweetera...

Tylko jak to się ma do danych fabrycznych?

 

Woofer powiedzmy, że cięty jest przy 3200Hz:

- spadek o 6dB jest przy 6400Hz;

- spadek o 12dB jest przy 12800Hz i.t.d.

... więc taki układ dla tweetera 4 ohm jest akceptowalny.

 

Pewnie usprawnienie w toku produkcji i rozwoju produktu zastosowano takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli muszę wymienić kondensator na 2.7uF i cewkę na 0.29mH?

Na to wygląda :)

Ale wstępnie możesz zastosować 1st/6dB z kondem. Tylko zapodaj właściwą nowemu tweeterowi impedancję w kalkulatorze.

Przy okazji określ faktyczny punkt cięcia - oszacuj spadek poziomu o 3dB - woofera. Wtedy pokombinuj z kondem i dobierz punkt cięcia tweetera. A że ma dość sporą wytrzymałość mocową rms, to raczej nie uszkodzisz go tak łatwo.

Trochę zabawy, ale jaka satysfakcja z osiągnięcia sukcesu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że jak zejdę nim do okolic 3200Hz, będzie dobrze grał? Ciekawe jak nisko schodzi w ori zestawie Hybrid. Widać danymi fabrycznymi nie ma się co sugerować. Masz jakiś sposób, na określenie punktu cięcia woofera? Generować sygnał o danej częstotliwości?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Wg kalkulatora, dla cięcia przy 3200Hz powinienem zastosować pojemność 6.2uF. Czyli się nie zgadza. Zwrotnica ta, z tego co pamiętam, powinna mieć podział w tym samym miejscu, niezależnie od wyciszenia tweetera.

Punkt podzialu, to nie to samo co punkt odciecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...