Skocz do zawartości

Focal VS Rainbow, który zestaw 3-way?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jest to mój pierwszy post na forum, pierwsze CA za które się zabieram, więc prosiłbym o wyrozumiałość.
Dlaczego 3-way? Myślę że zagra to lepiej niż 2-way, zależy mi na tym żeby było głośniej i mocniej. I mam już fabryczne otwory pod średniotonowe głośniki. Lubię dużo niskich tonów i wyraźne, lecz nie za mocne tony wysokie.
Samochód w którym chcę zbudować własne audio to BMW E46. Zacznę oczywiście od wygłuszenia drzwi, dystansów, zestawu 3-way, wzmacniacz zostawiam na później, jak kasy doskładam na coś porządnego.

Po wstępnym zapoznaniu się z cenami zestawów stwierdziłem, że chcę wydać lekko ponad 1k PLN.
Zastanawiam się nad tymi dwoma zestawami:

- FOCAL 165 AS3 1100PLN (+maty stp gold)
Trójdrożny zestaw 165 mm ze osobnymi zwrotnicami
Moc szczytowa 160 W
Moc ciągła RMS 80 W
Skuteczność 90 dB
Pasmo przenoszenia 55 Hz - 20 kHz
Impedancja 4 Ohm

-RAINBOW SL-C6.3 1300PLN
Moc Max - 150 W
Moc RMS - 100 W
Średnica woofera - 165mm/6,5''
Impedancja - 4 ohm
Skuteczność - 90dB
Pasmo przenoszenia - 50 - 21 000 Hz
Zwrotnica - 3600Hz/3x12dB/okt.

Na pierwszy rzut oka lepiej wypadają głośniki RAINBOW, ale wolę zapytać zanim dołożę parę stówek na marne. Chciałbym wiedzieć czy jest sens dokładać do nich. Nie obrażę się jak ktoś napisze coś na temat wzmacniacza. Myślałem nad nowym wzmacniaczem marki Pioneer, Sony, Focal, itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu zainteresowałbym się zestawem 2-way, ponieważ jest to dużo prostsze do ogarnięcia dla początkującej osoby, a dobrze ustawiony taki zestaw zagra lepiej niż kiepsko zamontowany i kiepsko ustawiony 3-way. Tym bardziej, żę czuję, że chcesz coś co zagra mocniej, bez zbędnego wnikania w niuanse wokalu, pozycje instrumentów na scenie, itp. No i zacząłbym jednak zabawę z drugiej strony, mianowicie najpierw wygłuszanie drzwi i dystanse (nie wiem czy u Ciebie są standardowo głośniki w drzwiach 16,5 cm), później wzmacniacz i ewentualnie radio, a na samym końcu głośniki. Montując to w innej kolejności będziesz po prostu rozczarowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Na Twoim miejscu zainteresowałbym się zestawem 2-way, ponieważ jest to dużo prostsze do ogarnięcia dla początkującej osoby, a dobrze ustawiony taki zestaw zagra lepiej niż kiepsko zamontowany i kiepsko ustawiony 3-way. Tym bardziej, żę czuję, że chcesz coś co zagra mocniej, bez zbędnego wnikania w niuanse wokalu, pozycje instrumentów na scenie, itp

 

Co tu jest do ustawienia i ogarnięcia ? Zestaw pasywny, zwrotka pasywna, Focal, Rainbow - nie wydaje mi się, żeby ludzie pracujący w tych firmach nie potrafili zrobić zwrotki pasywnej ;) Ludzie przesadzają często, że w każdym aucie zagra inaczej - czy z dobrym 2 Way jest inaczej ? Nie. Gdybym miał do wyboru 2, lub 3 drożny system z pasywną zwrotnicą również wybrał bym 3 drożny, a który ? Znając 2 drożne zestawy Focala i Rainbowa, to Rainbow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowanie średniaka w oryginalne miejsca to może być nie najlepszy pomysł, a jezeli zrobienie dobrych słupków pod trzy drogi jest dosyć tanie to ja poprosze o info kto to robi w takich budżetach... Bo chyba ktoś kto nie wie o co chodzi w scenie, nie słyszał dobrych systemów, nie ustawi sobie chociażby sam kierunkowo głośników... Pewnie jest to do ogarnięcia, ale raczej nie przez osobę, która wchodzi na forum i zadaje tak ogólne pytania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


No i zacząłbym jednak zabawę z drugiej strony, mianowicie najpierw wygłuszanie drzwi i dystanse (nie wiem czy u Ciebie są standardowo głośniki w drzwiach 16,5 cm), później wzmacniacz i ewentualnie radio, a na samym końcu głośniki. Montując to w innej kolejności będziesz po prostu rozczarowany.

 


Zacznę oczywiście od wygłuszenia drzwi, dystansów, zestawu 3-way

To tak na wstępie..
Kolejna sprawa, wydaje mi się że kiepsko ustawiony zestaw 3-way i tak zagra lepiej niż tak samo ustawiony zestaw 2-way. 
Jak wspomniałem w pierwszym poście. Będą dystanse, będą maty na drzwiach oraz tapicerce. Na niskotonowy wycinam otwór, mam już dystans więc krótka piłka. Średniotonowy będzie albo montowany w dystansie do blachy jeśli się uda, a jeśli nie to niestety do tapicerki czego za wszelką cenę będę starał się uniknąć. Nie wiem do końca czy słusznie. No i wysokotonowy w miejsce fabryczne w drzwiach. 

Czym się sugerowałem?
No chociażby wyższą mocą RMS, czy szerszym pasmem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie usłyszysz tych "RMSów", a i podejrzewam, że tych 5 Hz również :)

Dlatego w pierwszym poście zastanawiałem się czy jest sens dokładać, jakby nie patrzeć specyfikacje to tylko cyferki.. 

Dziękuję za wypowiedź bo jako jedyny wnosisz cokolwiek sensownego do tematu. 

 

Gdybym zdecydował się na markę Rainbow i miał około 500-700zł na wzmacniacz najlepiej nowy, ale lepszą używką w dobrym stanie też bym nie pogardził, to co byś polecił? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak na wstępie..

Kolejna sprawa, wydaje mi się że kiepsko ustawiony zestaw 3-way i tak zagra lepiej niż tak samo ustawiony zestaw 2-way. 

Jak wspomniałem w pierwszym poście. Będą dystanse, będą maty na drzwiach oraz tapicerce. Na niskotonowy wycinam otwór, mam już dystans więc krótka piłka. Średniotonowy będzie albo montowany w dystansie do blachy jeśli się uda, a jeśli nie to niestety do tapicerki czego za wszelką cenę będę starał się uniknąć. Nie wiem do końca czy słusznie. No i wysokotonowy w miejsce fabryczne w drzwiach. 

Czym się sugerowałem?

No chociażby wyższą mocą RMS, czy szerszym pasmem.

Żeby to było takie proste. Jeszcze te miejsca montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby to było takie proste. Jeszcze te miejsca montażu.

 

Co tam jest skomplikowane? Widziałeś drzwi w E46? Woofer wpada praktycznie P&P, wycinam tylko dziury w drzwiach. Dystanse mam dedykowane pod e46. Kombinacje będą jedynie ze średniakiem, ale też nie widzę wielkiego problemu, jak będzie trzeba to przespawam blachę tak żeby siadło. W ostateczności usztywniam tapicerkę, na tapicerkę i tak idzie pianka i wtedy średniak. BMW w tych miejscach montowało fabryczne głośniki HK. Ja rozumiem, że tym sposobem nie będzie to do końca poprawny montaż i nie uzyskam tego co uzyskałbym przy odsłuchach z różnych pozycji, kombinacjach z słupkami itd. Ale wydaje mi się, że będę zadowolony z efektu. W e46 audio jest bardzo kiepskiej jakości i cokolwiek jest lepsze niż seria.Żeby to było takie proste. Jeszcze te miejsca montażu.

Co tam jest skomplikowane? Widziałeś drzwi w E46? Woofer wpada praktycznie P&P, wycinam tylko dziury w drzwiach. Dystanse mam dedykowane pod e46. Kombinacje będą jedynie ze średniakiem, ale też nie widzę wielkiego problemu, jak będzie trzeba to przespawam blachę tak żeby siadło. W ostateczności usztywniam tapicerkę, na tapicerkę i tak idzie pianka i wtedy średniak. BMW w tych miejscach montowało fabryczne głośniki HK. Ja rozumiem, że tym sposobem nie będzie to do końca poprawny montaż i nie uzyskam tego co uzyskałbym przy odsłuchach z różnych pozycji, kombinacjach z słupkami itd. Ale wydaje mi się, że będę zadowolony z efektu. W e46 audio jest bardzo kiepskiej jakości i cokolwiek jest lepsze niż seria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowanie tweeterów i średniaków w drzwiach to naprawdę zło. Skoro tak zamierzasz to zrobić, to nie ma znaczenia czy weźmiesz zestaw Focala czy Rainbow. Pomiędzy nimi jest dużo mniejsza różnica, niż zrobisz to błędnym montażem tych głośników. Nie chodzi o sztywność drzwi, itp. - głośniki wyskotonowe i średniotonowe są bardzo kierunkowe. Skoro uważasz, że miejsca oryginalne montażu głośników są ok, to po co w ogóle cokolwiek zmieniać... 

 

Dlatego ja od początku mówię: wygłusz drzwi, zamontuj dobrze woofer, tweeter w oryginalnej obudowie przeklej do słupka lub w podobnym miejscu do deski rozdzielczej i będziesz miał w miarę poprawne granie. To co Ty chcesz zrobić w chwili obecnej to wyrzucanie pieniędzy w błoto, jestem przekonany, że efekt Cię rozczaruje, ale nikt Ci przecież nie broni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że jest to niewłaściwy montaż, ale żaden z Was chyba nie siedział w E46. Nawet dedykowany zestaw HK, zastąpiony tanim zestawem 2-way robi robotę. Nie jest to jakieś super CA, ale gra to ładnie. Nie popadajmy w skrajności, wyrzucenie pieniędzy w błoto byłoby gdybym faktycznie zrobił to na odwal się za przeproszeniem. Mam zamiar nad tym przysiąść i zrobić to porządnie, ale nikt nie namówi mnie na montaż głośników w słupki gdzie są kurtyny, tym bardziej na rzeźbę w desce. Nie wymagam tego żebym słyszał w jakiej kolejności będą rozłożone instrumenty na scenie, czy jaki kolor włosów ma wokalista. Chcę żeby to grało mocno, czysto i ładnie, co każdy może sobie interpretować jak chce. 
Planuję zrobić jak wspomniałem wyżej, przednie drzwi na jednym z tych zestawów, porządnie wygłuszone, z dystansami, nowymi kablami itd. 
W niedalekiej przyszłości lub jak wpadnie jakiś luźniejszy hajs dokupię wzmacniacz do nich.
A w przyszłym roku biorę się za budowę suba, głosnik prawdopodobnie PRIDE Junior 15/HP 15

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego powiedziałem Ci, że w Twoim wypadku lepiej założyć używany zestaw dwudrożny DLS R6A i mocny dwukanałowy wzmacniacz. Będziesz miał mocne granie, z fajnym basem, głośne. Do takiego grania i z takim planem lepiej założyć wyższej klasy zestaw dwudrożny niż budżetowe trzy drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu jest do ustawienia i ogarnięcia ? Zestaw pasywny, zwrotka pasywna, Focal, Rainbow - nie wydaje mi się, żeby ludzie pracujący w tych firmach nie potrafili zrobić zwrotki pasywnej ;) Ludzie przesadzają często, że w każdym aucie zagra inaczej - czy z dobrym 2 Way jest inaczej ? Nie. Gdybym miał do wyboru 2, lub 3 drożny system z pasywną zwrotnicą również wybrał bym 3 drożny, a który ? Znając 2 drożne zestawy Focala i Rainbowa, to Rainbow :)

Nareszcie ktos kto dobrze gada.

 

Sam kilka lat temu zadalem tutaj pytanie o zestaw 3 way i zostalem zasypany podobnymi stwierdzeniami typu "nigdy tego nie ogarniesz", "kup dobre 2 way niech ktos ci ustawi to zagra duzo lepiej niz 3 way zle ustawione"

 

Obecnie gram na 3cim w zyciu zestawie 3 way z pasywna zwrotnica i jest to wlasnie SL-C6.3 wiec autor jesli ma jakies pytania chetnie podpowiem.

 

Przyznam ze ustawienie nie jest latwe, ale wystarczy poczytac i metoda prob i bledow da sie to zrobic samemu aby cieszyc sie muzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie ktos kto dobrze gada.

 

Sam kilka lat temu zadalem tutaj pytanie o zestaw 3 way i zostalem zasypany podobnymi stwierdzeniami typu "nigdy tego nie ogarniesz", "kup dobre 2 way niech ktos ci ustawi to zagra duzo lepiej niz 3 way zle ustawione"

 

Obecnie gram na 3cim w zyciu zestawie 3 way z pasywna zwrotnica i jest to wlasnie SL-C6.3 wiec autor jesli ma jakies pytania chetnie podpowiem.

 

Przyznam ze ustawienie nie jest latwe, ale wystarczy poczytac i metoda prob i bledow da sie to zrobic samemu aby cieszyc sie muzyka.

Oczywiście że tak ! Czy każdy jeździ na zawody ? 85% tej grupy to właśnie tacy ludzie co chcą tylko i aż poprawić marną fabryke ! Czy wszystko musi grać w punkt ? Nie . Jest tutaj tyle informacji zdjęć aut ze osoba z bardzo ale to bardzo przeciętnyi zdolnościami jest w stanie sobie sama wystrugac fajbe granie dające sporo frajdy . To tego nie potrzeba speców i procesorów i innych pierduł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zamontuje wszystko w drzwiach, posłucha, wyciągnie wnioski i zrobi kolejny krok...

 

Taka droge sam obralem , pierwsze 3 way Dl-C6.3 od rainbowa z 10 cm sredniakiem. Wszystko w drzwiach a i tak bylo lepiej niz 2 way ktore mialem wczesniej wiec radosc byla a to chyba najwazniejsze w tym wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie gdyby tak od razu napisać, że będzie to jakoś grało a nie podkręcać i wybierać który zestaw lepszy (gdy różnica będzie przy takim montażu znikoma), bo można odnieść wrażenie, że wsadzając głośnik za ponad 1000 zł będzie super - a nie będzie. Ale można mieć podejście również takie, niech kupi i potem się martwi, tylko średnio to uczciwe. Nadal mi się wydaje, że więcej osiągnie z dobrego zestawu 2-way, niż bardziej budżetowego zestawu 3-way.

 

Nie odzywam się już dalej w tym temacie, bo będzie, że zniechęcam i nie chcę powiedzieć, które głośniki lepsze. Tylko ciekawi mnie za ile dni będzie kolejny temat, jak to zrobić żeby to grało, mam słaby bas, soprany walą po uszach, kto mi to naprawi i za ile. 

 

A nie chodzi mi o zniechęcanie, tylko o to, że autor powinien sporo poczytać, bo każdy błąd montażowy solidnie się zemści i nie zagra to dobrze. Z własnego doświadczenia wiem, że trzeba robić od razu porządnie, a nie jak myślimy sami, bo ktoś te zasady wymyślił na podstawie wielu prób i sami nie mając doświadczenia nie wymyślimy lepiej. No chyba, że ktoś nie wymaga dużo, ale wtedy to i tak szkoda kasy, można włożyć tańszy system i też będzie "dobrze".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak koledzy piszą, albo mi się spodoba i zostawię, albo będę działał dalej i się uczył. Dlaczego miałbym się ograniczać zestawem 2-way? Żeby go później sprzedać i szukać 3-way? Wolę już zainwestować w 3-way, zamontować, posłuchać, może kiedyś, prędzej czy później przyjdzie do głowy bawić się w słupki. Nie rozumiem Cię khazar, cały czas proponujesz tańszy zestaw 2-way. Jakbym chciał to budżetowo zrobić to kupiłbym 3-way hertza za parę stówek mniej, bez mat i zbędnych kombinacji. Może na początku mojej przygody z CA nie wyciągnę z tych głośników 100% ich możliwości, ale przynajmniej później nie będę ich sprzedawał i będą mnie motywować do dalszej pracy. Może i masz rację co do tego mojego kolejnego tematu, jestem ciekawski i będę myślał nad tym co napisałeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...