Skocz do zawartości

Jak poprawnie ustawić gain we wzmacniaczu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 292
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

odpowiednio zmniejsza prąd

Zwrotnica wydziela zakładane, konkretnie określone pasma(o), które jest odtwarzane przez głośniki - musisz poczytać o zwrotnicach, dB, oktawach i.t.p. - bo temat jest dość obszerny i ma tyle parametrów do powiązania ze sobą, ile możliwych jest pytań do zadawania...

Szum różowy odzwierciedla ilość (gęstość) energii zawartej w danym zakresie częstotliwości.

Co z niego wynika? Jak to ma się do twojego pytania o różne moce RMS poszczególnych głośników?

Definicja szumu różowego:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Szum_r%C3%B3%C5%BCowy

Dlatego wzmak suba ma moc największą, a zasilenie tweeter'ów można dokonać za pomocą wzmaka o znacznie niższej mocy niż suba.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Panowie mam pytanie (a ze uczę się dopiero sztuki CA to będzie ich jeszcze dużo). Mam wzmacniacz 4x80 w pod który mam podłączony zestaw odseparowany 75w 4 ohm w biampingu. Kanały 1 i 2 zasilają woofery a kanały 3 i 4 tweetery. Jeżeli napięcie wyjsciowe ustawiam dla kanałów 1 i 2 17,9v to dla tweeterow ustawiam również takie same czy mniejsze? Czy przy ustawianie kanału 3 i 4 równie używam pliku 50 Hz czy większej częstotliwości? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę link pokazujący różne sposoby łączenia głośników/cewek i jakie są impedancje wypadkowe.

Ponadto jest pokazany rozkład mocy na poszczególnych głośnikach/cewkach podczas wariacji połączeń:

https://geoffthegreygeek.com/multiple-speakers-share-power/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra w skrocie bo jestem jakis ulomny.

1.Pobieram plik 50hz

2.Odlaczam glośniki

3.Max volume na radio

4.Mierze kanały czy jest zamierzone napiecie wyliczone na podstawie mocy głośnika (co jeżeli pojawia sie orzestery jak trzaski) i koryguje gainem zeby je osiagnac

5. Podlaczam glosniki i git

 

I tu pojaiwa sie pytanie czy przod tj woofer i tw tez tak ustawiam? Tne woofery na 60hz bo mam suba no i bez ciecia trzeszcza na niskim bassie przy duzej glosnosci. Moze przod na pliku 70hz ustawiac? Stegi sq650c wydaje mi sie ze wgl w 2ohm graja bo tw i woofer na 1 kanale czy zle rozumiem te sposoby podpiecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stegi mogą przyjąć moc RMS 80W - natomiast w karcie produktu podana jest moc 120W....(?)

W takim razie zakładam, że 80/100W powinny przyjąć bez "przesterowania" układu cewka/magnes.

 

Ten Titan teoretycznie może oddać 150W na kanał.

 

Tweeter RMS ma 15W - podobno zwrotnica jest wbudowana - pewnie kondensator. Sprawdź miernikiem - omomierz - czy jest to prawda. Powinieneś mieć przerwę, a po podłączeniu do wzmaka i wysterowaniu go sygnałem np. 5000Hz na niskim ustawieniu Volume, powinieneś usłyszeć taką częstotliwość słyszalną jako pisk :)

 

Teraz tak - teoretycznie dla 150W/4 ohm napięcie ma być ustawione na 24.49V dla Fsyg. 70Hz ... ale takiego napięcia nie można ustawić, bo taka moc jest teoretycznie zbyt duża dla tego Steg'a.

Nie wiem czy jest tolerancyjny na przyjęcie mocy w granicach powiedzmy 130W.

Może nie być, bo piszesz o przesterze podczas ustawiania.

 

Ustaw Volume radia na poziomie 3/4 max. zakresu, ewentualnie nieco większym i podając Fsyg. 70Hz ustaw ponownie wzmak.

Ustaw napięcie 20V - to odpowiada mocy 100W na kanał.

Jak będzie występował przester, zjedź z napięciem do 18V - to odpowiada mocy nieco powyżej 80W.

Proponuję 70Hz, bo ustawiasz cięcie Steg'a na 60Hz, a on musi być wysterowany czystym, niczym nie ograniczonym (poza zakresem działania HPF) sygnałem.

Możesz wyłączyć cięcie na czas ustawiania napięcia, jednak ustawianie dla 50Hz w sumie nie ma sensu ze względu na filtr.

 

Chociaż z drugiej strony będziesz miał pewność, że wzmak będzie ustawiony optymalnie - wyłącz cięcie i ustaw przy 50Hz.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


uslysze normalnie przester jak przy muzyce dobrze kumam?

?

Żadnych przesterów!

Ma być czysto i masz się czuć tak dobrze, że zapomnisz o bożym świecie i siłą będziesz wyciągany z auta... chyba, że poprzednie ustawianie zaszkodziło przetwornikom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie ze gdyby za duzo pradu dostaly to uslysze na pliku 50hz. Madra osoba mi powiedziala ze nie ujeb.. glosnika jak go chwile przesteruje wiec raczej sa sprawne. Teraz jak je tne na 60hz to moge ladowac w opor i graja czysto ale jak wylacze ciecie dam nutke z niskim bassem to jak przegme z voluke to poprostu zamiast bassu jest trzask. Np volume 20 graja fajnie i jest bass dam 22 bass zaczyna zanikac 23 i jeb na zejscu trzask, wlacze ciecie i jade do maxa i fajnie gra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ustawilem sub 39v przod 17.9 i jest bajka!! Kurde mialem w opor przesterowane glosniki, sub dostawal 57v a przod cos ze 27...

Jedno jest pewne. Titan do zmiany. Podpialem przod pod cruncha i duzo fajniej to gra natomiast zeby zamienic na stale wzmaki to musze je fizycznie miejscami zamienic takze zmienie poprostu titana na cos jakosciowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przeczytajcie temat od początku cały. Ta metoda służy do ustawienia wzmacniacza pod wybraną moc A nie wysterowania do Max. Do wysterowania na Max możliwości wzmacniacza trzeba użyć oscyloskopu.

Jestem tego swiadomy dlatego chce ciutek wiecej pradu puscic na glosniki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko tak jak do mierzenia miernikiem, tylko na wyjściu oscyloskop i kręcisz gain-em, aż na oscyloskopie pojawi się "obcinanie końcówek" sinusoidy, wtedy lekko cofasz gain ( żeby sinus był gładki ) i masz ustawioną moc wzmaka na max bez zniekształceń.

 

Jedna ważna uwaga!!! Pamiętajcie, że oscyloskop ma wspólną masę na wejściach i podłączając dwa kanały oscyloskopu jednocześnie ( np. na dwa wyjścia wzmaka lub na wejście i wyjście możecie zrobić zwarcie i uszkodzić wzmaka ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare ( :) ) pogaduchy na temat pomiarów:

http://www.strefacaraudio.pl/topic/11360-poprawne-zestrojenie-sprzetu/

 

 


Ustawiłem gain 16,43 i wydaje mi się

Masz ustawić takie napięcie na wyjściu tego wzmacniacza, aby wynikająca z tego napięcia moc dla danego (3ohm) obciążenia mieściła się w widełkach gwarantujących spełnienie cech gwarantowanych przez producenta.

Masz przedział mocy od 60W/4 ohm do 95W/2 ohm.

Ty masz obciążenie 3 ohm - więc jaką moc dla takiego obciążenia należy ustawić?

Proporcjonalnie, bez konkretnych pomiarów wyniesie ok. 77W/3 ohm.

I dla takiej mocy masz ustawić napięcie na wyjściu wzmacniacza.

Ty ustawiłeś dla mocy 90W... czyli powyżej "katalogu" i pewny przester w warunkach dostania się piku(ów) na wejściu.

Nie ustawiasz mocy oddawanej akurat dla tego zestawu odseparowanego - czyli 90W - bo będzie to złe ustawienie, tylko 77W.

Dla zestawu przykładowo o mocy np. 60W/ 3 ohm moc też będzie można  ustawiać 77W.

W przypadku 4 i 2 ohm moce ustawiane będą jak wyżej, zgodnie z instrukcją wzmacniacza.

 

Może się przyda trochę wiedzy na temat pomiarów oscyloskopem:

http://skarabo.net/sid-22-pomiary-oscyloskopem.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...