Skocz do zawartości

Honda Civic VII potrzebna porada


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich :)

Zakupiłem sobie niedawno używaną Hondę Civic VII hatchback 2001r. i nadeszła pora popracować nad car audio. Honda ma jeszcze fabryczne radio... na kasety i 2 "wypierdziane" głośniki z przodu. Kwota jaką chcę przeznaczyć to maksimum 1000zł (razem z wygłuszaniem) ale chciałbym zejść poniżej. Wiem, że za taką kasę nie będzie rewelacji ale zależy mi po prostu na w miarę fajnej jakości dźwięku, tak żeby można było trochę głośniej posłuchać muzyki bez brzęczenia głośników. Pomysł jest taki, żeby w pierwszej kolejności wymienić radio, wygłuszyć drzwi i wstawić 2 porządne głośniki dwudrożne do drzwi. I mam parę pytań:

 

1. Czy radio i porządne 2 głośniki dwudrożne w drzwiach mogą funkcjonować bez wzmacniacza? Jeśli dobrze rozumiem to jest kwestia odpowiedniego doboru mocy radia do mocy głośników?

2. Czy taki zestaw: radio ~500zł, 2 głośniki ~300zł w wygłuszonych drzwiach z przodu daje możliwość na osiągnięcie efektów... ciężko wyjaśnić o jakie efekty chodzi, porównałbym to do zestawu głośników 2.1 do komputera za około 200zł?

3. Czy kupić nowe radio czy szukać używane w tej samej cenie ale z wyższej półki?

4. Często wożę dużo bagażu i subwoofer w bagażniku mógłby przeszkadzać, czy dodatkowe głośniki w tylnej półce bagażnika mogłyby pomóc, czy jeśli jeżdżę głównie sam, lub z jednym pasażerem, to lepiej skupić się na przedniej scenie i tam włożyć cały budżet?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi, mam nadzieję, że wszystko zrozumiałe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko. Radio Pioneera z serii FD mają po 40 watów w RMS więc poradzą sobie z podstawowymi zestawami.(DEH-4800FD MVH-280FD) Na wygłuszenie policz sobie +/- 300zł. Zestaw przedni, jak nowy to spoko opcją będzie Excursion SX-6c. Takim zestaw powinien już jakoś plumkać.

 

P.S. Poczytaj sobie FAQ Nazara i przywitaj się w odpowiednim dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko. Radio Pioneera z serii FD mają po 40 watów w RMS więc poradzą sobie z podstawowymi zestawami.(DEH-4800FD MVH-280FD) Na wygłuszenie policz sobie +/- 300zł. Zestaw przedni, jak nowy to spoko opcją będzie Excursion SX-6c. Takim zestaw powinien już jakoś plumkać.

 

P.S. Poczytaj sobie FAQ Nazara i przywitaj się w odpowiednim dziale.

 

Racja, gdzie moje maniery :P już napisałem post przywitalny :)

 

A co do Twojej odpowiedzi Jankus: załóżmy, że zakupiłem któreś z tych radii o których pisałeś i ten konkretny zestaw głośników. Czy muszę kombinować, żeby wysokotonowy głośnik wcisnąć gdzieś w ramkę na wysokości głowy, czy można wsadzić gdzieś w drzwi i też będzie ok?

I czy tweeter można połączyć z wooferem na jednym wyjściu z radia? Dokładniej chodzi mi o to, czy po montażu takiego zestawu zostaną mi jeszcze opcje na 2 głośniki na tył, ponieważ na radiu napisali 4x100W.

A i jeszcze jedno pytanko - czy te dwa radia różnią się tylko tym, że tańszy model nie ma napędu CD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ten konkretny zestaw głośników. Czy muszę kombinować, żeby wysokotonowy głośnik wcisnąć gdzieś

Nie znam Civic i ich możliwości w przyjmowaniu odpowiedniej "rzeźby", natomiast przed finalnym umocowaniem wysokotonowego możesz poeksperymentować z mocowaniem chwilowym na "brzydkiej podstawce czy drucie" go przytrzymującej na wysokości głowy - co raczej będzie optymalne i zaadaptowane poprzez estetyczne obudowanie, lub w drzwiach ze względów technicznych i zdolności rzeźbiarskich.

Co do łączenia obu głośników, to poczytaj jednak Nazara lub inne info na ten temat.

Bo widzę, że nie czytałeś, bo to pytanie nie byłoby zadane.

I zapoznaj się z instrukcjami tych odbiorników. W necie są instrukcje (pdf).

4x100W jest mocą max. i nie jest to tożsame z mocą rms. Rms w granicach 40W na kanał. W tych radiach ta moc nie jest rozdzielana na każdy z głośników w twoim rozumowaniu. Jest rozdzielana na każde z czterech drzwi, nie na poszczególne głośniki typu midbas i wysokotonowy.

Tak by było, gdyby te radia miały zwrotnice aktywne, a niestety ich nie mają. Mają tylko (lub aż) filtry HPF LPF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Civicu 7 z tego co widzę masz fabrycznie tweetery w trójkątach lusterek w drzwiach. Wyciągnij stare, zamontuj nowe. Te radia różnią się właśnie tym że jeden ma CD a drugi nie. Tyle w temacie, no może obudowa będzie mniejsza w tym bez CD. Głośniki możesz zamontować inne, ale akurat ten zestaw jest już w miarę sprawdzony i nie przegina twojego budżetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@grzeczny_52 przeczytałem ten FAQ, już mniej więcej rozumiem o co chodzi, jak przyjdzie czas na montowanie to dokładnie się zorientuję jak to należy podłączyć :)

 

@Jankus Niestety w moim civicu nie ma tweeterów w trójkącie lusterek, ale miejsca jest sporo, tak samo jak pod listwą w ramie z przodu (nie wiem czy dobrze to opisałem). Będzie można coś pokombinować. 

 

Plan jest taki: 

-wygłuszanie drzwi z przodu

-pioneer deh-4800FD

-Excursion SX-6c

 

Powinno się zamknąć w około 800-900 zł jeśli wszystko pójdzie sprawnie. Jak zmontuję, to pochwalę się na forum i napiszę jak efekty.

Serdecznie dziękuję za pomoc :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla "zminimalizowania strat" w poniesionych kosztach i spędzonych wielu godzin podczas pracy przy aucie proponuję przeanalizować instalacje tu przedstawione w odpowiednim dziale.

Niekoniecznie musi to być Honda Civic :wink: ...

Wszelkie błędy jak i właściwe podejście do instalki jest natychmiast komentowane przez doświadczonych Userów. Oglądaj zdjęcia i czytaj komentarze - będziesz miał doświadczenie przynajmniej na tyle duże, że nie popełnisz głupich lub kosztownych w naprostowaniu błędów.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Prace trwają :)

Powiedzcie mi, czy pod dystans z MDFu na głośnik, jest sens założyć jakąś twardą gumę? Prawdopodobnie zabraknie mi kilka milimetrów i będę musiał jakoś odciągnąć ten MDF, a pomyślałem, że taka guma dodatkowo odrobinę zniweluje drgania głośnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dedykowany do twojej Civic ma grubość 25 mm.

Za mało?

 

Jakieś gumy nie są potrzebne. Głośnik ma mieć mocne i sztywne mocowanie.

 

No właśnie zamiast sprawdzić to kupiłem od takie 18mm i prawdopodobnie zabraknie kilka milimetrów. Zastanawiam się czy muszę kupić nowe MDFy czy zrobić właśnie jakąś podkładkę i jaki materiał będzie do tego najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiększ otwór (wytnij metal) do rozmiaru pierścienia mdf po wewnętrznej. Jakby nie patrzeć i tak to trzeba wyciąć by woofer miał jak oddychać.

 

Co do brakujących 7mm dystansu, jeżeli wf wejdzie ci na głębokość to może zostać jak jest. Jak nie to najprościej z mdfu dołożyć dodatkowy krążek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, jakoś sobie poradziłem z tymi dystansami i wszystko już by było skończone gdyby nie to, że...

Prawa strona przestała grać. Na fabrycznych głośnikach zanim wszystko zdemontowałem grały obie strony. Teraz sprawdzałem multimetrem i w ogóle nie ma napięciu na fabrycznym kablu, na lewym pokazuje 12-13V i głośnik gra, a z prawej strony milczy. Pilnowałem tego żeby kable były zaizolowane i zrobiło się żadne zwarcie, jednak mogło się zdarzyć, że jeden kabel dotknął karoserii, czy może mieć to jakiś wpływ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiadasz, że masz multimetr.

Ustaw go w tryb omomierza.

Wypnij kostkę z radia, zlokalizuj prawy głośnik i zmierz rezystancję. Nie pamiętam czy mają one 4 omy. Jeżeli tak, to mniej więcej tyle powinien wyświetlić multimetr. Jeżeli pokaże zero lub znacznie poniżej 4 omów, to w pierwszym przypadku jest przerwa w obwodzie, a w drugim niepełne zwarcie.

Rozumiem, że balansem wcześniej się nie bawiłeś i nie pozostawiłeś ustawionego na lewy kanał max., a na prawy zero?

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypnij kostkę z radia, zlokalizuj prawy głośnik i zmierz rezystancję. Nie pamiętam czy mają one 4 omy. Jeżeli tak, to mniej więcej tyle powinien wyświetlić multimetr. Jeżeli pokaże zero lub znacznie poniżej 4 omów, to w pierwszym przypadku jest przerwa w obwodzie, a w drugim niepełne zwarcie.

Rozumiem, że balansem wcześniej się nie bawiłeś i nie pozostawiłeś ustawionego na lewy kanał max., a na prawy zero?

 

Świetny pomysł, na pewno jutro spróbuję i może coś to wyjaśni. Aż wstyd, że sam na to nie wpadłem.

Radio tak jak podłączyłem, nie było nawet dotykane przeze mnie i nie sądzę, żeby balans na tych kanał "sam się zmienił", ale to też sprawdzę. Po połowie dnia walk po prostu nie miałem już siły i zamknąłem garaż, dość mocno sfrustrowany. A teraz mam plan działania na jutro, wielkie dzięki :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś udało mi się wpasować głośniczek, zaraz będę zamykał boczki i została ostatnia sprawa - prawa strona nie gra.

 

Podłączyłem rezystor o znanej mi wartości w miejsce głośnika i zmierzyłem przy samej kostce, pokazał dokładnie tyle ile miało być, więc przewód nie jest nigdzie uszkodzony. Potem podłączyłem stare radio i głośnik grał. Następny krok, to zmierzyłem napięcie bezpośrednio na kostce wpiętej do radia (nowego) - lewy kanał w porządku, na prawym napięcie 0. Diagnoza chyba oczywista, spalony prawy kanał w radiu. Przy pierwszym podłączeniu grały obie strony, najwidoczniej musiałem przy montażu zrobić gdzieś zwarcie. No cóż, za błędy się płaci. 

Tylko teraz pytanie - czy jest możliwość naprawić radio, są w ogóle firmy/osoby które się tym zajmują, czy konieczny będzie zakup nowego radia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...