facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

Zdjęcie

Rozszerzenie obecnego Car Audio - Wasza pomoc niezbędna

Helixa DSP.2 Helix Director

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 debiecm

debiecm
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 03 wrzesień 2018 - 14:32

Witam forumowiczów,

jako laiki w kwestiach CarAduio, zwracam się do Was z prośbą o pomoc w polepszeniu brzmienia mojej instalacji. Obecnie borykam się z kilkoma problemami:

- słaba przestrzenność dźwięku (i na tym mi najbardziej zależy),

- mam wrażenie że głośniki zaczynają lepiej grać dopiero kiedy podniosę głośność do min. 20 jednostek (w skali 40),

- granie dosyć "płytkie", nie czuję takiego smaczku brzmienia. Dźwięki są płaskie, jak z fabrycznego radia.

- mała ilość basu z subwoofera, pomimo pokrętła regulacji basu,

Moja instalacja to:

Przód:              DLS UP6i
Tył:                  Morel Maximo 6.2
Wzmacniacz:    DLS Ra50
Subwoofer:      JL Audio 10W1v3-4
Radio:              Pioneer AVIC F9220BT

Instalator polecił mi założyć Helixa DSP.2 wraz z Directorem, mówiąc że poczuję znaczną różnicę.

Jak Wy to widzicie, czy faktycznie w/w rozwiązanie poprawi całość, lub też polecacie coś innego?

Budżet jakim dysponuję to 4500 zł brutto.

Pozdrawiam Maciej

Ford S-Max 2.0 Diesel 2010

(Przód: DLS UP6i;   Tył: Morel Maximo 6.2;   Wzmacniacz: DLS Ra50;   Subwoofer: JL Audio 10W1v3-4;    Radio: Pioneer AVIC F9220BT)

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

#2 saltech

saltech
  • Użytkownik
  • 926 postów

Napisano 03 wrzesień 2018 - 14:40

hej

po pierwsze nic nie piszesz o montażu. sam to robiłeś czy instalator.

drzwi są przygotowane? przewody odpowiednie?

nawet najlepszy procesor nie zapewni poprawnego grania jeśli montaż jest lipny.

w Łodzi masz na prawdę sporo ludzi ze świetnym graniem, poluj na spota pojedź porozmawiaj daj posłuchać i zrób jak radzą. a instalatorowi podziękuj bo w tej sytuacji zakup helixa nic nie zmieni.

działaj :)

#3 Wirtuoz

Wirtuoz
  • Użytkownik
  • 93 postów

Napisano 03 wrzesień 2018 - 17:15

Cześć. Musisz zrozumieć jedną, bardzo istotną rzecz: klocki to nie wszystko i same z siebie nie zagrają, najważniejsza jest ich aplikacja i zestrojenie. Kiedyś też zmieniałem klocki co chwilę na lepsze, ale nie skutkowało to oczekiwaną satysfakcją :( Ale po otrzymaniu pewnej wiedzy zacząłem więcej poświęcać czasu na zestrojenie i nieoczekiwanie dla samego siebie odkryłem, że wcześniej nie uzyskałem nawet połowy potencjału poprzednich klocków :)
Dlatego przed zmianą któregoś z elementów musisz być przekonany, że dałeś rade wyciągnąć z niego wszystko na co go stać ;)
Xtant 604x- /Beta Six + Hertz ML280/, Xtant 3300c- /Beta Eight/

#4 Raadek

Raadek

NaturalSound

• Użytkownik
  • 12545 postów

Napisano 03 wrzesień 2018 - 17:28

Instalator polecił mi założyć Helixa DSP.2 wraz z Directorem, mówiąc że poczuję znaczną różnicę.
Poczujesz i to znacznie... lżejszy portfel :rotfl:

Co to za as?

Potrzebujesz pierścionków pod głośniki, skrzynkę solidną do subwoofer'a...wal do Mastah'a z forum. :ok:

Mam fatalne maniery, koszmarne mam zwyczaje, lecz kiedy grają kraju tego hymn, ciągle jeszcze wstaję...

#5 Wirtuoz

Wirtuoz
  • Użytkownik
  • 93 postów

Napisano 03 wrzesień 2018 - 17:37

Instalator miał rację mówiąc, że Helix DSP.2 poprawi całość. Lecz trzeba rozumieć, że kupienie samego sprzętu nie załatwi sprawę jeśli reszta systemu jest słaba (w kwestii jakości i zestrojenia). Także przez brak zdolności/możliwości należytej aplikacji tego procesora nie uzyskamy/nie odczujemy jego możliwości.

#6 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4570 postów

Napisano 03 wrzesień 2018 - 18:06

Instalator miał rację mówiąc, że Helix DSP.2 poprawi całość. Lecz trzeba rozumieć, że kupienie samego sprzętu nie załatwi sprawę jeśli reszta systemu jest słaba (w kwestii jakości i zestrojenia). Także przez brak zdolności/możliwości należytej aplikacji tego procesora nie uzyskamy/nie odczujemy jego możliwości.

Widzę , ze z góry jest założenie , ze gość który się tym para musi być niezdolny do samodzielnej aplikacji procka czy jego ustawienia , a forum i ludzie na spocie to wyrocznia .

Natomiast procek to znaczący wydatek , nie wiem czy wymiana jednostki nie będzie bardziej efektywnym działaniem

Byle do przodu

#7 Wirtuoz

Wirtuoz
  • Użytkownik
  • 93 postów

Napisano 03 wrzesień 2018 - 22:56

Widzę , ze z góry jest założenie , ze gość który się tym para musi być niezdolny do samodzielnej aplikacji procka czy jego ustawienia...

Witam forumowiczów,
jako laiki w kwestiach CarAduio...

Gość wyraźnie to podkreślił ;)

#8 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4570 postów

Napisano 03 wrzesień 2018 - 23:26

Gość wyraźnie to podkreślił ;)

Rozumiem , ze instalator oznacza , ze się tym zajmuje , w odróżnieniu do handlarza z Allegro , czy innej formie sprzedaży .

Byle do przodu

#9 debiecm

debiecm
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 04 wrzesień 2018 - 08:42

Koledzy,

dziękuje za informację.

Instalację robiłem u instalatora w Pruszczu Gdańskim (niestety wtedy jeszcze bardziej nieświadomy tematu CarAudio, wydawało mi się że montaż i strojenie to jednorazowa wizyta). Drzwi (przód, tył) są wygłuszone, przewody przeciągnięte. Teraz już wiem że trzeba było to wykonać to w Łodzi a nie ma końcu świata, natomiast przed skonsultować się z Wami. Niestety czasu już nie cofnę...

Teraz, szukam sposobu na wyjście z tej sytuacji...

Czytałem że sprzęt nie jest zły i ma potencjał. Najlepiej jakby znalazł się instalator, który podjąłby się zweryfikowania tej instalacji, dostrojenia i/lub dołożenia odpowiednich klocków - oczywiście odpłatnie.

Czy w Łodzi nie ma nikogo takiego?

P.S.

Niestety w tej całości jest jeden minus, przy 3 małych dzieci, pracy i częstym użytkowaniu samochodu przez żonę, naprawdę mam mało czasu żeby zająć się CarAudio i strojeniem (np. rozkręcenie drzwi, itd.).

Pozdrawiam Maciej

(Przód: DLS UP6i;   Tył: Morel Maximo 6.2;   Wzmacniacz: DLS Ra50;   Subwoofer: JL Audio 10W1v3-4;    Radio: Pioneer AVIC F9220BT)

#10 khazar

khazar
  • Użytkownik
  • 455 postów

Napisano 04 wrzesień 2018 - 09:40

Nie bardzo rozumiem co autor chce uzyskać dodając DSP do instalacji 8 głośników zasilanych z 4 kanałów, ciętych pasywnie. Chyba właśnie wydać kolejne pieniądze, bo myśle ze nie tu tkwi problem. Woofery z UP6i lubią dostać dużo wiecej mocy niż dostają obecnie. Spróbowałbym odłączyć tył, a przod puścić w bi ampie. Powinno być lepiej. Zdalnie ciężko doradzić, ale może są jakieś błędy instalacyjne, które należałoby poprawić, zestroić dobrze sprzet... Jezeli to wszystko nie odniesie skutku to jako ostateczność, wybrałbym zmianę wzmacniacza a nie dołożenie DSP.

Alpine iLX-702D, Helix DSP.2, Helix A6, Helix A1, Morel MT-350, MP 5.16, Morel Ultimo Ti 12

#11 nakamichi

nakamichi
  • Użytkownik
  • 4570 postów

Napisano 04 wrzesień 2018 - 10:57

Woofery z UP6i lubią dostać dużo wiecej mocy niż dostają obecnie. Spróbowałbym odłączyć tył, a przod puścić w bi ampie. Powinno być lepiej.

A co chcesz tym uzyskać ?

Jezeli to wszystko nie odniesie skutku to jako ostateczność, wybrałbym zmianę wzmacniacza a nie dołożenie DSP.

Jeżeli jednostka nie posiada funkcji typowych dla procesora , to lepiej zmienić jednostkę , niż kupować oddzielny procesor z zbliżonej lub wyższej cenie. Funkcji jakie oferuje wewnętrzny czy zewnętrzny procesor nie jest w stanie zapewnić żaden wzmacniacz .

Moc to jedynie max poziom dźwięku , przy czym zwiększenie mocy o 100 % to wzrost poziomu o max 3 dB :idea:

Byle do przodu

#12 Wirtuoz

Wirtuoz
  • Użytkownik
  • 93 postów

Napisano 04 wrzesień 2018 - 19:38

Dobrze by było, żebyś określił dla siebie jakiego poziomu grania tak naprawdę oczekujesz. Polecam podjechać na jakiś spot, porozmawiać z chłopakami, posłuchać ich granie/instalacje, porównać, zrobić wnioski... I nawet może się okazać, że w pełni wystarczy Ci porządne radyjko z prockiem na pokładzie i zestrojenie wszystkiego przez zdolnego fachowca ;)

#13 debiecm

debiecm
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 23 luty 2019 - 21:54

Dziękuję za nakierowania, faktycznie muszę zawitać na najbliższy zlot w Łodzi i posłuchać inne instalacje oraz dać posłuchać swojej.

Pozdrawiam Maciej

#14 debiecm

debiecm
  • Użytkownik
  • 17 postów

Napisano 16 maj 2019 - 13:22

Koledzy,

nauczony poprzednim doświadczeniem (montaż system audio będąc laikiem i bez ówczesnej konsultacji), chciałbym tym razem zrobić to dobrze i poprosić Was o pomoc i komentarz czy warto rozszerzyć system o dodatkowe “klocki” - jego cel to poprawa brzmienia.

Do swojego Forda S-Max zamontowałem ~2lat temu następujący system:

• Przód: DLS UP6i
  • Tył: Morel Maximo 6.2
  • Wzmacniacz: DLS Ra50
  • Subwoofer: JL Audio  10W1v3-4
  • Radio: Pioneer AVIC F9220BT
  • Wytłumione zostały drzwi z przodu i tyłu

To co obecnie mi przeszkadza w n/w systemie to głównie:

• słaba dynamika (od skali 0 do 19 głośniki grają słabo, zaś głośniki zaczynają grać fajnie od skali 20 do 40 (40 to maks. zakresu)),
  • słaba przestrzenność (mam wrażenie jakby grały bardzo "fabrycznie", bez przestrzenności)

Obecnie czuję niedosyt i chciałbym poprawić brzmienie całości.

Rozmawiałem z człowiekiem z Łodzi zajmującym się Car-Audio i polecił dwa warianty (1 lub 2):

1. Zostawiamy tę jednostkę która jest i dokładamy procek który wysteruje scenę z przodu + sub.
    Może to być wspomniany Helixa DSP.2 + sterownik lub to co bym bardziej polecał STEG DSP 6to8 ze sterownikiem w komplecie (sterownik co prawda nie kolorowy, ale z tymi samymi funkcjami co Helixa). W cenie montaż procka, przerobienie instalacji i strojenie.

2. Wymieniamy jednostkę i również dokładamy procek.
    Jednostka to AVH-Z9100DAB, do tego potrzebna będzie ramka (pana radio to stacja dedykowana, ta nią nie jest), adapter do sterowania z kierownicy.

3. Opcją trzecią byłaby wymiana jednostki i wysterowanie systemu z wbudowanego procka w radiu - niestety przy takim wariancie nie jesteśmy w stanie podpiąć głośników tylnych, albo trzeba by je było "zmostkować" z przodem co raczej byłoby tragiczne w skutkach.

Jakie jest Wasze zdanie, czy warto, jeżeli tak którą opcję lub może sugerujecie coś innego?

Proszę o wyrozumiałość (nie jestem ekspertem w tej dziedzinie) i pomoc! Tym razem chce wydać pieniądze z "głową"...

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam Maciej

#15 boloo

boloo
  • Użytkownik
  • 215 postów

Napisano 16 maj 2019 - 22:32

Wszystko zależy jak zwykle od budżetu. Tak jak koledzy sugerowali wcześniej, może być sporo błędów montażowych i innych dlatego tak to gra. Jak dla mnie Pan chce Cię trochę naciągnąć na koszta.

Czemu tyłu nie podłączysz niby jak zmienisz jednostkę?

Osobiście, sugeruję sprzedać obecne radio, dołożyć i kupić takie z procesorem 3xrca i wszystko podłączysz przecież oraz najważniejsze, pojechać do kogoś kto ma pojęcie o ustawieniu wzmacniaczy oraz zestrojeniu systemu. Bez tego można dokładać sprzętu w nieskończoność.

Slaba dynamika moze byc spowodowana zle ustawionymi gainami na wzmacniaczach a brak przestrzennosci brakiem czasowek na systemi, co przy takiej ilosci glosnikow sie gryzie.

Najtansza opcja to wymiana jednostki i to sugeruje. Po prawidlowym ustawieniu wszystkiego powinna byc znaczna poprawa. Jesli wtedy wciaz bedzie malo, zawsze mozna dolozyc procesor bedz zmienic inne elementy, ale nie sadze aby tu byl problem.

Wieczne gonienie króliczka:)

#16 Barti

Barti
  • Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 16 maj 2019 - 22:41

• słaba dynamika (od skali 0 do 19 głośniki grają słabo, zaś głośniki zaczynają grać fajnie od skali 20 do 40 (40 to maks. zakresu)),
  • słaba przestrzenność (mam wrażenie jakby grały bardzo "fabrycznie", bez przestrzenności)

Zmień tylko głośniki na focal 165FX i po poprawnym strojeniu, wszystko co chcesz uzyskać będziesz miał.

Takie moje skromne zdanie.

#17 raffiodense

raffiodense
  • Użytkownik
  • 391 postów

Napisano 17 maj 2019 - 14:17

Ty juz na sile kazdemu probujesz wcisnac te Focale?;D

Tu nie jest problem z glosnikami a z burdelem ktory wytwarza sie przez ich ilosc, a dokladnie przez to ze nie sa zgrane, strojenie a nie zonglerka...

#18 Davidho

Davidho
  • Użytkownik
  • 57 postów

Napisano 18 maj 2019 - 14:30

Zmień tylko głośniki na focal 165FX i po poprawnym strojeniu, wszystko co chcesz uzyskać będziesz miał.
Takie moje skromne zdanie.

Jeżeli chodzi o dynamikę to preferowałbym es165k, miałem oba zestawy i został"żółty" zdecydowanie lepszy woofer. A różnica w cenie znikoma ale w tym przypadku wina raczej nie leży po stronie głośników ;)

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Helixa DSP.2, Helix Director

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych