Skocz do zawartości

Audi A6 C7 LIFT Avant - budowa car-audio


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak masz VCDS'a to podeślij na PW AutoScan to sprawdzę co i jak

Poszło na PW

 

Wpisz sobie model auta i rok.

 

To urządzenie ,powinno załatwić sprawę ,jeśli szukasz interfejsu.

 

 

https://navtv.com/products/NTV-KIT860/zen-v.html

Ciekawe urządzenie:-) Warto się przyjrzeć co to potrafi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Widziałem jakie są koszty i spodziewałem się, że to nie będzie tanie rozwiązanie ale właśnie pytanie czy finalnie to ma sens zakładając, że do tego trzeba dorzucić jeszcze jeden klocek. Taki zestaw będzie kosztował więcej niż zastosowanie czegoś czym można się wpiąć w wyjścia wysokiego poziomu z BOSE. Niezależnie od tego chcąc zachować pełną funkcjonalność sterowania z poziomu MMI  pewnie lepiej podpiąć się pod wyjścia głośnikowe z BOSE. Jest tylko kwestia ilości kanałów. Pomijając głośnik centralny z przodu i dwa efektowe na tylnej półce, które zamierzam sobie odpuścić to i tak zostaje do obsłużenia 10 kanałów plus sub. Pierwotnie celowałem w Helix V Eight a tak trzeba przeskoczyć pewnie na wyższy model, który miałby odpowiednio większą ilość wejść wysokiego poziomu. Alternatywą jest zastosowanie np. na tył dwudrożnych zestawów z pasywną zwrotnicą i w ten sposób z czterech kanałów na tył robią się dwa ale tu pojawia się problem niepełnego pasma jakie idzie w każdym z kanałów o czym wcześniej pisałeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja n twoim miejscu odpuścił bym te wszystkie interface i zrobił tak jak mam ja w a7:

Kupujesz procesor z HI-Input plus Optical np Helix DSP 2/3 + sterownik dzięki któremu przełączasz się z Hi-Input do Optical.

Do tego kupujesz Xduoo X10T II który ma wyjście optyczne

Rozbierasz drzwi/robisz wygłuszenie przy okazji kładziesz nowe kable

wkładasz dwa wzmacniacze lub jeden wielokanałowy - zależy jaki planujesz subwoofer.

Zostawiasz tylko głośnik w podszybiu do rozmów telefonicznych.

Na początek załóż głośniki na sam przód tył sobie odpuść - jeśli nie spełni twoich oczekiwań możesz dołożyć tył ale to popsuje ci całą scenę.

 

Możesz też kupić Helix V eight który zasili ci cały samochód.

 

Ja na codzień gram z Playera jego obsługa nie stanowi problemu - jest na wysiągnięcie ręki - bateria trzyma ok 1,5 tygodnia.

 

Ja zrobiłem tak jak ci napisałem i jestem zadowolony, koszt procesora 1500zł koszt playera 500zł za 2k masz najlepszej jakości źródło dźwięku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod dwoma postami wyżej też się mogę podpisać. Dasz interface po to aby procek dostawał światłem mp3 z karty pamięci w MMI - bez sensu. A CD audio ok, ale rozwiązanie średnio wygodne plus kto wie jak badziewna elektronika jest na „sekcji” odtwarzacza cd w MMI.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Prawie ogarnąłem temat. Prawie bo zostało mi jeszcze zestrojenie Helix'a ale ponieważ nie mam odpowiedniego sprzętu to musze podjechać gdzieś gdzie ktoś mi to ogarnie. Założenie miałem takie, żeby nie tracić nic z funkcjonalności obsługi przez MMI. Zrobiłem to na kilka etapów:

 

Etap1:

Wygłuszenie drzwi i wymiana głośników Bose na Gladeny. No i tu przyznam, że byłem zaskoczony jak wielką różnicę to zrobiło nawet na fabrycznym wzmacniaczu choć miałem wrażenie, że momentami nie daje rady, żeby napędzić nowe głośniki ale i tak różnica na plus kolosalna. To co na tym etapie mnie drażniło najbardziej to rozlazły bas fabrycznego subwoofera, bo on jak wiadomo bardziej dudni niż gra. Oprócz tego tak sobie dynamika ale to z powodu słabego wzmacniacza Bose.

 

Etap2:

Dodanie subwoofera z dedykowanym wzmacniaczem. Ponieważ w sedanie trudno gdzieś wcisnąć sensowny głośnik, żeby go zabudować to uznałem, że zajmę nieco bagażnika ale chciałem, żeby to było jak najmniej odczuwalne więc szukałem jakiegoś płaskiego głośnika. Padło na JL Audio 12TW3-D4. Obudowa zamknięta jest całkiem spora, żeby była wymagana pojemność ale to nie przeszkadza za bardzo, bo może być bardzo płytka i ma tylko 16cm więc tak na codzień użytkowo jest super. Do tego dodałem monoblok Mosconi D2 500.1 który został podpięty przez Hi Input z wyjściem wzmiacniacza Bose (kanał wychodzący na fabryczny sub, który został odpięty). Wzmacniacz umieściłem we wnęce na koło zapasowe, bo akurat tyle miejsca na to maleństwo znalazłem a i blisko do akumulatora jest. Zasilanie przez kondensator 1F. Muszę przyznać, że byłem w szoku jak to małe pudełko Mosconi potrafi poniewierać takim potężnym głośnikiem. Pierwsze odpalenie trochę mnie rozczarowało, ale jak przyciąłem pasmo filtrem to uśmiech nie schodził mi z twarzy tak to zagrało :super: Swoją drogą ten Mosconi to mega fajny klocek. Ma w zasadzie wszystko co trzeba, żeby dopasować do dowolnej konfiguracji. Wejście przełączane HiInput albo Liniowe, filty LP i HP, przy konfiguracji HiInput nie trzeba podpinać remote, bo sam startuje jak wykryje sygnał i jak już powiedziałem telepie okrutnie tym subem. W zasadzie to taki zestaw grał już całkiem przyzwoicie i nawet zastanawiałem się czy coś dalej robić ale jednak trochę brakowało dynamiki i ten balans tonalny nie był taki jak bym chciał więc nadszedł czas na etap 3. 

 

Etap3. 

Ponieważ nie chciałem po drodze wzmacniacza Bose, który jest strasznie cienki, to niestety nie było wyjścia i musiałem użyć interfejsu MOST 150 Nav-TV ZEN-V, który przyjmuje światłowód z MMI i konwertuje na zjadliwe wyjścia. Optycznie wychodzi prawy i lewy przód a pozostałe kanały RCA. Tak się wpiąłem w Helixa V Twelve. Helix zasila aktywnie poszczególne głośniki w całym przodzie łącznie z centralnym na podszybiu, każde z tylnych drzwi zasilane są jednym kanałem. Dlatego tak, bo w oryginale do każdych drzwi wychodzi tylko jedne kanał i potem przewód zwyczajnie gdzieś się rozdziela na midwoofer i tweeter. Nie ma zwrotnicy a tylko kondensatorek na tweeterze, żeby odciąć pasmo, żeby się nie zjarał. Nie chciałem rozbebeszać pół auta i ciągnąć nowych kabli więc wykorzystałem te, które oryginalnie idą do midwoofera i w drzwiach zainstalowałem zwrotnicę z której dopiero zasilam midwoofer i tweeter.  Tylne efekty w półce sobie odpuściłem. Dodatkowo z Helix'a wychodzi liniowo sygnał do wzmacniacza Mosconi. Po tym jak już ogarnąłem routing i odpowiednio przyciąłem pasmo na każdym kanale to efekt jest kosmiczny, bo jest świetna dynamika, jest o wiele lepsza rozdzielczość tylko jeszcze przyczepiłbym się do charakterystyki, która jest z pewnością do korekty ale to już podczas kalibracji z mikrofonem. Niezależnie od tego to co w tej chwili słychać dzieli przepaść w stosunku do tego co oferowało fabryczne Bose.

 

Działa mi wszystko co działało wcześniej, sterowanie z MMI itd. Oczywiście zniknęła mi w MMI regulacja DSP Bose ale i tak miałem to wyzerowane. Za to w Helixie do sub'a są dodatkowe funkcje DSP, które w mojej ocenie bardzo poprawiają działanie sub'a. Generalnie jestem mega zadowolony a będę jeszcze bardziej jak już uda się zrobić finalne strojenie całego systemu :super:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich zacnych klockach i nakładach to niech Ci ręce uschną za te pół pasywne drzwi.  :cisza: Z tego co piszesz to kanałów nie brakuje (V tvelve). Zerkajac do szklanej kuli jak pojedziesz na strojenie i zobaczysz minę stroiciela a potem posluchasz całych drzwi na jednej czasówce jaki jest bałagan będziesz te kable dokładać. Oczywiście bez urazy, choroba u każdego rozwija się w jego własnym zakresie a rozwiercanie kostek i ciągnięcie tamtędy przewodu do przyjemności bym nie zaliczył. :wink: Powodzonka w dalszych działaniach, sukcesów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystuję 10 kanałów. W A6C7 przy instalacji Bose wszystkie głośniki z przodu są napędzane aktywnie więc po trzy na stronę i central. Z tyłu po jednym kanale na każdą stronę i sub więc razem wychodzi 10. Zobaczę jak wyjdzie po tym strojeniu ale tak sobie powoli myślę, że jednak z tyłu mogłem te kable pociągnąć... Pewnie docelowo tak zrobię ale muszę mieć na to sporo czasu, bo wypatroszenie wszystkiego, żeby je pociągnąć i przy okazji czegoś nie uszkodzić to jest trochę zachodu. Muszę jednak przyznać, że dawno grzebanie przy samochodzie nie dało mi tyle frajdy jak przy instalacji tego wszystkiego :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tylko tył jest tak zrobiony to na razie zostaw, jak zobaczysz jaka jest różnica w przesunięciu sceny z przodu do środka samochodu kiedy grają tylne głośniki to i tak zrobisz sobie dwa presety co najmniej, bez i z tyłem. Stwierdzisz czy dla Ciebie jest o co walczyć, w Helixe można tak ustawić routing (posumować i poobracać fazy) na tył że on nie przeszkadza ale też jest wtedy mocno wycięty i pasażer z tyłu raczej będzie miał małą przyjemność słuchania tego co zagrają te głośniki, scena nadal jest z przodu może ciut rozmyta tylko przybywa przestrzeni, to już kwestia co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przodu i z tyłu Gladen Aerospace z tym, że z przodu zestaw 3-drożny z tweeterem Aerospace 28 a z tyłu 2-drożny z weeterem Aerospace 20


A tak przy okazji: znacie może jakieś sensowne miejsce w Łodzi lub w okolicy, gdzie można wykonać kalibrację systemu opartego o Helix'a? Ale nie na ucho tylko tak porządnie z odpowiednim sprzętem i przede wszystkim doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... jak to gra? Powiem tak: jeszcze do końca nie umiem ocenić, bo taka końcowa ocena przyjdzie po zestrojeniu Helix'a ale swoje zdanie już mam i jak sądzę ono będzie z pewnością jeszcze bardziej pozytywne niż teraz. Na ten moment jest tak: kosmiczna wręcz szczegółowość. W zasadzie zaryzykowałbym stwierdzenie, że ten system zbliżył się w tym zakresie do audio domowego, które mam. Oczywiście to nie do końca prawda i duże uproszczenie, bo porównujemy śliwki z jabłkami ale nie mam już takiego dyskomfortu i wrażenia wykastrowania dźwięku w tym samym kawałku, który słuchałem wcześniej w domu a potem przesiadłem się do auta. Jak było Bose to miałem wrażenie, że słychać połowę tego co było słuchając w domu a dodatkowo wszystko było zamulone i rozmyte. Tu jest żyleta a szczególnie średnica i wysokie. To tez nie jest tak, że jest jakoś ostro, że krew uszami leci. Jest przejrzyście i szczegółowo a same wysokie są wyraźne ale takie jakby aksamitne i delikatne. Nie jestem specjalistą od takich barwnych opisów więc nie wiem czy to dobrze oddaje to co chcę powiedzieć... Na dole mogłoby być nieco więcej "mięcha" (mówię o samych Gladenach) ale to pewnie jeszcze kwestia odpowiedniego zestrojenia, bo potencjał jest jak sprawdzałem kręcąc korekcją EQ na Helixie. Na ten moment to i tak za bardzo nie przeszkadza, bo jak gra wszystko razem, to JL Audio robi swoją robotę doskonale i kiedy trzeba bardzo ładnie mruczy. Ogólnie już teraz jest bardzo dobra dynamika, scena oczywiście jest rozjechana ale trudno oczekiwać, żeby było inaczej przed wystrojeniem. Jest jedna wada... System bezlitośnie obnaża wszelkie niedoskonałości źródła. Różnica pomiędzy słuchaniem radia a słuchaniem CD czy nawet Tidala z telefonu po BT jest kolosalna. Oczywiście to nie jest tak, że radio gra gorzej niż grało. Według mnie gra tak samo ale jak się przełączę na inne źródło to skok jakościowy jest kosmiczny a wcześniej to nie było tak odczuwalne. Pewnie da się to też trochę podrasować oddzielnym presetem na Helixie ale póki co jest tak jak piszę. To z grubsza tyle. Jak ogarnę do końca Helixa to wtedy dopiero ocenię finalnie jak jest ale już jestem mega zadowolony i wiem, że tam jest jeszcze duży potencjał. A tak jeszcze z innej beczki: jakość wykonania tych Gladenów normalnie wgniata w fotel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

# update

centralny gra cały czas ale cicho, nie wiem jaki to ma sens

 

Do zestawu dołączył nowy element. DLS CC-2 reference series. Pracy z tym troche było. Jeszcze musze uporac się z bagażnikiem tj. schować kable w boczku i zamocować na stałe wzmacniacz.

Powiem tak, bez wzmacniacza to nawet nie ma co zakładać takich głośników. Strasznie ostro grała mi góra, a bas był płytki. Teraz dźwięk jest miazga. Banan na twarzy cały czas. Podłączyłem po hi input, bo jak pisałem nie można na razie nigdzie kupić zestawu w pętle MOST i bardzo się cieszę. Nie słyszę żadnych zniekształceń. Kable poprowadziłem jak w filmie u niemca. Sygnałowe z radia poprowdziłem ekranowanym przewodem. Tymczasowo wzmak leży koło akumulatora, ale chyba przeniose go we wnęke po lewej tylko musze jakieś mocowanie do niego zrobić. Mam pełną kontrole nad wszystkim w MMI jak w oryginale. Muzyki słucham z telefonu po BT głownie Spotify Premium w wysokiej jakości. Męczę ostatnio Armina z występu LIVE w Miami i Chinach.

 

pytanie: jako, że mam podłaczone po Hi input to nie musze ustawiać GAIN-a? 

 

 

Mam pytanie - skąd brałeś sygnał do wzmacniacza? Wpiales się w instalacje przed wooferami w drzwiach? Pytam, bo z tego co wiem fabryczna instalacja obcina niskie częstotliwości wraz z poziomem głośności. No i chyba wysokie częstotliwości tez są obcięte z tego co pamietam i na tweeter idzie tez inny sygnał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest żyleta a szczególnie średnica i wysokie. To tez nie jest tak, że jest jakoś ostro, że krew uszami leci. Jest przejrzyście i szczegółowo a same wysokie są wyraźne ale takie jakby aksamitne i delikatne.

 

Na dole mogłoby być nieco więcej "mięcha" (mówię o samych Gladenach) ale to pewnie jeszcze kwestia odpowiedniego zestrojenia, bo potencjał jest jak sprawdzałem kręcąc korekcją EQ na Helixie.

 

Mam podobne odczucia odnośnie wysokich tonów , kiedy je słuchałem tylko jako tw, średniaka nie znam niestety , nie podłączyłem nigdy , zaś bas jest bardzo neutralny on jest , ale nie tak jak lubią fani okrągłego dźwięku , więc nie wiem czy uda się zmienić to za pomocą strojenia czy eq, to raczej specyfika dźwięku , jest nastawiony na neutralność i nie odseanie od siebie czegoś czego nie ma.

Więc nie każdy może się z tym odnaleźć, szukając no funu a nie prawdy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...