Skocz do zawartości

Alfa Romeo 159 - khazar


khazar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 419
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 


No i w między czasie wpadła taka oto delikatna skrzynka od Mastaha - poprzednia była 29 l, ta jest 33 l - cóż mogę powiedzieć, zupełnie inny głośnik :-)

No to dziwnym trafem Twoje wrażenia w temacie grania tego samego suba w "cienkiej" a "grubej" skrzynce są mocno zbieżne z moimi. Też miałem swego czasu dylemat dotyczący grubych ścianek ale skutecznie się go pozbyłem. Były co prawda opinie, że w skrzynce z ożebrowaniem bądź wzmocnieniem sub zagra co najmniej tak samo dobrze jak w grubościennej lecz do tej pory nikt nie pokusił się o oba rodzaje skrzynek dla tego samego przetwornika więc pozostałem przy zdaniu, że te masywne grubasy graja zdecydowanie lepiej niż cienkościenne z rozmaitymi wzmocnieniami a tym bardziej bez wzmocnień. Dlaczego akurat tak? No właśnie... Dlaczego? :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o sam litraz skrzynki. Wkrecilem na probe glosnik odwrotnie, czyli te kilka litrow bylo dodane. Bylo lepiej... ale nie wiem czy dobrze to okresle, ale wydaje mi sie ze jest wieksze natarcie i konturowosc. Dla mnie zmiana na plus. To samo probowalem przy Nordica 12, a wczesniej przy Nordica 10. Moze system mam nie zgrany jak nalezy, ale slysze, ze subwoofer gra po prostu o klase lepiej. Dla mnie jest to lepiej niz kupic glosnik z polki wyzej. Ale to sa wnioski amatora, wiec nalezy je brac z dystansem :-) jako ze wszystko musze sprawdzic sam, to pewnie do tej skrzynki wpadnie niedlugo Morel Ultimo 12. Bylem bardzo ciekawy tego glosnika i chyba bedzie okazja go

sprawdzic. A jutro pracowity dzien, podsufitka w dol i wygluszam dach :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dziwnym trafem Twoje wrażenia w temacie grania tego samego suba w "cienkiej" a "grubej" skrzynce są mocno zbieżne z moimi. Też miałem swego czasu dylemat dotyczący grubych ścianek ale skutecznie się go pozbyłem. Były co prawda opinie, że w skrzynce z ożebrowaniem bądź wzmocnieniem sub zagra co najmniej tak samo dobrze jak w grubościennej lecz do tej pory nikt nie pokusił się o oba rodzaje skrzynek dla tego samego przetwornika więc pozostałem przy zdaniu, że te masywne grubasy graja zdecydowanie lepiej niż cienkościenne z rozmaitymi wzmocnieniami a tym bardziej bez wzmocnień. Dlaczego akurat tak? No właśnie... Dlaczego? :hyhy:

Grzesiu zbudowałes zajebisty domek na działce:) moze znajdziesz parę chwil na wystruganie nowej skrzyneczki z grubymi sciankami?  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


jako ze wszystko musze sprawdzic sam, to pewnie do tej skrzynki wpadnie niedlugo Morel Ultimo 12

Mysle, ze zostanie z Toba na dluzszy czas :)

Ja 10 nie mam zamiaru juz wyciagac z auta i podmieniac na cos innego, a pare ladnych subow juz przerobilem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu zbudowałes zajebisty domek na działce:) moze znajdziesz parę chwil na wystruganie nowej skrzyneczki z grubymi sciankami? 

 

 

Ty wiesz ile ja niemoralnych propozycji w sprawie budowy domków dla suba teraz na priv dostanę...  :hyhy:

 

 

subwoofer gra po prostu o klase lepiej. Dla mnie jest to lepiej niz kupic glosnik z polki wyzej. Ale to sa wnioski amatora, wiec nalezy je brac z dystansem :-)

To też jest mi jakoś dziwnie znajome :wink2:

Jak do tej pory na forum nie dotarł nikt kto by potrafił we wiążący sposób wyjaśnić taką jakościową przemianę przetwornika wrzuconego do grubej skrzynki. Ja pierwszy raz wpadłem na pomysł grubych ścianek po odsłuchu Helixa DB 10" sprzedawanego w skrzynce z MDF-u o grubości 16mm :szok:  gdzie gra suba przypominała pierdzenie w garnek... Przez grzeczność nazwę dystrybutora przemilczę :wink2: Później w jednym z aut, zawodniczych z resztą miałem okazję widzieć całkiem markowy sub w skrzynce MDF o ściance 2x19mm a to było jakieś 3-4 lata przed tym jak zbudowałem swoją pierwszą grubaśną skrzynkę więc... :wink2: No właśnie - sposób na dobre granie suba całkiem dobrze znany sporo wcześniej niż ja o nim na tym forum pisałem. Nic odkrywczego zdawać by się mogło a jednak fakt wręcz znakomitego grania całkiem budżetowych głośników w grubych skrzynkach zawsze dziwnym trafem był lekceważony i spychany na margines. Pozostaje Ci cieszyć się z takiego grania bez głębszego wnikania w jego mechanizm a głosy negujące to raczej olać.

Jest jeszcze jedna miła niespodzianka związana graniem suba w grubej skrzynce którą masz przed sobą - bas z grubej skrzynki stosunkowo łatwo jest skleić z grą przodu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na moje oko cała sprawa grubszej skrzynki dającej lepszy efekt sprowadza się do większej sztywności ścianek co ma przecież swój odpowiednik przy zasadzie "betonowania" drzwi - im sztywniejsze i lepiej uszczelnione tym dźwięk lepszy

 

trzymam kciuki za sufit i chętnie zobacze zdjęcia z procesu bo sam myśle nad zrobieniem sufitu w swoim aucie ale najpierw ściana grodziowa i nadkola pójdą w ruch, po bagażniku (już zrobiony) tamtędy wpada mi najwięcej hałasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast sufitu poszła druga warstwa mat na drzwi, gąbka i wypadły maskownice z boczków. Szczerze mówiąc jestem w szoku, a jeszcze czekam na metalowe pierścienie z grubooczkową maskownicą (cos Ala maskownica z Tempo 6). Dobrze ze wyrzuciłem te fabryczne kratki, znowu zupełnie inne granie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kolejny krok za mną, dach wygłuszony, nawet sprawnie poszło bo całość zajęła 3-4 godziny. Użyłem mat STP Black Gold oraz gąbek z Bitmatu K9 i K6. Muszę przyznać, że jestem zaskoczony bardzo mile tymi gąbkami, dobrze się z nimi pracuje, cena dobra. Zdjęcia poniżej. Po weekendzie wpadnie pewnie Morel Ultimo 12. Niestety w wersji 2 ohm, ale akurat taki się trafił. Ciekawe jak będzie grał w porównaniu do DLS Nordica 12. Skrzynka będzie ta sama, z tego co czytałem ludzie wsadzają go w 30 l (jak w instrukcji) lub nawet 35 l, więc skrzynka 33 l będzie optymalna. Miał zostać DLS Nordica 12 na dłużej, ale zawsze chciałem sprawdzić tego Morela Ultimo, a teraz będę miał ku temu okazje.

 

http://www.wearenoir.pl/audio/dach1.jpg

http://www.wearenoir.pl/audio/dach2.jpg

http://www.wearenoir.pl/audio/dach3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


na moje oko cała sprawa grubszej skrzynki dającej lepszy efekt sprowadza się do większej sztywności ścianek co ma przecież swój odpowiednik przy zasadzie "betonowania" drzwi - im sztywniejsze i lepiej uszczelnione tym dźwięk lepszy

To może nie być takie proste i oczywiste bo drzwi zrobione na tzw "beton" nie gwarantują tego lepszego dźwięku ale jak sam widzisz na tym wielkim i ludnym forum coś marnie z chętnymi do dyskusji na temat grubych skrzynek  :hyhy:

Może wszystko zostało w temacie grubych ścianek już powiedziane wcześniej w innych dyskusjach? Może jednak nie i tylko publiczność zbiera się milczeniu oczekując ciągu dalszego :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie jezdzilem jeszcze dzisiaj tym samochodem wiec nie wiem, powinno byc ok, przydaloby sie jesszcze uszczelki poprawic sznurem i wygluszyc nadkola, aby poczuc duza roznice. Drugi samochod to Lexus NX, wiec poprzeczka pod wzgledem ciszy jest wysoko zawieszona :-)

Moze jest troche ciszej w srodku, ciezko to okreslic, za to dzwiek z subwoofera zrobił się bardziej zwarty, przyjemniejszy w sluchaniu. Zmiana na plus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może nie być takie proste i oczywiste bo drzwi zrobione na tzw "beton" nie gwarantują tego lepszego dźwięku ale jak sam widzisz na tym wielkim i ludnym forum coś marnie z chętnymi do dyskusji na temat grubych skrzynek  :hyhy:

Może wszystko zostało w temacie grubych ścianek już powiedziane wcześniej w innych dyskusjach? Może jednak nie i tylko publiczność zbiera się milczeniu oczekując ciągu dalszego :wink2:

a jak jest z komorami? tam masz odpowiedni litraż i też sztywność musi być odpowiednia i po zaaplikowaniu do nich wooferów też jest zmiana w dźwięku - aż jestem ciekaw jak by to było przy moich udimach prox m6

 

co do głuszenia autora - świetna robota, widać że wiedział co robi więc teraz tylko jeździć i słuchać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...