Skocz do zawartości

Alfa Romeo 159 - khazar


khazar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 419
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 2 tygodnie później...

Udało się w końcu znaleźć chwilę czasu i wpadłem do Michała na rekonesans. Jest nad czym pracować, ale i dowiedziałem się o błędach, których nie byłem świadomy. Trochę niepokoi mnie fakt, że w niecałe 30 minut ustawił mi DSP znacznie lepiej, niż sam byłem w stanie to zrobić przez kilka wieczorów w samochodzie, co zastanawia mnie czy w ogóle jest sens, żebym się w to dalej bawił :-) 

 

Z rzeczy które wiedziałem, że mam źle (pomijając ustawianie na niedoświadczone ucho) to kierunkowanie tweeterów. Nie jest to zła wiadomość, ponieważ i tak jak już przeszedłem na aktywkę i mam dwa wolne kanały, to chciałem dodać średniaka, więc nowe słupki i tak trzeba by zrobić. Słupki, które mam obecnie zostały zakupione gotowe, z instalacji z zakładu car audio właśnie do takiej Alfy 159 (siedział w nich tweeter z Morel Virtus), więc nie robiłem tego sam. Natomiast po wizycie u Michała i po uświadomieniu jak wielu rzeczy nie wiem, jestem pewien, że gdybym robił je od nowa sam, to i tak bym spieprzył te ukierunkowanie tweetera i średniaka :-)

 

Drugi punkt programu, którego nie byłem świadomy to za długi dystans dla woofera. U mnie wychodzi tunel ok. 45 mm (zrobiłem tak, żeby woofer zrównać z tapicerką). No i tutaj niestety nie mam pomysłu na poprawę, woofer jest w takim miejscu, gdzie trudno będzie ten dystans rozszerzyć w kierunku drzwi, myślę żeby prowizorycznie wpuścić ten woofer z 10 mm w głąb drzwi, a dystans z MDF przeszlifować aby trochę się rozszerzał (blachę z poszycia drzwi wyciąć jeszcze bardziej). Ale to chyba środek zaradczy na krótki czas, aby chociaż trochę poprawić dziurę w paśmie 63-80 Hz, która jest dość duża i podbijanie EQ tutaj zupełnie nic nie daje. Nie wiem czy to kwestia drzwi, bo tak jak pisałem wcześniej ta sama dziura jest gra tylko subwoofer nie odcięty od góry.

 

Powoli dochodzę do wniosku, że trudno będzie poprawić te drzwi, aby nie mieć co do nich wątpliwości. Jako, że traktuje te auto trochę testowo, to chyba zdecyduje się na  komory i zmianę woofera. Myślę o wooferze z zestawu Elate oraz dołożeniu średniaka CDM 880, czyli w zasadzie skompletowaniu zestawu trójdrożnego Elate, co przynajmniej w moim wyobrażeniu, powinno również fajnie się zgrywać z moim subem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się w końcu znaleźć chwilę czasu i wpadłem do Michała na rekonesans. Jest nad czym pracować, ale i dowiedziałem się o błędach, których nie byłem świadomy. Trochę niepokoi mnie fakt, że w niecałe 30 minut ustawił mi DSP znacznie lepiej, niż sam byłem w stanie to zrobić przez kilka wieczorów w samochodzie, co zastanawia mnie czy w ogóle jest sens, żebym się w to dalej bawił :-)

 

Było coś o tym wcześniej :wink: , pewnych spraw nie opanujesz w dwa tygodnie , czy przez forum .

"Moim zdaniem jest fajnie " nie trzyma próby w zestawieniu z pół godziny pracy osoby doświadczonej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozazdrościć takiego fachowca w okolicy, też jestem świadom że osoba z doświadczeniem jest w stanie wycisnąć więcej z setupu niż ja przez rok posiadania Helixa. Problem tylko w tym by trafić faktycznie do kogo trzeba i być zadowolonym z jego pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiem, do tej pory wydawało mi się, ze średniaki na siebie a tweetery gdzieś pod lusterko. Ale w tej chwili nie wiem czy to ja je będę robił. Może i tweeter i średniak pod lusterko? Jeżeli będę probowal robić to sam, to na pewno popróbuje sobie z różnymi ustawieniami, przed budową słupków.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiem, do tej pory wydawało mi się, ze średniaki na siebie a tweetery gdzieś pod lusterko. Ale w tej chwili nie wiem czy to ja je będę robił. Może i tweeter i średniak pod lusterko? Jeżeli będę probowal robić to sam, to na pewno popróbuje sobie z różnymi ustawieniami, przed budową słupków.

z własnego doświadczenia podpowiem że samemu musisz się określić co chcesz i czego oczekujesz. Każdy kierunek zagra inaczej każdy ma swoje dobre i złe strony w obecnym setupie u siebie zrobiłem 3 pary słupków z różnymi kierunkami , każdy przejeździł że mną dłuższą chwilę i był i na siebie były i na 3 osobę i są obecnie w połowie między lusterkiem a radiem w moim przypadku chyba wypady najkorzystniej ;) ale będzie jeszcze konferencja;) .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że to najlepsza opcja, ale jednak jestem również estetą (chociaż nie widac tego jeszcze w bagażniku), wiec słupki będą zrobione klasycznie. Jak już odgadnę najlepsze ustawienie głośników, moglbym nawet samemu je sprobowac zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wypada zapytać co chcesz osiągnąć zmiana kierunków i czy wiesz co za sobą niesie zmiana kierunku głośnika ??? Wszyscy piszą o zmianach kierunków i innych pozycjach, a nigdzie nie napisane zostało co to za sobą niesie

Oczywiście nie pisze w formie zaczepki tylko zadania pytania czego szukasz i co takimi zmianami jesteś w stanie osiągnąć

Są ludzie którzy wsiądą do auta i sa w stanie ulepić coś bez żadnych zmian, ale są też "fachowcy" którzy nie ruszą auta bez wywalenia wszystkiego i wsadzenia własnych gratów które to będą robić loda ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ukierunkowanie zostanie zmienione, na pewno tweeter pójdzie wyżej niż obecnie (lewy tweeter gra trochę w daszek od zegarów). Z tego co zobaczyłem, różni instalatorzy, różnie kierują te głośniki: pod lusterko, na twarz, na siebie... Domyślam się, że różne przetworniki inaczej reagują na zmiany, więc pomocna byłaby wskazówka od kogoś kto pracował na trójdrożnym Morelu Elate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że podpytam o to przy następnej wizycie w Redzie. Ja sobie mogę poczytać na ten temat, ale co z tego jak nie sprawdziłem tego sam. Poza tym nie jestem osłuchany z różnymi systemami, więc i tak nie wyciągnąłbym dobrych wniosków. Problem jest taki, że w samochodzie mam dużo rzeczy już zrobionych (kwestia tego czy lepiej czy gorzej...), więc nikt nie chce się grzebać w rozpoczętej robocie bo to jest po prostu upierdliwe - i ja to rozumiem. Ten samochód postaram dokończyć sam (jeżeli chodzi o robotę instalacyjną), wspierając się radami i strojeniem Michała. Kolejne auto będzie budowane już od zera u niego. 

 

Podsumowując swoją zabawę w car audio przez okres dwóch lat, miałem okazje popróbować różnych rzeczy (w ograniczonym do swojej instalacji stopniu), miałem okazję wyciągać raz trafne, raz błędne wnioski. Na chwilę obecną wiem, że temat jest na tyle skomplikowany, że bez dużej praktyki, osłuchania, nie dam rady wyciągać wniosków na podstawie tego co jest na forum. Niektóre tematy czytałem kilkukrotnie na przestrzeni dwóch lat i gdy wydawało mi się że rozumiem więcej, wyciągałem inne wnioski z danego tematu niż kilka miesięcy wcześniej. Ale prawda jest taka, że nadal ta moja "wiedza" jest skromna, niepodparta teorią i przede wszystkim słuchaniem. Nie uważam jednak tego czasu za zmarnowany, bo robiąc kolejne auto (już nie sam) będę bardziej świadomy prac przeprowadzonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjedź na szrot, wyszarp pare słupków, w drodze powrotnej do spożywczego po rolmopsy lub coś co rozmiarem podpasuje żeby w nie po konsumpcji wmontować głośnik, po czym śrubka, blaszka, montaż i ewentualne doginanie pod odpowiednim kątem. Jak znajdziesz odpowiedni to zostanie Ci wykończenie po wystrojeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tych słupków co mam, zmieniłem ukierunkowanie tweeterów: lewy gra na lewe ucho, prawy na prawe ucho, bardziej w stronę tyłu samochodu niż bocznej szyby. Na szybko to wydaje mi się, że tak jest lepiej, jakby ktoś zrzucił koc z grających tweeterów, jest dużo więcej detali, przy czym wydaje się mniej natarczywie (może to przez te detale). Na chwilę obecną słupki zostaną już tak, do czasu budowy kolejnych, przystosowanych do 3way.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...