Skocz do zawartości

Dziwne zabezpieczenie na lutach. Jak usunąć?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Otóż jako że problem moim zdaniem leży w źle wyprowadzonych rca, to mam pytanie.

 

Luty są olepione czymś bardzo trwałym. Podobne do plastiku, ale słabo schodzi od lutownicy oporowej + mogę coś uszkodzić.

 

Fatalna robota. Czy ktoś ma pomysł co to może być i jak to ewentualnie usunąć, aby naprawić babola elektronika?

 

Pozdrawiam

post-23777-0-71324300-1537295701_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogółem to dopóki ich się nie podłącza jest ok.

 

Jutro zrobię to sam ale z drugiej strony i do wejścia na końcówkę mocy widoczną dalej.

 

Pytanie tylko takie na zaś. Te odnogi załamane to rząd gdzie są moje piny sygnalowe 11,12,14,15 ?

 

Chce zrobić 4x rca podlaczajac każdy kabel + pod jeden z tych czterech a minusowe od każdego do pinu 13 (uziemienie sygnału).

 

Tu schemat końcówki https://sklep.avt.pl/product/attachment/e0c226413ee93f07cc551d036e4ffc35/pl_PL/TDA7454.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie rozepniesz szeregowych kondensatorów w torze sygnału ( na schemacie C1, C2, C3, C4 <0,22uF> idących na nóżki 11,12,14,15 ) to po podłączeniu RCA do wzmaka na 100% będziesz miał strzały w głośnikach przy wyłączaniu radia. Te kondy trzeba wylutować z płytki a w ich miejsca lutownicze ( od strony radia, nie od strony "końcówki mocy ) podlutować jedną końcówkę jakiegoś lepszego jakościowo kondensatora ( dał bym jakiś MKP 0,47uF ) a do drugiej końcówki wyjście RCA.

 

Jeśli masz schemat radia ( BTW jakie to model ) to możesz sprawdzić, czy "wcześniej" w ścieżce sygnałowej nie ma jakiś szeregowych rezystorów, wtedy zamiast pruć ten klej, możesz podnieść jedną stronę tych szeregowych rezystorów i podpiąć się nowymi kondami tam ( a to co masz olepione obciąć jak najbliżej płytki ).

 

EDIT.

 

No i oczywista oczywistość, że po takim zabiegu nie będziesz miał sygnału na wewnętrznej końcówce radia ( głośniki podłączone bezpośrednio do radia nie będą grały ). No ale jak rozumiem, chodzi o wyciągnięcie sygnału na wzmak, więc to chyba nie problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio to Bosch RD4 N2. Z C5 2012

Fabryczne, więc raczej schematu się nie zdobędzie. Musisz popatrzeć "po ścieżkach", może te szeregowe kondensatory nie są pod tym klejem i da się je łatwo wylutować.

 

BTW. Jaki w ogóle miałeś problem po ich, jak napisałeś "podłączeniu"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są zaklejone wszystkie 4... grał 1 kanał na 4.

Jakość i głośność na poziomie 5/100 glosniczka laptopa. Po chwili zaczął pstrykac i padł dźwięk na aux/mp3/bt/usb. Fale fm jedynie puściły dźwięk na oryginalne wyjścia. Po resecie radia wróciło do normy, ale sygnału rca jak nie było tak nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź na płytce kość procka DSP ( pewnie będzie to NXP/Phillips albo ST - możliwe, że to ta w prawym dolnym rogu na fotce ) i spisz jej oznaczenie. Ewentualnie wróć dobre fotki obu stron płytki, to może podpowiem gdzie się podpiąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie że musisz to usunac i wątpię że obędzie sie bez uszkodzenia płytki. Jak to zostawisz dalej masz zwarcie na scieszkach i innych elementach.ps Na twoim miejscu kupił bym drugi egzemplarz i zrobił zgodnie ze sztuką,bo z tym szkoda marnowac czasu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam zdjęcia

 

Procesor DSP to ten największy układ ST 8928908812. To raczej zakodowane oznaczenie ( często tak jest w OEM radiach ) więc na 100% nie będzie do tego Data Sheet-u, ale wygląda to na procek TDA 7590 ( choć nie ma 100% pewności ). Jednak jest szansa, bo na fotkach, obok tego "poxipol-a" widać 14 nóżkowy układ ST33074, który jest zapewne odpowiednikiem MC33074, czyli poczwórnym wzmacniaczem operacyjnym i wygląda, że pośredniczy w przekazywaniu sygnału pomiędzy DSP a końcówką mocy.  Jak byś wrzucił fotkę ze zbliżeniem tego układu i jego otoczenia, to bym się upewnił i mógłbyś spróbować wyciągnąć sygnał z jego wyjść ( teoretycznie piny1,7,8,14 ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor DSP to ten największy układ ST 8928908812

 

Jak będę w domu niedługo to zrobię zdjęcia. Ogółem zastanawiam się nad kupnem radia z Peugeota 3008 (też BOSCH RD4 N2 MP3 03) tylko zastanawiam się czy będzie działać to co mam u siebie (bt/streaming bt + aux/usb).

 

Jeżeli doszłoby do wymiany, nie podjąłby się Pan wyciągnięcia RCA lub poleciłby kogoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie raz na forum było żeby nie dłubać i wyciągać sygnał lecz kupić dobry konwerter RCA lub wzmacniacz z Hi-Input i mieć to z głowy. Strata jakości powiesz? Musisz poczytać i posłuchać mądrzejszych od siebie  w tym temacie lub ich olać ich wiedzę ale po co wtedy pytać na forum jak wiesz lepiej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Jeżeli doszłoby do wymiany, nie podjąłby się Pan wyciągnięcia RCA lub poleciłby kogoś?

 

Przede wszystkim napisz, czy masz już coś zrobione w aucie, czy dopiero zaczynasz. Masz już pociągniętą instalacje, zainstalowanego wzmaka, ma wejście Hi-Input itd?

 

Wyciągnięcie w ten sposób sygnału ( tzn. z wejścia końcówki mocy w radiu) to tak naprawdę kawałek układanki. Poziom takiego sygnału jest dosyć niski ( ok. 10 razy niższy niż standardowy sygnał na wyjściu RCA w CarAudio ) więc prawie na 100% pojawią się zakłócenia. Żeby było jako tako, wypadało by go wzmocnić dodatkowym przedwzmacniaczem zainstalowanym w radiu. Dodatkowo będzie pewnie problem z pętlą masy ( radio <--> wzmak ) a to widok na kolejne zakłócenia. No i trzeba wykombinować sygnał Remote do odpalania wzmaka.

 

Jeśli zdecydujesz się na nowe radio to rozwiązanie, które proponuje kolega powalla ( czyli konwerter  Hi-Low, bądź wzmak z wejściem Hi-Input ) będzie najrozsądniejsze, bo jest proste do podłączenia i omija wiele potencjalnych problemów.

 

BTW. Sprawdzałeś, czy to twoje radio w obecnym stanie w ogóle gra ( czy działa końcówka mocy )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa tył, a przód - tweetery bo w drzwiach wyjalem. Czyli można założyć że działa bo tweetery i tak idą z jednego wyjścia z wooferami. Wygluszenie robiłem tylko przód ba ten moment bo zatrzymałem się z podłączeniem.

 

Zamówię w takim razie i przetestuje Audio System HLC-4 Plus. Głośniki to Audio System Radion R165 Evo, a wzmacniacz Rodek 4100a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...