Skocz do zawartości

Jak poprawnie ustawić gain we wzmacniaczu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

wszystko tak jak do mierzenia miernikiem, tylko na wyjściu oscyloskop i kręcisz gain-em, aż na oscyloskopie pojawi się "obcinanie końcówek" sinusoidy, wtedy lekko cofasz gain ( żeby sinus był gładki ) i masz ustawioną moc wzmaka na max bez zniekształceń.

 

Idealnie byłoby jeszcze podłączyć rezystor o odpowiedniej mocy i rezystancji żeby obciążyć wzmacniacz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 292
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Stare ( :) ) pogaduchy na temat pomiarów:

http://www.strefacaraudio.pl/topic/11360-poprawne-zestrojenie-sprzetu/

 

 

Masz ustawić takie napięcie na wyjściu tego wzmacniacza, aby wynikająca z tego napięcia moc dla danego (3ohm) obciążenia mieściła się w widełkach gwarantujących spełnienie cech gwarantowanych przez producenta.

Masz przedział mocy od 60W/4 ohm do 95W/2 ohm.

Ty masz obciążenie 3 ohm - więc jaką moc dla takiego obciążenia należy ustawić?

Proporcjonalnie, bez konkretnych pomiarów wyniesie ok. 77W/3 ohm.

I dla takiej mocy masz ustawić napięcie na wyjściu wzmacniacza.

Ty ustawiłeś dla mocy 90W... czyli powyżej "katalogu" i pewny przester w warunkach dostania się piku(ów) na wejściu.

Nie ustawiasz mocy oddawanej akurat dla tego zestawu odseparowanego - czyli 90W - bo będzie to złe ustawienie, tylko 77W.

Dla zestawu przykładowo o mocy np. 60W/ 3 ohm moc też będzie można ustawiać 77W.

W przypadku 4 i 2 ohm moce ustawiane będą jak wyżej, zgodnie z instrukcją wzmacniacza.

 

Może się przyda trochę wiedzy na temat pomiarów oscyloskopem:

http://skarabo.net/sid-22-pomiary-oscyloskopem.htm

Dobrze,w takim razie jeszcze pytanie mostek czy wystarczą dwa kanały z czterech?

Audio System Twister F4-260

 

1 × 65 watts, channel 1 at 4 Ohm

2 × 62 watts, channel 1 + 2 at 4 Ohm

4 × 56 watts, channel 1 up to 4 at 4 Ohm

Current consumption 24,6A

efficiency 67,8%

 

1 × 210 watts, channel 1 + 2 bridged at 4 Ohm

2 × 174 watts, channel 1 + 2 and 3 + 4 bridged at 4 Ohm

Current consumption 43,8A

efficiency 58,9%

 

1 × 288 watts, channel 1 + 2 bridged at 2 Ohm

2 × 229 watts, channel 1 + 2 and 3 + 4 bridged at 2 Ohm with 13,4V supply voltage

Current consumption 68,6A

efficiency 49,8%

 

458 watts total power

 

 

 

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To jak to jest w końcu przy ustawianiu gaina przy bi-ampingu? Każdy z głośników pod osobny kanał. Nie było odpowiedzi w tym wątku na ten temat.

 

Zakładamy, że mam zestaw dwudrożny Morel tempo ultra, moc zestawu 120RMS.

Na tweterze napisane jest 80W.

 

Ustawiałem wszystkie 4 kanały pod 120 RMS, czyli 21.9V. Przy takim ustawieniu tweetery grają dużo głośniej od wooferów, muszę mocno ściszyć faderem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak to jest w końcu przy ustawianiu gaina przy bi-ampingu? Każdy z głośników pod osobny kanał. Nie było odpowiedzi w tym wątku na ten temat.

 

Zakładamy, że mam zestaw dwudrożny Morel tempo ultra, moc zestawu 120RMS.

Na tweterze napisane jest 80W.

 

Ustawiałem wszystkie 4 kanały pod 120 RMS, czyli 21.9V. Przy takim ustawieniu tweetery grają dużo głośniej od wooferów, muszę mocno ściszyć faderem.

Powiem Ci jak mam ustawione u siebie. Na tweetery mam osobny wzmacniacz 2x 45wat na woofery mam 2x110 wat nawet przy ustawieniu do takiej wartości wzmacniacza na tweetery to i Tak musiałem jeszcze je sciszyc o 7db. Tweetery zawsze będą grały głośniej. Po za tym tweetery są wysoko cięte i taka moc nie zrobi im jakieś wielkiej krzywdy ale będą dokucza w odsłuchu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zakładający, że subwoofer ma 350W RMS (Gladen sqx10) to mam ustawiać gaina do tej mocy czy wyższej? Kiedyś widziałem dużo postów typu, że jak do np. Helixa p10 dostarczy się 500-600W to dopiero pokazuje co potrafi.

 

Wzmacniacz mam Rockford fosgate t1500-1bd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inny przypadek. Wzmacniacz ma moc 500w RMS przy 4ohm, jest to konstrukcja bliźniacza z ampire mx1, który podaję jeszcze większą moc. 500w przy 4 Ohm wychodzi 44,85V, radio ma wyjścia 4v, wzmacniacz obsługuje od 6v do 200 mV. Volume ustawiam więc na 27/35, wszystko na flat, kręcę gainem iii... Nie wykręce więcej niż 40v i to z łaską. Nie pomaga ustawienie poziomu Suba w radiu na +15db. Jedynie spada napięcie gdy daje od 0 do - 15 w radiu. Raido to Kenwood BT61u a wzmacniacz to Bitema ( brat bliźniak ampire mx1)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam inny przypadek. Wzmacniacz ma moc 500w RMS przy 4ohm, jest to konstrukcja bliźniacza z ampire mx1, który podaję jeszcze większą moc. 500w przy 4 Ohm wychodzi 44,85V, radio ma wyjścia 4v, wzmacniacz obsługuje od 6v do 200 mV. Volume ustawiam więc na 27/35, wszystko na flat, kręcę gainem iii... Nie wykręce więcej niż 40v i to z łaską. Nie pomaga ustawienie poziomu Suba w radiu na +15db. Jedynie spada napięcie gdy daje od 0 do - 15 w radiu. Raido to Kenwood BT61u a wzmacniacz to Bitema ( brat bliźniak ampire mx1)

Rozumiem, że robisz to na odpalonym silniku. I masz powyżej 13V.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na odpalonym silniku. Sony xm2020 oraz sinuslive spirit mpx 600-2 bez problemów przekraczają swoje wartości w RMS i to grubo ( czyli wchodzą w przester) a ten nie chce wykręcić nawet mocy Rms. Co dziwne tylko na full rozkręconym gainie słychać przester na subie, wystarczy minimalnie odkręcić i jest czysto na ucho.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam pieca ale nie musisz przypadkiem podać mu sygnału na oba wejścia (wiem że to mono)? Miałem kiedyś jakiś wzmacniacz 2ch który żeby osiągnąć pełną moc w mostku musiał dostać sygnał na oba kanały. 

Druga sprawa, może ci po prostu brakuje prądu? Mierzyłeś napięcie na zaciskach prądowych wzmacniacza jak odkręcisz go na te 40v?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię jak radzicie, ale zastanawia mnie, czemu jak podbije w radiu Suba o 15 db to nic to totalnie nie zmienia? Nie mam oscyloskopu, ale widzę że będzie trzeba zainwestować w niego. A sygnał ciągne z dwóch RCA które są w radiu i wpinam w oba we wzmacniaczu. Co ciekawe, gdy odłącze jeden, to napięcie pozostaje takie samo ( oczywiście wyłączam radio przed takimi akcjami.)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię jak radzicie, ale zastanawia mnie, czemu jak podbije w radiu Suba o 15 db to nic to totalnie nie zmienia? Nie mam oscyloskopu, ale widzę że będzie trzeba zainwestować w niego. A sygnał ciągne z dwóch RCA które są w radiu i wpinam w oba we wzmacniaczu. Co ciekawe, gdy odłącze jeden, to napięcie pozostaje takie samo ( oczywiście wyłączam radio przed takimi akcjami.)

A na pewno masz rca w radiu dobrze podłączone? W sensie pod wyjścia na sub. Może masz jakiś filtr ustawiony. Hpf lub lpf, subsonic na wzmaku lub w radiu? A nawet trzeba zobaczyć fader/Balance. Różnie bywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie sub lvl radia to nie podbicie na suba sztuczne tylko dławik jak w przypadku alpine. Czasem gdy brakuje skali na gain to właśnie przez ustawienie sub lvl na 0 zamiast na maxa ale skoro u Ciebie nie reaguje podbijanie sub lvl to coś jest nie tak może przy wzmacniaczu z RCA skoro po odpięciu jednej nie tracisz nic sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...