Skocz do zawartości

Głośnik ESX, lecz czy odpowiedznia skrzynia?


pagon666
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam to powoli rozumieć dzięki Wam. ;) Zaraz lecę do samochodu to sprawdzić :D 


Opowiem teraz co zrobiłem: 

Ściągnąłem program z wyborem częstotliwości tak jak miał ten Ziomek w filmiku. Podgłośniłem radio na full, gain na minimum - duży zapas kiedy ziarenka nie skakały (>20)

Dałem gain na połowę, zakres zawężony od 35 do 60 Hz ale chyba zauważyłem tzw przestery, bo odbiegało to od basu. 

Delikatnie regulując gainem i częstotliwością znalazłem taką czułość że przy 51 Hz ziarenka stały jak na filmiku, przy ruszeniu o 1 Hz wzwyż lub w dół zaczynały się ruszać. Także wydaje mi się że to ustrojstwo wystrojone jest na 51 Hz. Po takim ustawieniu zdecydowanie ładniej to pracuje, ale czy to tak już ma zostać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież na zdjęciu widzę średnicę 85 mm.

Jeśli jednak 61 mm, to w porządku, strojenie musi być około 51 Hz przy pojemności 46 L (patrz rysunek).

 

http://bassport.net/tmp/067.png

 

Dobrze, strojenie wyznaczyliśmy.

Teraz jeśli poradzisz sobie z tym AudioTester'em, to będzie calkiem fajnie. Mając parametry T-S, można obliczyć, jaki BR będzie optymalny i czy można zrobić coś z tymi portami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem te br-y od wewnętrznej strony skrzynki i one tam mają 61mm średnicę. Jeszcze jedno pytanie, bo teraz już mam jakieś odniesienie do tych parametrów. Ale, jak zmieni się bas skrzyni, jeżeli np dałbym większe BR albo dłuższe tak jak pisał któryś kolega w tym temacie i przy tej samej procedurze jak opisałem wyżej, wyszłoby mi np 30 Hz? Jak zmieni się ten bass i czy w ogóle? Bo teraz nie wiem, co mogę uzyskać i czy w dobrą stronę dalej idziemy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była dobra porada zwiększyć długość obojga portow o 10 cm. W ten sposób strojenie się obniży do 39 Hz. I to już pewnie będzie lepiej, niż jest teraz.

Może być, jeszcze lepiej byłoby obniżyć strojenie do 32-35 Hz. Ale to mogą wyznaczyć tylko obliczenia na podstawie parametrów T-S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już znacząco mnie przekonałeś do dalszego działania ;) Nie wiem czy sobie poradzę z tymi parametrami, najpierw muszę znaleźć co to, poczytać i zgłębić dalej temat, a to pewnie nastąpi dopiero jutro. Muszę jeszcze dokładniej zmierzyć ten litraż, bo to wciąż nie daje mi spokoju. Jutro w pracy poczytam, postaram się poszukać tych parametrów i będę informował o efektach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/port-rura-tunel-bass-reflex-br-70hp-dl-220mm-i7023785994.html

Myślicie, że mogę wymienić tamte porty na takie? Bo to koszta niewielkie a powierzchnia BR zwiększy się dwukrotnie? Co do tych obliczeń to nie wiem jak się za to zabrać, dlatego wybrałbym metodę prób i błędów. Myślicie, że to dobry pomysł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o tym myślę, chcę się przekonać na własne uszy jaka to będzie różnica. Chociaż w sumie najpierw wyjmę jeden z nich, zmierzę dokładnie żeby być może nie powiększać otworu, żeby nie kombinować za dużo. Dopiero zamówię takie o długości około 22cm i zrobię ponowne rozeznanie :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...