Skocz do zawartości

Jak poprawnie ustawić gain we wzmacniaczu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dla 1250W/1 ohm powinieneś ustawić 35.35V.

Na pracującym silniku rzecz jasna.

Przesteru nie usłyszysz, bo wzmacniacz przy 1 ohm oferuje 1500W/1% THD/14.4V.

Nawet jak nie osiągasz w instalce zasilania 14.4V, to powinien przy np. 13.8V uzyskać okolice 1.20kW.

Powinieneś się zmieścić w 3 ... 5% THD.

W niskim zakresie raczej nie usłyszysz takich zniekształceń.

Biore tez pod uwage ze moje radio na wyjsciu nie bedzie mialo za duzo V, bo to chinczyk kruger&matz 2din ktory czeka na upgrade. Pewnie nie bedzie szalu, ale dziękuje slicznie za wytlumaczenie! :D Juz wiem jak dzialac.

A dopytam jeszcze jedna kwestie. Jezeli spadki sa nizsze powiedzmy do 12v, to glosnik moze tym jakos obrywac? Czy tylko wzmacniacz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 292
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Jak ustawisz wzmak na 1.25kW, to raczej nie będzie mu przeszkadzało zasilanie 12V. Ale jak będzie spadało poniżej, to już na dłuższą metę będzie szkodziło wzmacniaczowi.

Wtedy musisz pomyśleć o większej mocy altku i BIG3, ewentualnie czy masz odpowiedni - przekrój, długość i czy miedź - kabel zasilania, jakość styków i tego typu pierdoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawisz wzmak na 1.25kW, to raczej nie będzie mu przeszkadzało zasilanie 12V. Ale jak będzie spadało poniżej, to już na dłuższą metę będzie szkodziło wzmacniaczowi.

Wtedy musisz pomyśleć o większej mocy altku i BIG3, ewentualnie czy masz odpowiedni - przekrój, długość i czy miedź - kabel zasilania, jakość styków i tego typu pierdoły.

Mhm rozumiem dzieki wielkie. Ogolnie spadki mam nie mniejsze niz 13,4, altek 180a Big 3 wraz z kablami pod wzmacniacze na 32 i 50mm2 wiec zle nie jest, wszystko daje sobie jakos rade tam na razie. A te 35,35v to dac na full volume, nie na 3/4 mocy radia tak jak na odsłuch sie ustawia tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mhm rozumiem dzieki wielkie. Ogolnie spadki mam nie mniejsze niz 13,4, altek 180a Big 3 wraz z kablami pod wzmacniacze na 32 i 50mm2 wiec zle nie jest, wszystko daje sobie jakos rade tam na razie. A te 35,35v to dac na full volume, nie na 3/4 mocy radia tak jak na odsłuch sie ustawia tak ?

Dorzuć jeszcze pakiet kondensatorów to będzie stabilniej z prądem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzuć jeszcze pakiet kondensatorów to będzie stabilniej z prądem.

To moje pierwsza przygoda z car audio, jestem w trakcie konczenia prac co do tylu i przodu auta jeszcze i nie ukrywam zajawka jest bede rozwijał to napewno jeszcze z czasem :D Wpierw zamiast altka mialem wrzucic kondensatory, ale stwierdzilem ze alternator bedzie lepsza droga na poczatek. Teraz mysle o akumulatorze AGM i to powinno zaradzic chyba wszystkiemu co do pradu, opcja wydaje mi sie lepsza niżeli kondensatory.

A możecie jeszcze powiedzieć jak wygląda sprawa co do tego calego ustawiania radia na zero? W sensie jego efektow jak loudnes na off, podbarwienia, eq itd na zero, bo gdy ustawialem na sluch to wszystko powyłączałem wraz z basem na 0. Kazdy pisze ze tak sie robi i wtedy kreci sie gainem, filtami i innymi rzeczami na wzmacniaczu i gotowe. Tylko gdy to zastosowałem to w aucie tak naprawdę basu wcale nie bylo ,wiec dalem na radiu +6 (max mam +7) i pod to ustawienie dopiero ustawiałem gain. Zle zrobilem? Sa na to jakies inne metody, badz podowiedzi jak postąpić w tym przypadku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 101% tak.

A co to za radio, co "basu" nie podaje na mono, jaki model?

kruger&matz km2003. Kupione dobre kilka lat temu ze względu na to, ze chcialem pobawic sie radyjkiem 2din i wtedy jeszcze nie mialem z tylu glowy kompletnie zadnych mysli co do zabawy w car audio... Bass jakis tam jest, ale strasznie lipy nie ukrywam. Po podłączeniu morele maximo 6.2  + ten subek auto gra tak jak na seryjnym zestawie audio. Jak dalem bass na +6 to subek momentalnie ożył, czuc i słychać ze jednak serii w aucie nie ma. Woofery graja o wiele przyjemniej, a sub lusterkiem zadrga wraz z rejestracja :) Za jakis czas planuje zakupic cos co jednak bedzie nadawalo sie do car audio z wbudowanymi filtrami hpf, lpf i te min 4v na wyjsciu. 

Bardzo źle bo mając wszystko na 0 miałeś ustawić te V. Teraz możesz złapać przester

 

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Jutro dopiero bede ustawiał na  V z miernikiem, bo dzis czasowo nie wyrobiłem sie. Od +/-  2 miesiecy jezdze tylko z podkreconym bassem na radiu, reszta podbarwień itp jest na 0, a wszystko wystrojone naa odsłuch bo bez podkręcenia basu na radiu nie bylo słychać i czuć przesiadki z seryjnego audio na te obecne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chce ustawic wzmacniacz 4 kanalowy w konfiguracji 2+1, czyli przod klasycznie i subwoofer w mostku.

Wzmacniacz wedlug specyfikacji podaje przy 4ohm : 80w x2 + 230w x1.

 

 

Czy takie ustawienie gain za pomoca miernika jest w teorii prawidlowe? 

 

Przod : V=17,88     (  √4x80 = √320 = 17,88 )

 

Sub mostek : V=30,33         ( √4x230 = √920 = 30,33 )

 

patrzac jednak na dane na amp performance wychodzi,ze wzmacniacz osiaga wyzsza moc :

 

https://www.amp-performance.de/en/443-Clarion-APA4320.html

 

 

Czy moge sie tym sugerowac i zwiekszyc napiecie opierajac sie na tych danych?

 

Przod : V=19,59     (  √4x96 = √384 = 19,59 )

 

Sub mostek : V=36,38         ( √4x331 = √1324 = 36,38 ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam procesor Helix DSP. Na zagranicznym forum spotkałem się z ustawianiem Gaina w następujący sposób:

1. Radio na ok 90%

2. Kręcić tak gainami aż w zakładce ,,Chanel Gain & Output Level" zaświeci się na czerwono.

3. Lekko cofnąć aż zniknie czerwony kolor.

4. Gotowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam procesor Helix DSP. Na zagranicznym forum spotkałem się z ustawianiem Gaina w następujący sposób:

1. Radio na ok 90%

2. Kręcić tak gainami aż w zakładce ,,Chanel Gain & Output Level" zaświeci się na czerwono.

3. Lekko cofnąć aż zniknie czerwony kolor.

4. Gotowe

 

Co sądzicie o tej metodzie?

 

Ale w ten sposób ustawiasz tylko poziom wejściowy dla procka ( tak, żeby nie był przesterowany i żeby pracował w możliwie jak największym zakresie dynamiki ); z Gainem wzmaka nie ma to wiele wspólnego poza tym, że oczywiście trzeba to najpierw ustawić ( na procku ), żeby potem można było poprawnie ustawić Gain na samym wzmaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio ma być ustawione na maksymalną głośność bez zniekształceń, może być to 50%, 90% czy 100% skali głośności. A to dlatego że wtedy DSP może wykorzystać swoją maksymalną moc obliczeniową. Żeby to sprawdzić trzeba podpiąć oscyloskop lub poszukać w sieci, może ktoś już to zrobił i będziesz wiedział że Twoje radio oddaje czysty sygnał np. do 29 'kresek' lub do max np. 35. 

Dalej to ustawienie czułości na 'chwile przed clippingiem'. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W sumie, optyk w aucie? Nie widzę sensu. Optyk mam w domu w połączeniu z dobrym amplitunerem i kolumnami 5.1 a czego te "1" to ekhm mój projekt sprzęt car audio 2 woofery 12 i 15" i osobny wzmak, ale mniejsza.W autku wystarczy dobrej jakości RCA + jeszcze lepszej jakości radio i jedziemy z koksem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


W sumie, optyk w aucie? Nie widzę sensu.

 

Zależy jaki masz system... Jeśli odtwarzasz muzę ze źródła cyfrowego, a przed wzmakiem masz procek to w przypadku łączenia po RCA masz: źródło -> konwersja D/A -> RCA do wejścia procka -> konwersja A/D w procku -> konwersja D/A w procku -> wyjście RCA w procku -> wejście RCA wzmaka -----> wynik: 3-krotna konwersja sygnału.

Jeśli użyjesz wyjścia optycznego w źródle i podasz w ten sposób sygnał na procka to ścieżkę redukujesz do jednej konwersji D/A na wyjściu procka na wzmak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...