facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

Zdjęcie

Krzykliwe TW w paśmie 2,5-4KHz

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bartek_86

Bartek_86
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 18 maj 2019 - 18:36

Witam jak w temacie, czy dało by się metodą eksperymentalną wyciszyć TW w paśmie 2,5-4KHz? a najlepiej użyć filtra tak aby zaczynał grać od około 4 KHz?
Mam straszny wrzask właśnie w tym paśmie, przetwarza je TW, kręcąc korektorem na - 5 dB dopiero wtedy zaczyna się uspokajać..
kombinować z kondensatorem? w sumie to już zacząłem i nawet wsadzenie w szereg z głośnikiem 3,3uF nic nie daje;( (oczywiście tw poza oryginalną zwrotnicą)
Kombinować z mniejszymi pojemnościami typu 2,2uf i mniejsze czy to raczej nie ma sensu?
licząc w przykładowym kalkulatorze w necie (6dB /okt) wychodzą dużo większe pojemności kondensatora Ja miałem pod ręką 3,3uF i to również nic nie daje, czy to możliwe?

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

#2 bejss

bejss
  • Użytkownik
  • 122 postów

Napisano 18 maj 2019 - 18:41

Może dasz radę i zdradzasz dokładną nazwę tego tweetera. Czy to tak trudno udzielić jak najwięcej informacji? Typ,zasilanie,sygnał, umiejscowienie. Postaraj się.

Don Pedro z krainy deszczowców

#3 Pawel S.

Pawel S.
  • Użytkownik
  • 2751 postów

Napisano 18 maj 2019 - 18:43

pokaz obecna zwrotnice
da sie to zrobic ;)

#4 Bartek_86

Bartek_86
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 18 maj 2019 - 19:24

Witam ,sorka ze za mało informacji podałem, zestaw to steg st650
Niestety nie mam zdjęcia (a dokładnie schematu zwrotnicy jak wyglądała na początku) ale można zerknąć w neta, nie wiele tego jest ale można coś znaleźć.

Wofer leci po cewce 6dB/okt (jest możliwość 12dB/okt jednak to nie przynosi żadnej poprawy) aczkolwiek do woofera nic nie mam.
TW jest zwrotką 12dB/okt 
kondensator 5,6uF + cewka 0.26mH wtedy mamy     +3dB
kondensator, cewka i 2 rezystory 3 Watowe spięte równolegle po 22 ohmy każdy (czyli 11ohm)    0dB
kondensator, cewka rezystory 11ohm + rezystor 5,6 ohm/5wat       -3dB

Zaznaczam że w położeniu -3dB tw jest krzykliwy a pasmo około 2,5-4KHz jest nie do zniesienia.

Mam zdjęcie zwrotki w której na próbę pogrzebałem, ale nic to nie daje (próbowałem tylko z kondensatorem 3,3uF bo taki miałem i z kondensatorem plus rezystory w szeregu między 3,3-5,6ohma)  dalej lipa ;(  wszystko ze stromością 6dB/okt 

Dołączę zdjęcie, ale to teraźniejsza przeróbka tak na chwilę która nie wiele wniosła, tyle że jest ciszej w paśmie TW.
Naturalnie wszystkie elementy tej zwrotki mam i wszystko można wlutować spowrotem ale tego się nie da słuchać ;(

Załączone pliki

#5 TomoMadej

TomoMadej

Tomek

• SCA Team
  • 5163 postów

Napisano 18 maj 2019 - 19:57

Niestety, czasami ze względu na przebieg impedancji, filtracja I rzędu nie jest wystarczająco skuteczna, a dodając pojedynczy rezystor w szereg możesz tylko pogorszyć sprawę.

Spróbuj użyć jednego z dwóch kondensatorów (3,3 lub 5,6 uF) w parze z L-Padem (2 rezystory), a jeśli to nie poskutkuje, to spróbowałbym takiej prowizorycznej filtracji II rzędem przy pomocy tego kondensatora 3,3 uF i tej cewki 0,26 mH i ewentualnie L-pad po wcześniejszej ocenie aktualnego stanu bez niego.

Użytkownik TomoMadej edytował ten post 18 maj 2019 - 19:59

### Piszę poprawnie po polsku. ###

#6 Bartek_86

Bartek_86
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 19 maj 2019 - 07:04

Jeżeli chodzi o l-pada to miałem zrobić próbę ale z tego co mi wiadomo to kombinacja dwóch rezystorów można wyciszyć całe pasmo TW a nie dół pasma 
TW dlatego odpuściłem.
Jutro zakupie jakieś rezystory i spróbuje.
Mam jeszcze jedno pytanie, czy wykorzystanie głośników home audio do Car audio to jakiś głupi pomysł, czy można takowe zaadoptować? 

#7 TomoMadej

TomoMadej

Tomek

• SCA Team
  • 5163 postów

Napisano 19 maj 2019 - 09:15

Jeżeli chodzi o l-pada to miałem zrobić próbę ale z tego co mi wiadomo to kombinacja dwóch rezystorów można wyciszyć całe pasmo TW a nie dół pasma 
TW dlatego odpuściłem.
Jutro zakupie jakieś rezystory i spróbuje.

Zgadza się, tak trzeba zrobić. Jeśli głośniki są dobrze zamontowane, tweeter nie gra gdzieś pod deskę rozdzielczą, a jakoś tam patrzy na kierowcę, to z powodu jego wyższej skuteczności (najczęściej) , trzeba go tlumic parę dB.
Zasilasz cały system przedni z 2 kanałów?

### Piszę poprawnie po polsku. ###

#8 Bartek_86

Bartek_86
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 19 maj 2019 - 09:52

Tak posiadam wzmacniacz tylko 2 kanałowy, żeby aktywnie puścić nie da rady, po za tym w radiu nie mam takowej opcji ;(
TW jest niestety w drzwiach delikatnie skręcone w stronę kierowcy i pasażera (bardziej się nie dało wewnątrz drzwi ukierunkować ich)
Hmm może problem w tym że nie grają prosto w twarz?

Jutro je wywalę z drzwi i na próbę położę ot tak na desce i skieruje tak aby się przecinały mniej więcej w środku auta.
Aczkolwiek czy to tak dużo zmieni nie wiem.

#9 boloo

boloo
  • Użytkownik
  • 227 postów

Napisano 19 maj 2019 - 15:25

Sugeruje inne rozwiązanie. Kierunkowość tweetera to jedno. Musisz posłuchać. Ewentualnie spróbować ustawić tweetery do tyłu , aby zagrały z odbicia z szyby. Może to pomoc. Chociaż ja na Twoim miejscu podpialbym woofery pod wzmaka a tweetery puścić pod radio z kondensatorem odpowiednim. Powinno zagrać lepiej. Tweetery nie potrzebują dużej mocy.

No i kolejna rzecz, nie wiem jak grają te tweetery bo ich nigdy nie słyszałem, możliwe że mają taką charakterystykę.

Co to za radio i wzmak?

Wieczne gonienie króliczka:)

#10 Bartek_86

Bartek_86
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 19 maj 2019 - 16:54

Radyjko alpine cda 178bt
W sumie kabelki sa fabryczne podprowadzone ale nie sadze aby tw pod radiem zagral lepiej niz pod wzmacniaczem , zobacze jak pojdzie z ukierunkowaniem tw jak nie wyjdzie to juz nie wiem co zeobic..

#11 znachor32

znachor32
  • Użytkownik
  • 432 postów

Napisano 19 maj 2019 - 19:35

możesz się zdziwić, puszczając tw z radia..

spróbuj co ci szkodzi

ja dużego doświadczenia nie mam, ale jest możliwość że woofer jest cięty za wysoko i tworzy się górka koło 2,4k

ale nie da się powiedzieć nie słuchając twojego auta, zresztą ja spróbował bym z kondem 3,3 i cewką 0.22mh może znacząco pomóc 

Morel Fan 

#12 Bartek_86

Bartek_86
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 19 maj 2019 - 21:04

Rano zacznę kombinować mam wolny dzień, ale nie sądzę aby to coś dało :( miałem tysiaka na głośniki początkowo miałem kupić morele tempo ultra, natomiast wpadłem do sklepu i zakupiłem z polecenia gościa steg st650 chyba źle zrobiłem..
teraz muszę kombinować, wkurzę się to je sprzedam za grosze i będzie spokój, choć do średnicy i woofera nic nie mam, tylko ten wysoki wali po uszach nie do zniesienia jest..

#13 znachor32

znachor32
  • Użytkownik
  • 432 postów

Napisano 19 maj 2019 - 21:34

masz w okolicy kupę obeznanych kolegów czemu nie uderzysz do nich?

Morel Fan 

#14 boloo

boloo
  • Użytkownik
  • 227 postów

Napisano 20 maj 2019 - 07:47

Radyjko alpine cda 178bt
W sumie kabelki sa fabryczne podprowadzone ale nie sadze aby tw pod radiem zagral lepiej niz pod wzmacniaczem , zobacze jak pojdzie z ukierunkowaniem tw jak nie wyjdzie to juz nie wiem co zeobic..

nie sadz za duzo tylko testuj :), skoro masz 178bt to bym szedl w aktywke, kupic maly wzmak na tweetery i wtedy sie pobawic. Sadze, ze problem mozemy byc tak jak wyzej. Woofer mocno nachodzi na tweeter pasmem i sie gryza, majac aktywke mozna to inaczej pociac.

#15 Bartek_86

Bartek_86
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 20 maj 2019 - 07:55

Ale to moje radyjko nie ma aktywnej zwrotnicy.

#16 cursor

cursor
  • Użytkownik
  • 3015 postów

Napisano 20 maj 2019 - 08:22

A czy w przypadku opcji "+3dB" to pasmo też jest krzykliwe?

GTI fan(JBL, not VW) :-P
Shake the living - Wake the dead
Cerwin Vega

#17 Bartek_86

Bartek_86
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 20 maj 2019 - 08:42

Szczerze mówiąc nie uruchamiałem tego w opcji +3dB , standardowo zwrotka była ustawiona na 0dB i Tweeter był zdecydowanie za głośny względem woofera, więc przepiąłem od razu się na -3 dB różnica była znikoma bo moim zdaniem tweeter i tak jest za głośny a w dodatku to pasmo między 2-4KHz jest wrzeszczące. Także nie odważyłem się słuchać tego na +3dB

#18 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4640 postów

Napisano 20 maj 2019 - 09:28

Szczerze mówiąc nie uruchamiałem tego w opcji +3dB , standardowo zwrotka była ustawiona na 0dB i Tweeter był zdecydowanie za głośny względem woofera, więc przepiąłem od razu się na -3 dB różnica była znikoma bo moim zdaniem tweeter i tak jest za głośny a w dodatku to pasmo między 2-4KHz jest wrzeszczące. Także nie odważyłem się słuchać tego na +3dB

Trochę za dużo tych działań bez pozytywnego skutku .

Moim zdaniem sprzęt jest raczej OK ,  wyjmij te tweeterki z zabudowy i posłuchaj ( teraz bez zwracania uwagi na lokalizację ) , skup się na ich brzmieniu . Moim zdaniem dążysz do likwidacji skutku a nie przyczyny .

Byle do przodu

#19 boloo

boloo
  • Użytkownik
  • 227 postów

Napisano 20 maj 2019 - 12:58

Ale to moje radyjko nie ma aktywnej zwrotnicy.

faktycznie, zapomnialem ze 178bt ma bardzo ogranczona zwrotke. No ale kond + wzmak rozwiazalby problem. Albo pod radio po prostu.

#20 Bartek_86

Bartek_86
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 20 maj 2019 - 14:08

Zakupiłem kilka rezystorów do zabawy w l-pada no i na pewno jest lepiej niż kondensator z rezystorem w szeregu.
Zauważyłem że jak wpiąłem sam kondensator w szereg to TW grał w miarę ok, ale zdecydowanie za głośno względem woofera, potem kombinowałem z wstawianiem rezystora 2,2-5,6ohma no i to był chyba błąd iż fakt dołożenie rezystora skutkowało tym że TW grał ciszej (ale mam wrażenie, że ciszej grała sama góra pasma, a dolna część pasma pozostawała bez zmian lub nawet grała głośniej) przez co TW tak krzyczał w paśmie około 3KHz.
Dziś bawiąc się tłumikiem l-pad zakupiłem sobie rezystory (według tabeli z DIYaudio) -3dB, -5dB i -7dB i pozostałem przy tłumiku -5dB (wartości rezystorów nie są identyczne jak w tabeli ale bardzo zbliżone) No i co mogę powiedzieć jest lepiej ale i tak pasmo 2,6 i 3,2KHz mam na -2 w EQ radia
Jest jeszcze jedna rzecz którą dziś zauważyłem, jak drzwi są otwarte to wydaje się grać lepiej tzn ten TW nie krzyczy tak, jak tylko zamknę drzwi to zaczyna krzyczeć :D
Pozostawiam już to tak jak jest bo nie mam do tego już sił :D
Na pewno z tym l-padem jest lepiej, podziękował za podpowiedzi.
Na przyszłość chyba aktywna zwrotnica będzie najlepszym rozwiązaniem, za mała wiedza jest w grzebaniu w zwrotnicy poza tym moja wiedza na 6dB/okt się kończy  :(
Kiedyś słyszałem audio u UFIKA z forum tam to się dzieje i nic nie krzyczy, po prostu chce się słuchać :)
Pozdrawiam!

Załączone pliki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych