Skocz do zawartości

Rozszerzenie obecnego Car Audio - Wasza pomoc niezbędna


debiecm
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

jako laiki w kwestiach CarAduio, zwracam się do Was z prośbą o pomoc w polepszeniu brzmienia mojej instalacji. Obecnie borykam się z kilkoma problemami:

- słaba przestrzenność dźwięku (i na tym mi najbardziej zależy),

- mam wrażenie że głośniki zaczynają lepiej grać dopiero kiedy podniosę głośność do min. 20 jednostek (w skali 40),

- granie dosyć "płytkie", nie czuję takiego smaczku brzmienia. Dźwięki są płaskie, jak z fabrycznego radia.

- mała ilość basu z subwoofera, pomimo pokrętła regulacji basu,

 

 

Moja instalacja to:

Przód:              DLS UP6i
Tył:                  Morel Maximo 6.2
Wzmacniacz:    DLS Ra50
Subwoofer:      JL Audio 10W1v3-4
Radio:              Pioneer AVIC F9220BT

 

 

 

Instalator polecił mi założyć Helixa DSP.2 wraz z Directorem, mówiąc że poczuję znaczną różnicę.

 

 

 

 

Jak Wy to widzicie, czy faktycznie w/w rozwiązanie poprawi całość, lub też polecacie coś innego?

Budżet jakim dysponuję to 4500 zł brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

po pierwsze nic nie piszesz o montażu. sam to robiłeś czy instalator.

drzwi są przygotowane? przewody odpowiednie?

nawet najlepszy procesor nie zapewni poprawnego grania jeśli montaż jest lipny.

w Łodzi masz na prawdę sporo ludzi ze świetnym graniem, poluj na spota pojedź porozmawiaj daj posłuchać i zrób jak radzą. a instalatorowi podziękuj bo w tej sytuacji zakup helixa nic nie zmieni.

 

działaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Musisz zrozumieć jedną, bardzo istotną rzecz: klocki to nie wszystko i same z siebie nie zagrają, najważniejsza jest ich aplikacja i zestrojenie. Kiedyś też zmieniałem klocki co chwilę na lepsze, ale nie skutkowało to oczekiwaną satysfakcją :( Ale po otrzymaniu pewnej wiedzy zacząłem więcej poświęcać czasu na zestrojenie i nieoczekiwanie dla samego siebie odkryłem, że wcześniej nie uzyskałem nawet połowy potencjału poprzednich klocków :)

Dlatego przed zmianą któregoś z elementów musisz być przekonany, że dałeś rade wyciągnąć z niego wszystko na co go stać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator miał rację mówiąc, że Helix DSP.2 poprawi całość. Lecz trzeba rozumieć, że kupienie samego sprzętu nie załatwi sprawę jeśli reszta systemu jest słaba (w kwestii jakości i zestrojenia). Także przez brak zdolności/możliwości należytej aplikacji tego procesora nie uzyskamy/nie odczujemy jego możliwości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator miał rację mówiąc, że Helix DSP.2 poprawi całość. Lecz trzeba rozumieć, że kupienie samego sprzętu nie załatwi sprawę jeśli reszta systemu jest słaba (w kwestii jakości i zestrojenia). Także przez brak zdolności/możliwości należytej aplikacji tego procesora nie uzyskamy/nie odczujemy jego możliwości.

 

Widzę , ze z góry jest założenie , ze gość który się tym para musi być niezdolny do samodzielnej aplikacji procka czy jego ustawienia , a forum i ludzie na spocie to wyrocznia .

Natomiast procek to znaczący wydatek , nie wiem czy wymiana jednostki nie będzie bardziej efektywnym działaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Gość wyraźnie to podkreślił ;)

 

 


Instalator polecił mi założyć Helixa DSP.2 wraz z Directorem, mówiąc że poczuję znaczną różnicę.

Rozumiem , ze instalator oznacza , ze się tym zajmuje , w odróżnieniu do handlarza z Allegro , czy innej formie sprzedaży .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

dziękuje za informację.

 

Instalację robiłem u instalatora w Pruszczu Gdańskim (niestety wtedy jeszcze bardziej nieświadomy tematu CarAudio, wydawało mi się że montaż i strojenie to jednorazowa wizyta). Drzwi (przód, tył) są wygłuszone, przewody przeciągnięte. Teraz już wiem że trzeba było to wykonać to w Łodzi a nie ma końcu świata, natomiast przed skonsultować się z Wami. Niestety czasu już nie cofnę...

 

Teraz, szukam sposobu na wyjście z tej sytuacji...

Czytałem że sprzęt nie jest zły i ma potencjał. Najlepiej jakby znalazł się instalator, który podjąłby się zweryfikowania tej instalacji, dostrojenia i/lub dołożenia odpowiednich klocków - oczywiście odpłatnie.

 

 

Czy w Łodzi nie ma nikogo takiego?

 

 

 

P.S.

Niestety w tej całości jest jeden minus, przy 3 małych dzieci, pracy i częstym użytkowaniu samochodu przez żonę, naprawdę mam mało czasu żeby zająć się CarAudio i strojeniem (np. rozkręcenie drzwi, itd.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co autor chce uzyskać dodając DSP do instalacji 8 głośników zasilanych z 4 kanałów, ciętych pasywnie. Chyba właśnie wydać kolejne pieniądze, bo myśle ze nie tu tkwi problem. Woofery z UP6i lubią dostać dużo wiecej mocy niż dostają obecnie. Spróbowałbym odłączyć tył, a przod puścić w bi ampie. Powinno być lepiej. Zdalnie ciężko doradzić, ale może są jakieś błędy instalacyjne, które należałoby poprawić, zestroić dobrze sprzet... Jezeli to wszystko nie odniesie skutku to jako ostateczność, wybrałbym zmianę wzmacniacza a nie dołożenie DSP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Woofery z UP6i lubią dostać dużo wiecej mocy niż dostają obecnie. Spróbowałbym odłączyć tył, a przod puścić w bi ampie. Powinno być lepiej.

 

A co chcesz tym uzyskać ?

 

 


Jezeli to wszystko nie odniesie skutku to jako ostateczność, wybrałbym zmianę wzmacniacza a nie dołożenie DSP.

Jeżeli jednostka nie posiada funkcji typowych dla procesora , to lepiej zmienić jednostkę , niż kupować oddzielny procesor z zbliżonej lub wyższej cenie. Funkcji jakie oferuje wewnętrzny czy zewnętrzny procesor nie jest w stanie zapewnić żaden wzmacniacz .

Moc to jedynie max poziom dźwięku , przy czym zwiększenie mocy o 100 % to wzrost poziomu o max 3 dB :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by było, żebyś określił dla siebie jakiego poziomu grania tak naprawdę oczekujesz. Polecam podjechać na jakiś spot, porozmawiać z chłopakami, posłuchać ich granie/instalacje, porównać, zrobić wnioski... I nawet może się okazać, że w pełni wystarczy Ci porządne radyjko z prockiem na pokładzie i zestrojenie wszystkiego przez zdolnego fachowca ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

Koledzy,

nauczony poprzednim doświadczeniem (montaż system audio będąc laikiem i bez ówczesnej konsultacji), chciałbym tym razem zrobić to dobrze i poprosić Was o pomoc i komentarz czy warto rozszerzyć system o dodatkowe “klocki” - jego cel to poprawa brzmienia.

 

Do swojego Forda S-Max zamontowałem ~2lat temu następujący system:

  • Przód: DLS UP6i
  • Tył: Morel Maximo 6.2
  • Wzmacniacz: DLS Ra50
  • Subwoofer: JL Audio  10W1v3-4
  • Radio: Pioneer AVIC F9220BT
  • Wytłumione zostały drzwi z przodu i tyłu

 

To co obecnie mi przeszkadza w n/w systemie to głównie:

  • słaba dynamika (od skali 0 do 19 głośniki grają słabo, zaś głośniki zaczynają grać fajnie od skali 20 do 40 (40 to maks. zakresu)),
  • słaba przestrzenność (mam wrażenie jakby grały bardzo "fabrycznie", bez przestrzenności)

Obecnie czuję niedosyt i chciałbym poprawić brzmienie całości.

 

 

 

Rozmawiałem z człowiekiem z Łodzi zajmującym się Car-Audio i polecił dwa warianty (1 lub 2):

  1. Zostawiamy tę jednostkę która jest i dokładamy procek który wysteruje scenę z przodu + sub.
    Może to być wspomniany Helixa DSP.2 + sterownik lub to co bym bardziej polecał STEG DSP 6to8 ze sterownikiem w komplecie (sterownik co prawda nie kolorowy, ale z tymi samymi funkcjami co Helixa). W cenie montaż procka, przerobienie instalacji i strojenie.
     
  2. Wymieniamy jednostkę i również dokładamy procek.
    Jednostka to AVH-Z9100DAB, do tego potrzebna będzie ramka (pana radio to stacja dedykowana, ta nią nie jest), adapter do sterowania z kierownicy.
     
  3. Opcją trzecią byłaby wymiana jednostki i wysterowanie systemu z wbudowanego procka w radiu - niestety przy takim wariancie nie jesteśmy w stanie podpiąć głośników tylnych, albo trzeba by je było "zmostkować" z przodem co raczej byłoby tragiczne w skutkach.

 

 

Jakie jest Wasze zdanie, czy warto, jeżeli tak którą opcję lub może sugerujecie coś innego?

Proszę o wyrozumiałość (nie jestem ekspertem w tej dziedzinie) i pomoc! Tym razem chce wydać pieniądze z "głową"...

 

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak zwykle od budżetu. Tak jak koledzy sugerowali wcześniej, może być sporo błędów montażowych i innych dlatego tak to gra. Jak dla mnie Pan chce Cię trochę naciągnąć na koszta.

Czemu tyłu nie podłączysz niby jak zmienisz jednostkę?

Osobiście, sugeruję sprzedać obecne radio, dołożyć i kupić takie z procesorem 3xrca i wszystko podłączysz przecież oraz najważniejsze, pojechać do kogoś kto ma pojęcie o ustawieniu wzmacniaczy oraz zestrojeniu systemu. Bez tego można dokładać sprzętu w nieskończoność.

 

Slaba dynamika moze byc spowodowana zle ustawionymi gainami na wzmacniaczach a brak przestrzennosci brakiem czasowek na systemi, co przy takiej ilosci glosnikow sie gryzie.

Najtansza opcja to wymiana jednostki i to sugeruje. Po prawidlowym ustawieniu wszystkiego powinna byc znaczna poprawa. Jesli wtedy wciaz bedzie malo, zawsze mozna dolozyc procesor bedz zmienic inne elementy, ale nie sadze aby tu byl problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

  • słaba dynamika (od skali 0 do 19 głośniki grają słabo, zaś głośniki zaczynają grać fajnie od skali 20 do 40 (40 to maks. zakresu)),
  • słaba przestrzenność (mam wrażenie jakby grały bardzo "fabrycznie", bez przestrzenności)

Zmień tylko głośniki na focal 165FX i po poprawnym strojeniu, wszystko co chcesz uzyskać będziesz miał.

Takie moje skromne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień tylko głośniki na focal 165FX i po poprawnym strojeniu, wszystko co chcesz uzyskać będziesz miał.

Takie moje skromne zdanie.

Jeżeli chodzi o dynamikę to preferowałbym es165k, miałem oba zestawy i został"żółty" zdecydowanie lepszy woofer. A różnica w cenie znikoma ale w tym przypadku wina raczej nie leży po stronie głośników ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...