Skocz do zawartości

BMW E39 głośny tweeter słaby bas audio system m165


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem w trakcie wygluszania drzwi i wymiany głośników w moim E39. Tylna ściana starannie wyklejona matami silentcoat. Duży otwór zasłonięty blachą jak na zdjęciach. Radio pod które to podpiąłem to Kenwood ddx4016bt. Od wewnątrz drzwi w większości wygluszyłem matami xwave które znalazłem w garażu, nie starczyło aby dokładnie zrobić całość, tu obecny efekt i w trakcie pracy:

post-24367-0-05676100-1550431571_thumb.jpeg

post-24367-0-86447600-1550432037_thumb.jpeg

Zanim przyjdą nowe maty, żeby porządnie to wygluszyć odpaliłem sprawdzić jak to zagra i... Basu jest mało a tweerery w większości go zagłuszają i moim zdaniem są zbyt głośne. Głośniki podłączone pod samo radio ale słyszałem je w innym aucie i grały mocnym basem. Czy mogę prosić o jakieś wskazówki co mogę zrobić jeszcze oprócz szczelnego wygłuszenia wewnętrznej warstwy drzwi? Czy brak maty na małych otworkach technologicznych i na tym małym kawałku blachy może znacznie obniżyć jakość dźwięku czy to nie to jest powodem? Jak dostanę nowe maty to lepiej zerwać to co już naklejone na próbę i położyć starannie nowe czy mogę kłaść na to? Na zwrotniczkach jest jeszcze opcja przecięcia zworek i obniżenie tweeterów o 2dB oraz mój Kenwood ma ustawienia zwrotnicy to może tam coś pokombinować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi muszą być jak najbardziej szczelne i sztywne, tak jak jest w kolumnach domowych. Dopiero jak zamkniesz całkowicie komorę to możesz sprawdzać jak to gra.

 

Komora jest m.in. po to aby oddzielić tylną cześć membrany od przedniej. Jeśli już koniecznie chcesz na tym etapie testować jak gra woofer to załóż chociaż boczek na drzwi. Tweeter na razie bym zostawił w spokoju do czasu zrobienia porządnie drzwi.

 

Kolejna rzecz to sprawdzenie poprawnego podłączenia wooferów do zwrotki (zgodna faza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi muszą być jak najbardziej szczelne i sztywne, tak jak jest w kolumnach domowych. Dopiero jak zamkniesz całkowicie komorę to możesz sprawdzać jak to gra.

 

Komora jest m.in. po to aby oddzielić tylną cześć membrany od przedniej. Jeśli już koniecznie chcesz na tym etapie testować jak gra woofer to załóż chociaż boczek na drzwi. Tweeter na razie bym zostawił w spokoju do czasu zrobienia porządnie drzwi.

 

Kolejna rzecz to sprawdzenie poprawnego podłączenia wooferów do zwrotki (zgodna faza).

Fazy już sprawdziłem są dobrze podłączone, co do wygluszania czy naklejać maty również na dystansie wokół głośnika? Czyli nawet minimalna nieszczelność komory to utrata jakości tak? W takim razie czekam na maty i podzielę się efektem końcowym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że zdjęcia są słabej jakości, ale tutaj zdaje się jest duża dziura:

 

http://www.imagic.pl/files/16358/rtr.jpg

 

 

 

Ewentualnie podeślij inne zdjęcia w lepszej jakości.

To jest właśnie kawałek blachy na który zabrakło maty( nie ma tam dziury do komory poprostu nieoklejony element) . Ale i tak to co jest wyklejone jest z małych kawałków pozostałości więc chyba zerwę i nakleję tylko nowe. Znajdzie się jeszcze kilka otworów fi 2cm a reszta jest raczej szczelna. Zdjęć dziś niestety już lepszych nie mam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie to złudzenie optyczne. Czy mata jest naklejona na blachę w kawałkach czy w całości to nie ma to większego znaczenia.

 

A to tutaj na zdjęciu to jest blacha drzwi zewnętrzna czy jakaś blacha, którą ty wkładałeś (zaznaczona strzałką)? Dziwnie też wygląda ten obszar zaznaczony kółkiem. Niech się może wypowiedzą osoby, co mają takie auto. Ja nie wiem jak one ori wyglądają i co tam narzeźbiłeś :-) Wygląda mi to natomiast jakby ta blacha była włożona do środka drzwi :-)

 

http://www.imagic.pl/files/16358/./er.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie to złudzenie optyczne. Czy mata jest naklejona na blachę w kawałkach czy w całości to nie ma to większego znaczenia.

 

A to tutaj na zdjęciu to jest blacha drzwi zewnętrzna czy jakaś blacha, którą ty wkładałeś (zaznaczona strzałką)? Dziwnie też wygląda ten obszar zaznaczony kółkiem. Niech się może wypowiedzą osoby, co mają takie auto. Ja nie wiem jak one ori wyglądają i co tam narzeźbiłeś :-) Wygląda mi to natomiast jakby ta blacha była włożona do środka drzwi :-)

 

http://www.imagic.pl/files/16358/er.jpg

post-24367-0-94745200-1550436249_thumb.jpeg

Tak to wygląda Ori. Tam jest moją blacha i fakt po bokach zostały takie otwory które zostały zaklejone mata. Tak nie może zostać? Blacha ogólnie jest sztywno naciągnięta. Po drugiej stronie pod głośnikiem też jest taka szpara 10x2cm zaklejona matą

@edit blacha jest cofnięta bo schowki w boczkach drzwi wchodzą w środek. Oryginalnie jest tam tylko pianka i drzwi są całkiem otwarte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szyba się otwiera blacha musi być cofnięta bo tam wchodzą schowki boczków. Za wooferem jest więcej miejsca. Blacha jest przykręcona zamiast ją wyginać to przykrecilem na profilach alu. Za wooferem jest tyle miejsca co w każdym aucie poprostu pod dystansem zaczyna się odcinek odchudzony o 2cm blacha moja styka się na dole z dystansem MDF. Wszystko szczelnie. Drzwi są zrobione na podstawie innych realizacji jedyne do czego mam wątpliwość czy basu nie ma przez te szczeliny po bokach blachy które zalepilem albo przez otwory do odkręcania szyby które też nie są zakryte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokoncz te drzwi, pozakladaj boczki, i postaraj sie o jakis wzmacniacz, pod samym radiem to niestety te glosniki nie zagraja tak jakby mogly.

Tak przy okazji, to mialem kiedys Audio System HX165SQ, basu to z tego nie bylo za wiele.

Nie mniej jednak pod wzmacniaczem powinno zagrac to sporo lepiej.

Po prostu brakuje pradu, i woofer ledwo gra, stad wrazenie ze tweetery sie wydzieraja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokoncz te drzwi, pozakladaj boczki, i postaraj sie o jakis wzmacniacz, pod samym radiem to niestety te glosniki nie zagraja tak jakby mogly.

Tak przy okazji, to mialem kiedys Audio System HX165SQ, basu to z tego nie bylo za wiele.

Nie mniej jednak pod wzmacniaczem powinno zagrac to sporo lepiej.

Po prostu brakuje pradu, i woofer ledwo gra, stad wrazenie ze tweetery sie wydzieraja.

Hmm ale słyszałem te głośniki w audi A6 b6 i grały lepiej. To wina drzwi w E39 że jest kiepsko? Bo chyba przewody głośnikowe fabryczne nie mają wpływu pod samym radiem?

Co do wzmaka to można wziąć plusa z "klemy" na silniku? Bo nie chce mi się ciągnąć kabli przez całe auto Aku jest w bagażniku stąd nawet nie myślenia o wzmaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Kolejna rzecz to sprawdzenie poprawnego podłączenia wooferów do zwrotki (zgodna faza).

I nie tylko wooferow do zwrotki ale tez i wejscia od kocowki mocy do zwrotki.

 

Mozesz tez zrobic test, wlacz sobie jakas nute z basem i daj balance na max w lewo lub prawo, jezeli na jednej stronie grajacej basu bedzie wiecej niz na dwoch razem, to wiadomo, faza skopana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luknij do menu radia.

 

Wcześniej też tak miałeś czy radio używka niedawno kupiona?

Możesz mieć je ustawione w 3-way i na kości iso masz średnicę i wysokie.

Sprawdź to.

Hej właśnie też dziś na to wpadłem i sprawdzałem jest 2way. Raczej koledzy mają rację złożę to do kupy i zobaczymy.

I nie tylko wooferow do zwrotki ale tez i wejscia od kocowki mocy do zwrotki.

 

Mozesz tez zrobic test, wlacz sobie jakas nute z basem i daj balance na max w lewo lub prawo, jezeli na jednej stronie grajacej basu bedzie wiecej niz na dwoch razem, to wiadomo, faza skopana.

Te głośniki mają dziwną zwrotnice woofery podłącza się bezpośrednio do radia a tweerery ze zwrotnicą do woofera. Na 99% fazy są ok ale jeszcze się temu przyjrzę. A przez takie małe otwory jak te fi2cm jak na zdjęciu może ucierać ciśnienie? Bo są nadal nie zaklejone a jest ich 5-6 po obwodzie drzwi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mozesz to pozaklejaj mata, ale moim zdaniem wystarczy jak jeszcze dasz pianke pod tapicerke i zalozysz boczki, to nie bedzie to mialo wiekszego znaczenia.

Z założonymi boczkami głośniki lepiej grają? Jutro przyjdą maty i pianka to wszystko skończę i założę boczki. Jeszcze mam pytanie co do ewentualnego wzmacniacza. Czy jakis 2 kanałowy o mocy około 60w na kanał wystarczy? I czy konieczną koniecznością jest podpięcie się pod Aku w bagażniku czy mogę skorzystać z plusa na silniku który służy między innymi do odpalania z kabli rozruchowych i ładowania aku więc zapewne jest pod jakiś gruby przewód podpiety . Rozważam zainstalowanie jakiegoś wzmacniacza jakby efekt mnie nie zadowolił ale samo pociągnięcie kabli z bagażnika mnie zniechęca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejeden by chcial miec aku w bagazniku :)

Czemu nie zmontujesz wzmacniacza wlasnie w bagazniku, jak robi zdecydowana wiekszosc uzytkownikow?

Moze Cie tez potem najsc ochota na rozbudowanie systemu, np o subwoofer, co wiaze sie z dodatkowym wzmacniaczem.

Na ten Twoj przod 2x60W RMS w zupelnosci wystarczy.

Z boczkami bas lekko sie polepszy, ale tez nie bedzie to jakies WOW, sprawdzales czy na bank nie problemu z przefazowaniem glosnikow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejeden by chcial miec aku w bagazniku :)

Czemu nie zmontujesz wzmacniacza wlasnie w bagazniku, jak robi zdecydowana wiekszosc uzytkownikow?

Moze Cie tez potem najsc ochota na rozbudowanie systemu, np o subwoofer, co wiaze sie z dodatkowym wzmacniaczem.

Na ten Twoj przod 2x60W RMS w zupelnosci wystarczy.

Z boczkami bas lekko sie polepszy, ale tez nie bedzie to jakies WOW, sprawdzales czy na bank nie problemu z przefazowaniem glosnikow?

Tak zamieniłem bieguny z jednej strony to się dźwięk zupelnie skopał. Narazie nie planuję suba ale masz rację może mi się jednak odmienić. Co do pytania to lepiej pod ten plus nie podłączać? Jaki wzmacniacz o niewielkiej mocy byś polecił?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i skonczylem robotę tak wygląda efekt końcowy :

post-24367-0-78600300-1550588590_thumb.jpeg

Mieliście rację po kompletnym wygluszeniu i założeniu tapicerki gra to o wiele lepiej nawet bez żadnych podbić w radiu. W sumie takiego efektu oczekiwałem ale głośniki aż się proszą o więcej prądu tak więc zbieram siły i motywację na instalację wzmacniacza. Wszelkie porady dotyczące położenia kabli mile widziane. Wzmacniacz to będzie prawdopodobnie Philips dap300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wszystko zrobione tylko jeszcze zakupić wzmacniacz i tu moje pytanie lepiej kupić Philips dap 300 czy jakaś 4 kanałówke i podłączyć też fabryczny tył? Tyłu i tak chyba nie będzie słychać bo głośniki mają 13cm 25w a tylko popsują scenę. Wymiana głośników z tego co czytałem na forum to też strata pieniędzy tył najlepiej wyłączyć całkowicie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...