Skocz do zawartości

Furtki - otwory techniczne, sens zaślepiania


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Zrobiło się ciepło to postanowiłem zabrać się za drzwi. Drzwi od środka wyklejone matą bitumiczną jak potrzeba dystanse pod głośniki wklejone i pozostały do zaślepienia otwory techniczne. Ponieważ w mojej furze otwór techniczny to w zasadzie całe drzwi zacząłem się zastanawiać nad sensem takiej operacji. A więc tak..

 

1) Drzwi nie są i nie będą komora zamkniętą ponieważ nie ma żadnej opcji aby je usczelność

2) Tapicerka (w moim wypadku plastikowa) jest idealnie dopasowana do przetłoczeń w drzwiach i po oklejeniu jest matą bitumiczną i pianką jest naturalnym deklem, który zakrywa otwory techniczne

3) Drzwi po wyklejeniu są ciche, nie rezonują a sama konstrukcja drzwi powoduje, że mimo że otwory techniczne są bardzo duże zachowują pełną sztywność

 

 

I teraz pytanie czy jest sens się pieprzyć z gięciem cięciem i tłoczeniem blachy aluminiowej żeby zaślepić coś co naturalnie jest zatykane tapicerką ? Czy to nie jest przypadkiem sztuka dla sztuki ??

 

 

Artur

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o technikalia tylko sens roboty..;-). Generalnie w audio domowym jak i car audio jest tendencja do przegnania. Zamiast 1mm2 dajemy 4mm2 zamiast 50W 250W itd.. Może w zaślepianiu też jest właśnie taka tendencja do robienia lepiej niż powinno być ;-). A nawet jeśli jest lepiej to pytanie czy te lepszość ma wymierny efekt vs nakład pracy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tapicerka Nie bedzie sztywna jak odlew z żywicy. Bardziej bym sie skupił na sztywności całego niz tym ze nie bedą szczelne. Tak jak chłopaki sugerują odlew tapicerki ale tak zeby na tapicerkę dac potem jeszcze mate. Czyli trzeba okleić ja na gotowo potem papierem i zrobić odlew. O ile pozwoli to na normalne otwieranie szyby itp. Co myślicie ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

Zrobiło się ciepło to postanowiłem zabrać się za drzwi. Drzwi od środka wyklejone matą bitumiczną jak potrzeba dystanse pod głośniki wklejone i pozostały do zaślepienia otwory techniczne. Ponieważ w mojej furze otwór techniczny to w zasadzie całe drzwi zacząłem się zastanawiać nad sensem takiej operacji. A więc tak..

 

1) Drzwi nie są i nie będą komora zamkniętą ponieważ nie ma żadnej opcji aby je usczelność

2) Tapicerka (w moim wypadku plastikowa) jest idealnie dopasowana do przetłoczeń w drzwiach i po oklejeniu jest matą bitumiczną i pianką jest naturalnym deklem, który zakrywa otwory techniczne

3) Drzwi po wyklejeniu są ciche, nie rezonują a sama konstrukcja drzwi powoduje, że mimo że otwory techniczne są bardzo duże zachowują pełną sztywność

 

 

I teraz pytanie czy jest sens się pieprzyć z gięciem cięciem i tłoczeniem blachy aluminiowej żeby zaślepić coś co naturalnie jest zatykane tapicerką ? Czy to nie jest przypadkiem sztuka dla sztuki ??

 

 

Artur

Furtki szczelne nigdy nie będą. Tu chodzi o zminimalizowanie wszystkich negatywnych czynników. W aucie wszystko jest trudniejsze ale wynik końcowy to suma wszystkich czynników - jedne przyczyniają się do tego bardziej, inne mniej. Wiesz dlaczego tyle pracy i pieprzenia się w to wkłada? - właśnie dlatego, że to jest auto. Coś co z założenia miało jeździć a nie grać jak filharmonia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Fura to Sprinter z 2008 roku, przerabiany właśnie na campera.

Kurcze powyższe wpisy nadal mnie nie przekonują. W przypadku budowy głosików domowych sztywność materiału nie ma żadnego wpływu na efekt końcowy. Ważniejsze jest jego umiejętność tłumienia drgań, waga oraz sztywność całej konstrukcji. Dorobienie zaślepki ż żywicy czy blachy i oklejenie jej matą/gąbka według mnie stworzy tylko iluzję ponieważ przy dużej powierzchni będzie działać jak membrana bębna (być może to jest jeden z aspektów dla których poprawia się bas bo właśnie te elementy zaczynają rezonować podbijając niski i średni bas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno dyskutować z osobą która zrobiła jedne drzwi i stara się na tej podstawie wyciągać wnioski. Każdy samochód jest inny, każdy woofer jest inny... Ja ostatnio walczyłem z golfem czwartym, drzwi niby wdzięczne a dopiero po trzecim podejściu do nich kiwalem głową w górę i dół. Moim zdaniem nie da się wyciągnąć jednego wniosku dla takiego wyboru w samochodach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaryzykowałem eksperyment zgodnie bez zaślepiania otworów.  W drzwi wkleiłem 2 a miejscami 3 warstw maty butylowej.

Pierścienie MDF zostały wklejone na uszczelniacz poliuretanowy. Tapicerka została oklejona matą butylową a następnie pianką.  Otwór został zaklejony pianką. 

 

Odpaliłem ustrój i wychodzi na to że jest ok, aczkolwiek dalsze testy i strojenie przede mną.

 

post-14160-0-75523100-1523213211_thumb.jpg

post-14160-0-62877200-1523213227_thumb.jpg

post-14160-0-26781900-1523213286_thumb.jpg

post-14160-0-02877800-1523213272_thumb.jpg

post-14160-0-10053000-1523213308_thumb.jpg

post-14160-0-49758000-1523213254_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja modele pomyliłem, w tym to chyba żaden problem zaślepić otwór?

Tego miałem na myśli:

835b27c83b0c.jpgfaea1abb85fd.jpg

Pomyliłeś się tylko o 1 generację :) kolega ma takie auto od 2006 wzwyż. Na twoim zdjęciu są drzwi Sprintera z lat 2001-2006. 1995-2001 drzwi były takie same aczkolwiek tapicerka inna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Siema, nie chcę tworzyć nowego wątku więc pytanko tutaj.

Po założeniu wymianie głośnika z 13 na 16,5 i docięciu plastikowej tapicerki powstałą skośna dziura którą chciałbym jakoś zakleić. Widziałem na jakieś focie w necie, że stosowane są pierścienie gąbkowe/piankowe które tworzą swego rodzaju "tubkę".

 

Czy wiecie gdzie można coś takiego kupić lub ewentualnie jak inaczej sobie poradzić z "dzurą" ?

 

Jedna uwaga nie mogę/nic chcę stosować skośnych dystansów z MDF ponieważ w Mercedesie takie ustawienie głośników, które będzie licowało z tapicerką powoduje, że skierowane są w nogi / do przodu. W aktualnym położeniu skierowane są na słuchacza.

 

 

Artur

post-14160-0-37847100-1526983470_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama mata w 10 warstwach żeby to zakryć do bardzo dużo chrzanienia i efekt wizualny mierny ale posunąłeś mi pomysł bo mogę na obwodzie pierścienia z MDF nawinąć matę w postaci rurki a na to nakleić kolejna warstwę przesuniętą o 180 stopni tak aby łączenie zostało przykryte kolejną wartswę. coś takiego dotnę po skosie aby pasowało pod tapicerkę i będzie gitara ;-)

 

Dzięki..

 

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kogoś zainspiruje, skleiłem dwie maty GMS z przesunięciem ok 4cm pozostający z klejem pasek pozwolił mi okleić dystans z mdf. Teraz tylko dociąć skosy do tapicerki i będzie gitara. Uprzedzam finalnie nie będzie takich tuneli od strony klejenia bedzie na zero po stronie przeciwnej ok 5cm ..

Może kogoś zainspiruje, skleiłem dwie maty GMS z przesunięciem ok 4cm pozostający z klejem pasek pozwolił mi okleić dystans z mdf. Teraz tylko dociąć skosy do tapicerki i będzie gitara. Uprzedzam finalnie nie będzie takich tuneli od strony klejenia bedzie na zero po stronie przeciwnej ok 5cm ..

post-14160-0-35979500-1527267178_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...