Skocz do zawartości

E60 poprawa audio.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema :) mam e60 lci 03,2007 z radiem ccc profesional i chciałbym poprawić nagłośnienie.
Zaznaczę na początku , że nie mam dużych wymagań, ma to grać czysto i nie męczyć :)
Ori jednostka na pewno zostaje i zależy mi na sterowaniu z idrive i kierownicy.
Planuję zakup procesora i podłączyć go pod hi-input z głośników w półce(głośniki wylatują).
A pod procesor wzmak+przednie drzwi i drugi pod suba w bagażniku( te pod fotelami też "wylecą")
Procesor znalazłem na allegro alpine phe-h650 myślę,że cena za niego dobra https://allegro.pl/alpine-pxe-h650-procesor-dzwieku-i7447365868.html#imglayer
lub helix dxp6 https://allegro.pl/helix-dxp-6-dxp6-dxp-sklep-dabrowa-gornicza-i6413567026.html
lub coś z forumowych rąk do 700pln :)
Czekam na sugestie i opinie.
Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kozak w temacie audio, ale BMW ma chyba cięte pasmo od razu na wzmaku i w tylnej półce możesz mieć jakieś braki w paśmie - poszperałem w necie i znalazłem coś takiego:

- rear speakers signal is a really sad one, lacking bass completely - do not ever try to connect a sub (or anything else) to this rear speakers (won't play, as there are almost no bass frequencies going to these speakers)

 

co prawda to tyczy się f30, ale nawet w E36 już tak jest cięte, więc w tych nowszych pewnie tym bardziej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jak to? To przeca BMW. Mega super hiper fura za grube dziengi z Dojczlandu. I coś nie teges? Że nie gra? Toż sonsiad z audicy właśnie promienieje!. Sorry! nie mogłem się powstrzymać.
jeszcze chciales cos madrego dodac cz y liczba postow juz sie zgadza?

 

 


jak wylecą te spod fotelów to co będzie?
To bedzie sub w bagazniku(w przyszlosci)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ,że piszę post jeden pod drugim.
Z polecenia zakupiłem procek z wbudowanym wzmakiem gms dda435.
Chcę go podłączyć przez hi input i chcę nim napędzić przód (spróbuję co z tego wyjdzie).
Chcę jednak zachować sterowanie idrive i z kierownicy.
I tutaj pytanie czy taki adapter rozwiąże zadanie
adapter parrot bmw https://allegro.pl/adapter-parrot-bury-bmw-1-e87-f20-3-e46-e90-f30-i7133098637.html
radio z tyłu wygląda tak https://zapodaj.net/861d7142d5c8e.jpg.html
tak ori kostka https://zapodaj.net/19a587b101e19.jpg.html
a tak wiązka gms https://zapodaj.net/75db0e3f37216.jpg.html
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jeśli chcesz zasilić przód aktywnie.

W ori kostce zlokalizuj przewody na przednie głośniki, puść z nich sygnał na obie pary wejść do GMSa, następnie np. z frontowych wyjsc GMSa puść sygnał na tweetery - tu się nie obędzie bez dodatkowej instalacji a z wyjsc real w GMS puść sygnał na oryginalne przewody do głośników przednich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


W ori kostce zlokalizuj przewody na przednie głośniki, puść z nich sygnał na obie pary wejść do GMSa
Jeśli podłączę wyjście z radia na przednie głośniki do wejść gms to te wyjście(z radia) nie może iść do głośników bo będzie zwarcie-z wyjściem końcówki gms-a na głośniki?

 


frontowych wyjsc GMSa puść sygnał na tweetery - tu się nie obędzie bez dodatkowej instalacji a z wyjsc real w GMS puść sygnał na oryginalne przewody do głośników przednich.
Spróbuję na początek bez rozdzielania tw. i mid. i jeśli mi się spodoba to na początek zostawię :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli podłączę wyjście z radia na przednie głośniki do wejść gms to te wyjście(z radia) nie może iść do głośników bo będzie zwarcie-z wyjściem końcówki gms-a na głośniki?

Spróbuję na początek bez rozdzielania tw. i mid. i jeśli mi się spodoba to na początek zostawię :)

Robisz przerwę w obwodzie i sygnał zamiast na przednie głośniki trafia do GMSa, sygnał wyjściowy z GMSa wspinasz w te „ucięte” przewody tak żeby trafił do głośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich (prawie) BMW mniej wiecej od roku 2004 sa 3 konfiguracje dzwieku. Powinienes zaczac od tego, zeby ustalic, jaki system jest u Ciebie. Rodzaj glosnikow i wzmocnienia nie ma zwiazku z tym, ze masz navi professional. Nawet w wersjach bez navigacji moze byc HiFi Pro i odwrotnie.

 

1) Bazowe stereo - korzysta ze wzmacniacza w jednostce sterujacej. Mozna tensystem rozpoznac po braku tweeterow.

2) Hifi - dzwiek w niskim poziomie idzie z jednostki sterujacej do wzmacniacza

3) Hifi Pro - inaczej przez innych nazywany Logic7 - dzwiek leci po cyfrze (swiatlowod) z jednostki sterujacej do wzmacniacza.

 

Oczywiscie w kazdym z tych przypadkow sa rozne ilosci, rozna jakosc glosnikow, a nawet rozne ich wielkosci (niskotonowe pod przednimi siedzsniami)

 

Zakladajac, ze nie chcesz tworzyc zaawansowanego systemu, to radze skorzystac z gotowych zestawow glosnikow tworzonych specjalnie pod BMW.

 

Nie korzystaj z zadnych konwerterow Hi-Lo, tylko skorzystaj z wyjscia bezposrednio z jednostki. Jesli masz bazowe stereo, to wystarczy przekodowac "radio" na Hifi i juz bedziez mial niski poziom. Jednak w najstarszych systemach tego typu BMW stosowalo wzmacniacze napedzane sygnalem zbalansowanym. Musisz to sprawdzic.

Zaleta takiego podlaczenia jest pozbycie sie podbicia basow i wysokich tonow, co BMW stosuje, zeby polepszyc dzwiek z bardzo kiepskich bazowych glosnikow niskotonowych i braku tweeterow. Mozna to skompensowac w procesorze, ale po co naprawiac dzwiek, jak mozna prostym sposobem miec plaska charakterystyke.

 

Robilem juz dzwiek w kilku bmw, tych nowych rowniez. To specyficzne samochody z punktu widzenia audio, ale znajac sie na tym mozna dosc niskim kosztem uzyskach poprawny dzwiek, ktory bedzie znacznie lepszy niz HiFi Pro. Bez subwoofera dedykowanego mozna uzyskac niezly poziom basu dzieki wooferom, ktore maja 20cm i sa umkeszczone w specjalnych miejscach pod siedzeniami.

 

Gdybys chcial to zlecic firmie caraudio, to wybjerz tylko te, ktore znaja specyfike BMW. Inaczej wydasz znacznie wiecej kasy na sprzet, a efekt bedzie gorszy.

 

 

Wysłane z mojego SM-T715 przy użyciu Tapatalka

Teraz doczytalem, ze masz juz wersje LCI, czyli jest szansa, ze wytarczy Ci zwykly wzmacniacz bez wejscia zbalansowanego.

 

Druga sprawa, to ze nie bierz sygnalu z tylnych glosnikow w polce, bo do nich leci pociety sygnal, zeby uniknac obiazania ich basem, ktorego i tak nje zagraja.

 

Najlepiej sygnal wziac z wiazki, ktora jest tuz obok przedniego fotela w mkejscu, gdzie lacza sie dywaniki.

 

Wysłane z mojego SM-T715 przy użyciu Tapatalka

A remote z kabelka za boczkiem tylnego siedzenia, ktory sluzy do wlaczania wzmacniacza anteny.

 

Wysłane z mojego SM-T715 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zdekodowac vin i sprawdzic, jakie masz wyposazenie audio.

 

S676 HIFI

S677 HIFIPRO

 

Wysłane z mojego SM-T715 przy użyciu Tapatalka

Poza tym, jak masz hifipro, to w idrive musisz miec sterowanie procesorem (equalizer, scena)

 

Wysłane z mojego SM-T715 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nje masz zadnego wpisu w VIN, to znaczy, ze masz bazowe audio - czyli bez zewnetrznego wzmacniacza.

Czyli musisz przekodowac na hifi, pociagnac sobie kable z okolic przedniego fotela do wzmacniacza i spowrotem ze wzmacniacza.

 

 

Wysłane z mojego SM-T715 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Nie mam fabrycznego wzmacniacza, ale tw są :)
Mam zamontowany procek gms dda 435, od niego lecą trzy pary rca. Mam wzmacniacz xetec 4g600 igłośniki 13 as r130 evo. Problem jest z drzwiami bo jest w nich jedna wielka dziura, i nie ma gdzie zamontować dystansa, Dodatkowo po opuszczeniu szyby est tam malutko miejsca. Myślę czy w miejsce fabrycznych 10 włożyć lepsze średniaki i tw i zasilic to aktywnie z xeteca, a w bagażnik suba/suby. Sprawdzałem wczoraj pb s08 w br pod xeteciem i grał całkiem dobrze, dziwiłem sie że przebił się przez bagażnik e60, w e46 nie było go słychać :)
Co o tym myslicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Cześć, jakie rozwiązanie polecacie jeśli chodzi o niskie tony w bmw?

1. Wymiana subow pod fotelami na dedykowane np audio system i zasilenie wzmacniaczem.

2. Odłączenie subow pod fotelami i dołożenie suba+mono do bagażnika(bagażnik w E60 jest dużo mniej wyciszony niż w E46)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przez chwilę Pb s8 w br pod xetec 350w mostku i grało to całkiem ładnie ale brakuje trochę. As pod fotelami zagrają bo chyba nie ma tam zbyt dobrych warunków. Myślałem nad 2x8 lub 2x10cali w bagażnik ok 700w-1kw rms. Mam w domu emphaser eb15, a za dobre pieniądze mogę kupić as xion 12 900
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jakie rozwiązanie polecacie jeśli chodzi o niskie tony w bmw?

1. Wymiana subow pod fotelami na dedykowane np audio system i zasilenie wzmacniaczem.

2. Odłączenie subow pod fotelami i dołożenie suba+mono do bagażnika(bagażnik w E60 jest dużo mniej wyciszony niż w E46)

Cześć, jakie rozwiązanie polecacie jeśli chodzi o niskie tony w bmw?1. Wymiana subow pod fotelami na dedykowane np audio system i zasilenie wzmacniaczem. 2. Odłączenie subow pod fotelami i dołożenie suba+mono do bagażnika(bagażnik w E60 jest dużo mniej wyciszony niż w E46)

Z opisu wynika że już masz jakąś rzeźbioną konfiguracje.Zacząłbym od identyfikacji co masz już włożone.I nie dawaj się łatwo omamić że wymiana wooferow pod siedzeniami da spektakularne efekty.Mówię to z perspektywy osoby która dużo szukała i ma na półce w garażu chyba jeszcze z 4 różne woofery do BMW (nie licząc tych które się przewinęły) :) Skoroemasz wzmacniacz tockeduna rozsądną droga to zakodowanie HiFi i podłączenie wzmacniacza przez high input. W BMW signal analogowy jest balasowany i mało który wzmacniacz do przyjmie.

Jak woofery pod siedzeniami dostaną prawdziwa moc to rozwiną skrzydła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam, ciąg dalszy :)

Opiszę co chciałbym zmienić w obecnym systemie, oraz problemy jakie są ale od początku

Samochód fabryznie wyposażony w navi pro ccc + standardowe nagłośnienie czyli bez tweeterow.

Obecnie:

Pod navi podłączony gms dda 435 przez hi Input, pod gms przód- xetec 4g600-> u dimension proz comp 4b pasywnie, oraz xetec p2- audio system xion 12 900 br.

Źródło to spotify z telefonu przez aux/sporadycznie cd. Drzwi oraz bagaznik+klapa wygluszone.

 

1. Cichszy kilkakrotnie w porównaniu do cd dźwięk przez aux, ogólnie słabsza dynamika. Zastanawiam się nad montażem dedykowanej jednostki android, przez co miałbym możliwość odsłuchu przez bt, do tego wzmacniacz słuchawkowy, lub puki co sam wzmacniacz słuchawkowy.

 

2. Ostre wysokie tony, tweeter to udim proz t2, ale czytałem że xetec "lubi wyostrzać"

 

3. Wyłączający się p2 na kilka sekund po ok godzinie mocnego grania. Mam go schowanego pod podłogą we wnęce Koła i tu bym widział problem, zasilanie stabilne, o przesterze nie ma mowy, założyłem dodatkowy wentylator- jest dużo lepiej ale też się wyłączy

 

4. Na czym polega przekodowanie audio na hi fi, czytałem że obecnie jest wyjście z balansowane, ale nie wiem co to znaczy.

 

5. Zakłócenia, walczyłem na wszystkie sposoby, obecnie gms jest w schowku i rca biegną przez całe auto, zastanawiam się czy warto przenieść go w miejsce gdzie są wzmacniacze.

 

6. Wymiana wooferow pod fotelami, obecnie są 16cm, zastanawiam się nad audisonami lub u dimension proz 8b nowszymi, czy może warto dolozyc do audio system?

 

To by było na tyle, z góry dziękuję za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...