Skocz do zawartości

Budowa Car Audio od podstaw - 2 way aktywnie Mondeo Mk4


Rekomendowane odpowiedzi

Po wielu latach jeżdżenia na fabrycznym sprzęcie znowu zatęskniłem za dobrą muzyką w samochodzie.

Generalnie koncepcja jest taka, żeby zrobić system aktywnie i raczej innego sposobu nie biorę pod uwagę, ze względu że tu gdzie jestem nikt mi nie zrobi żadnych pomiarów nie dorobi żadnych zwrotek i spokojnie sobie będę mógł metodą prób i błędów odseparować sygnał i wystroić tak jak mi się będzie podobało.

Ostatnio pojawiło się fajnie radio Alpine CDE-W296BT, które ma praktycznie to samo i jeszcze więcej co stare dobre 9835r. i to radio u mnie raczej zagości.

Do napędu przodu posłuży jakiś wzmacniacz 4 kanałowy. Ze wszystkich wzmaczniaczy, które wspominam to najbardziej by mi pasowało alpine 3558 chociaż nie wiem czy łatwo się je teraz dostanie.

Trochę żałuję, że nie miał okazji nigdy przesłuchać Audisona VRX, ale tutaj bym chciał tak czy inaczej posłuchać opinii specjalisty, aby polecił sprawdzone połączenie głośniki + wzmacniacz.
Kiedyś grało u mnie Sony M1 + Sony M3 + DLS A6 + DLS iridium 2-way + 2 x rockford HX25 pod alpine 9835r i jedyne co można było zarzucić systemowi to chyba, tylko to, że nie było delikatne, ale dźwięk mi  odpowiadał. nieco przyjemniej się zrobiło jak podłączyłem alpine 3558, bo dźwięk poszedł w kierunku lekkiego ocieplenia i coś takiego chciałbym osiągnąć.

 

Dawno mnie tutaj nie było i nie wiem jak teraz wygląda temat sprzętu car audio. na tuningforum nic się nie dzieje, może tutaj ostało się kilku specjalistów oraz osób co przerabiały temat w fordzie mondeo mk4 i pomogą dobrać sprzęt.

 

Wzmacniacze raczej wybiorę z tego co jest dostępne na rynku i celuję w sprzęt używany, to samo głośniki i subwoofer.

 

Na przód pójdzie 2-way - myślałem nad scanspeak Ls155 lub LS185 - chociaż nie wiem czy on będzie dobrze grał w 2way i czy nie zabraknie głośnikom mocy i wykopu więc może nie celowach w woofery scan speak.

Drzwi w mondeo raczej są duże. Bass jak na fabryczny zestaw jest dość mocny i nie wiem do końca jakie głośniki się w nich najlepiej sprawdzą.

Tweetery to raczej  ScanSpeak D2904/600000 - są teraz na allegro i może się skuszę.

 

Jeśli chodzi  o wzmacniacze to najlepszy był by jakiś 5 kanałowy, ale nie jestem pewien czy znajdę coś sensownego. Raczej byśmy zostali przy 4 kanały + coś pod subwoofer.

Ostanio widziałem na allegro DLS jednokanałowy  DLS CAD-11. Ma płynną regulację fazy i myślę, że by sie nadał.

 

subwoofer 25-30cm w niewielkiej zamkniętej skrzyni MDF  - i tutaj nie mam pojęcia co się może sprawdzić.

 

Jak kolwiek kwestia głośników i wzmacniaczy jest kwestią dowolną.

Muzyki słucham każdej, ale raczej granej na prawdziwych instrumentach i czy jest to System of Down, Czesław czy  Dire Straise to przy każdej takiej muzyce sprzęt ma grać dobrze.

Efekt jaki chcę uzyskać to barzdo naturalne brzmienie z uwydatnionym wokalem i zbudowaną sceną. Dźwięk lekko ocieplony, ale bez przesady. 
Samochód oto HB więc może 25cm głośnik wystarczy.  Musi zajmować mało miejsca, bo potrzebne jest miejsce na dwa wózki dla dzieci.
 

 

Druga kwestia to podłączenie wszystkiego. Tutaj był bym też bardzo wdzięczny gdyby sie wypowiedziała osoba co przerabiała temat w Mondeo MK4

Jeśli chodzi o wygłuszenie drzwi to nie planuję rewolucji, a chciałem wykleić drzwi matami. coś słyszałem że między drzwiami i boczkiem też można dać jakąś piankę.

Czy głośnik 155/165mm/185 będzie pasował w miejsce fabryczne - czy potrzebne są pierścienie MDF żeby przykręcić głośnik pod standardowe miejsce?

 

Czy po drodze do radia są na wiązce jakieś fabryczne zwrotnice?

Instalację pod 2-way chciałbym wykorzystać fabryczną i nie mam zamiaru ciągnąć kabli przez drzwi, a jedynie z za radia do bagażnika. 

 

Którędy mogę wprowadzić i poprowadzić kabel zasilający od akumulatora do bagażnika?

Którędy poprowadzić kable sygnałowe do bagażnika  będzie ich razem 6 i czy to się da upchać gdzieś z boku?

 

Czy taki moduł do sterowania z kierownicy będzie pasował na zasadzie plug and play?

 

Czy convers + mi nie zwariuje jak odłączę radio - tam jest o tyle problem, że godzinę, która jest wyświetlana między zegarami ustawia się z pozycji radia.

 

z góry dzieki za sugestie odnośnie sprzętu i podłączenia tego w Mondeo MK4 HB.

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sprzęt już mam skompletowany

Żródło to ALPINE CDE-W296BT  podłączone do Alpine 3558

Na przód idą Morel Supremo 6 - woofery, a na górę Morel Piccolo.

Chciałbym mieć punkt startowy od jakiego podziału i jakiego nachylenia zacząć przy strojeniu całości.

Słyszałem, że Morele Piccolo schodzą dość nisko.

Jaki podział będzie najwłaściwszy dla tego systemu?

Piccolo chyba powinny grać przyjemnie wycelowane w twarz.

Proszę o poradę.

Pamietam kiedyś był taki program do strojenia Audio, gdzie przy użyciu mikrofonu mierzyło się charakterystykę głośnika - czy ktoś pamięta jak się ten program nazywał?

 

Jesteś nowy? Pierwsze posty pisz tutaj :)

 

9 lat na forum.

 

Nie wiem czemu moderator przeniósł mój temat tutaj

3. Ten dział powstał po to, abyś mógł spokojnie zacząć przygodę z naszym forum, nie zwalnia Cie to z używania opcji "szukaj".


4. Tutaj zadajemy pytania i zakładamy tematy w stylu "Jaki wzmacniacz za 200zł mam kupić", nie robimy tego w innych działach, do tego nieprzeznaczonych.

 
Pytanie nie dotyczy problemów początkujących.
Temat był ukierunkowany w temacie pocięcia Morela Supremo i ukierunkowania ich i był skierowany do osób mających doświadczenie z morel supremo, a nie osób posiadających forda mondeo jak to zostało zmoderowane. Nie sądzę, że osoby zaczynające zabawę w car audio byłyby w stanie mi pomóc.
Moderator się zachowuje jakby się starał, abym tej pomocy nie uzyskał.
Może chciał dobrze.... nie wiem.
Już się skończyły chyba czasy, że moderacją zajmowały się osoby mające pojęcie o forum jakiego pilnują.
7 lat nieobecności na forum. No cóż czasy się zmieniają. 
Trzeba iść na anglojęzyczne - tam takie nonsensy się nie zdarzają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu kilku użytkowników pikolo. Poszukaj, pisali o zastosowanych podziałach. Ja bym próbował zacząć od ok 3,5kHz/12db dla tw i 2,5 kHz/12db dla woofera.

Programów do pomiarów jest sporo m.in. Speaker Workshop, Arta, REW. Jednak poprawny pomiar to jedno a właściwa interpretacja to drugie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli chodzi  o wzmacniacze to najlepszy był by jakiś 5 kanałowy, ale nie jestem pewien czy znajdę coś sensownego. 

 

Na giełdzie jest fajny Alpine PDX-V9, zmieścisz go pod fotelem nie zajmując miejsca w bagażniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu kilku użytkowników pikolo. Poszukaj, pisali o zastosowanych podziałach. Ja bym próbował zacząć od ok 3,5kHz/12db dla tw i 2,5 kHz/12db dla woofera.

Programów do pomiarów jest sporo m.in. Speaker Workshop, Arta, REW. Jednak poprawny pomiar to jedno a właściwa interpretacja to drugie.

Z interpretacją sobie poradzę.

Czy to jest sprawdzony podział?

Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale słyszałem, że piccolo potrafią grać nawet sporo poniżej.

Dzięki za poradę. 

 

Na giełdzie jest fajny Alpine PDX-V9, zmieścisz go pod fotelem nie zajmując miejsca w bagażniku.

Ten pierwszy post jest całkiem nieaktualny. Moderator połączył temat z zadanym pytaniem kilka tygodni temu z drugim postem dotyczącym podziału piccolo. 

 

Jakie pytania taki dzial ... myslisz ze ktos Ci napisze podzial , wklepiesz i juz? Myslisz ze jak masz pikolaki to juz nie jestes poczatkujacy?

Tak, myślę, że ktoś mi wklepie swój podział jaki ma i już - po to jest forum i jak ktoś się chce podzielić swoją wiedzą po prostu to robi. Wg mnie nie jest to jakaś tajemna wiedza dostępna dla nielicznych, a zadaniem moderatora z pewnością nie jest wchodzić w pyskówki i zapobiegać merytorycznej wymianie zdań.

Apropo regulaminu:

2. Nie masz nic konkretnego do napisania - Nie pisz nic!

3. Ilość postów nie uczyni cie mądrzejszym - nie nabijaj licznika!

4. Jeśli masz zamiar polemizować podawaj argumenty, nie kłoć się, nie obrażaj i nie przeklinaj.

5. Bezsensowne, wulgarne, nic nie wnoszące w temat posty będą usuwane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


a zadaniem moderatora z pewnością nie jest wchodzić w pyskówki

Pyskówki? 

Przecież to Ty pytałeś dlaczego ten temat jest tutaj ...

 

Wiesz ile osób ma/ miało te głośniki i nikt Ci nie podał na tacy nie napisze? No bo tego się nie da zrobić, gdyż jest zbyt wiele zmiennych by odpowiedź był poprawna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Na przód idą Morel Supremo 6 - woofery, a na górę Morel Piccolo.

Chciałbym mieć punkt startowy od jakiego podziału i jakiego nachylenia zacząć przy strojeniu całości.

Słyszałem, że Morele Piccolo schodzą dość nisko.

Jaki podział będzie najwłaściwszy dla tego systemu?

Bezpiecznie 3,2kHz 12db/18db. Woofery 1,8-2,5kHz 12db/18db spróbuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, ale to podział przy którymnie uszkodzisz głośnika. Skoro i tak planowałeś robić pomiary to zobaczyłbyś czy to się nadaje i w którą stronę zmieniać

Miałeś ten głośnik?

fabrycznie podział jest w granicach 1900HZ przy 12 db

 

Bezpiecznie 3,2kHz 12db/18db. Woofery 1,8-2,5kHz 12db/18db spróbuj.

Generalnie sprzęt oprócz suba już podłączony.

Na tym sprzęcie teraz jest padaczka.

Nie wiem gdzie dokładnie jest przyczyna, ale sprawa trudniejsza do ogarnięcia niż się spodziewałem.

Kiedyś miałem DLS Iridium i przy podłączeniu aktywnie na 9835 wystarczyło trochę wyciszyć pasmo w okolicach 3500 i było elegancko.

 

W tej chwili kombinowałem różnymi cięciami, ale wiele pasm krzyczy i brak jest muzykalności, naturalności. Problem na wokalu, Sybilanty aż dokuczają i sporo innych fajerwerków czy na wokalu, a wycinianie tak szerokiego pasma jak ma moje radio to koszenie także wszystkiego wokół.

Te wszystkie dolegliwości są najbardziej odczuwalne tweeterach. 

Na Paśmie w granicach 2600 ustawiłem na -7db i nieco się poprawiło, ale i tak brak jest muzykalności i zrównoważenia i wycinanie pasma z całości to trochę nie tak - Czy ktoś robił pomiary piccolo/supremo jak to wygląda na takim podłączeniu jak ja mam - czyli aktywnie bez żadnej korekcji?

Może ktoś z Was przerabiał temat z dobrym skutkiem?

Może ktoś posiada fabryczne zwrotnice do supremo - może to pomoże

tutaj gdzie jestem nie za bardzo jest do kogo podjechać i muszę sobie radzić sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

częstotliwość podziału a cięcia to dwie rożne wartości.

i nie, tego konkretnego nie miałem

 

Mógłbyś rozwinąć?

 

Masz zdjęcia jak robisz słupki?

 

Wysłane z mojego EVA-L09 przy użyciu Tapatalka

Nie mam za bardzo czasu na pójście na całość w rzeźbieniu.

Jeszcze muszę trochę posłuchać z różnym ukierunkowaniem, ale raczej wykorzystam obudowy lusterek + szpachel + lakier strukturalny. Jak się odsunie tweetery z lusterek na słupki to scena nieco wyżej na desce się kształtuje, ale w lusterkach całość też nie wypada najgorzej. Za dużo czasu nie spędziłem na słuchaniu i może później będę mógł coś więcej napisać.

spróbuję jeszcze z fabrycznymi (klonami) zwrotnicami do Morel supremo i ewentualnie mała korekcja tym trochę zabiedzonym prockiem w radiu. Może się uda osiągnąć zadowalający efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...