Skocz do zawartości

Rozprowadzenie kabli w aucie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w przyszłm tygodniu chcę zabrać się za montaż całości nagłośnienia. Na początek dodam, że już dawno FAQ przeczytany ale nurtuje mnie jedna sprawa. Zacznę więc od początku.

Radio seryjne VW Discover Media - zostanie przekodowane, żeby obniżyć sygnał do poziomu sprzed końcówki mocy, podłączę się do kabli głośnikowych wychodzących z kości radia i pójdę końcówkami RCA do wzmacniacza. Te kable sygnałowe puszczę środkiem auta, zasilanie lewym progiem a głośnikowe prawym i teraz to, co mnie zastanawia.

 

Radio nie ma wyjścia rca więc lutuję się do kabli kości radia, gdzie przewody mają przekrój zapewne ok 0,75mm2, moje mają 1,5mm2. Czy jest zatem sens ciągnąć kable głośnikowe od wzmacniacza bezpośrednio do wooferów wchodząc peszlem drzwi? Czy może lepiej wrócić nimi w okolicę radia i zlutować z tymi 0,75mm2 (oryginalnych, które seryjnie szły do radia)? Wiadomo, że instalacja jest taka jaki jest jej najsłabszy punkt więc skoro z radia do wzmacniacza i tak pójdzie kawałek kabla 0,75mm2 łączony z 1,5mm2, to może nie ma sensu robić sobie dodatkowej roboty i ciągnięcia większych kabli niż seryjnych do wooferów? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello.

 

w przyszłm tygodniu chcę zabrać się za montaż całości nagłośnienia

 

A jakie są to komponenty?

 

W kwestii połączeń kablowych to sprawa jest prosta.

Jak chcesz na odwal i bele by było, to jak byś nie łączył i tak zadziała.

 

Jednak jak chcesz zrobić to jak należy i nie pisać później na forum że jakoś słabo to gra i spodziewałeś się że będzie lepiej.

 

To cała droga sygnału dla głośników od wzmacniacza powinna być puszczona jednym przekrojem kabla aby nie tworzyć sobie wąskiego gardła w systemie.

 

Że względu na odległość najlepszym wyborem będzie przekrój 2,5mm² biegnące do przodu auta.

 

Chcesz zrobić dobrze to się musisz przyłożyć, popracować i wydać pewne zasoby biletów NBP.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do  gratów, to wzmacniacz ALPINE PDX 4.150, głośniki DEGO SP650, sub EXCIRSION 10S4.

 

W 100% się zgadzam i wiem, że trzeba zrobić jak należy dlatego pytam, bo łączenia kabla o przekroju 0,75mm2 z syngałowym idącym do wzmacniacza nie ominę bo nie ma takiej możliwości i myślałem, że właśnie tutaj zrobi się to wąskie gardło, które później będzie rzutować na całość. Ale rozumiem, że mimo wszystko lepiej jest pójść kablem od wzmacniacza do wooferów bezpośrednio o większym przekroju  - tak zatem zrobię :) 


Na marginesie - czym najlepiej połączyć te kable z radia 0,75mm2 z sygnałowymi, jakaś złączka tulejkowa czy po prostu lut + termokurcz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


myślałem, że właśnie tutaj zrobi się to wąskie gardło

 

 

Wąskim gardłem będzie  tu samo radio .

 

 

Dego SP  - lubię to :-)  Zrób im przyzwoite miejsce na pracę a się odwdzięczą .

 

 

Wiesz internetowe tabelki są spoko. 

Lecz przy różnicy w cenie kabla głośnikowego między 1,5 mm   a  2,5 mm   w chwili gdy i tak kładziesz całą ścieżkę na nowo to zafunduj sobie ten luksus i daj   2,5 mm 2 .

 

 

 


Na marginesie - czym najlepiej połączyć te kable z radia 0,75mm2 z sygnałowymi, jakaś złączka tulejkowa czy po prostu lut + termokurcz? 

 

Ja osobiście gdy już muszę tak napędzać system to po prostu lutuje i termokurczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Radio seryjne VW Discover Media - zostanie przekodowane, żeby obniżyć sygnał do poziomu sprzed końcówki mocy, podłączę się do kabli głośnikowych wychodzących z kości radia i pójdę końcówkami RCA do wzmacniacza

 

O ile VW nie dokonało ostatnio jakiś przełomowych zmian to przekodowanie radia nie zmienia typu wyjścia a jedynie zmniejsza o ileś tam dB wzmocnienie końcówki mocy ( pracuje wtedy w opcji Line Driver ) co delikatnie poprawia jej parametry i likwiduje problem błędów w radiu z powodu nie podłączonych głośników. Jednak nadal jest to typowe symetryczne wyjście głośnikowe więc nie możesz go podłączyć bezpośrednio do wejść RCA Alpine, bo o ile kojarzę to nie da się ich przełączyć w tryb pracy Hi Input. Potrzebujesz dodatkowego konwertera Hi Input na RCA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to łatwo sprawdzić, jeśli masz dostęp do VCDS-a i zwykłego multimetru.

Każde z czterech wyjść głośnikowych w jednostce w schowku ( jasnobrązowa wtyczka w Quadlock-u ) ma "+" i "-"   -   zmierz miernikiem napięcie między każdym z tych dwóch pinów a masą radia ( obudową ). Na włączonym, ale wyciszonym, radiu na obu pinach ( na "+" i na "-" ) otrzymasz praktycznie identyczną wartość napięcia rzędu 5 - 6V ( względem masy radia ).

Po przekodowaniu radia wykonaj jeszcze raz pomiar i sprawdź jak wyglądają napięcia na wyjściach. Jeśli są identyczne jak poprzednio lub nawet mniejsze,  ale nadal podobne co do wartości na obu pinach, to wyjście nadal zachowuje się jak wyjście głośnikowe i nie można go podłączyć do zwykłego wejścia RCA wzmacniacza.

 

Gdyby faktycznie po przekodowaniu wyjścia głośnikowe "elektrycznie" zmieniałyby się w pełnoprawne wyjście LINE OUT, byłbym w totalnym szoku, bo patrząc od strony elektronicznej wymagałoby to pewnych kombinacji w obrębie układu wyjściowego końcówki mocy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to łatwo sprawdzić, jeśli masz dostęp do VCDS-a i zwykłego multimetru.

Każde z czterech wyjść głośnikowych w jednostce w schowku ( jasnobrązowa wtyczka w Quadlock-u ) ma "+" i "-"   -   zmierz miernikiem napięcie między każdym z tych dwóch pinów a masą radia ( obudową ). Na włączonym, ale wyciszonym, radiu na obu pinach ( na "+" i na "-" ) otrzymasz praktycznie identyczną wartość napięcia rzędu 5 - 6V ( względem masy radia ).

Po przekodowaniu radia wykonaj jeszcze raz pomiar i sprawdź jak wyglądają napięcia na wyjściach. Jeśli są identyczne jak poprzednio lub nawet mniejsze,  ale nadal podobne co do wartości na obu pinach, to wyjście nadal zachowuje się jak wyjście głośnikowe i nie można go podłączyć do zwykłego wejścia RCA wzmacniacza.

 

Gdyby faktycznie po przekodowaniu wyjścia głośnikowe "elektrycznie" zmieniałyby się w pełnoprawne wyjście LINE OUT, byłbym w totalnym szoku, bo patrząc od strony elektronicznej wymagałoby to pewnych kombinacji w obrębie układu wyjściowego końcówki mocy...

 

 

Kowal, ale w RNSie przekodowanie na SoundSystem powoduje zmianę na LineOut, wiec dlaczego w DM miałoby to nie zadziałać?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Rozumiem, że podpięcie w razie czego z sygnałem high uwali wzmacniacz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deo w RNS-ie to też tak nie działa...

 

W RNS-ie i jemu podobnym z grupy VW jako końcówka mocy robi zazwyczaj układ TDA7566, który ma w swojej opcji coś co zwie się "Line Driver Mode". Uruchomienie tej opcji ( poprzez przekodowanie radia ) powoduje dwie rzeczy:

1) zmienia wewnętrzne wzmocnienie wzmacniacza w końcówce mocy z 26 dB do 12 dB, dzięki czemu poziom zniekształceń THD na wyjściu spada 2-krotnie a poziom szumu aż 3-krotnie - co jest bardzo korzystne przy podłączeniu dodatkowego wzmacniacza ( moc wyjściowa końcówki jest wtedy mniejsza, ale to nie ma znaczenia, bo zamiast głośników podłączony jest wzmak ).

2) zmienia parametry diagnostyki na wyjściach układu dzięki czemu radio nie wywala błędów, gdy zamiast głośników ma podłączone wejścia wzmacniacza.

 

Jednak przekodowanie nie zmienia w żaden sposób rodzaju/typu wyjścia, czyli mimo innych poziomów nadal jest to wyjście "głośnikowe" w mostku, a więc na pinach "+" i "-" nadal jest podane napięcie stałe ok. 5 - 6V ( w przypadku normalnego LineOut po RCA minus jest wspólny, podłączony do masy a na "+" nie ma napięcia ). Fabryczne wzmacniacze tak naprawdę podłączone są po Hi-Input.

 

Dlatego do podłączenia zewnętrznego wzmaka po RCA tak czy siak potrzebny jest konwerter Hi-Low.

 

W nowszych radiach ( gdzieś od 2012/13 ) z punktu widzenia podłączenia wzmaka po Hi-Input jest nawet gorzej, bo końcówki są "cyfrowe" ( klasa D np. TDF8530 ) a to oznacza kilkukrotnie wyższe szumy, dodatkowe filtry LC na wyjściu i wpływ impedancji obciążenia na ich charakterystykę ( głośniki to 4 omy - a konwertery/wejścia Hi-Input we wzmakach to zazwyczaj 12 i więcej omów ). Ale te radia zazwyczaj spinane są ze wzmakiem OEM po "świetle" więc rodzaj końcówki nie stanowi problemu w fabrycznej konfiguracji.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jeśli już potrzebny będzie konwerter, to jaki wybrać? Jest ich cała masa...nie mówię o najtańszych za 30-40zł ale też nie o Helixie za 600, bo idąc tym tropem, to bym trochę dołożył i kupił procesor :D aczkolwiek część osób po przeczytaniu forum twierdzi, że nie ma różnicy między tymi za 30 a tymi za 300zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że podpięcie w razie czego z sygnałem high uwali wzmacniacz? 

 

Uwalić to prawdopodobnie nie uwali, ale osobiście bym nie zaryzykował "w ciemno" ;)...

"Efekt" będzie w sumie zależał od tego jak zbudowane są wejścia RCA wzmacniacza. W niektórych masa RCA jest wspólna dla wszystkich wejść więc po podłączeniu nastąpi zwarcie ze sobą "-" linii wyjścia końcówki. Końcówka w radiu ma na 100% diagnostykę, więc zanim się uruchomi sprawdza, czy na wyjściu jest odpowiednie obciążenie i czy nie ma zwarcia do masy/plusa zasilania itp. W takiej sytuacji prawdopodobnie w ogóle nie ruszy. 

Jeśli wejścia RCA we wzmaku są od siebie odseparowane i mają bufory wejściowe ( wtedy zazwyczaj i sygnał i masa z RCA mają szeregowe kondensatory ) może się okazać, że całość po prostu zadziała tak jak się spodziewasz ( pod warunkiem, że końcówka mocy w radiu ruszy "widząc", że nie ma podłączonego niskoomowego obciążenia ).

 

Ogólnie, żeby nie walczyć potem z jakimiś nieprzewidzianymi problemami, na Twoim miejscu dałbym konwerter Hi-low i to najlepiej taki, który od razu ma też w sobie wyjście sygnału Remote do wzmaka ( generowany jest on w momencie uruchomienia się końcówki mocy w radiu, a dokładniej pojawienia się na jej wyjściu wspomnianych 5-6V napięcia spoczynkowego ). Będziesz miał załatwione "od ręki" oba problemy ( brak wyjść LineOut i  Remote w radiu ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a jeśli już potrzebny będzie konwerter, to jaki wybrać? Jest ich cała masa...nie mówię o najtańszych za 30-40zł ale też nie o Helixie za 600, bo idąc tym tropem, to bym trochę dołożył i kupił procesor :D aczkolwiek część osób po przeczytaniu forum twierdzi, że nie ma różnicy między tymi za 30 a tymi za 300zł

 

Pierwsze pytanie to jak chcesz zrealizować podłączenie ( na 2 czy na 4 kanałach ).

Jeśli nie chcesz mieć regulacji poziomu suba ( podłączonego w mostku do kanałów 3 i 4 wzmaka i sterowanego z tylnych kanałów w radiu ) to wystarczy Ci konwerter 2 kanałowy z wyjściem Remote ( wtedy sygnał dla kanałów 3 i 4 uzyskasz po odpowiednim ustawieniu przełącznika wejść na wzmaku ).

Jeśli jednak chcesz przy pomocy funkcji FADER w radiu mieć możliwość regulacji poziomu subwofera w stosunku do przednich głośników, to potrzebujesz konwerter 4 kanałowy. Trzeba tylko wcześniej sprawdzić ( najlepiej empirycznie, albo poszukać na forach ) czy tylne kanały nie mają obciętego od dołu pasma ( czasem tak się robi jak głośniki z tyłu są mniejsze niż te z przodu ).

Co do producenta to raczej brałbym jakieś markowe ( widzę w necie, ze to ceny od 100 do 300 pln ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kowal, dzięki za wyjaśnienie.

Jedna rzecz, która mnie nurtuje. Jaki przekrój przewodu należy użyć, jeśli chciałbym zastąpić nim przewody RCA.

Planowałem kupić 10x1,5 w ekranie (8 przewodów sygnałowych i 2 przewody zasilające) , ale nie wiem czy to nie „strzelanie do wróbla z armaty”

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeczny, już tłumacze:

Aktualnie w aucie między radiem a procesorem (DSP.2) mam puszczone kierunkowe RCA.

 

Jak zapewne wiesz ten procesor ma wejście Hi-input i jeśli chciałbym wykorzystać to wejście to muszę użyć przynajmniej dwie pary przewodów o określonej średnicy.

Będzie ona zapewne zależna od mocy na wyjściu z radia i odległością do procesora.

 

Dlatego nurtuje mnie czy dla mocy do 20W na kanał i odległości ok.6 metrów mogę zastosować ekranowany przewód 10g 1,5.

 

P.S. Na stronie Helixa jest przewód do podłączenia radia z procem, ale producent nie chwali się jakiej średnicy przewodów użył.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy kabel o przekroju 1mm2.

Natomiast musisz uważać na max. poziom na wejściu DSP - nie może przekroczyć 11V. Ale przy 20W raczej nie przekroczysz tej wartości. Dopiero przy ok. 30W będzie zbliżone do 11V.

Z tego wynika, że nawet 0.75mm2 wystarczy do "obsłużenia" wejścia highlevel DSP.

Helix zaleca na zasilanie przekrój kabla 1mm2, więc jak będziesz kupował "hurtowo", to  taki zastosuj również na wejście hi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deo przekrój kabli zależy tak naprawdę od tego jakie "obciążenie" symuluje DSP na wejściu Hi Input. Na stronie atf nie ma takiej informacji co do DSP ale ich wzmaki z wejściem Hi Input symulują obciążenie na poziomie 12 omów ( w sumie możesz zmierzyć przy odłączonym zasilaniu DSP jaka jest rezystancja między + i - jednego z wejść Hi Input, bo może okazać się, że jest więcej niż 12 omów a co za tym idzie potrzebne są cieńsze przewody). Jeśli końcówka radia daje max 20W przy 4 omach to przy 12 omach uzyskasz max ok. 6,5 W ( czyli prąd poniżej 1A ) a więc tak jak napisał wyżej grzeczny_52 0,75 - 1 mm2 na spokojnie wystarczy.

 

BTW 

Piszesz, że chcesz przejść z RCA na Hi Input. To teraz te RCA masz jak: przez konwerter, czy wyprowadzone oddzielnie z radia ?

 

EDIT

 

Z fotek płyt wynika, że nowe DSP Mini i DSP Pro MK2 mają na wejściach Hi Input zapięte równolegle po 36 omów jako "symulację " obciążenia dla końcówki w radiu, czyli kabelki idące z radia do Hi Input w DSP mogą być jeszcze cieńsze ( przy max mocy radia płyną nimi prądy rzędu 0,2 - 0,3A ). Fotki wnętrza DSP 2 nie znalazłem, ale zakładam, że jest podobnie.

 

W starszych DSP Pro było na wejściu 30 omów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...