Skocz do zawartości

Dodatkowe bezpieczniki w bagażniku przed wzmacniaczami


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem w trakcie kompletowania oprawek, końcówek itp. pierdół. Pytanie brzmi : Czy konieczny jest rozdzielacz zasilania z bezpiecznikami, jeżeli pod maską juz jest jeden na kablu zasilającym? I następne pytanie : Jak dobrać bezpiecznik pod maską? Mam dwa wzmacniacze, jeden ma bezpieczniki 3x 25A, a drugi ma 2x40A. Czy należy to jakoś dodać + jakiś mały zapas czy jak? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem w trakcie kompletowania oprawek, końcówek itp. pierdół. Pytanie brzmi : Czy konieczny jest rozdzielacz zasilania z bezpiecznikami, jeżeli pod maską juz jest jeden na kablu zasilającym? I następne pytanie : Jak dobrać bezpiecznik pod maską? Mam dwa wzmacniacze, jeden ma bezpieczniki 3x 25A, a drugi ma 2x40A. Czy należy to jakoś dodać + jakiś mały zapas czy jak? Z góry dziękuję za odpowiedź

bezpiecznik sie montuje do 30cm od akumulatora, inne sa zbedne.

 

Wartosc bezpiecznika powinna byc dobrana do grubosci kabla , nie do poboru pradu przez wzmacniacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik pod maska dobierasz do kabla, chociaż zazwyczaj robię to trochę inaczej tzn. powiedzmy wg. kabla wychodzi bezpiecznik 150A, liczę sobie moc wzmacniaczy np. wychodzi 80A i daję bezpiecznik 100-120A, wolę nie sprawdzać czy kabel wytrzyma to co podaje jakaś tabelka. 


...inne sa zbedne....

o ile nie zmienia przekrojów kabla na mniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem w trakcie kompletowania oprawek, końcówek itp. pierdół. Pytanie brzmi : Czy konieczny jest rozdzielacz zasilania z bezpiecznikami, jeżeli pod maską juz jest jeden na kablu zasilającym? I następne pytanie : Jak dobrać bezpiecznik pod maską? Mam dwa wzmacniacze, jeden ma bezpieczniki 3x 25A, a drugi ma 2x40A. Czy należy to jakoś dodać + jakiś mały zapas czy jak? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Tu można wyróżnić kilka punków widzenia , w zależności od "lokalnych" przyzwyczajeń  :wink2: .

Generalnie przy akumulatorze stosujemy bezpiecznik stosownie do przekroju kabla jaki chcemy zabezpieczyć .

Suma bezpieczników na wzmacniaczach nie jest żadnym wykładnikiem do tego jak dobierać zabezpieczenie główne .

Natomiast tym wyznacznikiem może być moc wzmacniaczy na zakładanym obciążeniu i z tego wyznaczone jest zabezpieczenie minimalne , nie ma nigdzie wskazania aby zawsze stosować zabezpieczenie max dopuszczalne dla danego przekroju .

 

o ile nie zmienia przekrojów kabla na mniejsze

 

I dalej , można pominąć  nawet przy zmniejszeniu przekroju , o ile zabezpieczenie główne jest wystarczające aby zabezpieczyć i ten mniejszy przekrój ( np 16 czy 10 mm/2 ).

Ja tam wolę mieć w bagażniku rozdzielacz z bezpiecznikiem, szczególnie jak jest więcej niż jeden wzmacniacz na pokładzie.

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

 

I czemu ma on służyć , dla jasności obrazu w przypadku gdy masz 1 wzmacniacz , posiadający własne zabezpieczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel od akumulatora mam już kupiony, spawara 50mm zgodnie z forumowymi zaleceniami i będzie go ok 4,5m. Od rozdzielacza ( mam zwykły bez bezpiecznikow) będą szły już kable 16mm ( chyba że polecacie grubsze) o długości do około jednego Metra. Wzmacniacze to Rodek 4100a oraz sinuslive spirit mpx 600-2, rdoek kiedyś pójdzie w aktywke ( narazie będzie jednak pasywne) i będzie zasilać zestaw sinuslive sl165+ neo28, natomiast wzmacniacz sinuslive spirit mpx 600-2 będzie zasilać skrzynię MDS FR10 spiety w 2ohm. Więc jeden wzmacniacz sinusa będzie grać na prawie full swoich możliwości, zaś rodek będzie wykorzystany tylko w połowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezpiecznik pod maska dobierasz do kabla, chociaż zazwyczaj robię to trochę inaczej tzn. powiedzmy wg. kabla wychodzi bezpiecznik 150A, liczę sobie moc wzmacniaczy np. wychodzi 80A i daję bezpiecznik 100-120A, wolę nie sprawdzać czy kabel wytrzyma to co podaje jakaś tabelka. 

o ile nie zmienia przekrojów kabla na mniejsze

byle nie stworzyć w ten sposób "wąskiego gardła"  ;) a kazdy bezpiecznik to swego rodzaju takie gardlo, ograniczajac jego "A" sprawiamy , ze i gardlo sie zaciesnia. Przy rozsadnym zmniejszeniu srednicy zadnych dodatkowych bezpieczników nie potrzeba:)

Pamietac tez nalezy, że przekroj kabla to jedno, a material z jakiego zostal wykonany -> a co za tym idzie, możliwosc przesylu pradu bedą sie roznic;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze robię tak . Zasilający z Aku z dobranym bezpiecznikiem zabezpieczającym przewód idzie do rozety . Z rozety wychodzą bez dodatkowego bezpiecznika do wzmacniaczy które mają swoje zabezpieczenie , natomiast mam też starego Rockforda który wymaga dodatkowego zabezpieczenia i on ma swoje dodatkowe zabezpieczenie za rozetą. Z tego co pamiętam Twoje nie wymagają indywidualnego zabezpieczenia . Więc nie jest to konieczne i stosujesz go zaraz za Aku odpowiednio do przewodu. Wartość na takim odcinku 150a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ja zawsze robię tak . Zasilający z Aku z dobranym bezpiecznikiem zabezpieczającym przewód idzie do rozety . Z rozety wychodzą bez dodatkowego bezpiecznika do wzmacniaczy które mają swoje zabezpieczenie , natomiast mam też starego Rockforda który wymaga dodatkowego zabezpieczenia i on ma swoje dodatkowe zabezpieczenie za rozetą. Z tego co pamiętam Twoje nie wymagają indywidualnego zabezpieczenia . Więc nie jest to konieczne i stosujesz go zaraz za Aku odpowiednio do przewodu. Wartość na takim odcinku 150a

 

Próbujesz coś z tego zrozumieć , czy tylko tak sobie piszesz aby coś zrobić z rekami z rana .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czemu ma on służyć , dla jasności obrazu w przypadku gdy masz 1 wzmacniacz , posiadający własne zabezpieczenia

Akurat moje Phoenix-y wymagają zewnętrznego zabezpieczenia. Jednak nawet gdyby miały własne bezpieczniki uważam że dobrze jest mieć możliwość odłączenia zasilania w bagażniku, chociaż po to by zamienić wzmacniacz na inny. Nie upieram się że to poprawnie lub nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie neguje konieczności stosowania zabezpieczeń , w wypadku gdy wzmacniacz ich nie posiada .

Natomiast klejenie bezpieczników gdzie sie tylko da i tylko dlatego ze "można " jest już błędem , chyba ze linię zasilającą budujemy aby była ładna/ wygodna / kolorowa :wink2:- niepotrzebne skreślić - , a nie aby była efektywna .

Gdyby jednak celem był przypadkiem ostatni wariant to tracimy dowolność i patrzymy co jest poprawne i konieczne ze względu na straty , a nie ładne czy wygodne .

Wolnoć Tomku w swoim domku :wink:


 

 


Akurat moje Phoenix-y wymagają zewnętrznego zabezpieczenia. Jednak nawet gdyby miały własne bezpieczniki uważam że dobrze jest mieć możliwość odłączenia zasilania w bagażniku, chociaż po to by zamienić wzmacniacz na inny. Nie upieram się że to poprawnie lub nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wystarczy, że ja to rozumiem.

 

Wartość na takim odcinku 150a

A jaka wartość gdyby "taki" odcinek był o połowę krótszy ?

 

To tak na wstępie , bo poniżej prawdziwa "skarbnica "

 

 

Ja zawsze robię tak . Zasilający z Aku z dobranym bezpiecznikiem zabezpieczającym przewód idzie do rozety . Z rozety wychodzą bez dodatkowego bezpiecznika do wzmacniaczy które mają swoje zabezpieczenie , natomiast mam też starego Rockforda który wymaga dodatkowego zabezpieczenia i on ma swoje dodatkowe zabezpieczenie za rozetą. Z tego co pamiętam Twoje nie wymagają indywidualnego zabezpieczenia . Więc nie jest to konieczne i stosujesz go zaraz za Aku odpowiednio do przewodu. Wartość na takim odcinku 150a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jaka wartość gdyby "taki" odcinek był o połowę krótszy ?

 

To tak na wstępie , bo poniżej prawdziwa "skarbnica "

 

Wiem że możesz dać i 300a na 5mb 50mm2 ale Ty tego nie powiesz. Piszesz w dziale dla początkujących zagadkami. To co ja wiem mi wystarczy ;) dla własnego użytku potrafię sobie poradzić. Za to Wy trochę inaczej powinniście do Tematu podchodzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że możesz dać i 300a na 5mb 50mm2 ale Ty tego nie powiesz. Piszesz w dziale dla początkujących zagadkami. To co ja wiem mi wystarczy ;) dla własnego użytku potrafię sobie poradzić. Za to Wy trochę inaczej powinniście do Tematu podchodzić.

 

Jak czegoś nie wiesz to zapytaj , a tak tylko wprowadzasz zamęt w temacie który zdawał się być wstępnie uporządkowany .

Zabezpieczenie nie zależy od długości odcinka ,a od przekroju kabla , czyli zabezpieczenie do ilości mm/2 a jego długość jest bez znaczenia . Sprawa zabezpieczeń w kluczowej tu kwestii dotyczy jednak redukcji przekroii po rozdzielaczu/rozdzieleniu i ew konieczności ich zabezpieczenia . Tu już nie ma takiej 100 % pewności zgodności ze sztuką , jeśli zabezpieczenie jest na poziomie 150 A czy tym bardziej 300 A. Czytaj temat od początku , a potem zastanów się w czym możesz go uzupełnić lub z czym chcesz polemizować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Ostatecznie złożyłem bezpieczenik 150A, kabel poszedł 50 mm do bagażnika, od rozdzielacza 16mm po odc. Ok 1m. Do tego masa z kabla również 16mm wzięta z śruby mocowania kanapy. Po podłączeniu wszystkiego są spadki... I to dość spore bo do 12v skacze. Pomyślałem o BIG 3, pojechałem więc do hurtowni elektrycznej, tam zakuli mi porządne kable 35mm spawalnicze, w porządne masywne oczka miedziane. Zrobiłem wszystko porządnie, światła znacznie mniej przygasają, jednak spadki dalej są. Czyżby alternator był za słaby? Obecnie sprzęt generuje jakieś 600 w RMS, 500 w 2ohm i ok 100 w 4 Ohm. Akumulator też może być mały, 64Ah.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puść zapętlony szum brązowy dla wysterowania wzmacniaczy.

Miernikiem stań jedną sądą na plusie aku i sprawdzaj drugą sądą na kolejnych rozetach/łączeniach spadki aż do portów wzmacniaczy. Wzmacniacze będą pracowały przy częstotliwościach tego szumu stabilniej niż przy dawaniu muzy i pulsowaniu prądu podczas uderzeń niskich tonów.

Wyłap na początku na puszczonej muzyce moment przygasania - czy jest to przy 50% czy 75% mocy systemu. Przy takim ustawieniu volume lekko je cofnij, na radiu puść zapętlony szum i po podłączeniu woltomierza sprawdzaj kolejne odcinki. Jak spadki są w tolerancji przy takich poborach w danym momencie, to zwiększaj stopniowo poziom volume i dokonuj kolejnych analiz napięć na linii zasilania.

Jak wyłapiesz moment spadku napięcia zbliżony do tych 12V, to wtedy sprawdź na altku/aku napięcie, bo 12/12,5V jest raczej napięciem akumulatora. Ale nie sądzę, aby altek nie wytrzymywał  ok. 60A pobierane w stresie tylko przez system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel zasilający 50mm ma długość 5m, idzie do bagażnika do rozdzielacza, z którego idą przewody po 1m o grubości 16mm, i to jest na pewno wystarczająco gruby kabel na tak krótkim odcinku. Kable masowe też mają po 1M długości i też 16mm grubości. Kable w BIG 3 mają po 35mm i najdłuższy ma 1,5m długości. Kabli się nie ma co czepiać wg mnie, są wręcz na wyrost.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabli się nie ma co czepiać wg mnie, są wręcz na wyrost.

Kabli trzeba się czepiać jak najbardziej w twoim przypadku.... Kabel masowy ma mieć taki sam przekrój jak plusowy. Rozety masz pewnie dwie i obie muszą być "zasilone" takim samym przewodem.

Powiem więcej, pod maską też masz błąd jeśli połączenie masy akumulatora z karoseria jest wykonane na 35mm - powinno być również 50mm.

A najlepiej ciągnąć (wymaganym przekrojem) oba przewody z akumulatora i poprawić (dołożyć) połączenie plusowe do alternatora. Nic więcej nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzepiał bym się tego. Kable masowe maja przekrój 16mm bo są brane z karoserii. Nawet wejścia we wzmacniaczach nie przyjmą większych przekroi. Od rozdzielacza są 16mm i od masy też są 16mm, gdzie tu jest błąd? Co z tego że zasilanie ma 50mm skoro od rozdzielacza idzie już 16mm? W BIG 3 też nie widzę sensu grubszego kabla, ale na tym forum zauważyłem że jak wszystkie kable łącznie z głośnikowymi nie mają 50mm, to od razu do wymiany :P Skoro mówicie że są za małe, to jeśli Wymienię wszystkie kable na 50 mm, oczywiście poprawnie je zamontuje, a efektu ani poprawy nie będzie, to zwróci mi ktoś koszta? Raczej nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...