Skocz do zawartości

Skrzynia do Audio System R12


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Posiadam skrzynię 50L z Bass Reflex 102mm średnicy z głośnikiem Audio System R12. Przeliczałem skrzynię w programie WinISD i wychodzą mi jakieś super dziwne wartości. Nadmienię, że skrzynia nie była liczona pod głośnik, a jest to skrzynia bassera ( w której od razu kupiłem głośnik). Chciałbym w jakiś sposób poprawić brzmienie tego głośnika, bo wiem co potrafi, a mam wrażenie, że jest taki deko przytłumiony. Bardzo prosiłbym o pomoc i porady czy z tej skrzynki da się jeszcze coś sensownego zrobić, czy lepiej strugać nową.

 

Zdjęcia obudowy:

https://zapodaj.net/b47f5cdff9196.jpg.html

https://zapodaj.net/7c77d805651ea.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie z portem to jest jakaś sieczka bo był posklejany z dwóch czarną taśmą power tape...ten odcinek co mam założony ma bodajże 17cm ( tak jest za krótki) średnica 102mm. Wymiary skrzyni to wysokość 400mm szerokość 545mm  i głębokość 350mm. Z tego co wklepałem do winisd wyszło że przy tej średnicy port ma mieć 47cm co jest niewykonalne bo nie zmieści się w skrzyni, a strojenie wyszło niby 30hz. Takie parametry powinny być według programu. A jak jest w tej skrzyni to już zostawiam dla Ciebie bo jestem jeszcze raczkujący w tym temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmujac ze grubosc scianek to 19mm wychodzi skrzynka 57 L. Odejmujac gloscnik i port br wychodzi okolo 53 L. Przy tym porcie strojenie wychodzi okolo 44 Hz. 

Mozesz spokojnie przedluzyc port do 25 cm wtedy bedzie strojenie na okolo 38 Hz, lub przy pomocy kolanka 'zawinac' port do gory wydluzajac go do 38,5 cm. Przy takim porcie bedzie strojenie na 32 Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie! :) To zakupie port 25cm i może później coś pokombinuje żeby go zawinąć. No u oczywiście wyrwać całe wygłuszenie. :) a tak na przyszłość jakbym zmieniał jednak skrzynię na większą to mógłbyś mi jeszcze wyliczyć na szczelinową? Bo do tej pory coś z tą podziałam ale jak robić to profesjonalnie więc i tak pewnie stanie na nowej skrzyni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basser taką pojemność robi z płyty 18mm. Przynajmniej tyle podają na swojej stronie.

Zerknąłem na tą skrzynię swoim okiem i:

Vb = 76,3 litra

Vn = 53,5 litra po odjęciu litrażu "bebechów" podanych przez @szymin89. Nie sprawdzałem czy faktycznie tak jest.

 

Dwie wersje portu:

- obecny fi = 102mm i L = 237mm dla Fo = 38Hz

- szczelina H = 364mm i W = 30mm oraz L = 443mm dla Fo = 32Hz. Wysokość szczeliny wynika z podanej wysokości (400mm) skrzyni i grubości płyt.

Szczelina dla Fo =32Hz, ponieważ port okrągły 102mm powinien być zamieniony na 110mm i L = 430mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za pomoc :) szukałem portu okrągłego na 25cm tak jak pisał kolega @szymin89 ale niestety w żadnym sklepie stacjonarnym nie posiadają takiej długości więc może trochę po Januszowemu ale dosztukuję z przewodu wentylacyjnego PCV i zrobię kolanko, żeby wyszło te 32Hz, a pewnie na wiosnę ruszę z budową nowej skrzyni szczelinowej jak już temperatury będą optymalne ( nieogrzewany garaż). Jak sklecę to podrzucę jakieś fotencje, bo zauważyłem, że na forum nie ma nic do tego głośnika albo słabo szukałem   :mur1:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że port nie wygląda jakoś super profesjonalnie ale robi robotę i zaczęło to w końcu grać jak powinno. Skrzynia pozbawiona wygłuszenia do zera i tak to teraz brzmi:

https://youtu.be/vWeq1lf5p04

 

Jeszcze jedno pytanie do znawców tematu car audio. Jak wystroić wzmacniacz profesjonalnie żeby nie uszkodzić głośnika? Na słuch trochę się jednak boję bo nigdy wcześniej tego nie robiłem. Wzmacniacz to Peiying PY2H30R. 12965b76c1e27ccc968a712662fb33cf.jpg9f6b954f05247024597c2200d8e9f880.jpg

 

Wysłane z mojego Lenovo P2a42 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było wiele razy o tym, jak ustawiać wzmacniacz.

Multum poradników na YT jak i tematów na tym Forum.

Radio z CD - nagraj sobie płytę z Fo = 40 Hz z poziomem 0dB, czas nagrania: tyle, ile Ci potrzeba.

Jak masz laptop, to zainstaluj np. Audacity. On ma w sobie generator i z wyjścia karty dźwiękowej lapka podaj sygnał (0dB) na AUX radia.

Mulitimetr ustawiony na AC i zakres 200V.

Ustabilizuj dłonie lub pewnie zamocuj sondy multimetru do portów + i - wzmaka, kabel (głośnik) odłączony od wzmaka.

Wszystkie podbicia typu SLA, loudnes, poziom sub, korektory bass, mid, high na zero czyli wszystko na FLAT. Podobnie ustawiony fader i balance.

Volume w radio ustaw na 3/4 maksymalnego zakresu, skręcasz GAIN w stronę min.

Podajesz te 40Hz na wejście AUX radia lub odpalasz płytę i obserwując wskazania multimetru ustawiasz gainem - kręcąc w prawo - wartość napięcia 44.7V.

Te 44.7V jest wartością max., która jest gwarantowana przez producenta dla jego mocy rms (mostek) równej 500W przy obciążeniu 4 ohm.

Dla pewności ustaw 43.5V -> będzie ustawiony na 473W, ale będzie też pewność, że go nie przesterujesz... a brak tych 27W raczej nie zauważysz.

Potem możesz zawsze podnieść poziom na RCA dając np. '1' w sekcji regulacji poziomu suba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko chciałem ustawić u siebie gain z wzmacniaczu na front . Wzmacniacz 4CH  używam go w mostku 2x2 , max moc to 560W w 4omah  wychodzi nam 47.3V ale to wartość mierzona na pojedynczym kanale czy na mostku?? Nagranie 1kHz 0dB.

Rodek R4100A2 Dane z www.amp-performance.de
1 × 102 W 1 kan
2 × 99 W 1 + 2 kan
4 × 91 W 1 do 4 kan
1 × 317 W 1 + 2 kan
2 × 282 W 1 + 2 i 3 + 4 kan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grzeczny_52 dzięki za wyjaśnienie tematu :) widziałem te poradniki na YouTube ale właśnie nie wiedziałem jak do bezpiecznego poziomu ustawiać bo wiadomo że producenci zawyżają lub zaniżają te moce i nigdy nie wiadomo w którą stronę. Dzisiaj spróbuję to ustawić tak jak mówisz. Tylko mam jeszcze opcje przełączenia pomiędzy sub system 1 i sub system 2 chodzi o to że na 2 subwoofer jest słyszalny przy niskich głośnościach a na 1 dopiero jak podkręce muzykę głośniej. Nie napisałem nigdzie wcześniej że radio to Alpine ute72bt. Więc ustawić na system 1 czy 2 ale logika mi podpowiada że jednak 1 bo 2 to swego rodzaju chyba podbicie jednak

 

 

Jak masz laptop, to zainstaluj np. Audacity. On ma w sobie generator i z wyjścia karty dźwiękowej lapka podaj sygnał (0dB) na AUX radia.

 

Mulitimetr ustawiony na AC i zakres 200V.

 

Zdecyduję się na audacity i lapka, gdyż moje radio nie ma CD tylko teraz pytanie jak wygenerować ten ton? Wiadomo fala sinusoidalna 40Hz ale jaką aplitudę dać? Domyślnie jest 0.8 a zadres od 0-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odpaleniu generatora musisz zaznaczyć - klik na Zaznaczenie (pierwsza ikona na górze pod Plik) i zaznaczasz przeciągnięciem myszki widoczny poziom sygnału 40Hz. Potem otwierasz zakładkę Efekty - aktywuje się po zaznaczeniu - klikasz na Normalizacja. Wtedy program ustawia poziom na dokładnie 0dB.

W tym linku masz lekcje do programu Audacity:

http://ckue.pl/audacity/1%20Lekcja%201%20-%20Podstawy%20pracy%20z%20programem%20Audacity.htm

http://ckue.pl/audacity/2%20Lekcja%202%20-%20Nagrywanie%20dzwieku,%20wykorzystanie%20sciezek.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco niewyraźne foty. Jestem w robocie i na smartfonie kiepsko widać.

Zakładam, że jest O.K. Ewentualnie ustaw parametr 1 w miejsce 0.8.

Jeszcze kwestia ustawienia głośności wyjścia lapka. Bo jak będzie zbyt niski poziom na wyjściu, to nic Ci z tego, że będzie program generował 0dB. Dobrze by było się upewnić, że faktycznie idzie poziom 0dB. Czyli napięcie 0.775V.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to tak też zrobię. Jutro pewnie po pracy się tym zajmę i zobaczymy co z tego wyjdzie. Na laptopie mam system windows 7 więc idąc tym suwakiem głośności ustawię tak na 90-95 i wydaje mi się, że powinno być odpowiednio. Może też spróbuję w jakiś sposób multimetrem sprawdzić napięcie na jacku o ile takie coś idzie zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ustawiłem w końcu ten wzmacniacz. Napięcie w mostku ustawiłem na 39.5V co daje prawie 400Rms. Katalogowo głośnik ma 400rms więc tak mi mniej więcej podpasowalo. Filtr LPF ustawiłem na 80Hz na radiu wzmacniacz na flat. Przy strojeniu zastosowałem się do wszystkich waszych porad za które dziękuję i teraz chyba muszę zainwestować w odseparowany bo drzwi nie ogarniają za subem [emoji28]

 

https://youtu.be/tKob1xrld6c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz jakie to proste :)?

Osobiście, do normalnego słuchania, stosuję proporcję mocy przód/sub 1/5 do 1/8.

Wydaje mi się, że wtedy jest zachowanie proporcji tonalnej. Czyli jak masz max. 400W rms, a w "małym" piku 500W, to 2 x 60W rms na przodzie wystarczy. Kwestia parametru SPL odseparowanego. Bo jak zapewne wiesz różnica w SPL o 3dB daje wrażenie głośności większej o 100%. I odwrotnie, gdy jest mniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt proste tylko muszę się nagimnastykowac przy wzmacniaczu żeby multimetr podłączyć bo najwygodniej jest wyjąć sztyft dociskający przewód i docisnąć do dołu :) to jak się jakiś wolny budżet znajdzie to pomyślę nad jakimś ciekawym odseparowanym póki co niestety zostaje fabryczne nagłośnienie i tak myślałem żeby wybrać coś pokroju audio system 165 albo coś z morela tylko kwestia wzmacniacz jaki do tego dać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat ustawiania gaina multimetrem jeśli mogę.
Co jeśli w manualu producent wzmacniacza podaje moc 500W RMS w 4 ohmach i nawet jest napisane niżej żeby ustawić na multimetrze te 44.7V i ani volta więcej, a na pomiarach na amp-performance ten wzmacniacz wypluwa aż 700W w 4 ohmach?
Czy jak ustawię tą maksymalną wartość 44.7V to głośnik dostanie 500W tak jak wychodzi ze wzoru i tak jak jest podane w instrukcji czy dostanie tyle ile wypluwa wzmacniacz (w teorii 500W, w praktyce 700W)?
Jeśli pierwsza teoria jest poprawna to żeby głośnik dostał te 700W to analogicznie muszę ustawić gaina tak aby multimetr pokazał wyższą wartość (w tym przypadku 52.9V) ?
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki to wzmak?

 

Z reguły trzymamy się zapisów producenta. Jeżeli ten pomiar - producenta - był przy zasilaniu np. 14.4V i przy THD=0.08%, to teoretycznie wzmacniacz jest zasilony przy max. napięciu instalacji. Można próbować "zmusić" go do pracy z nieco większą mocą, ale kosztem wzrostu THD zbliżonym lub nieco większym od 1%.

Natomiast jak producent podaje moc przy np. 12.8 czy 13.2 volta, to taki wzmacniacz przy zasileniu go napięciem 14.4V pozwoli sobie oddać moc większą od znamionowej dla tego niższego napięcia. I nie trzeba regulować gain'em. Natomiast w tym pierwszym przypadku - 14.4V - trzeba. Ale lepiej zmienić wzmak lub spiąć sub(y) na niższą impedancję - oczywiście jak wzmak na to pozwala.

Tylko taka mała uwaga.

Wzmacniacz spięty w mostek będzie pracował z THD dziesięciokrotnie większym niż gdy nie jest mostkowany... więc przeregulowanie czułości nie powinno być dokonywane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...