Skocz do zawartości

Maksymalna Temperatura cewki kosza kopułki


kolt122
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jakie maksymalne temperatury powinny osiagać głosniki powyzej 1kw 2kw? Kopułka jak jest gorąca tak ze trudno utrzymac palce to jeszcze ok czy juz sporo za duzo,oczywiscie mowa tu o mocnym graniu ale bez swądu cewki? Moze to głupie pytanie ale chciałbym przeczytać wasze opinie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już kopułka zaczyna parzyć to sporo musi prądu iść na suba. 

Wyjmij głośnik i obejrzyj czy klej na magnesie nie wypływa bo jeżeli tak to zaraz będzie śmietnik i przy okazji zerknij na cewkę czy się nie gotuje :)

kopułka jest z tworzywa to dobrze łapie temp, mowa tu o graniu okolo 30minut wiec juz dawno by poszedł do piachu jakby było za duzo prądu,pytam z ciekawosci:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


kopułka jest z tworzywa to dobrze łapie temp

 

Tak? A ja myślałem, że tworzywa sztuczne (plastiki mam tu na myśli różnej maści) to izolatory termiczne... 

 

Jeśli kopułka jest już ciepła to jej temperaturę możesz już mnożyć x2 minimum żeby poznać temperaturę cewki... Samą cewkę bez problemu można zagrzać do 150-180st i nie poczujesz tego na kopułce... Nawet powietrze wyrzucane z układu nie jest żadnym wyznacznikiem bo przy 70st mierzonych na układzie wentylacji cewki na samym uzwojeniu jest już ok 180st ;) Do przemyślenia tylko dodam, że wytrzymałość termiczna większości klejów używanych do produkcji głośników to 120 do max 180st ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie teoria tylko wyniki pomiarów które, jak już mówiłem, nie są żadnym wyznacznikiem bo temperatura w każdym z tych miejsc jest zależna od wielu czynników... I stanowczo akurat kopułka jest najgorszym wyznacznikiem temperatury cewki ;) Jeśli natomiast o kleje ci chodzi w odniesieniu do samej cewki to wystarczy poczytać ich dtr... Już pominąć można wytrzymałość termiczną izolacji na drucie która średnio wynosi 180-220st... Ale drut nie tylko na kleju się trzyma, fizyka mu pomaga ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A np kleje urzyte do klejenia

Kleje używane do klejenia zawieszeń czy membrany z reguły się nie rozpuszczają/rozciągają w dużej temperaturze. Bo podczas ekstremalnej zamiany energii elektrycznej w akustyczną - twój przypadek - wszystko by się rozpuszczało i skutkowało brakiem symetrii - czego się obawiasz.

Raczej prędzej drut cewki dozna "kontuzji" niż klej puści. Klej może dać dooopy wtedy, kiedy pracownik nie spełni procedur montażowych, klej nie trzyma zakładanych parametrów fabrycznych lub uszy wymagają zwiększenia ponad zakładaną przez producenta wytrzymałość ciśnienia podawanego przez głośnik przez długi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat na zawieszeniu klej często daje ciała (styk cewka-karkas) tylko dzieje się tak przeważnie z winy użytkownika a nie wady fabrycznej ;) 

 

 

 


Kleje używane do klejenia zawieszeń czy membrany z reguły się nie rozpuszczają/rozciągają w dużej temperaturze.

 

Doświadczenie czy teoria? Fakt, zależy jeszcze jaką temperaturę uznać za wysoką ale większość klejów używanych przy głośnikach właśnie w wysokiej temperaturze się poddaje z cyjanoakrylem włącznie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, że podgrzanie większości klejów do ok 80st sprawia, że stają się bardzo plastyczne i łatwe do "demontażu" a te bardziej wytrzymałe jak właśnie cyjanoakryle odpuszczają dopiero w okolicach 200st... Tak samo jak metakryle używane do składania układów magnetycznych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej może dać dooopy wtedy, kiedy pracownik nie spełni procedur montażowych, klej nie trzyma zakładanych parametrów fabrycznych lub uszy wymagają zwiększenia ponad zakładaną przez producenta wytrzymałość ciśnienia podawanego przez głośnik przez długi czas.

Glosnik byl klejony w firmie acoustic Otomin ktoś już z was robił tam głośniki i wie czym to kleją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...