Skocz do zawartości

Podłączenie wzmacniacza i suba przez konwerter


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
Zmieniam audio w swoim Volkswagenie.
Drzwi już wygłuszone, na przód wrzuciłem głośniki Steg SQ650c 3 Ohm.
Do tego postanowiłem do bagażnika dołożyć wzmacniacz Excursion HXA-65 i subik Excursion shx-10s4.

 

Przewody już powoli rozciągam, tylko problem jest z podłączeniem. 
Posiadam radio RNS 510 i chciałem zastosować konwerter Rockford Fosgate RF-HLC4 ale on nie ma w sobie wyjścia remote.

 

Czy mimo nie podłączania remote, wzmacniacz będzie się włączał jak należy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię o wzmacniaczu.

Echhhhh... jak nie masz instrukcji, to chociaż poszukaj opisu tego wzmaka

Ot, chociażby tutaj, na stronie firmowej - Excursion HXA-65:

https://www.excursion-audio.pl/?203,excursion-hxa-65

No przecież po omacku będziesz budował swoje audio, tak w ciemno?

Sorki za szorstkie słowa, ale musisz się nieco przygotować przed wykonaniem instalki - masz mieć 100% pewność co do słuszności poczynionych zakupów i zasad złożenia wszystkiego w całość.

W sumie twój wątek z zapytaniem nie powinien się pojawić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co rozumiem załączyć się automatycznie w przypadku ustawienia wzmacniacza na DC albo AUDIO, tak?

Na tej stronie która została podana, ponizej jest dokladnie wyjasnione

 

 

Do wyboru 3 opcje sterowania załączaniem i wyłączaniem wzmacniacza (wybór opcji przełącznikiem ON/OFF):

1. REM - sterowanie poprzez podanie na złącze "Remote" napięcia sterującego +12V z radioodtwarzacza

2. DC - automatyczne sterowanie napięciem stałym (ok. +6V) pobieranym przez wejścia RCA z przewodów głośnikowych radioodtwarzacza (działa po wcześniejszym wybraniu przełącznikiem LEVEL wejścia sygnału o poziomie głośnikowym - HIGH)  

3. AUDIO - automatyczne sterowanie wzmacniaczem po wykryciu na wejściach RCA wzmacniacza impulsów sygnału audio (np. muzyki). Ta opcja posiada układ opóźnienia czasowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak teraz już rozumiem. Jeszcze tylko jedna kwestia.

Jaki bezpiecznik dać przy akumulatorze?

W zestawie kabli jaki wziąłem Hollywood PRO 44 jest bezpiecznik 125A, a na stronie ze wzmacniaczem podane jest ze wymagany zewnętrzny bezpiecznik 60A. Czyli co, dać 60A?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak teraz już rozumiem. Jeszcze tylko jedna kwestia.

Jaki bezpiecznik dać przy akumulatorze?

W zestawie kabli jaki wziąłem Hollywood PRO 44 jest bezpiecznik 125A, a na stronie ze wzmacniaczem podane jest ze wymagany zewnętrzny bezpiecznik 60A. Czyli co, dać 60A?

sa dwie szkoły

 

-jedna w której dobiera sie bezpiecznik do grubosci kabla ( mozliwy prad jaki mozesz przeplynac)

-druga dobierasz bezpiecznik nieco powyzej maksymalnego poboru pradu wzmacniacza

 

obie szkoly sa bezpieczne. Mozna jeszcze zrobic np inaczej, przy aku dac to co masz, a z racji braku bezpiecznika w wzmacniaczu, przed wzmakiem dac jeszcze jeden.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj jeszcze raz co napisalem, tam masz odpowiedz na Twoje pytanie. Kolejny raz dostajesz odpowiedz na tacy i pytasz....

 

Wolę dla pewności dopytać nawet dwa razy, niż potem mieć problem ze spalonym sprzętem. Po prostu nie ma nigdzie informacji ile amper pobiera wzmacniacz. I odliczać do tego jeszcze suba i głośniki, które będą podłączone do wzmacniacza?

 

Co? Chyba żartujesz!

 

Czyli co, bo teraz to już w ogóle nie wiem czy będzie okej czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamil8865, ustalmy jedną rzecz...

 

Bezpiecznik przy aku nie służy ( z zasady ) do zabezpieczenia podłączonego do instalacji sprzętu tylko do zabezpieczenia przewodu zasilającego ( chodzi o to, żeby w razie zwarcia do masy na końcu przewodu zasilającego, czyli ok. 5m od aku, bezpiecznik zadziałał tak, by przewód nie zdążył się rozgrzać i spowodować pożaru instalacji ).

 

Do zabezpieczenia sprzętu służą bezpieczniki w poszczególnych urządzeniach  ( np. wzmakach ). Jeśli nie są one wbudowane w sprzęt to producent umieszcza informację ( tak jak w twoim przypadku ), że wymagany jest zewnętrzny bezpiecznik o odpowiednich parametrach. Z zasady powinien on znajdować się jak najbliżej zabezpieczanego urządzenia ( przy większej ilości odbiorników stosuje się takie gotowe rozdzielacze z kilkoma sekcjami zabezpieczonymi bezpiecznikami jak ma np. Audison SFD-41C).

 

U ciebie jest trochę przypadek szczególny, bo po pierwsze nie masz zabezpieczenia we wzmaku a po drugie, jak rozumiem, nie planujesz rozbudowy systemu. Czyli całym obciążeniem dla instalacji jest i będzie jedynie wzmak, który obowiązkowo wymaga zabezpieczenia bezpiecznikiem 60A.

 

Teoretycznie więc wrzucenie bezpiecznika 60A przy aku i dalej ciągnięcie zasilania bezpośrednio do wzmaka w twoim przypadku zda egzamin ( bo przewód ma ok. 21mm2/5m, więc 60A bezpiecznik spokojnie wystarczy do jego zabezpieczenia ), choć nie będzie to do końca zgodne "ze sztuką" ( ale elektrycznie i Ppoż - poprawne ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kowal 2002

Tak. Nie planuję dalszej rozbudowy. Będzie tylko wzmacniacz w bagażniku i z niego pójdzie zasilanie na subwoofer i przednie głośniki.

Ewentualnie jeżeli warto, to mogę dać przy aku ten z zestawu 125A, a przy wzmacniaczu dołożyć drugi 60A, ale jeżeli nie jest to konieczne, to nie wiem czy warto dokładać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej. Jeszcze jedno pytanie, bo byłem w sklepie żeby kupić ten bezpiecznik 60A i dali mi 60A ale jest na nim też informacja że jest to 32V. To w niczym nie przeszkadza że ma te 32V?

O taki: https://archiwum.allegro.pl/oferta/bezpiecznik-samochodowy-60a-32v-midival-60a-i7636727585.html

Więc trochę inny niż ten mini anl co w zestawie Hollywooda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...