Skocz do zawartości

Przerywający głośnik, charczenie przy niskich głośnościach. Mam problem.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem nowy na forum, przeszukałem tematy ale nie mogę znaleźć odpowiedzi dotyczącej mojego problemu.

Otóż zamontowałem ostatnio w moim Volvo S80 audio w przednie drzwi, i pojawił się problem. Przy niskiej głośności lewa strona gra ładnie nie ma z nią żadnych problemów, zaś w prawej stronie słychać charczenie, czasami głośnik całkiem się odłącza, przy głośniejszej muzyce nie odłącza go ale jeżeli dam za głośno lewa strona nie charczy a prawa znowu zaczyna charczeć. Mam u siebie połączenie:

radio--->wzmacniacz--->zwrotnice--->głośniki.

 

Sprzęt jaki mam u siebie zamontowany to:

-wzmacniacz Eyebrid T600.6

-zestaw głośników Ground Zero GZRC 16X

-radio kenwood ddx5022

-przewody zasilajace 50mm2

 

Co może być przyczyną?

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna może leżeć zarówno po stronie RCA, jak i po stronie wzmacniacza, jak również po stronie przewodów/połączeń między wzmacniaczem, a głośnikiem. Przez monitor niestety nikt nie przejrzy, nie sprawdzi, nie naprawi, to co podałem samemu musisz kolejno sprawdzać i eliminować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Poprzez właśnie zamianę RCA ale i przez zmianę kanału z mostka ch3-ch4 na ch5-ch6. Tylko nie jestem pewny bo wiem, że ten wzmacniacz ma w mostkach 2x150W+1X300W i niewiem ktory mostek ma te właśnie 300W

 

@powalla

naderwane lica? tzn?

jeżeli chodzi o HPF to mam ustawiony na wzmacniaczu na 50Hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że nie mam instrukcji a nie mogę jej też znaleźć nigdzie na internecie. Czy przez złe podłączenie może się tak dziać, że głośnik wariuje przy niskiej głośności a im większa głośność to coraz mniej to słychać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam go właśnie podpięty w taki sposób pod kanały 1/2 i 5/6. Ale zastanawia mnie fakt, że on charczy ale przy małych głośnościach na radiu. Czy to może być wina tego lica? I czy idzie to jakoś naprawić czy trzeba zbierać na nowy głośnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz dokładnie sprawdzić okablowanie głośnika tej charczącej strony, sprawdzić ustawienie gain'a na wszystkich parach po wzmaka. Masz multimetr?

Bez pomiarów na oko nic nie zdiagnozujesz.

Odłącz od wzmaka pary kabla lewych i prawych drzwi. Zmierz ile Ohm mają lewe i prawe głośniki. Powinny pokazywać mniej więcej - co do pierwszej cyfry po przecinku - taką samą wartość. Tylko nie mierz dotykając palcami podczas pomiarów!

Jak będzie o.k., czysty pomiar, bez migających wyników na wyświetlaczu miernika, to sprawdź zamieniając miejscami kanały na wzmaku - zamień na tych samych kanałach drzwi. Jak charczenie będzie odwrotnie, to wina wzmaka. Ale najpierw przydałoby się ustawić gain na każdej parze - jak wcześniej pisałem.

 

Radio ma 2V max. na RCA. Odłącz kable głośników od wzmaka.

Ustaw wszystkie regulacje na "0" - flat. Podłącz smartfon do AUX i znajdź na YT generator 80/100Hz ale nie więcej Hertzów. Ustaw głośność w smartfonie na 27 przy skali 30 lub odpowiednio jak masz u siebie. Radio ustaw na 3/4 max. głośności. Gainy wzmaka skręć na min. Podłącz się do mierzonego kanału i kręcąc gainem w stronę max. ustaw na mierniku napięcie 14V dla mocy 50W i 4 Ohm głośnika.

 

 

Dla kanałów 3 i 4 będzie to 20V dla mocy 100W i 4 Ohm głośnika.

Pomiary głośników wykonujesz omomierzem. Pomiary napięcia na kanałach wykonujesz dla prądu zmiennego - AC.

Dla mostka (drzwi) 150W będzie to 24.4V...

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Jutro postaram się to sprawdzić wszystko. Tylko jeszcze mam kilka pytań.

Czy jak będę mierzyć przy wzmacniaczu opór głośników to czy zwrotnica nie będzie mi psuć pomiaru?

Jeżeli nie mam aux w radiu to czy mogę ten generator odpalić np. z USB bądź płyty?

"Ustaw wszystkie regulacje na "0" - flat", chodzi o ustawienia w radiu?

Jak chcę mieć 120W bo tyle mogą przyjąć moje głośniki to muszę na mostku ustawić mniej niż 24.4V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt. Zwrotnica. Ale co najwyżej dla prądu stałego zmierzysz głośnik z cewką zwrotnicy...

 

Masz łatwy czy trudny dostęp do zwrotnicy?

Jak łatwy, to odepnij kabel i sprawdź pomiędzy pinami w kostce iso radia (wypiętą), a końcówkami kabla. To samo kabel od zwrotnicy do głośnika, ale już pomiędzy zwrotką a głośnikiem. Tylko go nie wyciągaj - niech jest jak go zamontowano. Może jest gdzieś kontakt z blachą i stąd te objawy. Jeżeli wygląda na o.k., to posprawdzaj mocowanie kabla do zwrotki i ze zwrotki do głośnika. Jakieś luzy, złe styki?

Z tyłu radia jest jakieś wejście mini-Jack o czułości 2V max. Sprawdź co z nim, czy jest do wykorzystania.

Ustawienia flat w radiu. To na czas ustawiania wzmaka. Napięcie ustawia się obliczając wynik mnożenia Moc x Impednancja i pierwiastek z tego mnożenia. Czyli np. 120 x 4 -> i pierwiastek. Wynikiem jest napięcie do ustawienia na kanale.

Generator możesz dać z usb lub z płyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasuwa się jeszcze jedno pytanie. Dlaczego i w jaki dokładnie sposób mam sprawdzić pomiędzy pinami w kostce ISO a końcówkami kabla? W moim przypadku kostka z radia do głośnika jest luźna nie jest podpięta od strony drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok idę sprawdzać dam znać co mi wyszło.


Głośniki: prawy ma ok. 3,7/8 ohm a lewy ok. 3.6/7 ohm, uznałem że to jest właściwie i ustawiłem gainy według instrukcji czyli miernik w dłoń i ustawiamy, ale pytanie czy one nie będą miały przesterów przy tak ustawionym gainie bo załączyłem pod tak ustawiony wzmacniacz i trochę podglosilem na radiu a głośniki szalały jakby miały wyskoczyc, ale chyrczy dalej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz teraz w mostku przód?

W takim razie ustaw wzmak na normalną pracę, czyli nie mostkowany. Sprawdź dla pewności gain'y jeszcze raz w trybie 4 x 50W. Czyli ustawiasz 14V na 1/2 i 5/6.

Teraz musisz szukać czy jest O.K. na jednej z tych par, tzn. czy na 1/2 jest dobrze czy źle, czy na 5/6 jest dobrze czy źle. Wyłapiesz uszkodzony kanał lub stwierdzisz, że jest inna przyczyna - jeżeli faktycznie jest uszkodzenie. Ostrożnie, nie zrób zwarć podczas przepinek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem już przyczynę, otóż przy zwrotnicy jeden lut tak jakby odczepił się od płytki od spodu, co przyczyniło się do tego że ten głośnik raz grał raz nie a czasami charczał polutowalem to na nowo i zobaczymy po kilku przejazdach czy pomogło. A jeszcze pytanie jak dobrze ustawić aby nie było przesterów a muszę mieć na mostku bo potrzebuję 120W na głośnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz jak ustawić napięcie, więc ustaw moc jaka Ci pasuje dla tych głośników.

 

Możesz jeszcze sprawdzić na słuch czy zwrotnica tnie w odpowiednim punkcie pasmo. Pewnie jest ok., ale lepiej się upewnić, bo wysokotonowy może ulec spaleniu w przypadku zmiany punktu cięcia. Generator i słuchasz przy jakiej częstotliwości spada głośność wysokotonowego. Szacunkowo, ale można ocenić zmiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...