Skocz do zawartości

Jak poprawnie ustawić gain we wzmacniaczu


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Fazy ustawione symulacja fazy Helixa, funkcja all  pass Control w procku, cieciami się tam między innymi ustawia i korektor przestaje być korektorem tylko umożliwia ustawianie płynne fazy dla każdej sekcji oddzielnie oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 292
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dobry poradnik sam stosowałem się do ustawień multimetrem przez dłuższy okres zabawy z CA :) Oczywiście sposób jest cholernie bezpieczny ale też nie wykorzystuje się potencjału wzmacniacza powiedziałbym, że może z 60-70% mocy. Dla nowych graczy polecam ten sposób jak najbardziej lecz do mocnych systemów ma się już nijak. Piszę odnośnie subwoofera. Niestety bez oscyloskopu czy też smd nie da się aż tak super ustawić gaina tym bardziej, że robimy to na 50Hz a nie na muzyce :P Fajnie mieć w lepszych nowszych wzmacniaczach clip zawsze to dokładniej pokaże koniec możliwości wzmacniacza. 

Przyjmujemy, że głośnik spięty w 1ohm trzyma taką impedancję podczas pracy lecz tak niestety nie jest. Zazwyczaj jest 2-3x więcej a wtedy wzór pasowałby liczyć pod impedancje 2r-3r dla głośnika spiętego w 1ohm :)

 

Na swoim przykładzie: Hifonics BXi6000D (pierwiastek z 3000 = 54V) czyli tutaj powinno być max wzmacniacza tak ? Tylko szkoda, że licząc moc na kablu automatycznie miałem 66V  32A przy 30Hz czyli głośnik spięty w 0.6ohm który widziało blisko 2ohm a wzmacniacz odda 2112w a według tego wzorku z multimetru 66V to jakies 4350W :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko dobra robota bo wcześniej też musiałem pytać "zaawansowanych" ludzi z forum i szukać poradników na YT związanych z ustawieniem gaina do multimetra. Teraz jest ładnie wszystko w kupie więc nawet jak ktoś nie zauważy a zapyta to ktoś mi zaraz zarzuci linkiem a nie, że trzeba będzie grzebać 600 stron wstecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Na ucho nic nie ustawisz. Jak dla mnie 3 way strojony na ucho to jest totalną głupotą.

Ustawic, ustawisz, ale zanim to zacznie grac, to jest zabawa na baaardzo dlugi czas.

U mnie jest semi passive, tw/mid pasywka (na podstawie pomiarow) a reszta aktywnie juz na ucho.

Sysytem postawiony w sierpniu zeszlego roku, a dopiero teraz zaczynam byc naprawde zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawic, ustawisz, ale zanim to zacznie grac, to jest zabawa na baaardzo dlugi czas.

U mnie jest semi passive, tw/mid pasywka (na podstawie pomiarow) a reszta aktywnie juz na ucho.

Sysytem postawiony w sierpniu zeszlego roku, a dopiero teraz zaczynam byc naprawde zadowolony.

to że Ty masz z tym problem, nie znaszy , ze to niemozliwe, oczywiscie bez urazy.

Pomiary to nieoceniony pkt wyjscia na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby Krisman mial z tym problem to by garnkow na Emmie w Szwecji nie zgarnial;)

Znam nausznie system od poczatku, znam tez i ten z poprzedniego samochodu, b. fajne grania. Kluczem do zadowolenia jest nie tylko ustawienie gainow, to skladowa wielu elementow, stad pewnie to stwierdzenie.

No i najwazniejsze, Krisman to skromny czlowiek, nie chwali sie, ani nie wywyzsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie bo Mi tam cytat wywaliło i wygląda jak bym to Ja miał takie spostrzeżenia co do strojenia aktywki na tak zwane ucho. Cały system postawiony w zeszłym roku, w tym sezonie zmieniłem tylko średniaka na docelowy. Wszystko strojone bez użycia sprzętu pomiarowego oczywiście. Efekt jest co najmniej dobry, jestem zadowolony z tego co udało się osiągnąć tak że sytuacja analogiczna jak u Krismana. Natomiast faktycznie ilość czasu poświęcona na strojenie była spora by zagrało to tak jak teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Miarodajne.

Warunek - podana przez producenta moc RMS dla konkretnej impedancji obciążenia.

Każdy wzmacniacz ma trzy(3) główne cechy/parametry:

- wzmocnienie napięciowe;

- wzmocnienie prądowe;

- wzmocnienie mocy.

Gdy znamy dane techniczne wzmacniacza - interesuje nas parametr pierwszy - w tym przypadku wzmacniacz jest ustawiany poprzez odpowiednie ustawienie poziomu sygnału wejściowego, aby uzyskać odpowiednie napięcie na wyjściu, ktore jest określone jako max. dla fabrycznej (znamionowej) mocy RMS danego wzmacniacza.

Dany wzmacniacz podczas takiego pomiaru nie jest zmuszany do "ciężkiej" pracy i demonstrować pozostałe dwa parametry :)

Zniekształcenia THD pomijam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wyjaśnienie. 

Bylem w samochodzie i pokręciłem trochę gainami na wzmacniaczach i poziomami głośności na procu.

Okazało się ze gainy wzmacniaczy wooferow i subwoofera były za mocno skręcone, po odkręceniu gaina do napięcia 28 V dla suba i 15 V dla wooferow głośniki pokazały ze było jeszcze sporo zapasu i ze drzwi jednak nie są tak dobrze zrobione jak mi się wydawało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, bo dla głośników w drzwiach które nie są wygłuszone ( w tym moje) nalezy pamiętać, że moc Rms pasuje znacznie obniżyć ( tweetery wytrzymają, gorzej z wooferami). Moc która podaje producent, to moc stała w odpowiednio przygotowanych drzwiach, bynajmniej ja tak to rozumie. Osobiście głośniki z przodu ustawiłem na ucho do suba, ustawiając HPF na 80hz.Potem dostroiłem też na ucho ale już bez suba, i wyszło że najlepiej grały bez przesteru ( na ucho oczywiście) przy HPF na 60hz/18db i subie 80 Hz /24db. Filtry wzmacniacza pominięte. Nie trzeba mieć super słuchu by wyczuć że coś jest nie tak powyżej danej wartości...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

W twoim przypadku musisz z "czegoś" zrezygnować lub niejako sprawdzić jakość Crunch'a...

Co mam na myśli?

Zasadą jest kompletowanie systemu w taki sposób, aby wszystkie komponenty pracowały w sposób optymalny... nawet w stresie przy generowaniu, oddawaniu (wzmak) i przyjmowaniu (zestaw odseparowany) mocy RMS.

 

Nie powinno być dla Ciebie tajemnicą, że wzmak w mostku - są wyjątki - powinien mieć obciążenie impedancją 4 ohm. Innymi słowy zestaw 3 ohm wykracza poza standard w tym wzmaku jeżeli ma pracować z impedancją 3 ohm. To niby niewielka różnica, ale prądy płynące przez mosfet'y mogą przekraczać dopuszczalne poziomy.

Istnieje ryzyko co najmniej zadziałania zabezpieczenia temperaturowego lub przeciążeniowego - kolejność zadziałania dowolna ze wskazaniem na temperaturę w przypadku "delikatnym" dojściu do RMS - aż do upalenia tranzystorów.

 

Sugestia:

- zastosuj standardowe (brak mostka) zasilenie głośników, czyli dostaną RMS +/- 70W.

 

Tym bardziej, że w mostku do systemu dostaną się zniekształcenia min. 1%, a skłaniam się ku wiekszym, bo zawsze istnieje ryzyko występowania pików większych niż byśmy chcieli.

 

Czyli strojenie dla 3 ohm i wstępnie 70W dla pojedynczego kanału - 14.5V

 

PS. Możesz poeksperymentować ustawiając w mostku RMS 100W dla 3 ohm. Sprawdź przy tym, czy wzmak toleruje takie ustawienia i obciążenie przy normalnym - dla Ciebie - słuchaniu muzy.

Czyli Gain dla 17.3V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku musisz z "czegoś" zrezygnować lub niejako sprawdzić jakość Crunch'a...

Co mam na myśli?

Zasadą jest kompletowanie systemu w taki sposób, aby wszystkie komponenty pracowały w sposób optymalny... nawet w stresie przy generowaniu, oddawaniu (wzmak) i przyjmowaniu (zestaw odseparowany) mocy RMS.

 

Nie powinno być dla Ciebie tajemnicą, że wzmak w mostku - są wyjątki - powinien mieć obciążenie impedancją 4 ohm. Innymi słowy zestaw 3 ohm wykracza poza standard w tym wzmaku jeżeli ma pracować z impedancją 3 ohm. To niby niewielka różnica, ale prądy płynące przez mosfet'y mogą przekraczać dopuszczalne poziomy.

Istnieje ryzyko co najmniej zadziałania zabezpieczenia temperaturowego lub przeciążeniowego - kolejność zadziałania dowolna ze wskazaniem na temperaturę w przypadku "delikatnym" dojściu do RMS - aż do upalenia tranzystorów.

 

Sugestia:

- zastosuj standardowe (brak mostka) zasilenie głośników, czyli dostaną RMS +/- 70W.

 

Tym bardziej, że w mostku do systemu dostaną się zniekształcenia min. 1%, a skłaniam się ku wiekszym, bo zawsze istnieje ryzyko występowania pików większych niż byśmy chcieli.

 

Czyli strojenie dla 3 ohm i wstępnie 70W dla pojedynczego kanału - 14.5V

 

PS. Możesz poeksperymentować ustawiając w mostku RMS 100W dla 3 ohm. Sprawdź przy tym, czy wzmak toleruje takie ustawienia i obciążenie przy normalnym - dla Ciebie - słuchaniu muzy.

Czyli Gain dla 17.3V

Dzieki wielkie za informacje.

Eksperymentowalem jak napisales z mostkiem i bez. Ucho nie wyczulo roznicy, wiec zostawielm podpiete bez mostka. Zauwazylem dziwna rzecz, a mianowicie przy maksymalnej glosnosci ustawionej na radiu i gain na minimum na wzmaku przy pliku 1KHZ,0DB (plik .WMA ze strony JLAudio) - mialem takie wartosci:

- mostek - 33V

- bez mostka - 17V

Juz nizej nie dalo sie zejsc do sugerowanej wartoci jaka napisales - 14.5V.

Jak to jest mozlwie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...