Skocz do zawartości

Różnice między focal k2 power a.. focal k2 power / pytanie o wzmacniacz i head unit


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie szanowne grono.

Kompletuję właśnie wszystkie potrzebne komponenty do zabudowy mojego Gofra VI gen. I jako, że jestem noobem mam kilka pytań.

Mój wybór padł na przedni zestaw Focal k2 Power, jednak w trakcie szukania najkorzystniejszej oferty sprzedaży spotkałem tych głośników kilka rodzajow w ramach jednego modelu i niemal wszystkie różnią się ceną.

Istnieją następująco (ceny w przybliżeniu):

2 drożne

ES 165K - 1600 zł

- średnica cewki: 1" (25mm)

- wysokość cewki: 01/2" (12mm)

- 100W RMS

- pasmo 60-22 000 Hz

- skuteczność (2,83V/1m): 90,8dB

- 4 Ohm

- zwrotnice: 6-12/12 dB/okt. (3,5 kHz), polipropylenowe kondensatory, cewki powietrzne, regulacja poziomu tweeterów: -3 / 0 / +3 dB

 

ES 165K2 - 1900 zł

Podobne parametry prócz:

- średnica cewki: 11/4" (32mm)

- wysokość cewki: 05/8"(15.5mm)

- Skuteczność (2.83V/1m): 92.8dB

- impedancja 2 Ohm

- zwrotnice 6-12, 12-18 db/ode

 

ES 165Kx2 - 2200 zł

Podobne parametry do K2 prócz:

-Średnica cewki: 19/16" (40mm)

-Wysokość cewki: 02/3" (16.5mm)

-Moc 120W Rms

-Pasmo 55 - 22 000hz

 

Analogicznie jest z zestawami 3 z różnymi tylko ceny 2x wyższe.

 

Jak widać z każdym modelem rośnie cewka. W kolejnych modelach zmieniły się stożki i impedancja spadła do 2 Ohm. W najdroższym modelu mamy większą moc RMS ale skuteczność jest identyczna jak u poprzednika. Czy ta wyższa moc będzie w jakimś stopniu odczuwalna/słyszalna?

Generalnie chciałbym zapytać czy wg was opłaca się dopłacać do wyższego modelu jeśli już i tak wydaję ciężkie pieniądze na przedni zestaw. Czy te różnice w znaczącym stopniu przełożą się na odsłuch?

Czy warto dołożyć do zestawu 3 drożnego? Czy na początek wystarczy mi 2 drożny?

Muzyka jakiej słucham to zwykle muzyka Soundsystemowa i muzyka basu (DUB, Drum&bass, Rave, Dubstep Roots/Electronic reggae, Psytrance, Trance czasem też ciężki metal.

 

Zaznaczam, że za jakiś czas dojdzie subwoofer. Instalację robię pod 2 wzmaki jednak póki co projekt przystanie tylko na przodzie.

 

Pytanie nr2

Jakim wzmakiem najlepiej napędzac taki przedni zestaw? Powinien być to również Focal czy może coś innego? Proszę pamiętać że zestaw nr 1 jest na 4ohm. Czy do 2-droznego systemu wystarczą 2 kanały czy potrzebuję 4? Nigdy nie widziałem jak to wygląda w praktyce. Czy na każdy głośnik idzie moc z oddzielnego kanału czy poprostu z jednego kanału na jedną zwrotnicęI z drugiego kanału na drugą?

 

Pytanie nr 3.

Wiem, że dużo tych pytań, ale może jest w stanie ktoś polecić jakąś godną tego zestawu stację multimedialną. Chodzi mi o nowoczesne 2dinowe radio z 2x wyjściem RCA, Equalizerem, Dotykowym, ekranem, Nawigacją współpracą z telefonem przez bluetooth itp.

 

Dziękuję za zainteresowanie się tematem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam to chyba KX2 mają tylko zwrotnice do bi-ampu z tych trzech, czyli teoretycznie do nich byś potrzebował wzmacniacz 4-kanałowy gdybyś chciał się w to bawić, ale polecałbym na początek dwukanałówkę i puścić to pasywnie. Focal podobno lubi się ze wzmacniaczami Audisona. Ze stacji od siebie mogę polecić Alpine iLx-702d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do zwrotnicy z Kx2 idzie moc z dwóch kanałów jak rozumiem? Czyli teoretycznie lepiej to pracuje w porównaniu do rozdzielania sygnału z jednego kanału, czy nie ma jakiejś specjalnej różnicy? Rozumiem, że w niższych modelach do zwrotnicy wpuszcza się tylko jeden kanał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrocie: W przypadku gdy zwrotnica umozliwia bi-amping masz mozliwosc oddzielnej regulacji poziomu i opoznien dla kazdego glosnika, oczywiscie o ile jest cos co te funkcje posiada (radio, procesor), masz rowniez mozliwosc zastosowania osobnych/roznych wzmacniaczy dla poszczegolnych sekcji np. celem dopasowania brzmienia. To nie wszystko co oferuje bi-amping, nie trzeba przepisywac skoro mozna przeczytac juz istniejace opisy;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Przeczytałem cały wątek o Bi-ampingu.

Nie wiem czy dobrze czy nie dobrze (choć czuję, że jednak dobrze) ale kupiłem zestaw ze zwrotnicą do bi-ampu. Jak rozumiem na zwrotnicę mogę bezpiecznie puścić pełne pasmo z obydwu kanałów i nic złego głośnikom się nie stanie zanim poustawiam cięcia na wzmaku lub w radiu? Czy możecie to potwierdzić?

 

Nie rozumiem jednej kwestii, mianowicie ktoś tam pisał, że kable rca mają być wyprowadzone z radia oddzielną parą na woofery i oddzielną na tweetery. Coś mi się to dziwne wydaje... Przecież ja nie podłączam głośników bezpośrednio pod radio ani na 2 oddzielne wzmaki tylko puszczam pełne pasmo na jednego wzmaka i z niego pełne pasmo na zwrotnicę, to nie wystarczy jedna para rca na wzmacniacz 4 kanałowy?

 

Czy wzmacniacze mają filtry Lp i Hp oddzielne na każdym kanale lub parze kanałów czy jeden filtr steruje wszystkimi kanałami na danym wzmaku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytales ale wciaz nie jest to dla Ciebie jasne skoro pytasz o ilosc par rca. Jak chcesz z osobna kazdy glosnik z 4 regulowac w radiu skoro podasz im sygnal tylko dwoma drutami, wtedy masz tylko regulacje lewa - prawa.

I najwazniejsza kwestia, za szybko kupujesz/idziesz. Masz do wydania nie mala monete, zabrniesz w drogie klocki i skomplikowane polaczenia a pytanie czy bedziesz w stanie sam to zgrac? Im wiecej opcji adaptacji tym ciezej. Zanim bedziesz kupowal powieksz zasob wiedzy teoretycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie udźwignę to. Powiedz mi tylko proszę, czy jeśli puszczę sygnał ze wzmaka na taką zwrotnicę to czy tweetera szlag nie trafi? Wszak tweeter raptem kilka % całej mocy zestawu potrzebuje a tu cała moc z kanału pojdzie w niego. Na razie nie będę się bawił w skomplikowane rozwiązania. Dużo rzeczy ogarniam tylko muszę najpierw zobaczyć sprzęt i mieć go na stole wtedy mi się łatwiej myśli. Jednak nie chce kupować wzmaka zanim nie rozkminie czy mój patent będzie ok. Kupno zestawu to pół biedy, bo można go nawet zasilić mniej skomplikowanie (np. Z jednego wzmaka) ale właśnie Chcę się tego uczyć i z czasem bede miał możliwość poprawiania tego dzieła i poszerzania możliwości kontroli wraz ze zdobywanym doświadczeniem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz smialo podlaczac, przeciez nie bedzie gral pelnym pasmem. Poczytaj o pasmie akustycznym, rozkladzie mocy i zwrotnicach. No i masz jeszcze regulacje poziomu czulosci wejsciowej (gain).

Wiele osob gra w podobny sposob czy w pelni aktywnie nie rzadko stosujac wzmacniacze z wiekszym zapasem mocy, z glowa da sie wszystko, trzeba tylko wiedziec jak.

Nawet jezeli na poczatku zdecydujesz sie puscic calosc z dwoch kanalow to warto polozyc 2 pary RCA i 4 pary glosnikowych, raz tylko prujesz kabine;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oo i super :) To jest konkretne info Panowie. Oczywiście zadanie na dziś to lektura charakterystyki pasma akustycznego.

No w tym wypadku muszę położyć 3 pary rca bo jeszcze bagażnik doczeka się suba za czas jakiś i chyba trzeba będzie jakiś grubszy przewód niż te 21mm2 położyć. Jeszcze jedno pytanko i będę w domu. Czy do 4 kanałówki lub 2x2 kanałowki wepnę 2 pary czinczy tak jak radzisz? Czy to jest opcja tylko dla dwóch oddzielnych wzmaków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasz rade sie wpiac, wiekszosc wzmacniaczy ma osobne wejscia dla kazdego kanalu.

Co do podlaczenia i ustawienia, musisz wiecej poczytac ale juz dobrze kombinujesz;)

Czytaj, zdobadz kpl docelowy sprzet, wtedy napiszesz jak widzisz podlaczenie/ustawienie i napewno sie zredaguje;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra znalazłem sobie instrukcję przykładowego wzmaka 4 kanałowego. Już widzę jak to ma działać. Ma on wpust dla dwóch par rca (przód i tył) co pójdzie z wyjść z radia z odpowiednich sekcji dla przodu i tyłu. Przód i tył we wzmaku mają osobne filtry i osobne sterowanie zwrotnicami. Sekcja przód idzie na tweety bo ma pokrętło gain i HPF. Crossover jak mniemam ustawiamy na tryb HPF (Jest jeszcze tryb full ale to przy zwykłej zwrotnicy??) Sekcja rear idzie na woofery bo ma LPF i HPF no i również gain, crossover i jeszcze oprócz tego bass boost (To chyba w przypadku podłączenia suba). Dla woofera crossover ustawiamy na tryb LPF żeby wyciąć mu niepotrzebną górę. Wtedy elegancko puszczamy 2 kanały z sekcji przód do zwrotnicy do gniazd tweetera i 2 kanały z sekcji tył do zwrotnicy do gniazd woofer. Dobrze to rozkminiłem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię ogólnie o zwrotnicy pasywnej, że nie ma znaczenia czy jest pod Bi-Amp czy normalna, ta i ta tak samo chronią nasze głośniki, głównie te wysoko tonowe. Woofery tnij HPF-em, zacznij od wartości ok 70HZ, ale myślę że te konkretne możesz śmiało ciąć w okolicach 50HZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...