Skocz do zawartości

Nakamichi CD-700 E-MECHA - naprawa


frobek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Odgrzeję temat, ponieważ kolejna sztuka tego zacnego radia CD-700 została naprawiona. Radio przyjechało z Graz (Austria) z usterką E-Mecha. Docisk płyty na zewnątrz, mechanika zablokowana, zablokowane ramię talerza dociskowego przez zsuniętą sprężynkę tegoż ramienia (najprawdopodobniej właściciel radia, lub jakiś serwisant próbował cos tam grzebać i niechcący zsunął tę sprężynkę, w każdym razie sama nie miała prawa spaść). Dodatkowo chassis wgięte do środka jakby ktoś się na tym oparł co całkowicie blokowało pracę elementów mechanicznych. Naprawa: przelutowanie wszystkich złącz na płycie, wyprowadzenie geometrii chassis, ustawienie poszczególnych elementów do położenia spoczynkowego, umiejscowienie docisku na ramieniu, ułożenie sprężynki ramienia we właściwym miejscu, reset mechaniki i ..... kolejna sztuka tego cuda naprawiona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

Kolejna sztuka ożywiona. Ta sztuka przyjechała, jak mówi właściciel, z Kamczatki. Urządzenie jest w wersji japońskiej i niestety zepsute. Na początek błąd E-MECHA. Docisk płyty na tależyku zamiast na ramieniu, widać tez że ktoś już coś tu "grzebał". Naprawa standardowa, lutowanie złącz, reset mechaniki smarowanie tu i ówdzie. Radio zadziałało, ale na wyświetlaczu E-DISK, czyli padnięty laser. Jak dotąd nie udało się inaczej naprawić E-DISK jak poprzez wymianę lasera.  Wymiana lasera na inny pochodzący z MB75 i wszystko działa super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, frobek napisał:

Witam,

Kolejna sztuka ożywiona. Ta sztuka przyjechała, jak mówi właściciel, z Kamczatki. Urządzenie jest w wersji japońskiej i niestety zepsute. Na początek błąd E-MECHA. Docisk płyty na tależyku zamiast na ramieniu, widać tez że ktoś już coś tu "grzebał". Naprawa standardowa, lutowanie złącz, reset mechaniki smarowanie tu i ówdzie. Radio zadziałało, ale na wyświetlaczu E-DISK, czyli padnięty laser. Jak dotąd nie udało się inaczej naprawić E-DISK jak poprzez wymianę lasera.  Wymiana lasera na inny pochodzący z MB75 i wszystko działa super.

Super

Czy poprawa "dzwiękowa" też u Ciebie wchodzi w grę tego modelu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zrobić przeróbki wg. zaleceń, ale sam nie podejmę się modyfikacji, których efektu nie da się przewidzieć. Moim zdaniem, CD700 jest na tyle solidnie zaprojektowane i wykonane, że nie ma sensu niczego tu poprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD700 ma tor z 2xPCM1704, DAC-101 z 2xTDA1541, a DAC-111 2xPCM1700. Nie słuchałem żadnego z tych DACy, nawet ich nie widziałem ale z technicznego punktu widzenia oraz różnych opinii to PCM1704 jest najlepszym przetwornikiem R2R. Nie widzę żadnego sensu podłączać jakiegokolwiek DACa do CD700, ale kto bogatemu zabroni :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, nakamichi napisał:

Pytanie raczej powinno brzmieć , po co Nakamichi 700 dla zewnetrznego DACa ?

Co zrobisz dalej z sygnałem analogowym po zewnętrznym Dacu ? Wrócisz do jednostki ?

Jak widzisz całość układu i sposób korzystania z niego .

 

No tutaj racja - ale podłączyłbym już do wzmacniacza

 

A zapytam jeszcze o różnice między mk I a mk II w cd700 ? Są znaczące ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KACPERO napisał:

No tutaj racja - ale podłączyłbym już do wzmacniacza

No nie bardzo , bo potrzebna jest gdzieś po drodze regulacja poziomu .

Zatem albo namiastka Pre , albo pasywny tłumik ( potencjometr ) , albo cyfrowa regulacja poziomu ( przed DAC ) . To ostanie najbardziej destrukcyjne , bo ogranicza zakres dynamiczny . 700 tez nie jest tez źródłem takiego sygnału .

2 godziny temu, KACPERO napisał:

A zapytam jeszcze o różnice między mk I a mk II w cd700 ? Są znaczące ?

Moim zdaniem nie , ale ze wskazaniem na II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, frobek napisał:

CD700 ma tor z 2xPCM1704, DAC-101 z 2xTDA1541, a DAC-111 2xPCM1700. Nie słuchałem żadnego z tych DACy, nawet ich nie widziałem ale z technicznego punktu widzenia oraz różnych opinii to PCM1704 jest najlepszym przetwornikiem R2R. Nie widzę żadnego sensu podłączać jakiegokolwiek DACa do CD700, ale kto bogatemu zabroni :) 

Mnie bardziej chodziło o barwę właśnie o TDA1521 z koroną ( bo te są właśnie w 101)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, KACPERO napisał:

Tzn ? Co masz konkretnie na myśli ?

 

W dniu 3.06.2023 o 12:19, nakamichi napisał:

albo cyfrowa regulacja poziomu ( przed DAC ) . To ostanie najbardziej destrukcyjne , bo ogranicza zakres dynamiczny . 700 tez nie jest źródłem takiego sygnału .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Kolejna sztuka przywrócona do życia, tym razem MKII. Jednostka podobnie jak poprzednia pochodzi z Rosji i jak zdecydowana większość na tamtejszym rynku jest w wersji japońskiej. Ta sztuka była sprawna technicznie, więc zrobiona została jedynie kosmetyka, jak czyszczenie potencjometrów i poprawa niektórych lutów oraz wymieniona została głowica radiowa na europejski zakres fal, plus przestawienie procesora żeby poprawnie wyświetlał częstotliwość na ekranie.

 

20231018_125633.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...