Skocz do zawartości

Alfa Romeo 159 - khazar


khazar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co ja czytałem to MP 5.16 w systemie trojdroznym równie potrafi kopać, ale ten system który chce złożyć wcale tak nisko nie schodzi, więc nie wiem czy jest sens bawić się w trzy drogi jak można włożyć lepszy tweeter, który zejdzie podobnie nisko i będzie o klasę wyzej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 419
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Z tego co ja czytałem to MP 5.16 w systemie trojdroznym równie potrafi kopać, ale ten system który chce złożyć wcale tak nisko nie schodzi, więc nie wiem czy jest sens bawić się w trzy drogi jak można włożyć lepszy tweeter, który zejdzie podobnie nisko i będzie o klasę wyzej...

 

I tu jest roznica ze ja nie raz słuchałem takich setupow a nie czytałem :) nic mnie nie urzekło w grze mp 5.16

2way to ogromne kompromisy, a z piccolo zwłaszcza i nie zagra to jak wymieniony wyżej 3way.

 

Nudny woofer, to który ciekawszy ?

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Np. poczciwy r6a. Zarówno 2 way jak i 3 way kto ostatnio sluchal na pikniku to wie :)

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja czytałem to MP 5.16 w systemie trojdroznym równie potrafi kopać, ale ten system który chce złożyć wcale tak nisko nie schodzi, więc nie wiem czy jest sens bawić się w trzy drogi jak można włożyć lepszy tweeter, który zejdzie podobnie nisko i będzie o klasę wyzej...

Trochę technicznie

 

Jeśli przykładowo planujesz podział na 2500hz to długość fali akustycznej wynosi 12cm.

Czyli twój woofer od tweetera moze miec oddalone centra akustycznie 12cm.

A w 2way ile masz w aucie z 50cm?

I zaczynają się tak jak wspomniane kompromisy. Oczywiście będzie grało, ale jak się dąży do perfekcji to ta liczbę kompromisów się zmniejsza.

Jak to jest w 3 way. Tweeter i średniak są obok siebie czyli ok, a woofer może być oddalony. A czemu, bo dla podziału np. 500hz to już 60cm fala. Więc średniak z woofer może być oddalony.

Auto to sztuka kompromisów. Tylko konstruktor musi sobie odpowiedzieć, co potrzebuje i na ile kompromisów się godzi, a ile chce wyeliminować.

 

Niestety nie ma jeszcze takich tweeterow na świecie co potrafią grać jak tweeter I średniak jednocześnie. Są Coaxy, są szerokopasmowe ale nie tweetery co schodzą do 300-500hz. Więc niestety to se ne da.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ze CDM880 również nie będzie gral 300-500 Hz...

CMD nie jest wyznacznikiem wszystkiego.

 

Nawet dla 800hz fala ma długość 37.5cm więc i tak spoko. To jest idealny przypadek. Do którego się dąży, a jak jest w rzeczywistości to inna sprawa.

 

Jeszcze się pomądruje

Zobacz jeszcze w jakich zakresach częstotliwości pracuje głos ludzki, lub instrumenty.

https://www.google.com/search?q=cz%C4%99stotliwo%C5%9Bci+instrument%C3%B3w&safe=off&client=ms-android-samsung-ss&prmd=inv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiVhamSrK_kAhVCYVAKHXQYAZoQ_AUoAXoECA4QAQ&biw=360&bih=612#imgrc=FAc2PNGMxkg0_M

 

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Granice_s%C5%82yszalno%C5%9Bci

 

I teraz przy podziale np 2800hz

Pomyśl gdzie jest tak naprawdę wokal w 2 way, na desce z tweetera czy przy podłodze z midwoofera grający z odbicia.

A jak to jest w 3 way.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Ok, ale to wzmacniacz za ponad 5000, więc powinien być bardzo dobry, a nie bez tragedii :) oczywiście tylko teoretyzuje, bo nie słuchałem i nie będę miał okazji dopóki nie kupię, więc wolę się upewnić jak to się ma do parametrówHelixa C Four, który ma DF ok. 900
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ze sporym bagażem wiedzy i doświadczeń powiedział , ze prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho od igły , niz wzmacniacz z wysokim DF zagra dobrze . Oczywiście , jak odrzucić skrajności i stawianie zagadnienia na ostrzu szpilki , to jako ogólna sugestia jest to właściwy kierunek  :wink:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle to ja wiem, ale może ktoś już ma opinie. Podoba mi się możliwość ominięcia przedwzmacniacza, pasuje mi mocowo pod głośniki, które zamierzam użyć... Z drugiej strony Helix C Four to również bardzo dobry sprzęt, a póki co z Helix jestem zadowolony...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wpadły długo wyczekiwane nowe dystanse. Zamówiłem sobie zwykły dystans śr. wew. 15 cm i śr zew 19 cm, następnie spiłowałem go poszerzając co widać na poniższych zdjęciach. Tak przygotowany dystans został pomalowany żywicą, a następnie czarnym lakierem akrylowym. Niestety kształt poszycia drzwi nie pasował pod dystans (wysepka o mniejszej średnicy), a kształt pod dystansem był zbyt nieregularny aby go dopasować. Użyłem więc Poxyliny, zrobiłem bazę pod dystans, przykręciłem go, a otwór został powiększony wycinając blachę wyrzynarką aż do granicy dystansy. Po przykręceniu go na blachowkręty, dodatkowo uszczelniłem styk łączenia Poxyliną. Dystans uzbroiłem w nakrętki pazurkowe na śruby M5, głośnik siedzi więc bardzo pewnie. Niestety zdjęcia tylko z pierwszego etapu prac nad dystansem, może coś dorobię. Mam nadzieję, że warstwa Poxyliny nie wpłynie jakoś negatywnie na pracę głośnika. Zastanawiam się czy zostawić za głośnikiem matę STP Crystal, czy zerwać ją. Dodatkowo wpadł URC 3 do sterowania głośnością.

 

http://www.wearenoir.pl/audio/dystans0001.jpg

 

http://www.wearenoir.pl/audio/dystans0002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że robiąc większy przewiew nie będzie na minus. To co zostało ma szerokość standardowego dystansu. Generalnie na żywo wyglądały lepiej niż na zdjęciach, szczególnie po zamaskowaniu nakrętek i wyszlifowaniu, ale zdjęcia wychodziły słabo, więc dałem sobie z tym siana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Z samochodu wyleciał Morel Ultimo 12 Titanium wraz z Helixem A1, na zastępstwo przyszedł Scan-Speak 30W/4558T00 tymczasowo pod mostkiem z Helixa A6 i trzeba przyznać, że był to świetny krok. Schodzi nisko, gra szybko, absolutnie nawet przez moment nie słychać go z tyłu. Duża zmiana na plus. Plan jest nadal na trzy drogi, ale generalnie to widzę, że nawet samym Helixem A6 można fajnie zasilić cały system i też mi to chodzi gdzieś tam po głowie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał zmienić na kolejnego Helixa to byłby to prawdopodobnie C-FOUR, plan jest raczej na zostawienie A6 na przód i dołożenie PDX-M12 na suba. Ewentualnie w przyszłości zamiana A6 i DSP.2 na P-SIX. Chociaż nie ukrywam że najbardziej chciałbym 2 x C-FOUR, ale póki buduje dom nie mogę wydać 10k na piece do samochodu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...